Бельгія

Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були вимушені виїхати з України

Загальна інформація та правова допомога на території Бельгії

Згідно з Угодою про Асоціацію, укладеною між Європейським Союзом та Україною у 2017 році, громадяни України з біометричними паспортами можуть в’їжджати та перебувати в Бельгії протягом 90 днів без візи. Ці 90 днів можуть бути продовжені максимум до 180 днів, якщо ситуація в Україні не забезпечує можливості безпечно повернутися через 90 днів.

Громадяни України, які не мають біометричного паспорта, але отримали візу до Бельгії, можуть отримати дозвіл на продовження терміну перебування в країні максимум на 180 днів.

Громадянам України рекомендується негайно звернутися до муніципальної адміністрації за місцем проживання в Бельгії, щоб засвідчити своє перебування та/або запитати дозвіл на продовження терміну перебування в Бельгії.

Для громадян України, які залишили Україну і вже перебувають у Шенгенській зоні, є можливість подати заяву на отримання посвідки на проживання безпосередньо до муніципальної адміністрації за місцем проживання в Бельгії. Умови надання цієї посвідки на проживання (навчання, робота, возз’єднання сім’ї) зберігаються, але, якщо заявник не може подати відповідні офіційні документи, Імміграційна служба шукатиме для такої особи альтернативні варіанти.

Громадяни України, які покинули Україну та перебувають у країні, яка не входить до Шенгенської зони, можуть звернутися до посольства чи консульства Бельгії, яке відповідає за цю країну.

Громадяни України, які легально проживають у Бельгії протягом обмеженого проміжку часу та більше не відповідають вимогам для продовження своєї картки резидента (картка А), можуть отримати продовження дозволеного перебування (дата закінчення перебування +90 днів) з можливістю продовження максимум до 180 днів.

Статус біженця / статус особи, яка шукає притулку / статус особи, яка потребує тимчасового захисту

Біженцям з України не потрібно проходити процедуру отримання притулку. Особи, які постійно проживали в Україні та залишили країну, рятуючись від війни, починаючи з 24 лютого 2022 року, можуть мати право на тимчасовий захист у будь-якій країні ЄС. Термін дії тимчасового захисту становить не менше одного року, він може бути подовжений залежно від ситуації в Україні. Права, передбачені Директивою про тимчасовий захист, передбачають отримання посвідки на проживання, доступ до ринку праці та житла, медичну допомогу та доступ до освіти для дітей. Будь-яка особа, яка легально проживає в ЄС, також має право на відкриття основного банківського рахунка.

Особи без громадянства, громадяни третіх країн, які не є громадянами України, та члени їхніх сімей, які користуються міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні, чиє основне місце проживання було розташовано в Україні до 24 лютого 2022 року, також мають право на статус тимчасового захисту.

Кожна особа, яка бажає скористатися тимчасовим захистом, має особисто з’явитися  реєстраційного центру   iз документами, що засвідчують її належність до вищезгаданих категорій. Для цього необхідно записатися онлайн на прийом до реєстраційного центру на  сайті.

ВАЖЛИВО: з 24 жовтня у Центру нова адреса – 40 Place Victor Horta, 1060 Bruxelles.

Для реєстрації він / вона повинні пройти реєстрацію через бельгійську IP-адресу. Це означає використання SIM-картки бельгійського оператора або підключення до бельгійського wi-fi.

Для реєстрації необхідно надати ідентифікаційні дані (копію документів, що засвідчують належність особи до однієї з категорій, які мають право отримати тимчасовий захист у Бельгії) та біометричні дані (відбитки пальців).

У разі дотримання умов для надання тимчасового захисту особі видається відповідне свідоцтво. Це свідоцтво необхідно пред’явити до муніципалітету за місцем проживання. Муніципалітет видасть власнику свідоцтва дозвіл на проживання, що видається громадянам третіх країн, які допущені або мають дозвіл на тимчасове перебування терміном понад 3 місяці (картка «Temporary A»).

Картка А діє протягом 1 року з дати надання тимчасового захисту. Термін дії може бути подовжений двічі на 6 місяців, якщо Рада Європейського Союзу не ухвалить рішення про припинення тимчасового захисту до цієї дати. 

Особи, яким дозволено перебування в країні як отримувачам тимчасового захисту, мають право працювати за умови, що вони мають дозвіл на проживання (згадану вище картку А або Додаток 15 на час очікування видачі картки А).

Дізнайтеся більше про перебування в Бельгії:

Послуги з усного перекладу (місцеві ГО, волонтери, центри тимчасового перебування для біженців)

Доступ до медичних послуг

Грошові збори

Як правило, існує певна попередня оплата через «модератор талонів», а ціни визначаються за категоріями послуг.
Більше інформації за посиланням: hellosafe.be

Куди українці, які були вимушені виїхати з України, можуть звернутися по такі медичні послуги?

Після отримання документів про статус тимчасового захисту особа має подати заяву на отримання свідоцтва про тимчасовий захист через  сайт.

Для отримання медичного обслуговування необхідно також зареєструватись у  системі лікарняного фонду.

Загальна інформація про медичне обслуговування українських біженців доступна на сайті Уряду.

Невідкладна допомога

Невідкладна допомога в лікарнях або цілодобових  службах швидкої допомоги  

Для зв’язку з лікарем загальної практики телефонуйте:

 

у Фландрії: за номером 1733 або відвідайте  сайт
у Валлонії: за номером 1733 або відвідайте  сайт
у Брюсселі: за номером 1733 або відвідайте  сайт Служби охорони здоров’я Брюсселя

Для зв’язку зі стоматологом телефонуйте:

у Фландрії: за номером 0903 39969 або відвідайте  сайт
у Валлонії: відвідайте  сайт
у Брюсселі: за номером  02 426 10 26

Для зв’язку з фармацевтом телефонуйте:

у Фландрії: за номером 0903 99 000 або відвідайте  сайт
у Валлонії: за номером 0903 99 000 або відвідайте  сайт
у Брюсселі: за номером 0903 99 000 або відвідайте  сайт

Довгострокове лікування / лікування хронічних хвороб

Громадяни України, які були змушені залишити Україну, можуть отримати необхідне лікування після консультації в лікаря загальної практики, який лікуватиме людину або направить її для отримання відповідної спеціалізованої допомоги, якщо це необхідно.

Лікування громадян третіх країн, які також виїжджають з України

Якщо громадяни третіх країн мають статус тимчасового захисту, вони мають доступ до медичних послуг, згаданих вище.

Для громадян третіх країн, які не мають статусу тимчасового захисту, доступ до медичних послуг залежить від статусу проживання: подана заява про міжнародний захист чи ні. Громадяни третіх країн, які виїдждають з України та подали заяву про міжнародний захист у Бельгії, мають доступ до медичної допомоги (порядок в залежності від того, де вони перебувають: центр прийому чи ні).

Люди без законного дозволу на перебування в Бельгії мають право на термінову медичну допомогу, якщо вони не мають ресурсів і перебувають у Бельгії нелегально.

Джерело: medimmigrant.be/pdf 

Інші послуги

Надається захист від серйозних захворювань (поліомієліт, правець, кір) шляхом вакцинації в Бельгії. Більшість основних необхідних вакцин у Бельгії безкоштовні, зокрема, вакцини проти атипової пневмонії SARS та CoV 2.

Послуги перекладу

Існує кілька регіональних і федеральних державних служб перекладу, які можуть надавати українцям переклад російською або українською.

  • Федеральна: Intercult надає безкоштовне міжкультурне посередництво російською та українською мовами для медичних працівників
  • Фландрія: Agentschap Integratie en Inburgering надає сертифікований переклад російською мовою та кризовий переклад українською та російською мовами. Уряд Фламандії надав конкретне фінансування для тимчасової безкоштовної пропозиції.(#Oekraïne: sociaal tolken en vertalen | Agentschap Integratie en Inburgering (integratie-inburgering.be))
  • Брюссель: Brussel Onthaal/Bruxelles Accueil and Sétis Bruxelles пропонують перекладачів російською та українською мовами
  • Валлонія: Sétis Wallon пропонує перекладачів російською та українською мовами

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ

Тестування на ВІЛ

Допомога при ВІЛ та інші медичні послуги доступні людям, які втікають від війни в Україні. Особи, які набули статусу тимчасового захисту, можуть безкоштовно користуватися державними медичними послугами, включно з антиретровірусною терапією. Додаткова інформація про доступ до медичного обслуговування надається фламандською, французькою та голландською мовами, а також українською та російською мовами.

Додаткову інформацію можна отримати  на сайті (французькою та фламандською мовами).

Онлайн-послуги для українців, які втікають від війни в Україні, у всіх країнах (доступна українська мова).

Центри ВІЛ  та  ЗПСШ Центри 

Антиретровірусна терапія (АРТ)

Люди, які проходять АРТ, можуть ввозити свої ліки до країни разом з рецептом лікаря. Потрібно повідомити лікарю важливу медичну інформацію, зокрема про ліки, які людина приймає. Це може бути важливо для надання медичної допомоги. Лікар буде дотримуватися конфіденційності.

Особи, які приймають ліки тривалого застосування, мають звернутися до лікаря для отримання рецепта. За можливості необхідно принести упаковку ліків до лікаря. Лікар може виписати еквівалентні ліки. Ці ліки можуть відрізнятися за формою та/або кольором.

Доступна можливість отримати медичну допомогу, інформація надається у всіх медичних центрах та центрах  допомоги при ВІЛ-інфекції.

Неповнолітні можуть отримати АРТ.

Доконтактна профілактика (ДКП)

Будь-яка особа, яка, як вважається, має ризик інфікування ВІЛ, може отримати ДКП (доконтактну профілактику), однак у цьому випадку стягується додаткова плата у розмірі 11,90 євро.

Дізнайтесь більше  про програму ДКП або за телефоном: 02 736 28 61 або info@exaequo.be

Постконтактна профілактика (ПКП)

ПКП необхідно розпочати якнайшвидше після того, як стався ймовірний інцидент, пов’язаний із ризиком зараження ВІЛ. Рекомендується вжити заходів протягом двох годин, в іншому разі – до 72 годин після контакту. Зазвичай препарат приймається протягом 28 днів. Просимо звертатися до спеціалізованих центрів та будь-якої університетської клінічної лікарні.

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С

Доступність тестування на гепатит В або С, вакцинації проти гепатиту В та лікування гепатиту В або С

Кожен має доступ до медичної допомоги, оцінка проводиться індивідуально, з можливістю проведення тестування. Додаткова інформація на сайті

Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки

Центри ВІЛ та ЗПСШ

Мережева організація боротьби з гепатитом С – Брюссель

Послуги щодо діагностики та лікування туберкульозу

Якщо є симптоми ТБ:

Проконсультуйтеся з будь-яким лікарем загальної практики. Додаткову інформацію можна отримати в спеціалізованих організаціях, FARES та VRGT.

Усім українцям, які тікають від війни та прибувають до Бельгії, пропонується систематична перевірка здоров’я на основі анамнезу та можливих симптомів туберкульозу (але не обов’язкова), а якщо у Фламандському регіоні, то пропонується систематична рентгенографія грудної клітки.

Лікування під безпосереднім наглядом (DOT)

Медичні сестри з VRGT або FARES систематично оглядають пацієнтів з нещодавно діагностованим туберкульозом з метою оцінити ризик невідповідності та вирішити, який інструктаж потребує пацієнт (зрештою, DOT, але це виняток).

Лікування під безпосереднім відеонаглядом (VDOT)

Лікування під безпосереднім відеонаглядом (VDOT) було розпочато в часи Covid-19. Це можливо після первинного огляду, згаданого вище, якщо воно підходить для пацієнта.

Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей

Показання до застосування БЦЖ дуже обмежені, і БЦЖ майже не існує в Бельгії. Інформація доступна через FARES & VRGT.

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію (ЗПТ)

Правила лікування

Для отримання препарату необхідно одержати бланк із рецептом лікаря загальної практики, тому що в аптеках ліки відпускають тільки за рецептом.

Зверніть увагу, що для отримання рецептів на ЗПТ необхідно зареєструватися в країні.

Які препарати ЗПТ доступні в країні?

Метадон та бупренорфін

Оплата ЗПТ

Для отримання препаратів ЗПТ безкоштовно пацієнти мають звернутися до  системи, яку ведуть лікарі загальної практики.

Пошук місцевих центрів підтримки осіб із залежностями за посиланням

Корисні посилання з додатковою інформацією про ЗПТ:

Джерела

Загальні вимоги та доступ до медичних послуг

ВІЛ

Гепатит B/C

Туберкульоз

ЗПТ