Андорра

Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були вимушені виїхати з України

Загальна інформація та правова допомога в Андоррі

Для в’їзду на територію Андорри громадянам України не потрібно отримувати візу, оскільки країна підписала угоди з Францією та Іспанією про транзит через її територію. Тому цю формальність має бути врегульованою під час здійснення транзиту. У випадку з біженцями особа, яка звертається за наданням тимчасового захисту, повинна підтвердити свій статус за допомогою паспорта або міжнародно визнаного документа для виїзду за кордон. Такий документ повинен бути дійсним та виданим належним чином у країні походження, або це має бути офіційний документ для виїзду за кордон, виданий визнаним міжнародним органом, що уповноважений видавати такі документи. Це також стосується будь-якої документації, що дає можливість ідентифікувати документ для виїзду за кордон, або будь-якої іншої особистої документації.

Громадяни країн, які не входять до складу ЄС та яким потрібна Шенгенська віза для в’їзду в Європу, повинні мати дійсний паспорт та Шенгенську мультивізу. Кабмін України постановою від 16.08.2022 також дозволив використання персональних даних в додатку “Дія” в 58 країнах, у тому числі, в Андоррі.

Українці, які в’їхали на територію Андорри через збройну агресію Росії проти України, отримують статус біженців та перебувають під захистом Агентства ООН у справах біженців.

Шукачі тимчасового захисту з України можуть законно проживати та працювати в Андоррі у випадку возз’єднання родини, або ж тимчасово як шукачі тимчасового захисту на гуманітарних засадах. Ліміт прийому — 250 шукачів захисту. Кожен випадок Імміграційна служба при Міністерстві юстиції та внутрішніх справ розглядає індивідуально. Громадяни інших країн, які на законних підставах проживали в Україні до 24 лютого 2022 року та які не можуть повернутися до своєї країни походження через небезпечну або нестабільну ситуацію, також стають шукачами тимчасового захисту в приймаючій країні.

Особи, які не можуть звернутися за будь-яким типом дозволу на імміграцію, можуть отримати посвідку на проживання або дозвіл на тимчасове перебування та роботу для осіб, що отримують тимчасовий захист.

Статус біженця / шукача притулку / тимчасового захисту

Для отримання пільг (медичних, соціальних) необхідна реєстрація. Усім шукачам тимчасового захисту рекомендовано подати заяву до Міністерства закордонних справ із зазначенням інформації, що посвідчує особу, номера паспорта, дати прибуття, контактної особи або адреси для звернення в країні, за наявності, та іншої додаткової інформації. Уряд Андорри налагодив централізований процес комунікації між біженцями та адміністрацією за допомогою електронної пошти, усі новоприбулі повинні зв’язатися з реєстратором за адресою, зазначеною нижче, та розпочати процедуру їх реєстрації: consulars@govern.ad

Опрацювання заяви, поданої до Імміграційної служби, передбачає проходження шукачем тимчасового захисту медичного обстеження в Медичній службі для іммігрантів. Працівники Служби готують висновок, який долучають до справи шукача тимчасового захисту.

Міністерство соціальних справ, молоді та рівності отримує, координує та опрацьовує всі інформаційні запити й пропозиції допомоги, житла або інших послуг, які надходять на адресу електронної пошти: ucraina@govern.ad.

Дізнайтеся більше про перебування в Андоррі:

Доступ до медичних послуг

Збори

Після завершення процесу реєстрації та надання дозволу на роботу шукача тимчасового захисту вносять до системи Служби охорони здоров’я Андорри (SAAS), послуги якої платні (співоплатні).

Якщо особа потребує медичної допомоги до отримання дозволу на роботу, органи державної влади покриють ці витрати.

Куди можуть звертатися українці, які були вимушені виїхати з України, для отримання таких медичних послуг?

Загальна інформація щодо медичного обслуговування біженців з України міститься на таких вебсайтах:

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ

Тестування на ВІЛ

Процес реєстрації в Імміграційній службі передбачає проходження шукачем тимчасового захисту медичного обстеження в Медичній службі для іммігрантів, у тому числі безоплатне тестування на ВІЛ. Працівники Служби готують висновок, який долучають до справи шукача тимчасового захисту. Більше інформації можна отримати від Медичної служби для іммігрантів: servei_medic@govern.ad.

Безоплатний швидкий скринінг-тест на ВІЛ доступний для населення всіх районів країни через систему надання первинної медичної допомоги Службою охорони здоров’я в рамках надання консультаційних послуг молоді.

Номер екстреної служби на випадок виникнення запитань або в разі необхідності невідкладної допомоги: +116

Àrea Mèdica

Edifici de Serveis de l’Obac

Carrer de les Boïgues, 2, 1r pis

AD700 Escaldes-Engordany

Тел.: +376 872 088

Факс: +376 872 089

Більше медичних закладів тут 

Сторінка вебсайту Міністерства охорони здоров’я, присвячена темі ВІЛ/СНІД 

Антиретровірусна терапія (АРТ)

  • Люди, які проходять АРТ, можуть ввозити до країни власні ліки разом із призначенням лікаря.
  • Особи, які потребують допомоги, можуть звернутися до органів охорони здоров’я для отримання детальнішої інформації про програму догляду за людьми з ВІЛ за адресою: consultajove@saas.ad
Лікування неповнолітніх осіб

Неповнолітні особи можуть пройти обстеження та отримувати АРТ згідно з національними протоколами.

Доконтактна профілактика (ДКП)

Особи, які потребують допомоги, можуть звернутися до органів охорони здоров’я для отримання детальнішої інформації про програму догляду за людьми з ВІЛ за адресою: consultajove@saas.ad.

Постконтактна профілактика (ПКП)

Прийом препаратів ПКП рекомендовано розпочати негайно після можливого/вірогідного інфікування, наприклад , унаслідок травмування гострими предметами на робочому місці, сексуального насильства / незахищеного статевого акту тощо. Це завжди відбувається за призначенням лікаря та згідно з національними протоколами. Як правило, препарат приймають протягом 1 місяця.

Особи, які потребують допомоги, можуть звернутися до органів охорони здоров’я для отримання детальнішої інформації про програму догляду за людьми з ВІЛ за адресою: consultajove@saas.ad.

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С

Доступність тестування на гепатит В або С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В або С

Зареєстровані в країні громадяни України можуть отримати всі відповідні послуги у Службі охорони здоров’я Андорри (SAAS).

Громадяни України, що були вимушені виїхати з країни, повинні розповісти про свій випадок в Медичній службі для іммігрантів під час процесу реєстрації, щоб отримати детальну інформацію щодо можливих варіантів підтримки/лікування.

Вакцинація від гепатиту B рекомендована медичним працівникам лабораторій, персоналу основних державних служб, людям, які під час роботи використовують гострі предмети, пацієнтам із хронічними захворюваннями печінки та пацієнтам, які перебувають на діалізі.

Пацієнти з діагностованим хронічним гепатитом C, з цирозом та без, мають право на отримання лікування. 

Громадяни України, які вимушено виїхали зі своєї країни та перебувають в Андоррі, можуть отримати індивідуальну консультації через вебсайт: www.salut.ad/contacta-ns

Доступні варіанти лікування захворювань печінки, що пов’язані із гепатитом

Вартість лікування захворювань печінки така сама, як і для решти населення.

Громадяни України, які вимушено виїхали зі своєї країни та перебувають в Андоррі, можуть отримати індивідуальну консультації через вебсайт: www.salut.ad/contacta-ns

Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки

Міністерство соціальних справ, молоді та рівності отримує, координує та опрацьовує всі інформаційні запити й пропозиції допомоги, житла або інших послуг, які надходять на адресу електронної пошти: ajuda.ucraina@govern.ad

Послуги для осіб із туберкульозом

Якщо є симптоми ТБ:

  • Процес реєстрації через Імміграційну службу передбачає проходження шукачами тимчасового захисту медичного обстеження в Медичній службі для іммігрантів, в тому числі безоплатного скринінгу на ТБ. Працівники Служби готують висновок, який долучають до справи шукача тимчасового захисту. Більше інформації можна отримати від Медичної служби для іммігрантів: servei_medic@govern.ad.
  • Лікування ТБ та пов’язані з цим послуги є безкоштовними в рамках Програми попередження та контролю ТБ (PPCTA).

Якщо ТБ діагностовано ще в Україні та необхідно продовжувати лікування:

  • Якщо в громадян України, які були вимушені виїхати з країни, присутні симптоми ТБ (наприклад, кашель, лихоманка, втрата ваги), вони повинні невідкладно або під час обстеження повідомити про це Медичній службі для іммігрантів. Це необхідно зробити до реєстрації в місцевому департаменті охорони здоров’я.
  • Усі пов’язані з ТБ питання (діагностика, лікування, профілактика) відстежує служба Програми попередження та контролю ТБ, оскільки необхідно обов’язково повідомляти про випадки ТБ. Окрім того, оскільки поширеність туберкульозу в країні є дуже низькою, ліки не можна забрати в звичайній аптеці.

Немедична допомога

Міністерство соціальних справ, молоді та рівності отримує, координує та опрацьовує всі інформаційні запити й пропозиції допомоги, житла або інших послуг, які надходять на адресу електронної пошти: ajuda.ucraina@govern.ad.

Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей

Вакцинація БЦЖ не входить до національного календаря щеплень, отже, вакцини може не бути в країні.

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)

Правила щодо ліків

Інформація про послуги для осіб, які вживають наркотики, та лікарів, які проводять ЗПТ, доступна за посиланням: www.andorralavella.ad.

Корисні посилання з додатковою інформацією про ЗПТ:

Джерела

Загальні вимоги та доступ до медичної допомоги

  • 02. Decret 110/2022

    Decret 110/2022, del 28-3-2022, pel qual s’estableix el procediment per a l’acollida i el sojorn de les persones desplaçades a causa de la situació humanitària a Ucraïna. Available at www.bopa.ad/aspx

ВІЛ

  • 01. Decret 110/2022

    Decret 110/2022, del 28-3-2022, pel qual s’estableix el procediment per a l’acollida i el sojorn de les persones desplaçades a causa de la situació humanitària a Ucraïna. Available at www.bopa.ad/aspx

Гепатит B/C

  • 01. Decret 110/2022

    Decret 110/2022, del 28-3-2022, pel qual s’estableix el procediment per a l’acollida i el sojorn de les persones desplaçades a causa de la situació humanitària a Ucraïna. Available at www.bopa.ad/aspx

Туберкульоз

  • 01. Decret 110/2022

    Decret 110/2022, del 28-3-2022, pel qual s’estableix el procediment per a l’acollida i el sojorn de les persones desplaçades a causa de la situació humanitària a Ucraïna. Available at www.bopa.ad/aspx

ЗПТ

  • 02. Decret 110/2022

    Decret 110/2022, del 28-3-2022, pel qual s’estableix el procediment per a l’acollida i el sojorn de les persones desplaçades a causa de la situació humanitària a Ucraïna. Available at www.bopa.ad/aspx