Чехія

Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були змушені виїхати з України​

Загальна інформація та правова допомога у Чеській Республіці

 • Тимчасовий захист у Чеській Республіці надають відповідно до Закону № 65/2022 (низка законів, які разом іменовані «Lex Ukraine»): Міністерство внутрішніх справ Чеської Республіки www.zakonyprolidi.cz
 • У більшості випадків громадянам України, що були вимушені виїхати за кордон, не потрібно мати біометричний паспорт, щоб в’їхати до Чеської Республіки. Якщо громадяни України можуть підтвердити свою особу за допомогою українського посвідчення особи, вони можуть подати заяву про надання тимчасового захисту. Якщо в них немає жодного документа, що посвідчує особу, їм необхідно зв’язатися з Посольством України в Чеській Республіці для підтвердження свого громадянства. Для в’їзду до країни необхідно пред’явити український біометричний паспорт, але якщо біометричного паспорта немає, необхідно мати з собою всі документи, що посвідчують особу.
 • Біометричний паспорт може вимагатися, якщо громадяни України, які були змушені виїхати за кордон, бажають перетнути зовнішній кордон ЄС. Необхідно мати при собі всі наявні документи, що посвідчують особу. Згідно з інформацією Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки www.dreport.cz
 • З 22 березня 2022 року візу на перебування в країні впродовж більше 90 днів (так звана спеціальна довгострокова віза для громадян України), більше не видаватимуть за спрощеною процедурою, оскільки набув чинності Закон № 65/2022 (низка законів, які разом іменовані «Lex Ukraine»), згідно з яким громадянам України, які змушені виїхати з країни через збройну агресію Росії проти України, а також певним іншим категоріям осіб, надається тимчасовий захист. Також можна подати заяву за стандартною процедурою для отримання візи, що дозволяє перебування в країні протягом більше 90 днів.
 • У разі безвізового в’їзду громадяни України можуть перебувати на території Чеської Республіки до 90 днів упродовж будь-якого 180-денного періоду. Якщо вони в’їжджають до Шенгенської зони за короткостроковою візою або без візи, і строк їхньої короткострокової візи або періоду безвізового перебування закінчується або вже закінчився, їм необхідно звернутися до одного з регіональних центрів допомоги українцям (KACPU) для отримання тимчасового захисту. Отримання тимчасового захисту надає їм вільний доступ до ринку праці та системи страхування здоров’я.
 • Якщо вони знімають житло в приватному порядку, їм необхідно особисто зареєструватися в Службі поліції у справах іноземців Поліції Чеської Республіки. В інших випадках реєстрацію здійснює надавач житла.
 • Перелік регіональних центрів допомоги українцям www.mvcr.cz
 • Служба поліції у справах іноземців Поліції Чеської Республіки www.mvcr.cz/contacts

Статус біженця / шукача притулку / тимчасового захисту

 • Міністерство повинне ухвалити рішення про надання статусу біженця / шукача притулку / тимчасового захисту не пізніше, ніж через шість місяців із дати отримання заяви про надання такого статусу.
 • Якщо в особливих випадках рішення впродовж зазначеного періоду ухвалити неможливо, Міністерство може подовжити цей період на передбачених законодавством підставах.
 • Рішення щодо надання міжнародного захисту набуває чинності з дня його отримання шукачем захисту.
 • У разі ухвалення Міністерством негативного рішення іноземець повинен залишити територію Чеської Республіки, якщо він/вона не звертається до суду з приводу оскарження такого негативного рішення, навіть у разі висунення пропозиції щодо призупинення його дії.
 • Отримання статусу біженця / шукача притулку займає до 6 місяців www.mvcr.cz/migrace
 • Тимчасовий захист www.mvcr.cz/info
 • Міністерство внутрішніх справ Чеської Республіки www.mvcr.cz
 • У наданні тимчасового захисту може бути відмовлено лише у двох випадках:

  ◦ Ви вже отримали тимчасовий захист в інших країнах ЄС;

  ◦ документи подані не особисто або надані неуповноваженою особою.

Вебсайти з інформацією з питань міграції, які можуть стати в нагоді громадянам України, що були змушені виїхати за кордон:

Установи, що консультують із питань міграції: Регіональні центри допомоги українцям (KACPU)

 

>> Послуги усного перекладу (місцеві ГО, волонтери, приймальні центри):

Представники Департаменту з питань надання притулку та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки

Доступ до медичних послуг

Збори

 • Отримавши картку страхування, українці стають застрахованими компанією медичного страхування особами, за яких держава сплачує страхові внески. Такі застраховані особи мають право на отримання медичної допомоги в Чеській Республіці в повному обсязі, що передбачений страхуванням здоров’я, на тих самих засадах, що й чеські громадяни.
 • Необхідно повідомляти про платні послуги, які надають українцям амбулаторні служби медичних та немедичних спеціалізацій, щоб вони були враховані та компенсовані відповідно до стандартного механізму компенсації, встановленого на 2022 рік для постійних резидентів.
 • За придбання ліків в аптеках може знадобитися доплата, невідкладна допомога також є платною.

Юридичні передумови для отримання громадянами України, що були змушені виїхати за кордон, медичної допомоги, в тому числі лікування, в Чеській Республіці (ці передумови стосуються українців, які отримали статус біженця або шукача притулку чи тимчасовий захист)

 • Кожен надавач медичних послуг зобов’язаний надавати невідкладну допомогу в будь-який час та будь-кому, незалежно від страхового статусу або статусу резидента. Однак такий надавач послуг вірогідно вимагатиме оплати за надання такої допомоги.
 • З дати подання заяви про надання статусу біженця / шукача притулку / тимчасового захисту особа є зареєстрованою в системі страхування здоров’я та з цього моменту має право на отримання медичної допомоги в повному обсязі. Див. більше інформації на вебсайті Міністерства охорони здоров’я Чеської Республіки.
 • Для перебування на території Чеської Республіки громадяни України повинні мати медичне страхування. У разі безвізового в’їзду необхідно оформити туристичне медичне страхування. Якщо особі надано тимчасовий захист, її автоматично реєструють у системі страхування здоров’я. Якщо після отримання візи в особи ще немає медичного страхування, можна зареєструватися в Компанії загального медичного страхування Чеської Республіки (VZP) онлайн або ж особисто в будь-якому філіалі цієї компанії або в інших компаніях медичного страхування.
 • У разі отримання візи, що дозволяє перебування на території країни протягом більше 90 днів, відповідно до § 33 п. a) Закону № 326/1999 про резидентство іноземців автоматична реєстрація в системі здоров’я не відбувається, і особа повинна оформити медичне страхування самостійно.
 • Більше інформації стосовно медичного страхування та надання медичних послуг можна знайти на вебсайті Міністерства охорони здоров’я і тут Українці можуть розпочати пошук інформації про доступ до системи охорони здоров’я з таких джерел.
 • Див. більше інформації на вебсайті Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки.
 • Страхування здоров’я у Чеській Республіці.
 • Медичні послуги доступні чеською, англійською, українською та російською мовами.  Міністерство охорони здоров’я Чеської Республіки.

Якщо у вас виникли запитання стосовно надання медичної допомоги громадянам України, зверніться на інформаційну лінію за номером
+420 2 26201221 (опція 2), яка працює щоденно з 8:00 до 19:00. Спілкування можливе чеською, українською та російськими мовами, також можна звертатися в разі необхідності забезпечення перекладу чеською мовою при взаємодії з надавачами медичних послуг. 

Куди можуть звертатися українці, які були змушені виїхати з України, для отримання медичних послуг?

Якщо громадяни України зареєстровані у системі страхування здоров’я, придбали комерційне медичне страхування або можуть оплачувати медичні послуги самостійно, вони можуть звертатися до будь-якого надавача медичних послуг. Якщо в них немає медичного страхування та вони не можуть оплачувати медичні послуги самостійно, вони можуть звернутися до найближчої лікарні, бажано державної, яка надає невідкладну (та іншу) медичну допомогу.

Перелік університетських лікарень:

Які документи необхідно пред’явити для отримання доступу до медичних послуг?

Власники загального / туристичного медичного страхування отримають ID-картку, що підтверджує наявність страхування. Ті, в кого немає страхування, мають право на отримання невідкладної медичної допомоги за умови підтвердження статусу біженця.

Якщо у вас виникли запитання стосовно надання медичної допомоги громадянам України, зверніться на інформаційну лінію за номером +420226201221 (опція 2), яка працює щоденно з 8:00 до 19:00. Спілкування можливе чеською, українською та російськими мовами, також можна звертатися в разі необхідності забезпечення перекладу чеською мовою при взаємодії з надавачами медичних послуг.

Реєстрація в надавача медичних послуг та відвідування сімейного лікаря

Якщо громадяни України зареєстровані в системі страхування  здоров’я, придбали комерційне медичне страхування або можуть оплачувати медичні послуги самостійно, вони можуть звертатися до будь-якого надавача медичних послуг без попередньої реєстрації.

Регіональні центри допомоги українцям (KACPU)

Після оформлення громадянами України медичного страхування вони можуть обрати сімейного лікаря (для дорослих або дітей) та зареєструватися. Усю інформацію щодо реєстрації в сімейного лікаря надають на інформаційній лінії за номером +420226201221, яка працює щоденно з 8:00 до 19:00. Спілкування можливе чеською, українською та російськими мовами, також можна звертатися в разі необхідності забезпечення перекладу чеською мовою при взаємодії з надавачами медичних послуг. Кожен українець надає інформацію про себе (вік, місце проживання, знання мов та можливість відвідувати сімейного лікаря). На інформаційній лінії їм повідомлять, який сімейний лікар надаватиме їм медичні послуги.

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ

Тестування на ВІЛ

 • Тестування на ВІЛ є безкоштовним для власників загального або комерційного медичного страхування. Додаткова інформація доступна за посиланням: zakony.judikaty.info.
 • Якщо пацієнт бажає пройти тестування на ВІЛ анонімно, за таку послугу доведеться заплатити www.mzcr.cz.
 • Українці можуть пройти безкоштовне тестування на ВІЛ у лікаря стандартної мережі надання первинної медичної допомоги або в таких закладах:

Пункти тестування на ВІЛ:

Центри ВІЛ:

Інші:

Корисні посилання

Інформація в Інтернеті:

Неповнолітні можуть також пройти тестування на ВІЛ, адже ці послуги в Чеській Республіці надають усім. Інформація доступна за посиланнями: www.hiv-komunita.cz та www.mzcr.cz

У разі позитивного результату тесту особа продовжує лікування або починає антиретровірусну терапію (АРТ). Інформація доступна за посиланням: www.mzcr.cz.

У разі позитивного результату тесту особа продовжує лікування або їй призначають антиретровірусну терапію (АРТ). Інформація доступна за посиланням: www.mzcr.cz.

Антиретровірусна терапія (АРТ)

Чи можуть люди, які проходять АРТ, ввозити до країни ліки разом із призначенням лікаря?

Особи, що отримують АРТ, не повинні переривати своє лікування. Також рекомендується, щоб вони знали назви відповідних препаратів та на скільки днів у пацієнтів є їх запас. Інформація доступна за посиланням: www.hiv-komunita.cz

Куди можуть звертатися українці, які були змушені виїхати з України, для проходження АРТ?

Вартість АРТ повністю покриває загальне або комерційне медичне страхування. Для тих, у кого страхування немає, допомогу в отриманні безоплатної АРТ забезпечують Центри ВІЛ.

ВІЛ-позитивні особи, які вживають ін’єкційні наркотики, можуть отримувати АРТ. Центри ВІЛ забезпечують АРТ та зв’язки для отримання замісної терапії (в амбулаторних психіатричних клініках), якщо відповідна особа звертається по неї. Інформація доступна за посиланням: www.hiv-komunita.cz.

Які передумови для отримання АРТ для українців, які змушені були виїхати з країни?
 • Видача рецептів пацієнтам, незалежно від наявності в них номера застрахованої особи, — джерело SÚKL
 • Для незастрахованих осіб рецепт краще видавати в паперовій формі
 • Відповідно до інформації VZP, препарати можуть виписувати також і не застрахованим пацієнтам. Згідно з інструкціями SÚKL, можна створити номер застразованої особи та додати номер паспорта до рецепту для подальшої ідентифікації www.epreskripce.cz
Лікування неповнолітніх осіб

У Чеській Республіці ВІЛ-послуги надають усім.          Немає критеріїв виключення. Інформація доступна за посиланням: https://www.hiv-komunita.cz/ukrayina.html: www.hiv-komunita.cz та www.mzcr.cz.

Доконтактна профілактика (ДКП)

 • Доступні препарати як до- так і постконтактної профілактики. Однак, зазвичай ці препарати не зберігають в аптеках, та їх необхідно замовляти заздалегідь.
 • Вартість препаратів доконтактної профілактики частково покривається страхуванням; пацієнт також повинен оплачувати частину їхньої вартості. Вартість 30 таблеток складає від 600 до 1106 чеських крон.
 • Препарати доконтактної профілактики (ДКП) можуть приймати лише ВІЛ-негативні особи з нормальною функцією нирок. ДКП в основному призначена для осіб, які наражаються на підвищений ризик інфікування ВІЛ; у Чеській Республіці вона переважно доступна для групи чоловіків, які мають секс із чоловіками.

Інформація в Інтернеті: www.chciprep.cz

Препарати ДКП ВІЛ можна знайти в пунктах тестування на ВІЛ та в Центрах ВІЛ.

Постконтактна профілактика (ПКП)

Вартість препаратів ПКП не покривається загальним медичним страхуванням, й особа повинна оплачувати її самостійно. Найдешевші комбіновані препарати ПКП у Чеській Республіці коштують близько 5 000 чеських крон. Однак, є деякі винятки. Інформація доступна за посиланням: www.hiv-prevence.cz.

Препарати ПКП ВІЛ можна знайти в пунктах тестування на ВІЛ та в Центрах ВІЛ.

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С

Доступність тестування на гепатит В і С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В і С

Доступними є послуги тестування на гепатит B або C, вакцинації та лікування, вартість яких повністю покривається загальним та комерційним медичним страхуванням: умови надання таких послуг такі самі, що й для громадян Чехії. Те саме стосується лікування захворювань печінки, спричинених гепатитом.

Воно також доступне для незастрахованих осіб, які бажають оплачувати такі послуги самостійно.

Інформація в Інтернеті:

Інформація про гепатит В доступна за посиланням: www.prolekare.cz .

Інформація про гепатит С доступна за посиланнями: www.infekce.cz та www.mzcr.cz

Показання для тестування на гепатит B або C

 • клінічні симптоми
 • наявність вірусного гепатиту В у члена сім’ї
 • ризикована статева поведінка
 • введення наркотиків ін’єкційно
 • хронічна ниркова недостатність
 • цукровий діабет
 • хронічне захворювання печінки

Показання для тестування на гепатит С:

 • введення наркотиків ін’єкційно
 • ризикована статева поведінка
 • переливання крові в анамнезі

Методи скринінгу на гепатит B або C

Скринінг на наявність інфекційних захворювань проводять під час першого візиту до лікаря, що надає первинну медичну допомогу. Скринінг на гепатит B або C проводять у разі наявності клінічних симптомів або на підставі міркувань щодо епідеміологічного ризику.

Гепатит В:

 • метод скринінгу — визначення HBsAg (поверхневий антиген вірусу гепатиту В)
 • метод підтвердження — визначення сумарних антитіл, визначення антитіл до HBsAg, визначення антитіл до HBeAg, кількісне визначення ДНК вірусу гепатиту В (ПЦР)

Гепатит С: 

 • метод скринінгу — визначення антитіл до вірусу гепатиту С
 • метод підтвердження — кількісне визначення ДНК вірусу гепатиту С (ПЦР)

Додаткова інформація доступна за посиланням:

Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки

Детальнішу інформацію можна отримати за запитом у кабінеті лікаря, що надає первинну медичну допомогу.

Послуги для осіб із туберкульозом

Скринінг на ТБ

Проходження скринінгу на ТБ обов’язкове до моменту інтеграції дорослих або дітей у суспільство (наприклад, відвідування школи). Додаткова інформація доступна за посиланням: www.mzcr.cz

Якщо є симптоми ТБ

Якщо у громадян України (дорослих і дітей), що були змушені виїхати за кордон, наявні симптоми ТБ (наприклад, кашель, лихоманка, втрата ваги), або якщо симптоми в них ще відсутні, але вони контактували з хворим на ТБ, вони можуть відвідати як сімейного лікаря для дорослих, дітей та підлітків стандартної мережі надання медичної допомоги, так і амбулаторні служби.

Вони також можуть відвідати пункти для прийому українців в 11 університетських лікарнях. Інформація в Інтернеті:  www.mzcr.cz/zpzppoukmp  та   www.mzcr.cz/dpmzpzsuu.

Усі зазначені вище послуги є актуальними й для тих, кому діагностували туберкульоз в Україні та хто потребує продовження лікування, або ж профілактичного лікування, або ж лікування під безпосереднім наглядом (DOT) / лікування під відеонаглядом (VDOT), або ж для тих, хто розпочав лікування мультирезистентного ТБ в Україні та потребує його продовження.

Немедична допомога

Перераховані нижче організації можуть надавати різні види підтримки, як-от харчування, притулок, психологічну допомогу.

 • Міністерство внутрішніх справ: +420 974 801 802 (цілодобово)
 • «Caritas» у Чеській Республіці: +420 731 432 431
 • Організація допомоги біженцям: +420 228 229 942
 • Лінія допомоги «Člověka v tísni»: +420 770 600 800
 • Інформаційні лінія «InBáze»: +420 703 375 195 або +420 739 037 353
 • Асоціація правових та соціальних консультацій з питань інтеграції та міграції: +420 776 263 033 / 605 263 035 / 603 547 450 / 605 253 994
 • Консультаційний центр Інтеграційного центру в Празі: +420 775 751 748
 • Лінія Компанії загального медичного страхування для консультування з питань медичного страхування: +420226201221

Якщо є рецепт на протитуберкульозні препарати, виданий в Україні...

Іноземний рецепт недійсний у Чеській Республіці, хоча, напевно, є вагомим доказом потреби в медикаментах, тому з цим рецептом слід звернутися до стандартної мережі надання медичної допомоги з метою отримання чинного рецепта. Додаткова інформація доступна за посиланням:  www.mzcr.cz/zpzppoukmp та www.mzcr.cz/dpmzpzsuu.

Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей

Якщо громадяни України, що були вимушені виїхати за кордон, бажають щепити своїх дітей вакциною БЦЖ, вони повинні відвідати сімейного лікаря для дітей та підлітків стандартної мережі надання медичної допомоги та спеціалістів амбулаторних відділень.

Вони також можуть відвідати пункти прийому українців в 11 університетських лікарнях.

Міністерство охорони здоров’я Чеської Республіки опублікувало інформацію та форму інформованої згоди для батьків. Інформація в Інтернеті:

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)

Правила щодо ліків

Замісна підтримувальна терапія агоністами опіоїдів (ЗПТ) у Чеській Республіці загалом фінансується за рахунок медичного страхування. За деякі препарати пацієнти повинні доплачувати від 12,80 до 82,90 чеських крон. Детальніша інформація доступна за посиланням.

ЗПТ є безкоштовною за умови наявності медичного страхування. Для отримання ЗПТ потрібно пред’явити паспорт або ID-картку. Для осіб, які вживають опіоїди, доступні бупренорфін та метадон, а для споживачів кришталевого метамфетаміну — метилфенідат.

Для отримання препаратів громадяни України повинні спочатку відвідати лікаря в амбулаторному психіатричному закладі або в спеціалізованому центрі ЗПТ. Інформація в Інтернеті.

На Карті допомоги позначені контактні дані закладів, що надають послуги з лікування, консультування та профілактики залежностей в Чеській Республіці, з розподілом на категорії відповідно до типу послуг, а також з розподілом за окремими регіонами із зазначенням районів та міст цих регіонів. Такі послуги включають також допомогу у відмові від куріння та послуги з подолання залежності від азартних ігор. Карту адмініструє Національний моніторинговий центр із питань наркотичної та інших залежностей.

Які препарати ЗПТ доступні в країні?

У Чеській Республіці застосовують два опіоїдні агоністи: метадон та бупренорфін. Вони є складовими 6 препаратів: Метадон, Субутекс, Субуксон, Бупренорфіновий алкалоїд, Равата та Еднок www.cspsychiatr.cz.

Мінімальний вік для отримання ЗПТ особами, що вживають наркотики

16 років       

Інформація в Інтернеті: www.cspsychiatr.cz

Право у психіатрії. Замісна підтримувальна терапія агоністами опіоїдів. Jiří Švarc. Право у психіатрії: Praha. Psychiat. pro Praxi, 2008; 9(4): 187–190.

Джерела

Загальна інформація та правова допомога

ВІЛ

Гепатит В/С

Туберкульоз

ЗПТ