
Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були вимушені виїхати з України
Звичайний в’їзд можливий на строк до 30 днів у межах двомісячного періоду, безвізовим режимом користуються власники чинних українських паспортів, документів для виїзду за кордон для дітей, посвідчень моряка чи інших документів, що посвідчують особу за кордоном.
Громадянам України не потрібна віза для в’їзду, виїзду чи транзитного перетину території Боснії і Герцеговини на строк до 30 днів у межах двох місяців із дати першого в’їзду.
Прискорений режим перетину кордону з гуманітарних причин діє для громадян України, якщо вони можуть пред’явити чинні чи прострочені документи, що посвідчують особу, такі як паспорт, посвідчення моряка чи дитячий закордонний паспорт. Дітям віком до 18 років достатньо пред’явити свідоцтво про народження.
Статус біженця / шукача притулку / тимчасового захисту
Тимчасове перебування з гуманітарних причин дозволене Постановою Ради Міністрів (РМ), яка діє з травня 2022 року.
Відповідно до цієї Постанови, для громадян України діють спрощені умови в’їзду до Боснії і Герцеговини та отримання дозволу на тимчасове перебування з гуманітарних причин строком на шість місяців із можливістю подовження тимчасового перебування ще на шість місяців у такий самий спосіб, що й отримання початкового дозволу. Процедура отримання дозволу на тимчасове перебування з гуманітарних причин може займати до двох тижнів, залежно від кількості поданих заяв.
Прискорений режим в’їзду діє для громадян України, якщо вони можуть пред’явити чинні чи прострочені документи, що посвідчують особу, такі як паспорт, посвідчення моряка чи дитячий закордонний паспорт. Дітям віком до 18 років достатньо пред’явити свідоцтво про народження.
Громадяни України можуть зареєструватися у будь-якому з 16 місцевих відділень Служби у справах іноземців БіГ. Контактні дані цих відділень доступні за посиланням: sps.gov.ba.
Притулок. Упродовж 30 днів після прибуття до БіГ громадяни України, які бажають залишитися в БіГ, повинні подати заяву про надання притулку (якщо вони не зареєструвалися на тимчасове перебування з гуманітарних причин). Громадяни України, які вирішили подати заяву про надання притулку, отримують статус шукача притулку шляхом подачі заяви про надання притулку (в межах строку чинності свідоцтва про намір отримати притулок — 14 днів). Міністерство безпеки ухвалює рішення за заявами про надання притулку за стандартною процедурою упродовж 6 місяців із дати подачі. Як виняток, Міністерство безпеки може розглядати заяву впродовж 18 місяців, якщо важко встановити факти, на яких ґрунтується заява про надання притулку, у разі великої кількості заяв від іноземців у певний період або якщо затримка спричинена прогалинами в інформації, наданій шукачем притулку.
Дізнайтеся більше про перебування у Боснії і Герцеговині:

Доступ до медичних послуг
Громадяни України, яким надано дозвіл на тимчасове перебування з гуманітарних причин, мають право на медичне обслуговування, але які саме послуги воно передбачає, наразі ще не вирішено. Громадяни України мають право на отримання послуг невідкладної медичної допомоги з моменту прибуття до Боснії; рішення про доступ до інших медичних послуг (первинних, вторинних тощо) буде ухвалено найближчим часом.
Громадяни України, які подали заяву про надання притулку згідно з Законом про надання притулку, мають право на первинне медичне обслуговування.
Особи, яким надано статус біженця в БіГ, користуються правом на медичне обслуговування на тих самих умовах, що й громадяни БіГ. Це право забезпечено Міністерством з питань прав людини та біженців.
Громадяни третіх країн отримують доступ до медичних послуг відповідно до статусу перебування в БіГ та міжнародних договорів БіГ з їхніми країнами походження.
Округ Брчко. Згідно зі статтею 22 Закону про охорону здоров’я, в окрузі Брчко БіГ іноземні громадяни або особи без громадянства мають право на отримання медичних послуг згідно з положеннями зазначеного закону, міжнародних угод та інших нормативно-правових актів, які регулюють цю сферу. Цей закон не визнає біженців окремою категорією осіб, витрати на медичне обслуговування яких забезпечені коштом округу Брчко. Питання медичного обслуговування біженців у БіГ регулюється на державному рівні. Послуги усного перекладу для українців на території округу Брчко надає Червоний Хрест округу Брчко, вул. Паї Йовановича 4, 76000, Брчко (Paje Jovanovića 4, 76000 Brčko). Тел.: +387 49 217-008. info@ckbdbih.ba
Медичні послуги доступні боснійською, хорватською та сербською мовами, деякі медичні працівники також володіють англійською, німецькою, російською тощо. Шукачам притулку Міністерство безпеки надає безкоштовний переклад. Під час процедури отримання притулку надається безкоштовна юридична допомога.
Куди можуть звертатися українці, які були вимушені виїхати з України, для отримання таких медичних послуг?
Лікування невідкладних станів
Центр здоров’я (Dom zdravlja) – заклад первинної медичної допомоги.
Лікування хронічних захворювань / тривале лікування
Лікарні — заклади вторинної медичної допомоги.
Університетські клінічні центри — заклади третинної медичної допомоги.
Візит до сімейного лікаря
Для запису до сімейного лікаря попередня реєстрація не обов’язкова.
Інші послуги
- Округ Брчко. Для отримання зазначених послуг звертайтеся до Державного закладу охорони здоров’я «Центр здоров’я Брчко» (JZU „Zdravstveni centar Brčko“), закладу первинної медичної допомоги. Адреса: Вул. Рейса Джемалудіна Чаушевича, 1, 76100, округ Брчко, БіГ (Reisa Džemaludina Čauševića 1, 76100 Brčko distriсt BiH)
Тел.: 049/234-740, багатоканальна лінія: 049/217-422
Факс: 049/216-050
Адреса ел. пошти: brcko.bolnica@gmail.com - Заклад охорони здоров’я «Центр здоров’я Брчко» (ZU „Zdravstveni centar Brčko“) – (стаціонарне лікування)
Баня-Лука, 3, 76100, округ Брчко, БіГ (Banjalučka 3, 76100 Brčko district BiH)
Тел.: 049/ 233 920
Адреса ел. пошти: brcko.bolnica@gmail.com - ГО «PROI» може надати підтримку громадянам України в БіГ.
«PROI»
Адреса: Пехлівануша, 7, Сараєво, Боснія і Герцеговина (Pehlivanuša 7, Sarajevo, Bosnia and Herzegovina)
Адреса ел. пошти: info@proi.ba
Тел.: +387 33 558 505

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ
Тестування на ВІЛ
Безкоштовне тестування можна пройти в таких закладах:
- Інфекційна клініка Клінічного центру при Університеті Сараєво, (Центр добровільного конфіденційного консультування та тестування),
Тел: 033 298 495 - Інфекційна клініка Клінічного центру при Університеті Баня-Луки, (Центр добровільного конфіденційного консультування та тестування),
Тел.: 051 342 468 - Управлення громадського здоров’я округу Брчко, JДержавний заклад охорони здоров’я «Центр здоров’я Брчко», вул. Рейса Джемалудіна Чаушевича, 1, 76100, округ Брчко, (JZU „Zdravstveni centar Brčko“, Reisa Džemaludina Čauševića 1, 76100 Brčko District), Тел.: 049/234-740, Факс: 049/216-050
Адреса ел. пошти: brcko.bolnica@gmail.com - Управлення громадського здоров’я округу Брчко
- Тестування на ВІЛ
Тестування неповнолітніх можливе в присутності одного з батьків чи опікуна.
Антиретровірусна терапія (АРТ)
Люди, які проходять АРТ, можуть ввозити до країни власні препарати. Наявність призначення лікаря не є обов’язковою.
Федерація Боснія і Герцеговина (ФБіГ): АРТ можна отримати безкоштовно, якщо препарати оплачено Міжнародною організацією з міграції (МОМ).
Округ Брчко: АРТ можна отримати безкоштовно, якщо препарати оплачено Міжнародною організацією з міграції (МОМ).
Передумовою отримання АРТ є або покриття за рахунок медичного страхування у БіГ, або підтвердження / гарантії того, що АРТ буде оплачено Міжнародною організацією з міграції. В іншому випадку послуги мають бути оплачені власним коштом пацієнта.
ПРИМІТКА. У БіГ закінчуються ліки для лікування ВІЛ. Вони доступні лише на кілька днів навіть для громадян БіГ, які вже зареєстровані на терапію, що дуже небезпечно, оскільки якщо лікування на деякий час призупинено, в організмі може виникнути резистентність до ліків, а після відновлення прийому ліків вони можуть бути не такими ефективними, як раніше, що може призвести до ослаблення імунітету. Це варто враховувати українцям, які планують отримати АРТ.
Джерело: Information portal BL Portal
Лікування неповнолітніх осіб
Неповнолітні особи можуть отримувати АРТ за умови, що вони мають медичне страхування у БіГ, яке покриває ці витрати, або мають підтвердження / гарантії того, що АРТ буде оплачено Міжнародною організацією з міграції. В іншому випадку послуги мають бути оплачені власним коштом пацієнта.
Доконтактна профілактика (ДКП)
Проведення ДКП не врегульовано процедурами Інституту медичного страхування та перестрахування БіГ. Процедури для округу Брчко також ще не визначено. Усі особи з підтвердженими показниками ризику мають право на отримання ДКП, але повинні оплачувати її власним коштом.
Постконтактна профілактика (ПКП)
ПКП рекомендовано проходити протягом одного місяця за наявності медичних показань / після контакту.
Для українців ПКП доступна безкоштовно, якщо вона покривається Міжнародною організацією з міграції.

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С
Доступність тестування на гепатит В і С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В і С
Послуги доступні для всіх зареєстрованих українців у таких закладах:
- Інфекційна клініка Клінічного центру при Університеті Сараєво (Центр добровільного конфіденційного консультування та тестування). Тел: 033 298 495
- Інфекційна клініка Клінічного центру при Університеті Баня-Луки (Центр добровільного конфіденційного консультування та тестування). Тел: 051 342 468
- Управлення громадського здоров’я округу Брчко, Державний заклад охорони здоров’я «Центр здоров’я Брчко», вул. Рейса Джемалудіна Чаушевича, 1, 76100, округ Брчко, (JZU „Zdravstveni centar Brčko“, Reisa Džemaludina Čauševića 1, 76100 Brčko District), тел.: 049/234-740, Факс: 049/216-050
Адреса ел. пошти: brcko.bolnica@gmail.com - Управлення громадського здоров’я округу Брчко
- Тестування
Якщо українці, які були вимушені виїхати з України, не можуть надати медичного анамнезу вакцинації від гепатиту В або лікування гепатиту В/С, проводять тестування.
Доступне регулярне тестування (ПЛР ДНК вірусу гепатиту В та ПЛР РНК вірусу гепатиту С) кожні 6 – 12 місяців.
Доступні варіанти лікування пов’язаних із гепатитом захворювань печінки
Університетський клінічний центр Сараєво, Клініка гастроентеропатології Клінічного центру при Університеті Сараєво.
В окрузі Брчко можна звернутися до таких установ:
- Державний заклад охорони здоров’я «Центр здоров’я Брчко» (JZU „Zdravstveni centar Brčko“), заклад первинної медичної допомоги,
Адреса: Вул. Рейса Джемалудіна Чаушевича, 1, 76100, округ Брчко, БіГ (Reisa Džemaludina Čauševića 1, 76100 Brčko distriсt BiH)
Тел.: 049/234-740, багатоканальна лінія: 049/217-422
Факс: 049/216-050
Адреса ел. пошти: brcko.bolnica@gmail.com - Заклад охорони здоров’я «Центр здоров’я Брчко» – (ZU „Zdravstveni centar Brčko“), заклад, що надає послуги стаціонарного лікування, Баня-Лука, 3, 76100, округ Брчко, БіГ (Banjalučka 3, 76100 Brčko district BiH)
Тел.: 049/ 233 920
Адреса ел. пошти: brcko.bolnica@gmail.com
Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки
Федерація Боснія і Герцеговина (ФБіГ): Психосоціальна підтримка та регулярні медичні огляди.
Округ Брчко. За довідковою інформацією слід звертатися до таких установ:
- Державний заклад охорони здоров’я «Центр здоров’я Брчко» (JZU „Zdravstveni centar Brčko“), заклад первинної медичної допомоги,
Адреса: Вул. Рейса Джемалудіна Чаушевича, 1, 76100, округ Брчко, БіГ (Reisa Džemaludina Čauševića 1, 76100 Brčko distriсt BiH)
Тел: 049/234-740, багатоканальна лінія: 049/217-422
Факс: 049/216-050 Адреса ел. пошти: brcko.bolnica@gmail.com - Заклад охорони здоров’я «Центр здоров’я Брчко» – (ZU „Zdravstveni centar Brčko“), заклад, що надає послуги стаціонарного лікування, Баня-Лука, 3, 76100, округ Брчко, БіГ (Banjalučka 3, 76100 Brčko district BiH)
Тел: 049/ 233 920
Адреса ел. пошти: brcko.bolnica@gmail.com

Послуги для осіб із туберкульозом
Якщо особа має симптоми ТБ:
Скринінг на ТБ є добровільним. За наявності респіраторних симптомів особа має пройти обстеження у пульмонолога в закладі первинного (центр здоров’я) чи вторинного (лікарня) медичного обслуговування.
Якщо громадяни України, які були вимушені виїхати з країни, мають симптоми ТБ (наприклад, кашель, лихоманка, втрата ваги), вони повинні відвідати заклад первинного (центр здоров’я) чи вторинного (лікарня) медичного обслуговування за місцем тимчасового перебування.
Те саме стосується дітей. Спершу батьки чи опікуни повинні записати дитину на прийом до педіатра, який проведе обстеження та надасть подальші вказівки та направлення.
Клініка легеневих захворювань і ТБ, Бардакчіє, 90, 71000, Сараєво (Bardakčije 90, 71000 Sarajevo), тел.: 033 290-600
Якщо ТБ уже було діагностовано в Україні та необхідно продовжувати лікування:
Продовжити розпочате лікування можна в диспансері легеневих захворювань, а якщо пацієнт усе ще заразний (позитивний результат мікроскопічного аналізу на tuberculosis bacilli) — у Клініці легеневих захворювань і ТБ, Бардакчіє, 90, 71000, Сараєво (Bardakčije 90, 71000 Sarajevo), тел.: 033/290-600, адреса ел. пошти: podhrastovi@kcus.ba
Згідно зі статтею 22 Закону про охорону здоров’я, в окрузі Брчко БіГ іноземні громадяни або особи без громадянства мають право на отримання медичних послуг згідно з положеннями зазначеного закону, міжнародних угод та інших нормативно-правових актів, які регулюють цю сферу. Цей закон не визнає біженців окремою категорією осіб, витрати на медичне обслуговування яких забезпечені коштом округу Брчко. Питання медичного обслуговування біженців у БіГ регулюється на державному рівні.
Для продовження лікування ТБ із множинною лікарською стійкістю / лікування ТБ під відеонаглядом (VDOT) слід звернутися до Клініки легеневих захворювань і ТБ за умови попереднього придбання ліків, наданих МОМ чи ВООЗ.
Для довідок і направлень пацієнт повинен звернутися до Державного закладу охорони здоров’я «Центр здоров’я Брчко» (JZU „Zdravstveni centar Brčko“), закладу первинної медичної допомоги.
Адреса: Вул. Рейса Джемалудіна Чаушевича, 1, 76100, округ Брчко, БіГ (Reisa Džemaludina Čauševića 1, 76100 Brčko distriсt BiH)
Тел.: 049/234-740, багатоканальна лінія: 049/217-422 Факс: 049/216-050
Адреса ел. пошти: brcko.bolnica@gmail.com
Немедична допомога
Може бути надана за підтримки чи у співпраці з МОМ.
Якщо особа має рецепт на протитуберкульозні медичні препарати, виданий в Україні...
Медичні препарати можна придбати в деяких аптеках, але їхню вартість пацієнт має сплачувати власним коштом.
Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей
Необхідно відвідати заклад первинного (центр здоров’я) чи вторинного (лікарня) медичного обслуговування за місцем тимчасового перебування.
В окрузі Брчко потрібно звернутися до таких установ:
- Державний заклад охорони здоров’я «Центр здоров’я Брчко» (JZU „Zdravstveni centar Brčko“), заклад первинної медичної допомоги,
Адреса: Вул. Рейса Джемалудіна Чаушевича, 1, 76100, округ Брчко, БіГ (Reisa Džemaludina Čauševića 1, 76100 Brčko distriсt BiH)
Тел.: 049/234-740, багатоканальна лінія: 049/217-422
Факс: 049/216-050
Адреса ел. пошти: brcko.bolnica@gmail.com

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)
Правила щодо ліків
Препарати для особистого застосування підлягають декларуванню під час перетину кордону. Бажано мати при собі призначення, особливо в разі ввезення препаратів для особистого застосування до БіГ.
Для отримання безкоштовних доз найкраще звертатися до таких закладів:
- Інститут проблем залежності Сараєвського кантону — для консультацій.
Нагоревска, 173, Сараєво, 71000 (Nahorevska 173, Sarajevo 71000)
Тел.: 033 257-750
zalcnarc@bih.net.ba - Вебсторінки відділення лікування наркотичної залежності Інституту проблем залежності Сараєвського кантону
тут і тут
Консультації з питань профілактики та лікування залежності, центри ГО «Вікторія» (UG “Viktorija”)
- Баня-Лука, Срдже Злопогледже, 27 (Banja Luka, Srđe Zlopogleđe 27)
Тел./факс: 051/467 462
Адреса ел. пошти: viktorija@spinter.net
Які препарати ЗПТ доступні в країні?
Метадон, субоксон.
Плата за ЗПТ
Для безкоштовного отримання препаратів ЗПТ, у т.ч. для застосування вдома, пацієнти повинні звернутися до:
- Інституту проблем залежності Сараєвського кантону для консультацій
Нагоревска, 173, Сараєво, 71000 (Nahorevska 173, Sarajevo 71000)
Тел.: 033 257-750. Адреса ел. пошти: zalcnarc@bih.net.ba
- Відділення лікування наркотичної залежності Інституту проблем залежності Сараєвського кантону тут і тут
- Округ Брчко: Державний заклад охорони здоров’я «Центр здоров’я Брчко» (JZU „Zdravstveni centar Brčko“), заклад первинної медичної допомоги
Адреса: Вул. Рейса Джемалудіна Чаушевича, 1, 76100, округ Брчко, БіГ (Reisa Džemaludina Čauševića 1, 76100 Brčko distriсt BiH)
Тел.: 049/234-740, багатоканальна лінія: 049/217-422
Факс: 049/216-050
Адреса ел. пошти: brcko.bolnica@gmail.com - Заклад охорони здоров’я «Центр здоров’я Брчко» (ZU „Zdravstveni centar Brčko“) (стаціонарне лікування).
Баня-Лука, 3, 76100, округ Брчко, БіГ (Banjalučka 3, 76100 Brčko district BiH)
Тел.: 049/ 233 920
Адреса ел. пошти: brcko.bolnica@gmail.com
Джерела
Загальні вимоги та доступ до медичних послуг
-
01. Mr Dalibor Pejović, advisor, Ministry of Civil Affairs BiH
+387 33 492 633
kabinet.ministra@mcp.gov.ba
Available at www.mcp.gov.ba
-
03. Mr Mustafa Pašalić, deputy minister, Ministry of security BiH
+387 33 492 495
mustafa.pasalic@msb.gov.ba
Available at www.msb.gov.ba
-
17. Mr Goran Čerkez, Deputy Minister of Public Health, Ministry of Health FBiH
+ 387 33 219 205
goran.cerkez@fmz.gov.ba
Available at www.fmoh.gov.ba
ВІЛ
Гепатит B/C
Туберкульоз
ЗПТ
-
02. Mr Goran Čerkez, Deputy Minister of Public Health, Ministry of Health FBiH
+ 387 33 219 205
goran.cerkez@fmz.gov.ba
Available at www.fmoh.gov.ba