
Загальна інформація та правова допомога в Албанії
Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були змушені виїхати з України
Згідно з Рішенням Уряду Албанії № 173, громадянам України, які були змушені виїхати за кордон, буде надано статус тимчасово захищених осіб строком на 1 рік.
Для в’їзду в Албанію українським громадянам не потрібні біометричні паспорти.
Згідно з Рішеннями Уряду №№ 169 та 173, громадянам України не потрібні візи для в’їзду в Албанію.
Статус біженця / шукача притулку / тимчасового захисту
З юридичної точки зору, на підставі Акта про тимчасовий захист, виданого Урядом Албанії (Акт № 169 та Акт № 173), громадянам України, які були вимушені виїхати з України в Албанію, надається тимчасовий захист, а реєстраційні вимоги застосовуються згідно з Законом про надання притулку. Відповідно, їм забезпечено доступ до системи охорони здоров’я. Це гарантовано положеннями статті 50 Закону про надання притулку в Албанії. Громадяни проходять медичний огляд і отримують лікування відповідно до потреб.
Офіційний вісник Республіки Албанія
Відповідно до Рішень Уряду №№ 169 і 173, тимчасовий захист надається українським громадянам з моменту в’їзду на територію Албанії та реєстрації в органах влади.
Відповідно до Рішення Уряду № 173, буде створено Робочу групу з питань організації процесу надання тимчасового захисту українцям. Цей статус передбачає право на отримання невідкладної медичної допомоги. Інша інформація стосовно рішень і діяльності цієї Робочої групи наразі недоступна.
Більше інформації про перебування в Албанії можна дізнатися з таких джерел:

Доступ до медичних послуг
Куди можуть звертатися українці, які були змушені виїхати з України, для отримання таких медичних послуг?
Лише албанською мовою
- Міністерство внутрішніх справ
- Міністерство охорони здоров’я
- Університетська клініка «Мати Тереза», Тирана
З юридичної точки зору, на підставі Акта про тимчасовий захист, виданого Урядом Албанії (Акт № 169 та Акт № 173), громадянам України, які були змушені виїхати з України в Албанію, надається тимчасовий захист, а реєстраційні вимоги застосовуються згідно з Законом про надання притулку. Відповідно, їм забезпечено доступ до системи охорони здоров’я. Це гарантовано положеннями статті 50 Закону про надання притулку в Албанії. Громадяни проходять медичний огляд і отримують лікування відповідно до потреб.
Детальніша інформація, в тому числі щодо реєстраційних вимог, наразі недоступна. Усі деталі визначатиме Робоча група, що має бути створена відповідно до Рішення Уряду № 173. Як зазначено у статтях 50 та 51 Закону про надання притулку, українським громадянам буде надано можливість негайного проходження медичних обстежень у місцях прийому.
Більш детальна інформація:
- Про надання притулку в Республіці Албанія (завантажити англійською)
- Закон “Про іноземців” (завантажити англійською)
Відповідно до статей 57 та 51 Закону про надання притулку, особи отримають доступ до медичної допомоги, що передбачає невідкладне лікування та лікування тяжких медичних станів. Осіб із тимчасовим захистом оформлюють за спеціальною процедурою і направляють до відповідних медичних закладів, залежно від категорії захворювання: відділень невідкладної допомоги, лікарень загального профілю, університетських клінік тощо.
Відповідно до Рішення Уряду № 173, громадяни третіх країн мають ті самі права, які надані громадянам України.
Як зазначено у статтях 57 та 87, українці отримають необхідну медичну допомогу на підставі результатів обстеження. У разі недоступності лікування певних захворювань на території Албанії уряд країни співпрацюватиме з міжнародними донорами та організаціями для забезпечення належного лікування. Ці послуги надаються безкоштовно. Інформація щодо практики співоплати наразі відсутня.
Відповідно до Закону про надання притулку, ці послуги надаватимуть мовою, зрозумілою реципієнтам.
Робоча група, до переліку завдань якої входить організація процесу приймання українських громадян, співпрацює з різними організаціями для надання всіх необхідних послуг. Це включає також активну участь неурядових і волонтерських організацій у забезпеченні перекладу.
Джерела:
- Офіційний вісник Албанії (Рішення № 173)
- Міністерство внутрішніх справ Албанії
Відповідно до статей 57 та 87 Закону про надання притулку особам буде надано доступ до медичної допомоги, що передбачає невідкладне лікування та лікування тяжких медичних станів. Відповідно до статусу тимчасового захисту, вони оброблятимуться за спеціальною процедурою та будуть адресовані до окремих категорій захворювань: відділення невідкладної допомоги, лікарні загального профілю, університетські поліклініки тощо.
Як зазначено у статтях 57 та 87, на основі розгляду кожного випадку громадяни України отримають необхідну медичну допомогу. У разі відсутності спеціального лікування в Албанії уряд співпрацює з міжнародними донорами та організаціями, щоб забезпечити належне лікування. Ці послуги надаються безкоштовно. Немає інформації про практику сумісної оплати.
Відповідно до Закону про надання притулку, ці послуги будуть надаватися мовою, якою вони будуть зрозумілими. Спеціальна група, якій поставлено завдання керувати процесом прийому громадян України, співпрацює з різними організаціями, щоб надати всі необхідні послуги. Це включає активізацію НУО та волонтерів для перекладу. (Офіційний вісник Албанії (Рішення № 173)

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ
Тестування на ВІЛ
Відповідно до статті 2 Закону про профілактику і контроль поширення ВІЛ/СНІД, іноземні громадяни, що мають посвідку на тимчасове проживання, можуть безкоштовно пройти тестування на ВІЛ. (Міністерство охорони здоров’я та соціального захисту Албанії)
Відповідно до статті 28 цього Закону, тестування проводять безкоштовно в державних медичних центрах. Тестування може бути як добровільним, так і обов’язковим. (Міністерство охорони здоров’я та соціального захисту Албанії)
Лікування ВІЛ є централізованим і здійснюється в Університетській клініці в Тирані.
Громадяни України можуть отримати такі послуги в Університетському шпиталі в Тирані (QSUT)
Відповідно до статті 28.2, тестування неповнолітніх осіб проводять лише з письмового дозволу одного з батьків чи законного опікуна.
Антиретровірусна терапія (АРТ)
Відповідно до положень Закону про профілактику і контроль поширення ВІЛ, не існує передумов чи обмежень для отримання АРТ.
Згідно з положеннями Закону про профілактику і контроль поширення ВІЛ, передбачено надання всіх видів лікування через державну систему охорони здоров’я та/або програми неурядових організацій.
Лікування неповнолітніх осіб
Відповідно до медичних брошур, доступних у мережі Інтернет, неповнолітні особи можуть отримувати АРТ за результатами консультацій із лікарем. (Державне управління захисту прав дітей)

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С
Доступність тестування на гепатит В або С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В або С
Відповідно до Закону про профілактику і лікування інфекційних хвороб (ст. 7–8), державні заклади охорони здоров’я зобов’язані забезпечувати можливість проходження обстеження і лікування. Обстеження і лікування можна пройти в головних/регіональних лікарнях та Університетській клініці «Мати Тереза» в Тирані. (Міністерство охорони здоров’я Албанії, Інститут громадського здоров’я).
Доступні варіанти лікування захворювань печінки, що пов’язані із гепатитом
За інформацією Університетської клініки «Мати Тереза» в Тирані, вона працює цілодобово без вихідних і проводить діагностику та лікування усіх захворювань печінки, пов’язаних із гепатитом.

Послуги для осіб із туберкульозом
Якщо є симптоми ТБ:
Відповідно до Закону «Про профілактику інфекційних хвороб», пацієнтів приймає відділення інфекційних хвороб Університетської клініки «Мати Тереза» в Тирані.
Передбачено 4 варіанти проходження обстеження на ТБ для громадян України:
- Інститут громадського здоров’я
- Університетська клініка легеневих хвороб
- Регіональні лікарні
- Центр первинної медичної допомоги
(Закон «Про профілактику інфекційних хвороб», Університетська клініка «Мати Тереза», Тирана, портал Інституту громадського здоров’я).
Якщо ТБ діагностовано ще в Україні та необхідно продовжувати лікування:
Відповідно до Закону про надання притулку, державні органи забезпечують особам, що мають тимчасовий захист, можливість проходження медичного обстеження. Положення цього закону передбачають, що питання лікування конкретних захворювань державні органи вирішують індивідуально. Основним закладом для лікування є Університетська клініка «Мати Тереза» в Тирані.
Профілактичне лікування
- Університетська клініка легеневих хвороб
- Регіональні лікарні
Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей
- Університетський шпиталь, що спеціалізується на пульмонологічних захворюваннях
- Регіональні лікарні
- Центр первинної медичної допомоги
Немедична допомога
Відповідно до Закону про надання притулку та Рішення Уряду № 173, держава надає житло, харчування, психологічну підтримку та доступ до освіти.

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)
Правила щодо ліків
Доступність лікування в Албанії залишається обмеженою. Головними зацікавленими сторонами, залученими до медикаментозного лікування та надання послуг зі зниження шкідливих наслідків, є державний сектор та НУО. Лише один державний центр здійснює лікування людей, які вживають наркотики і належать до групи підвищеного ризику, — це Служба адиктології та клінічної токсикології Лікувального центру Університету Тирани «Мати Тереза». Бажано, щоб громадяни України звернулися до лікаря, перш ніж отримувати ЗПТ.
Другий спеціалізований стаціонар, який працює за підтримки НУО «Місія Емануїл» (уточнюйте контакти через партнерську організацію “Dorcas”), — це терапевтичне товариство приблизно на 20 ліжкомісць.
Дуже важливо, щоб українські пацієнти, які проходять ЗПТ, мали при собі призначення від лікаря.
Крім того, програми ЗПТ в Албанії реалізує «Аксіон-Плюс», що має шість пунктів у Тирані та п’яти інших районах.
Які препарати ЗПТ доступні в країні?
Метадон — єдиний препарат, доступний в Албанії.
Джерела
Загальні вимоги та доступ до медичних послуг
-
03. Leaflet “Ласкаво просимо в Албанію”
Ministry of Interior: leaflet “Ласкаво просимо в Албанію”.
mb.gov.al/pdf
-
11. Official Gazette of Republic of Albania: Decision No. 169
Official Gazette of Republic of Albania: Decision No.169. Available at qbz.gov.al
-
12. Official Gazette of Republic of Albania: Decision No. 173
Official Gazette of Republic of Albania: Decision No. 173. Available at qbz.gov.al
-
13. Law No. 10/ 2021 on asylum in the republic of Albania
The Assembly of the Republic of Albania: Law No. 10/ 2021 on asylum in the republic of Albania. Pursuant to Article 78 and Article 83(1) of the Constitution and having regard to the proposal of the Council of Ministers.
mb.gov.al/pdf
-
14. Law No. 79/ 2021 “On Aliens”
The Assembly of the Republic of Albania: Law No. 79/ 2021 “On Aliens”. Pursuant to Articles 78 and 83(1) of the Constitution, at the proposal of the Council of Ministers.
mb.gov.al/pdf
ВІЛ
-
02. Law Nr.9952 on Prevention and Control of HIV/AIDS
Law Nr.9952 on Prevention and Control of HIV/AIDS, 14.7.2008.
shendetesia.gov.al/pdf
-
03. Law Nr. 15/2016 on Prevention of Infectious Diseases
Law Nr. 15/2016 on Prevention of Infectious Diseases.
shendetesia.gov.al/pdf
-
08. National strategy for the prevention and control of HIV/AIDS in Albania
National strategy for the prevention and control of HIV/AIDS in Albania, 2015-2019.
ccm-albania.al/pdf
Гепатит B/C
-
02. Law Nr. 15/2016 on Prevention of Infectious Diseases
Law Nr. 15/2016 on Prevention of Infectious Diseases.
shendetesia.gov.al/pdf
-
06. Law No. 10/ 2021 on asylum in the republic of Albania
The Assembly of the Republic of Albania: Law No. 10/ 2021 on asylum in the republic of Albania. Pursuant to Article 78 and Article 83(1) of the Constitution and having regard to the proposal of the Council of Ministers.
mb.gov.al/pdf
-
07. Official Gazette of Republic of Albania: Decision No. 173
Official Gazette of Republic of Albania: Decision No. 173. Available at qbz.gov.al
Туберкульоз
-
01. Law No. 10/ 2021 on asylum in the republic of Albania
The Assembly of the Republic of Albania: Law No. 10/ 2021 on asylum in the republic of Albania. Pursuant to Article 78 and Article 83(1) of the Constitution and having regard to the proposal of the Council of Ministers.
mb.gov.al/pdf
-
02. Law No. 79/ 2021 “On Aliens”
The Assembly of the Republic of Albania: Law No. 79/ 2021 “On Aliens”. Pursuant to Articles 78 and 83(1) of the Constitution, at the proposal of the Council of Ministers.
mb.gov.al/pdf
-
03. Law Nr. 15/2016 on Prevention of Infectious Diseases
Law Nr. 15/2016 on Prevention of Infectious Diseases.
shendetesia.gov.al/pdf
-
05. Official Gazette of Republic of Albania: Decision No. 173
Official Gazette of Republic of Albania: Decision No. 173. Available at qbz.gov.al
ЗПТ
-
01. Drug treatment systems in the Western Balkans
European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction and United Nations Office on Drugs and Crime: Drug treatment systems in the Western Balkans: outcomes of a joint EMCDDA-UNODC survey of drug treatment facilities, Publications Office of the European Union, Luxembourg. European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction and United Nations Office on Drugs and Crime, 2019.
www.unodc.org/pdf