Болгарія

Правовий статус та візові вимоги для осіб, які були змушені покинути Україну

З 2017 року Болгарія як країна-член ЄС має договір з Україною про безвізовий режим. Він гарантує можливість усім українцям в’їздити на територію нашої країни лише з біометричним паспортом та перебувати тут до 90 днів.

Після нападу Росії на Україну, який відбувся 24 лютого 2022 року, українські громадяни автоматично отримали право на захист у Болгарії, навіть якщо перелічені вище критерії не задовольняються, тобто навіть, якщо у них немає дійсного закордонного паспорта.

У зв’язку з надзвичайною ситуацією, в’їзд дозволено людям, які втікають від війни в Україні і які:

 • мають паспорт старого зразка без біометричних даних; 
 • мають ID-картку;
 • мають водійські права;
 • мають свідоцтво про народження – для дітей віком до 14 років; 
 • не мають жодного з цих документів, але мають інші документи, які засвідчують їхню особу, наприклад: свідоцтва, пропуски, членські картки, банківські картки, документи про працевлаштування, документи про право власності, тощо;

не мають жодних документів –  винятково і тільки після перевірки офіцером Прикордонної поліції.

В’їзд машиною на територію Болгарії дозволяється не залежно від того, чи є у людини міжнародна автомобільна страховка. Більше інформації про страхування авто після в’їзду на територію Болгарії можна знайти за посиланням

Також дозволяється в’їжджати до Болгарії з домашніми тваринами, не залежно від того, чи в них є ідентифікаційний паспорт з чіпом або сертифікати про вакцинацію. Відповідні органи влади Болгарії затвердили спрощену процедуру для таких випадків. Більше інформації з цього питання можна знайти за посиланням чи написавши на e-mail: ukraine@bfsa.bg

Статус біженця/статус особи, яка шукає притулку/ статус особи, яка потребує тимчасового захисту

Болгарський уряд прийняв акт, який визначає, де і як люди, що тікають від війни в Україні, зможуть зареєструватися у Болгарії та отримати документи на проживання у Болгарії як біженці в рамках тимчасового захисту.

Цей документ називається «Реєстраційна картка іноземця, якому надали тимчасовий захист».

По завершенні 1 року, термін тимчасового захисту можна продовжити.

Цей період може бути скорочено, якщо війна завершиться і буде відновлено мир та незалежність України.

Більше інформації про тимчасовий захист та про місця, де ви можете отримати документ про тимчасовий захист, можна знайти за посиланням

Після реєстрації у Болгарії та отримання Реєстраційної картки іноземця, якому надали тимчасовий захист згідно зі законом, особа отримує ще кілька важливих прав і їй не потрібно звертатися за іншими реєстраційними документами та дозволами. Ці права гарантуються на термін дії тимчасового захисту, наданого цим особам.

 • перебувати на території Республіки Болгарія;
 • право на працевлаштування та професійно-технічне навчання;
 • належне житло чи засоби розміщення (за необхідності);
 • соціальна допомога;
 • екстрена медична допомога;
 • безперешкодне повернення до країни походження.

Уряд оголосив, що з 7 березня 2022 року виділятиме фіксовану денну суму для кожного громадянина України, який проживає у приватних готелях, відпочинкових комплексах та базах муніципальних та урядових органів.

 • соціальна допомога
 • екстрена медична допомога: особи, які належать до вразливих груп, – діти до 18 років, діти без супроводу, вагітні жінки, одинокі батьки з неповнолітніми дітьми, люди похилого віку та особи з інвалідністю, серйозними проблемами зі здоров’ям, розладами психічного здоров’я, жертви торгівлі людьми чи постраждалі від катувань, зґвалтування та інших тяжких форм насильства – мають право на повноцінну медичну допомогу на рівні з громадянами Болгарії.
 • безкоштовна освіта для дітей, яким ще не виповнилося 18 років: Більше інформації про те, де і як вступити до школи, можна прочитати тут 
 • безкоштовний дитячий садок для дітей до 6 років: Більше інформації про те, де і як віддати дитину до дитячого садка, можна прочитати тут 
 • безперешкодне повернення до країни походження.

Додаткові права:

 • банківські рахунки та дебетові/кредитні картки – законодавство країни дозволяє громадянам України відкривати банківські рахунки для основних операцій. Такий рахунок відкривається у болгарських левах (BGN) і може використовуватися для різних платіжних операцій –  внесення коштів, зняття коштів у касі чи банкоматі, переказів, у т.ч. онлайн. Згідно зі законом, банки надають платіжні послуги для такого рахунку безкоштовно чи за  обґрунтовану плату, не залежно від кількості послуг для цього рахунку. Громадяни України можуть використовувати свої дебетові чи кредитні картки Visa чи MasterCard відповідно до денних обмежень, встановлених українськими банками та відповідно до ліміту конкретної картки.

Оновлення щодо правил проживання для українців в Болгарії можна знайти тут.

Дізнайтеся більше про перебування у Болгарії:

Актуальну інформацію про українських громадян, які в’їжджають до Болгарії, наведено на веб-сайті Ради Міністрів

Інформація про правову допомогу для громадян, що прибувають з України, від Міністерства юстиції

 

Відділи реєстрації тимчасового захисту можна знайти ту:

Програма Болгарського Гельсінського комітету з правового захисту біженців та мігрантів, які тікають від війни в Україні, запустила гарячу лінію для надання правової підтримки.

Ви можете телефонувати за цими номерами:

Понеділок-п’ятниця, з 09:00 до 17:00:

00359 2 980 20 49

00359 2 981 33 18

Понеділок-п’ятниця, з 08:00 до 18:00: 00359 8888 19 745 (гаряча лінія)

Субота та неділя, 10.00-12.00 / 13.00-16.00: 00359 8888 19 745 (гаряча лінія)

Доступ до послуг з охорони здоров'я

Медична допомога українцям у Болгарії

Для отримання екстреної медичної не потрібно реєструватися.  Також, особи, які належать до вразливих груп, –  діти до 18 років, діти без супроводу, вагітні жінки, одинокі батьки з неповнолітніми дітьми, люди похилого віку та особи з інвалідністю, серйозними проблемами зі здоров’ям, розладами психічного здоров’я, жертви торгівлі людьми чи постраждалі від катувань, зґвалтування та інших тяжких форм насильства – мають право на повну медичну допомогу на рівні з громадянами Болгарії.

Для отримання усіх інших медичних послуг у Болгарії, вони повинні отримати документи біженця-резидента Болгарії під тимчасовим захистом. Цей документ називається «Реєстраційна картка іноземця, якому надали тимчасовий захист». По завершенні 1 року, термін тимчасового захисту можна продовжити.

Куди українці, які вимушено покинули Україну, можуть звернутися за послугами з охорони здоров'я?

Якщо потрібна екстрена медична допомога, то зателефонуйте за міжнародним екстреним номером 112 чи болгарським екстреним номером 150.

Тут ви знайдете список лікарень та лікарів, які пропонують безкоштовну медичну допомогу всім людям, що тікають від війни в Україні. Лікарі з цього списку говорять українською чи російською мовою; вони є волонтерами Національної асоціації волонтерів Республіки Болгарія.

Особи, які отримали тимчасовий захист у Болгарії і належать до вразливих груп населення, можуть звертатися за необхідною медичною допомогою відповідно до умов та згідно з процедурами, застосовними до громадян Болгарії. Статус «під тимчасовим захистом» посвідчується реєстраційною карткою іноземця, яку видає Державне агентство з питань біженців (ст.41, пар. 1, пункт 5 Закону «Про притулок і біженців»).

Особи, які належать до вразливих груп, – це неповнолітні, неповнолітні без супроводу, особи з інвалідністю, люди похилого віку, вагітні жінки, одинокі батьки з неповнолітніми дітьми, жертви торгівлі людьми, особи, які мають серйозні проблемами зі здоров’ям, особи з розладами психічного здоров’я та особи, що постраждали від катувань, зґвалтування та інших тяжких форм психологічного, фізичного чи сексуального насильства.

Прийом у сімейного лікаря

Особи, які самостійно платять за свою медичну страховку, мають право обрати лікаря загальної практики (особистого лікаря). Якщо вони не обрали лікаря під час процедури отримання міжнародного захисту, вони можуть зробити це навіть після того, як отримають статус біженця чи статус особи під гуманітарним захистом.

Оскільки вони є особами, які потребують притулку, їхнє медичне страхування оплачує Державне агентство з питань біженців (State Agency for Refugees (SAR)). Коли вони отримують статус біженця чи статус особи під гуманітарним захистом, вони зобов’язані і повинні самостійно платити щомісячні страхові внески.

Реєстаційна форма тут.

Послуги для осіб, які живуть з ВІЛ

Тестування на ВІЛ

Пункти анонімної та безкоштовної консультації та тестування на ВІЛ (KABKIS) в Регіональних інспекторатах здоров’я:

 •  Обласна інспекція охорони здоров’я Благоєвград                             
  Телефон: 073/ 887 690                                                                             
  Адреса: вул. “Братя Миладинови” 22700 Благоєвград Центр, Благоєвград
 • Обласна інспекція охорони здоров’я Бургас                                     
  Телефон: 056/ 807 102                                                                               
  Адреса: вул. “Александрівська” 120, поверх 1. 8000 Бургас Центр, Бургас
 • Обласна інспекція охорони здоров’я Варна                                            Телефони: 052/ 665 271; 052/ 665 225; 052/ 665 228; 052/ 665 252
  Адреса: вул. “Брегальниця” 3, поверх 5, к. 501
 • Обласна інспекція охорони здоров’я Велико Тирново
  Телефони: 062/ 614 342; 062/ 614358; 062/ 614305
  Адреса: бул. “Миколи Габровського” 23, к. 504
 • Обласна інспекція охорони здоров’я Враца 
  Телефон: 0879 144 799
  Адреса: вул. «Черні Дрінь» 2
 • Обласна інспекція охорони здоров’я Добрич
  Телефони: 058/ 604 613; 0879 498 680;
  0876 481 298; 0888 755 069
  Адреса: вул. «Святі Кирил і Методій» 57
 • Обласна інспекція охорони здоров’я Плевен 
  Телефони: 064/ 82 37 59; 0879 398 004
  Адреса: вул. «Князь Олександр Батенберг» 7
 • Обласна інспекція охорони здоров’я м. Пловдив
  Телефони: 032/64 34 36; 0882 02 18 67
  Адреса: вул. «Перущиця» 1, південне крило, 1 поверх
 • Обласна інспекція охорони здоров’я Русе
  Телефон: 0882 609 376
  Адреса: бул. “Придунавський” 68 
 • Обласна інспекція охорони здоров’я Стара Загора
  Телефони: 0882 553 567; 0884 900 649; 0899 028 501
  Адреса: вул. “Стефана Караджа” 10, пов. І, к. 116
 • Обласна інспекція охорони здоров’я Стара Загора
  Телефони: 0882 553 567; 0884 900 649; 0899 028 501
  Адреса: вул. “Стефана Караджа” 10, пов. І, к. 116
 • Обласна інспекція охорони здоров’я Гасково
  Телефони: 038/ 603 237; 0879 140 265
  Адреса: пл. «Общинський» 2

Антиретровірусна терапія (АРТ)

Українці, які отримали статус «під тимчасовим захистом» можуть консультуватися з лікарями та  приймати АРТ у закладах для пацієнтів з ВІЛ/СНІД

 • Спеціалізована лікарня «Професор Іван Кіров»                                          Адреса: бульвар «Академік Іван Євстратьєв Гешов» 17, 1431 Софія Центр, Софія
 • Університетська лікарня «Святий Георгій» АТ                                              Адреса: бульвар Пештерське шосе, 66, 4001 Західна промислова зона, Пловдів
 • Університетська лікарня «Св. Марина»                                                            Адреса: бул. «Христо Смірненський» 1, 9010 Варна
 • Університетська лікарня «Др. Георгі Странський”                                        Адреса: бул. Георгія Кочева 8А, 5809 Плевен Центр, Плевен
 • Лікарня «Професор лікар Стоян Кіркович»                                                    Адреса: вул. «Генерал Столєтов», Старозагорський центр, Стара Загора

Послуги для осіб, які живуть з гепатитом B або C

Доступність тестування на гепатит B або C, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту B або C

Тестування на гепатит В та гепатит С проводять у лабораторіях Регіонального інспекторату здоров’я (Regional health inspection).

Кількісне визначення ДНК вірусу гепатиту В рекомендується у таких випадках:

 • Особа має фактори ризику інфікування гепатитом В (чоловіки, що займаються сексом з чоловіками, особи, які вживають ін’єкційні наркотики, часта зміна сексуальних партнерів, інші хронічні хвороби печінки, хронічна хвороба нирок, особа старше 60 років і має діабет, повернення з країн з високим рівнем поширення гепатиту В). Це тестування проводиться з профілактичних міркувань.
 • В особи є жовтяниця.
 • Особа проходить хіміотерапію чи приймає ліки, які пригнічують імунну систему.
 • Особа лікується від гепатиту В.
 • Особа, що виїхала з України через війну, хоче вакцинуватися від гепатиту В (для перевірки імунітету осіб, які вже вакцинувалися, чи для скринінгу на наявність інфекції у тих осіб, які не вакцинувалися).
 • Всі новоприбулі біженці (у тому числі новонароджені та діти, не залежно від історії вакцинації), які народилися чи жили у країнах зі середнім (від 2% до 7%) чи високим (≥ 8%) рівнем поширення хронічного ВГВ підлягають тестуванню на виявлення інфікування ВГВ.

До факторів ризику інфікування вірусом гепатиту С (ВГС) належать (цей список не є вичерпним):

 • Вживання ін’єкційних наркотиків.
 • Виготовлення концентратів факторів згортання крові.
 • Переливання чи пересадка основних внутрішніх органів.
 • Особа певною мірою наражається на інфікування ВГС (наприклад використання голок з кров’ю особи з ВГС).
 • ВІЛ-інфекція.
 • Ознаки чи симптоми хвороби печінки (напр., анормальні результати аналізів печінкових ензимів, жовтяниця, біль внизу живота чи здуття живота, втома).
 • Контакт з гепатитом С вдома.
 • Традиційні татуювання/татуювання, зроблені у нерегульованих закладах, чи жіноче обрізання (обмежені дані).

Резонно тестувати всіх дорослих (≥ 18 років), які походять чи жили в країнах з середньо-високим (від 2% до 5%) чи високим (≥ 5%) поширенням інфікування ВГС.

Рутинні скринінги на ВГС не рекомендовано для осіб, старше 18 років, якщо у них немає факторів ризику. Дітей, народжених ВГС-позитивними матерями, можна тестувати до досягнення 18-місячного віку, але у таких випадках результати тестів на антитіла ВГС у цієї дитини можуть бути хибно позитивними внаслідок пасивної передачі материнських антитіл. У таких випадках дитину треба перевірити на наявність РНК ВГС. Доцільно проводити скринінг дітей, які походять чи жили у регіонах зі середньо-високим (від 2% до 5%) чи високим (≥ 5%) поширенням.

Більше інформації можна знайти на цих ресурсах:

Якщо скринінг, проведений закордоном, не задокументований, особи (у тому числі новонароджені та діти, не залежно від історії вакцинації), які народилися чи жили у країнах зі середнім (від 2% до 7%) чи високим (≥ 8%) рівнем поширення хронічного ВГВ, підлягають скринінгу на серологічні маркери гепатиту В, у тому числі HBsAg, HBsAb та HBcAb. Якщо HBsAg є негативним, такій особі  запропонують вакцинацію.

Пацієнти з хронічним гепатитом В у Болгарії мають доступ до лікування інтерфероном та лікування нейральними стовбуровими клітинами; таке лікування є безкоштовним для всіх осіб із медичним страхуванням. Останнім часом з’явилися різні препарати, наприклад на основі тенофовіру дизопроксилу (так звані дженерики), які за своїм основним складом та механізмом дії не відрізняються від оригінального препарату тенофовіру дизопроксилу фумарату. Єдина відмінність — це те, які солі використовуються як добавки (фумарат, малеат, фосфат тощо). Якщо лікарські засоби змінюються і їхня вартість перевищує ліміт, який відшкодовує Національний лікарняний фонд страхування, то надлишок повинен сплатити пацієнт.

Більше інформації можна знайти на цих ресурсах:

Варіанти лікування хвороб печінки, пов’язаних з гепатитом

Лікування хвороб печінки, пов’язаних з гепатитом, призначається в одній з 15 клінік, що спеціалізуються на лікуванні хронічного гепатиту у Болгарії, за спеціальним протоколом, а пізніше комісія Національного фонду страхування здоров’я розглядає його відповідно до застосовних вимог для надання лікування.

Софія

Плевен

 • Університетська лікарня «Д-р Георгій Странський» umbalpleven.com

Варна

 • Університетська лікарня «Св. Марина» svetamarina.com

Стара Загора

 • Університетська лікарня «Проф. Стоян Кіркович» umbal-kirkovich.org

Пловдів

 • Університетська лікарня «Св. Георг» unihosp.com

Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки

Послуги щодо діагностики та лікування туберкульозу

Якщо є симптоми ТБ

Можна звернутися у будь-яку медичну установу зі списку, щоб записатися на прийом до лікаря загальної практики, який видасть направлення на необхідні тести та скерує до відповідних спеціалістів.

Якщо ТБ діагностовано ще в Україні та необхідно продовжувати лікування:

Діагностування та лікування туберкульозу здійснюється в регіональних медичних установах:

Благоєвград

ТОВ «Спеціалізована лікарня Благоєвград»

Адреса: вул. Цанко Церковського, 4, центр Благоєвграда, Благоєвград 2700  (ul. “Tsanko Tserkovski” 4, 2700 Blagoevgrad Center, Blagoevgrad)

Бургас

Спеціалізована лікарня Бургаса

Адреса: вул. Генерала Гурка, 64, центр Бургаса, Бургас 8001 (ul. “General Gurko” 64, 8001 Burgas Center, Burgas)

Варна

Спеціалізована лікарня Варни

Адреса: вул. Мануша Воєводи, 11А (ul. “Manush voyvoda” 11A)

Велико-Тирново

Д-р Трейман (SHATPPD)

Адреса: ж/к. «Св. Гора»,  Велико-Тирново, 5003 (5003 g.k. Sveta gora, Veliko Tarnovo)

Враца

Спеціалізована лікарня Враци

Адреса: вул. Генерала Леонова, 93, центр Враци, Враца 3001 (ul. “General Leonov” 93, 3001 Vratsa Center, Vratsa)

Враца

Спеціалізована лікарня Враца

Адреса: вул. “Генерал Леонов” 93, 3001 Враца Центр, Враца

Габрово

Спеціалізована лікарня Габрово

Адреса: вул. Доктора Кирила Вагленова, 1, Південна промислова зона, Габрово 5304 (ul. “Doctor Kiril Vaglenov” 1, 5304 Southern Industrial Zone, Gabrovo)

Добрич

Лікарня Добрича

Адреса: вул. Панайота Хітова, центр, Добрич 249300 (ul. “Panayot Hitov” 249300 Dobrich Center)

Карджалі

Лікарня д-ра Атанаса Дафовскі

Адреса: б-р Біломорський, 53, Байкал, Карджалі 6600 (bul.Belomorski  53, 6600 Baykal, Kardzali)

Кюстенділ

Лікарня Миколи Васильєва

Адреса: пл. 17-го січня, 1, Герена, Кюстенділ 2501 (pl. “17-ti yanuari” 1, 2501 Gerena, Kyustendil)

Ловеч/Троян

Спеціалізована лікарня Трояна

Адреса: вул. Василя Левського, 253, Буковець, Троян 5602 (ul. “Vasil Levski” 253, 5602 Bukovets, Troyan)

Монтана

Лікарня «Корпорація д-ра Стамена Ілієва»

Адреса: вул. Сірми Воєводи, 4, Лікарня, Монтана 3403 (ul. “Sirma voyvoda” 4, 3403 Bolnitsa, Montana)

Пазарджик

Спеціалізована лікарня Пазарджика

Адреса: вул. Больнична, центр, Пазарджик 154400 (ul. “Bolnichna” 154400 Pazardzhik Center)

Перник

Спеціалізована лікарня Перника

Адреса: район Голо Бардо, Перник 2307 (Golo Bardo area, 2307 Pernik)

Плевен

Університетська лікарня доктора Георгія Странського

Адреса: б-р Георгія Кочева, 8А, центр Плевен, Плевен 5809 (bul. Georgi Kochev 8А, 5809 Pleven Center, Pleven)

Пловдив

Університетська лікарня Святого Георгія

Адреса: б-р Пештерське шосе, 66, Західна промислова зона, Пловдив 4001 (bulevard “Peshtersko Shose” 66, 4001 Western Industrial Zone, Plovdiv)

Разград

Університетська лікарня Святого Івана Рильського

Адреса: вул. Кости Петрова, 2, Варош, Разград 7200 (ul. “Kosta Petrov” 2, 7200 Varosh, Razgrad)

Русе

Спеціалізована лікарня д-ра Димітара Граматиковов

Адреса: вул. Лілія, 1, центр Русе, Русе 7002  (ul. Lilia 1, 7002 Ruse Center, Ruse)

Сілістра

Медичний центр Сілістри

Адреса: вул. Петара Мутафчієва, 80, центр Сілістра, Сілістра 7500 (ul. “Petar Mutafchiev” 80, 7500 Silistra Center, Silistra)

Слівен

Лікарня доктора Івана Селімінського, Слівен

Адреса: б-р Христо Ботева, 1, центр Слівена, Слівен 8801 (bul. “Hristo Botev” 1, 8801 Sliven Center, Sliven)

Смолян

Лікарня д-ра Братана Шукерова

Адреса: б-р Болгарії, 2, ж/к «Нов центр», Смолян 4700 (bul. Bulgaria 2, 4700 g.k. Nov centre, Smolyan)

Софія – місто

Спеціалізована лікарня Св. Софії

Адреса: б-р Академіка Івана Євстратьєва Гешова, 19, центр Софії, Софія 1431 (Boulevard “Akademik Ivan Evstratiev Geshov ” 19, 1431 Sofia Center, Sofia)

Софія – область

Пульмонологічна лікарня – Софійська область

Адреса: б-р Слівниця, 309, Софія (bul. „Slivnitsa“ №309, Sofia)

Стара Загора

Спеціалізована лікарня Старої Загори

Адреса: вул. Армійська, 11, Три чучура – північ, Стара Загора 6007 (ul. “Armeyska” 11, 6007 Tri chuchura – North, Stara Zagora)

Тирговиште

Міська лікарня Тирговиште

Адреса: ж/к «Вест» (g.k. West)

Хасково

Спеціалізована лікарня Хасково

Адреса: ж/к «Болярово» (: g.k. Bolyarovo)

Шумен

Медичний центр, Шумен

Адреса: вул. Василя Априлова, центр, Шумен 639705 (ul. “Vasil Aprilov” 639705 Shumen Center)

Ямбол

Лікарня Св. Пантелеймона

Адреса: вул. Панайота Хітова, центр, Ямбол 308600 (ul. “Panayot Hitov” 308600 Yambol Center)

Немедична підтримка

Українці можуть отримати допомогу зв’язавшись із Червоним Хрестом у Болгарії (Bulgarian Red Cross).

Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей

Кожна дитина з України, яка отримала тимчасовий захист у Республіці Болгарія, що підтверджується отриманням Особистого номера іноземця, має право на щеплення. Для цього лікар обласної інспекції охорони здоров’я за місцем проживання іноземця та його дитини або лікар загальної практики на вибір пацієнта складе індивідуальний план необхідних щеплень із зазначенням типів вакцин та кількості доз. Тому необхідно взяти з собою всі медичні документи, що підтверджують щеплення, зроблені дитині на даний момент.

Корисні посилання, за якими українці можуть дізнатися більше про лікування ТБ у Болгарії

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію (ЗПТ)

Правила лікування

Українські пацієнти, які потребують ЗПТ, можуть надати рецепт від свого лікаря, але, якщо такі документи надаються іноземною мовою, також необхідно надати достовірний переклад болгарською мовою. Переклад має бути виконаний ліцензованим перекладачем, який уклав договір з Міністерством закордонних справ.  

Які препарати ЗПТ доступні в країні?

Метадон, Бупренорфін. Директорат з охорони психічного здоров’я та запобігання залежностям відповідає за надання замісної підтримувальної терапії. Для отримання подальшої консультації з питань доступу до допомоги зверніться до однієї з неурядових організацій, перелічених вище, або на урядову гарячу лінію для українців, яку були змушені виїхати з України, за номером (02) 9055555 чи (+380) 322465075.

Українцям потрібні спеціальні рецепти на отримання ЗПТ, які можуть виписати лікарі, що отримали відповідний дозвіл від МОЗ. Українцям потрібно звернутися до лікаря. Для цього їм потрібна реєстраційна картка іноземця, яку видає Державне агентство з питань біженців, ID-картка та паспорт.

Оплата ЗПТ

Люди зі статусом «під тимчасовим захистом» можуть безкоштовно отримувати метадон, але бупренорфін не є безкоштовним.

Директорат з охорони психічного здоров’я та запобігання залежностям відповідає за надання замісної терапії агоністами опіоїдів. Для отримання подальшої консультації з питань доступу до допомоги зверніться до однієї з неурядових організацій, перелічених вище, або на урядову гарячу лінію для українців, яку були змушені виїхати з України, за номером (02) 9055555 чи (+380) 322465075.

Замісні та підтримувальні програми з використанням наркотичних речовин (агоністів та антагоністів-агоністів опіоїдів) доступні у зазначених нижче медичних установах, де працюють лікарі, які спеціалізуються в галузі психіатрії, токсикології чи хвороб внутрішніх органів:

 • індивідуальні практики, де надається психіатрична допомога;
 • колективні практики, де надається спеціалізована психіатрична допомога;
 • медичний центр;
 • консультативно-діагностичний центр;
 • психіатричний диспансер;
 • медична установа, яка надає психіатричну допомогу.

Список 30 медичних установ, які реалізують програми з терапії агоністами опіоїдів, наведено на сайті

Можливість застосування препаратів ЗПТ вдома

Короткострокова детоксикація метадоном, яку проводять амбулаторно, вимагає активного і щоденного моніторингу стану пацієнта.  

Більше інформації

Мінімальний вік для отримання ЗПТ особами, що вживають наркотики:

Більшість програм забезпечення метадоном в країні розраховані лише на осіб, старше 18 років.

Більшість інформації

Корисні посилання з додатковою інформацією про ЗПТ:

Джерела

Загальні вимоги та доступ до медичних послуг

ВІЛ

Гепатит B/C

Туберкульоз

ЗПТ

 • 7. Насоки за добра практика в субституиращото лечение

  Насоки за добра практика в субституиращото лечение. Материалът е изготвен в изпълнение на Двугодишното споразумение за сътрудничество между Министерство на здравеопазването на Република България и Европейското регионално бюро на Световната здравна организация за периода 2006 -2007 г.
  www.ncpha.government.bg/pdf

 • 8. Наредба № 4 от 4 март 2009 г.

  Наредба № 4 от 4 март 2009 г. За условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти. Издадена от министъра на здравеопазването, изм. ДВ. бр. 91 от 18 Ноември 2016 г.
  www.bda.bg/pdf