
Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були вимушені виїхати з України
Українці, які прибувають до Австрії як біженці, отримують статус захисту відповідно до Директиви про тимчасовий захист. Це дозволяє одержати право на тимчасове проживання в Австрії та отримати посвідчення переміщеної особи після реєстрації. Разом з таким посвідченням особа також отримає інформаційний лист, який допоможе їй із подальшою орієнтацією в Австрії.
Громадяни України можуть в’їжджати до Австрії без візи за біометричним паспортом. Громадяни України, які вже проживають в Австрії на законних підставах та у яких спливає строк законного перебування, можуть звернутися до компетентного управління поліції відповідної провінції для подовження строку перебування на гуманітарних підставах
Важливі номери телефонів для українців в Австрії
+43 1 26768709460 – федеральна багатомовна гаряча лінія для українців в Австрії
+43 1 715 10 51 120 – інформаційна гаряча лінія Австрійського інтеграційного фонду (ÖIF) з україномовним персоналом
Статус біженця / шукача притулку / тимчасового захисту
Процедури набуття статусу біженця / шукача притулку потрібно уточнювати для кожної провінції окремо. Як правило, подавати заявку на надання притулку не потрібно (https://bmi.gv.at/Ukraine/Sonstige_Fragen.aspx). Якщо особа вже подала заявку на надання притулку, така заявка не буде розглядатися протягом строку дії права на проживання як переміщеної особи. Якщо ви є заявником на отримання притулку і бажаєте отримати посвідчення переміщеної особи, зверніться до BFA (Bundesamt für Fremdenwesen und Asyl) за федеральною багатомовною гарячою лінією для українців в Австрії: +43 1 26768709460
Пошук консультаційного центру у вашій провінції («Bundesländer») для отримання вичерпної інформації щодо перебування, процедури надання притулку та реєстрації для отримання фінансової допомоги
Для тих, хто прибуває до Відня або перебуває у Відні
Існує багато установ і джерел, які надають підтримку українцям у столиці Австрії.
Запис на прийом для консультування і подання заявки на отримання базової фінансової підтримки у Відні відбувається через реєстраційну систему та доступний українською мовою. Для подання заявки натисніть тут
Інформаційне джерело, що збирає дані з гуманітарних, правових та пов’язаних із дозвіллям питань у Відні.
Працює на території всієї країни. Tел.: +43 05 1776 380.
Більше інформації про перебування в Австрії можна дізнатися з таких джерел:
Послуги усного перекладу (місцеві ГО, волонтери, приймальні пункти)

Доступ до медичних послуг
Законодавчі передумови для отримання медичних послуг і збори
Після проходження реєстрації для отримання статусу переміщеної особи такій особі автоматично присвоюють страховий номер, і вона стає на облік для отримання медичного страхування. Після цього особа отримує підтвердження про доступність базового медичного обслуговування в рамках медичного страхування або, як альтернатива, підтвердження можливості заміни електронної картки в пунктах обслуговування клієнтів Австрійської каси медичного страхування (Österreichische Gesundheitskasse, ÖGK). Це дозволяє отримувати всі види медичних послуг: лікування, призначення ліків та направлення від зареєстрованих лікарів.
Важливо! За відсутності страхового номера громадянин України може підтвердити особу за допомогою паспорта, а також отримати доступ до медичної допомоги, тимчасового житла та харчування (за потреби).
Детальніше про аспекти охорони здоров’я і правові аспекти можна дізнатися на вебсайті Федерального агентства з прийому і підтримки (BBU) (https://www.bbu.gv.at/ukraine#ukrainians) або за федеральною багатомовною гарячою лінією для українців в Австрії (+43 1 26768709460).
Визнані біженці мають таке саме право на послуги в рамках медичного страхування, як і решта застрахованих осіб. З огляду на потреби в особливому соціальному захисті біженці з України звільнені від сплати збору за призначення ліків (https://www.gesundheitskasse.at/cdscontent/?contentid=10007.884366&portal=oegkportal).
Куди можуть звертатися українці, які були вимушені виїхати з України, для отримання таких медичних послуг?
Українські громадяни, застраховані в Австрії, а також їхні родичі, які отримують страхування спільно з основним страхувальником, можуть обирати будь-якого лікаря та заклад охорони здоров’я у межах країни
Невідкладне лікування, довготривале лікування
За потреби у невідкладному лікуванні/першій медичній допомозі та відсутності іншого доступу до медичної допомоги зверніться до амбулаторного відділення лікарні або викличте швидку допомогу
Візит до сімейного лікаря
Якщо особа має проблеми зі здоров’ям, потребує скринінгу, тестування або довготривалого лікування, у першу чергу їй необхідно звернутися до сімейного лікаря. Сімейний лікар аналізує не лише вашу хворобу, але й вашу робочу ситуацію та сімейне оточення, а також є контактною особою з питань профілактичної допомоги. Крім того, ваш сімейний лікар направляє вас у межах системи охорони здоров’я у разі виникнення проблем зі здоров’ям, які не можна (або більше не можна) лікувати у сімейного лікаря, або якщо ви потребуєте немедичного лікування (наприклад, медсестринського догляду, фізіотерапії тощо).
Лікарі-фахівці мають підготовку з певної медичної спеціальності, наприклад, внутрішньої медицини, офтальмології, гінекології тощо. Перед кожним прийомом до лікаря-фахівця бажано отримати направлення від сімейного лікаря.
Запис на прийом до всіх зареєстрованих лікарів є обов’язковим. Відвідайте вебсайт Міністерства охорони здоров’я для пошуку лікаря у своїй провінції та запису на прийом
Для запису необхідний реєстраційний документ переміщеної особи або просто український паспорт.
Правила для громадян третіх країн
Громадяни України охоплені директивою ЄС про масовий приплив мігрантів, але вона застосовна до громадян третіх країн лише у разі, якщо вони споріднені або мають родинні зв’язки з українцями або отримали притулок в Україні. Для отримання підтримки нарівні з громадянами України громадяни третіх країн та особи без громадянства, які мають посвідку на постійне проживання в Україні, повинні довести наявність посвідки на постійне проживання в Україні, А ТАКОЖ неможливість безпечно й на постійній основі повернутися до країни свого походження.

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ
Тестування на ВІЛ
Пройти тестування на ВІЛ можна у клініках лікарів загальної практики та у центрах AIDS-Hilfe
Тестування, яке проводить Aids Hilfe Wien, включає особисте консультування, аналіз зразка крові та обговорення результатів аналізу. Під час консультування надається загальна інформація щодо інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), та варіантів тестування.
- Лабораторне тестування на ВІЛ (анонімне): безкоштовно
- Експрес-тест на ВІЛ (анонімний): 28,00 євро
- Аналіз ПЛР (анонімний): 75,00 євро
- Набори для самотестування на ВІЛ, які можна придбати в аптеках (близько 30 євро, не покриваються медичним страхуванням)
Інформацію можна отримати за гарячою лінією з питань самотестування (безкоштовно): 0800 25 22 89
Загальна інформація про СНІД та допоміжні послуги в Австрії https://aids.at/ueber-uns/publikationen/#InfosfuerMigrantinnen
Антиретровірусна терапія (АРТ)
Після встановлення діагнозу «ВІЛ-позитивний» відбувається детальне обговорення з лікуючим лікарем. Особа отримує інформацію про варіанти лікування і профілактичні заходи для запобігання передаванню ВІЛ. Для проходження терапії пацієнта направляють до центру лікування ВІЛ (пошук центрів лікування ВІЛ в Австрії).
Українці, які були змушені виїхати за кордон, можуть привозити власні медичні препарати АРТ. Однак, разом з ними вимагаються підтвердження від лікуючого лікаря, що містить персональні дані, та інформація про необхідність продовження лікування. Крім того, мають бути надані непатентована назва лікарського препарату та дозування, з перекладом німецькою мовою, якщо можливо.
Передумовою для безкоштовної АРТ (що покривається страхуванням) є підтверджений діагноз ВІЛ-інфекції. Згідно з міжнародними настановами, АРТ рекомендується усім дорослим із підтвердженою ВІЛ-інфекцією, незалежно від рівня CD4-клітин.
Більше інформації німецькою мовою також доступно за посиланням.
Люди, які вживають ін’єкційні наркотики, можуть отримувати АРТ як і всі інші ВІЛ-інфікованими особами. Інформацію щодо діагностування і планування терапії потрібно уточнювати у центрах підтримки залежних осіб, центрах допомоги хворим на СНІД та у профільних лікарів:
- Пошук центрів лікування ВІЛ в Австрії
- Інструмент пошуку консультаційних центрів AIDS-Hilfen
- Онлайн-інструмент пошуку лікарів на вебсайті Міністерства охорони здоров’я
- Онлайн-інструмент пошуку лікарів на вебсайті Австрійської медичної асоціації
Тестування і лікування неповнолітніх осіб
Неповнолітні особи можуть пройти обстеження і отримувати АРТ. Однак, для цього вимагається дозвіл батьків, а індивідуальні випадки необхідно погоджувати з лікуючим лікарем.
Доконтактна профілактика (ДКП)
Засоби ДКП доступні ВІЛ-негативним людям із підвищеним ризиком інфікування ВІЛ — особливо чоловікам або трансґендерним особам, які практикують анальний секс без презерватива або мали інфекції, що передаються статевим шляхом, за останній рік.
Партнерам ВІЛ-позитивних осіб, які не отримують АРТ або в яких АРТ не була успішною та які мають визначальний рівень вірусного навантаження. Також доступ до ДКП мають особи, які активно вживають ін’єкційні наркотики з високим ризиком інфікування ВІЛ (наприклад, епізодичне спільне користування голками). Із початку січня 2018 року засоби ДКП можна придбати в Австрії за 59 євро (за упаковку 30 таблеток). Для цього необхідне призначення від лікаря приватної практики, оскільки медичне страхування не покриває витрати на ДКП. Рецепти можуть видавати лише центри лікування ВІЛ або профільні лікарі, що їх можна знайти на вебсайті Австрійського товариства зі СНІДу
До мінімального віку для прийому ДКП застосовні ті самі настанови, що і в Німеччині.
Як довго слід / можна приймати засоби доконтактної профілактики ВІЛ?
Відповідно до варіанту, затвердженого в Австрії, загальноприйнятою практикою є постійний прийом однієї таблетки щодня (кожні 24 години). Окрім цього, індивідуальні випадки необхідно уточнювати у лікаря.
Постконтактна профілактика (ПКП)
ПКП рекомендована у разі розриву презервативу, небезпечного сексу та уколу голкою, травм, якщо статус іншої особи невідомий або відомо, що інша особа є ВІЛ-позитивною. Лікарські засоби не дають ВІЛ-інфекції затриматися в організмі. ПКП тотожна одному місяцю терапії ВІЛ-інфекції.
ВАЖЛИВО! ПКП потрібно розпочати протягом 48 годин після ризикованого контакту, але за принципом «що швидше, то краще». Оскільки така терапія є серйозним втручанням в організм, ПКП є доцільною лише у крайніх випадках.
Як правило, препарат приймають протягом 4 тижнів. Він є безкоштовним для українців, а за довідковою інформацією можна звернутися до одного з центрів СНІДу.

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В/С
Доступність тестування на гепатит В/С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В/С
Усі необхідні та належні заходи діагностування та лікування покриваються надавачами послуг медичного страхування. У центрі AIDS-Hilfe Vienna можна пройти тестування на гепатит В та С. У зв’язку з юридично обов’язковою реєстрацією для тестування необхідно мати при собі посвідчення особи з фотографією.
Вартість тестування:
- Аналіз на гепатит B+C: 27,00 євро
- Аналіз на гепатит B: 17,00 євро
- Аналіз на гепатит С: 16,00 євро
- Визначення титру гепатиту В: 8,00 євро
Результати тестування надходять протягом тижня, однак перевірити їхню готовність можна у приймальні години за телефоном центру AIDS-Hilfe Vienna: 01/599 37 – 8426.
Діагностику та лікування гепатиту В проводять у таких закладах:
- Приватна практика: фахівці в галузі внутрішньої медицини з глибокими знаннями гепатології; спеціалізовані амбулаторні відділення лікарень, наприклад, амбулаторне відділення гепатології; у разі важких захворювань або ускладнень – відділення внутрішньої медицини (зі спеціалізацією у сферах гастроентерології та гепатології).
- Амбулаторні клініки медичного страхування зі спеціалізованою амбулаторною клінікою гепатології.
Деякі важливі факти щодо показань (як-от групи підвищеного ризику, наявність симптомів, супутні захворювання) та протипоказань, що розглядаються при тестуванні на гепатит В або С або вакцинації чи лікуванні гепатиту В або С, можна знайти у брошурі російською мовою.
https://www.gesundheit.gv.at/krankheiten/leber/hepatitis-b-symptome
Українці, які були вимушені виїхати з України та перебувають в Австрії, слід уточнити інформацію за цим посиланням, якщо вони:
- потребують тестування на гепатит В або С, вакцинації та лікування гепатиту В або С;
- не можуть надати дані про проведену вакцинацію від гепатиту В або лікування гепатиту В або С.
Для українців, які були вимушені виїхати з України, доступні певні варіанти моніторингу стану здоров’я за умови дотримання деяких критеріїв. Ці послуги доступні особам, які отримали позитивний результат тестування на гострий гепатит С, але не проходять лікування через протипоказання або низьке вірусне навантаження, а також особам, які досягли стійкої вірусологічної відповіді (СВВ) менше 6 місяців тому. Моніторинг проводиться у формі консультацій у профільних лікарів, список яких можна знайти у деяких джерелах:
Доступні варіанти лікування пов’язаних із гепатитом захворювань печінки
Рекомендується ознайомитися з усіма можливими варіантами на цьому порталі: https://www.gesundeleber.at/beratung-hilfe/leberambulanzen/
Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки
У більшості регіонів Австрії діють центри підтримки осіб із залежностями, де також можна обміняти шприци, отримати презервативи та скористатися психосоціальною підтримкою. Особи, інфіковані вірусом гепатиту, можуть також отримати консультації з подальшої допомоги.
Інші центри допомоги особам із залежностями можна знайти за посиланням.

Послуги для осіб із туберкульозом
Якщо є симптоми ТБ:
Скринінг на ТБ включено у договір про базове медичне обслуговування для медичних обстежень під час першої госпіталізації біженців. У Відні мобільна бригада приїжджає у центри для біженців і пропонує пройти обстеження. Як альтернатива, можна пройти обстеження у медичних центрах міста Відень «MA15 headquarters» або «Stadt Wien Gesundheitsdienst».
У Каринтії до великих притулків для біженців прибуває автобус, у якому можна провести рентгенографію легенів. Особи, які проживають у приватних помешканнях або невеликих кварталах, отримують письмове запрошення на рентгенографію легенів. Автобус із пересувним рентген-кабінетом також працює в Штирії, а в Форарльберзі надсилають запрошення на скринінг.
По консультацію можна звертатися до місцевих центрів громадського здоров’я. Відповідна інформація міститься у брошурі українською мовою.
Якщо українець, який був вимушений виїхати з України, має симптоми ТБ (наприклад, кашель, лихоманку, втрату ваги), він підлягає обов’язковому карантину, а особи, що контактували з ним, також повинні пройти обстеження. Те саме стосується дітей, а про симптоми потрібно якомога швидше повідомляти контактній особі, зазначеній у брошурі вище.
Якщо українець, який був вимушений виїхати з України, має симптоми ТБ (наприклад, кашель, лихоманку, втрату ваги), він має пройти обстеження та ізолюватися від інших. Усі особи, що нещодавно контактували з ним, включаючи дітей, повинні бути відстежені та мають пройти скринінгове тестування на ТБ.
Якщо ТБ діагностовано ще в Україні та необхідно продовжувати лікування:
Усі наведені вище послуги також стосуються:
- осіб, що проходять лікування під безпосереднім наглядом (DOT)/лікування під відеонаглядом (VDOT), або
- осіб, які розпочали лікування мультирезистентного туберкульозу в Україні та потребують продовження лікування в Австрії.
Немедична допомога
Інформацію щодо психологічної підтримки в Австрії можна завантажити тут.
Якщо є рецепт на протитуберкульозні препарати, виданий в Україні...
Згідно з даними Національного контактного пункту з питань транскордонного медичного обслуговування в Австрії, австрійські аптеки не визнають рецепти, видані поза межами ЄС. Необхідно звернутися до місцевого лікаря для отримання дійсного рецепта на протитуберкульозні препарати.
Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей
Вакцинацію БЦЖ більше не проводять в Австрії, але вона досі можлива для дітей молодшого віку за певних умов, які потрібно уточнювати у профільних лікарів.
Корисні посилання, за якими українці можуть дізнатися більше про лікування ТБ в Австрії:

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)
Правила щодо ліків
Особам, які в’їжджають до Австрії (включаючи українців), дозволено ввозити пероральні препарати ЗПТ для прийому вдома не більше ніж на 30 днів і лише для особистого використання (не перевозити для друзів). Ці ліки повинні підтверджуватися рецептом принаймні від лікаря, що їх призначив. Кількість ввезених із собою ліків не повинна перевищувати потребу на 30 днів. У разі перебування строком понад 30 днів можна отримати рецепт на необхідні ліки від зареєстрованого в Австрії лікаря. У таких випадках пацієнту необхідно мати медичний висновок від свого лікаря у країні походження та заповнену форму відповідно до Додатка Х до Постанови про наркотичні засоби.
Які препарати ЗПТ доступні в країні?
Метадон, левометадон, бупренорфін та кодеїн здебільшого використовують для лікування, спрямованого на зменшення шкоди, що проводять як частину замісної терапії.
Оплата ЗПТ
- Безкоштовна ЗПТ доступна за рецептом лікаря-спеціаліста та/або у спеціалізованих пунктах надання послуг ЗПТ
- Знайти місцевий центр підтримки осіб із залежністю тут
Можливість застосування препаратів ЗПТ вдома
Як правило, замісну терапію проводять на місці. Замісна речовина може також призначатися для приймання вдома лише за певних умов:
Якщо в окремих випадках є особливі причини, варті уваги, та за наявності дозволу спеціаліста з громадського здоров’я, можна також призначити понад сім добових доз. Приклади: якщо пацієнти пройшли «стабілізацію», і лікар має достатньо інформації про їх стан або у зв’язку з професійною діяльністю/навчанням або тимчасовою зміною місця проживання (особливо під час канікул).
Мінімальний вік для отримання ЗПТ особами, що вживають наркотики
Перед отриманням ЗПТ неповнолітніми особами зазвичай необхідний дозвіл батьків. Окремі випадки потрібно уточнювати у лікарів, що проводять замісну терапію, оскільки (статистично) зареєстровані випадки пацієнтів віком до 20 років, які отримують ЗПТ.
Корисні посилання з додатковою інформацією про ЗПТ:
- https://sdw.wien/information/faq
- https://jasmin.goeg.at/1925/1/Epidemiologiebericht%20Sucht%202021_bf.pdf
- https://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassung.wxe?Abfrage=Bundesnormen&Gesetzesnummer=10011053
- https://www.sozialministerium.at/Themen/Gesundheit/Reiseinformationen/Reisen-nach-%C3%96sterreich/Mitnahme-von-Medikamenten-nach-%C3%96sterreich.html
- https://suchthilfekompass.goeg.at/presentation/Einrichtungen/Suchen?Einrichtungsart=Ambulant
Джерела
Загальні вимоги та доступ до медичних послуг
ВІЛ
-
07. Deutsche Gesellschaft für Pädiatrische Infektiologie
Deutsche Gesellschaft für Pädiatrische Infektiologie e.V. (DGPI), Deutsche AIDS-Gesellschaft e.V. (DAIG): Deutsch-Österreichische Leitlinie zur antiretroviralen Therapie der HIV-Infektion bei Kindern und Jugendlichen. 06/2019, 93 p. (German and Austrian AIDS Society: German-Austrian Guidelines on Antiretroviral Therapy of HIV infection in children and adolescents, revised version of 6/2019). Published on The AWMF website www.awmf.org. Link to download the PDF www.awmf.org/pdf
Гепатит B/C
-
04. Dachverband der österreichischen Sozialversicherung:
Hepatitis C-Zentren.Dachverband der österreichischen Sozialversicherung: Hepatitis C-Zentren. Dachverband der österreichischen Sozialversicherung, 14.9.2021.
www.sozialversicherung.at/pdf
Туберкульоз
-
04. Психологічна допомога в період кризи
Професійна спілка психологів Австрії: Психологічна допомога в період кризи. Поради в обходженні з війною в Україні. (Berufsverband Österreichischer Psychologinnen und Psychologen)
www.boep.or.at/pdf
-
06. Amt der NÖ Landesregierung - Abteilung Umwelthygiene: Informationsblatt.
Amt der NÖ Landesregierung - Abteilung Umwelthygiene: Informationsblatt. Tuberkulose (Tbc). Version 1.0 Jahr 2017.
www.noe.gv.at/pdf
ЗПТ
-
05. Epidemiologiebericht Sucht 2021
Zitiervorschlag: Anzenberger, Judith; Busch, Martin; Gaiswinkler, Sylvia; Klein, Charlotte; Schmutterer, Irene; Schwarz, Tanja; Strizek, Julian (2021): Epidemiologiebericht Sucht 2021. Illegale Drogen, Alkohol und Tabak. Gesundheit Österreich, Wien.
jasmin.goeg.at/pdf