Данія

Загальна інформація та правова допомога в Данії

Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були вимушені виїхати з України

Усі країни ЄС, що межують з Україною, дозволяють в’їзд усім особам, які втікають від війни в Україні з гуманітарних міркувань, незалежно від наявності у них біометричного паспорта. Дізнатись більше.

Громадянам України дозволено перебувати в Данії до 90 днів без візи відповідно до чинних імміграційних правил.

Статус біженця / шукача притулку / тимчасового захисту

Тимчасовий захист — винятковий механізм, ухвалений рішенням Ради Європейського Союзу від 4 березня 2022 року.

Із 16 березня українці можуть подати заяву про отримання посвідки на тимчасове проживання в Данії відповідно до Закону про посвідки на тимчасове проживання для осіб, які вимушено покинули Україну («Спеціальний закон»). Наявність посвідки дає можливість отримати жовтий сертифікат медичного страхування і право на медичні послуги нарівні з іншими резидентами Данії.

Ознайомитися з детальною інструкцією українською мовою, як подати заяву про надання тимчасового захисту для громадян України, можна за посиланням:  натиснути тут.

Данська консультаційна служба з питань міграції

Українці можуть отримати більше інформації за посиланнями:

Доступ до медичних послуг

Національна рада охорони здоров’я Данії (Sundhedsstyrelsen) підготувала буклет «Ви і ваше здоров’я», який знайомить українських біженців із данською системою охорони здоров’я. Зокрема, він містить інформацію про процедуру звернення до лікаря загальної практики та відділення невідкладної допомоги, лікарські засоби, візити до стоматолога тощо.

Буклет данською, англійською, українською та російською мовами можна завантажити за посиланням тут

Українці, які отримали посвідку на проживання відповідно до Спеціального закону, мають право користуватися всіма перевагами, що передбачені Законом про охорону здоров’я, після реєстрації в Центральному реєстрі осіб (ЦРО) Данії.

Після цього можна отримати жовту картку медичного страхування. Право на медичні послуги надається нарівні з іншими резидентами Данії.

Куди можуть звертатися українці, які були вимушені виїхати з України, для отримання таких медичних послуг?

Загальна інформація щодо медичного обслуговування біженців з України міститься на: Вебсайті

Невідкладна медична допомога та вакцинація доступні з моменту прибуття.

Українці отримують таке саме право на охорону здоров’я, як і громадяни Данії, з моменту подачі заяви про отримання посвідки на тимчасове проживання. більше інформації тут

Українцям не потрібно реєструватися у службах охорони здоров’я. Реєстрація відбувається автоматично після подання заяви про отримання посвідки на тимчасове проживання, наприклад, однією зі служб надання послуг громадянам, яка є в кожному муніципалітеті Данії. Зареєструватися в електронній черзі в муніципалітеті Копенгагена можна за посиланням: натиснути тут 

Щоб отримати доступ до цих послуг, необхідно пред’явити жовтий сертифікат медичного страхування або будь-який інший документ, що посвідчує особу.

Для оформлення посвідки на тимчасове проживання потрібно зареєструватися в сімейного лікаря.

Після отримання посвідки на проживання в Данії ви також отримаєте жовтий сертифікат медичного страхування, і вам призначать лікаря. Картка медичного страхування використовується в разі звернення до лікаря, відділення невідкладної допомоги або до лікарні. Вона містить контактні дані вашого лікаря та ваш цивільний реєстраційний номер, який є унікальним ідентифікаційним номером.

Якщо ви не володієте данською мовою, ви маєте право запросити перекладача на консультацію з лікарем чи спеціалістом або на іншу консультацію в лікарні. Ваш лікар організує послуги перекладу.

Часткове відшкодування вартості здійснюється лише за субсидовані державою ліки, довідки про стан здоров’я та субсидоване стоматологічне лікування. Особи до 18 років мають право на безкоштовне стоматологічне лікування.

Лікування хронічних захворювань / тривале лікування

За наявності будь-якого хронічного захворювання лікар допоможе продовжити правильне лікування. Лікар також призначає необхідні ліки.

Візит до сімейного лікаря

Усі резиденти Данії мають особистого лікаря, до якого можна звернутися в разі хвороби. Особистий лікар діагностує проблеми зі здоров’ям і лікує від найпоширеніших захворювань.

Перед візитом до лікаря потрібно записатися на прийом. Це також стосується випадків, коли гострі симптоми захворювання раптово з’явилися в робочий час особистого лікаря. Номер телефону лікаря вказаний у картці медичного страхування.

Інші послуги

Невідкладна допомог: 112

Номер телефону лікаря: Указаний у картці медичного страхування.

Медична допомога поза приймальними годинами (якщо стало зле протягом неробочого часу лікаря):

 • Столичний регіон Данії: 1813
 • Центральний регіон Данії: 70 11 31 31
 • Північний регіон Данії: 70 15 03 00
 • Регіон Зеландія: 70 15 07 00
 • Північний регіон Данії: 70 11 07 07

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ

Тестування на ВІЛ

Тестування на ВІЛ та інші інфекції, що передаються статевим шляхом, можна безкоштовно пройти в лікаря загальної практики (номер телефону та адреса лікаря зазначені в жовтій картці медичного страхування). Доведеться зачекати кілька тижнів, аби потрапити на прийом, однак, враховуючи період інкубації ВІЛ, це не буде проблемою.
Більше інформації тут.

Якщо особі потрібно якнайшвидше пройти тестування через обґрунтовану підозру, ця особа може звернутися до Фонду боротьби зі СНІДом – його проведення також буде безкоштовним.

Неповнолітні особи також можуть пройти тестування на ВІЛ.

У разі отримання українцем, який був змушений покинути Україну, позитивного результату тесту його лікування буде аналогічним лікуванню інших резидентів Данії.

Антиретровірусна терапія (АРТ)

Люди, які проходять АРТ, можуть ввозити до країни власні препарати. Дізнатись більше тут.

Рецепт на ліки виписує лікар загальної практики Данії.

АРТ можна Безкоштовно отримати в інфекційних відділеннях лікарень. aidsfondet.dk

Лікування неповнолітніх осіб

Неповнолітні особи можуть пройти обстеження та отримувати АРТ за наявності медичних показань.

Доконтактна профілактика (ДКП)

ДКП є безкоштовною за наявності медичних показань. Сімейний лікар / лікар загальної практики направляє особу до інфекційного відділення лікарні. sst.dk/da/Nyheder/

 • Рекомендовано проводити ДКП особам, які відповідають усім наведеним нижче критеріям:
 1. особа є ВІЛ-негативною
 2. особа належить до групи чоловіків, які мають статеві стосунки з чоловіками, або групи трансґендерних осіб, які мають статеві стосунки з чоловіками, і відповідає принаймні одному з наведених нижче критеріїв:
  • протягом останніх 12 тижнів особа мала незахищений анальний статевий акт із принаймні 2 партнерами-чоловіками;
  • протягом останніх 24 тижнів особа хворіла на сифіліс;
  • протягом останніх 24 тижнів особа хворіла на хламідіоз або гонорею.
 3. особі виповнилося 18 років;
 4. особа має нормальну функцію нирок (ШКФ ≥ 60 мл/хв);
 5. особа має прийнятні функції печінки та кісткового мозку:
  – нейтрофіли ≥ 1000/мм3, тромбоцити ≥ 75 000 мм3;
  – гемоглобін ≥ 6 ммоль/л;
 6. особа повинна бути готова дотримуватися застосовних рекомендацій щодо лікування.

Закладам охорони здоров’я рекомендовано регулярно оцінювати подальшу потребу особи в отриманні ДКП і припинення лікування, якщо вона чи він більше не входить до групи високого ризику інфікування ВІЛ.

Будь-хто віком від 16 років зі значним ризиком інфікування ВІЛ (чоловіки, які мають статеві стосунки з чоловіками; трансґендерні особи; партнери ВІЛ-позитивних осіб тощо) можуть проходити ДКП безкоштовно, оскільки воно покривається коштом обов’язкового медичного страхування. ДКП призначає профільний лікар, а всі деталі, як-от право на проходження, тривалість тощо, потрібно з’ясовувати у лікаря.

Мінімальний вік для доконтактної профілактики ВІЛ — 18 років. Дізнатись більше про ДКП тут.

Постконтактна профілактика (ПКП)

ПКП є безкоштовною. В ідеалі лікування слід розпочати протягом перших 24 годин, оскільки, згідно з оцінками, найбільш ефективною є ПКП, розпочата безпосередньо після контакту. Однак, ПКП може бути запропонована не пізніше 72 годин після контакту.

ПКП не показана у разі, якщо випадок ризику пов’язаний з оральним сексом. Якщо відомо, що джерелом інфікування є ВІЛ-позитивна особа, проконсультуйтеся з інфекціоністом. ПКП може бути розпочата лише проведення з особою, яка мала контакт, ретельної роботи з консультування.

ПКП передбачає таке лікування:

 •  245 мг тенофовіру дизопроксилу х 1 раз на добу; та
 • 300 мг ламівудину х 1 раз на добу АБО 200 мг емтрицитабіну х 1 раз на добу та 1 200 мг ралтегравіру х 1 раз на добу або 400 мг х 2 рази на добу;
 • можна використовувати інший інгібітор інтегрази

Тривалість лікування — 28 днів.

Сімейний лікар / лікар загальної практики направляє особу до інфекційного відділення лікарні. Дивися більше тут.

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С

Доступність тестування на гепатит В і С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В і С

Усі послуги доступні безкоштовно для всіх зареєстрованих українців. Тестування / вакцинація: сімейний лікар / лікар загальної практики. Лікування здійснюється в  Інфекційних відділеннях лікарень.

Іммігрантам або біженцям (як дорослим, так і дітям), а також усиновленим дітям із ендемічних регіонів із ВІЛ, ВГВ та ВГC рекомендовано пройти тестування на відповідний тип інфекції після прибуття / першого контакту зі службою охорони здоров’я, як заради здоров’я зараженої особи, якій в такому випадку запропонують обстеження та лікування, так і заради здоров’я її статевих партнерів та/або дітей, які зазнають ризику інфікування. Усиновлені діти з інших країн, діти-біженці та діти-іммігранти, які прибувають із ендемічних регіонів із ВІЛ, ВГВ та ВГС, також повинні пройти обстеження після прибуття. Натисніть тут щоб дізнатися більше.

Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки

Згідно з національним планом дій із профілактики та боротьби з гепатитом С Національної ради охорони здоров’я, муніципалітети забезпечують систематичне впровадження профілактичних заходів у програму боротьби зі зловживанням наркотиками.

Усі зареєстровані споживачі ін’єкційних наркотиків повинні систематично та індивідуально отримувати рекомендації до проведення тесту та після нього щодо ризиків ВІЛ / гепатиту та їх профілактики. Наприклад, їх потрібно інформувати про те, що існує ризик зараження не лише через використання спільних шприців і голок, але й через спільне використання посуду, води для промивання, ложок, вати/фільтрів та трубок.

Муніципалітети повинні забезпечити проведення лікуючим лікарем легкого і швидкого тестування всіх людей, які вживають наркотики, на ВІЛ, ВГА, ВГВ та ВГС після їх прийняття у програму лікування, а також щорічного скринінгу крові для всіх людей, які вживають наркотики та  проходять лікування, залежно від їхньої інфекції та статусу вакцинації.

Організація робочого процесу повинна забезпечувати легкий і швидкий доступ до вакцинації проти ВГА / ВГВ, якщо для цього є показання. Лікар пацієнта повинен бути повідомлений про отримання пацієнтом вакцини. Більше деталей тут.

Послуги для осіб із туберкульозом

Якщо є симптоми ТБ:

 • Скринінг на ТБ не є обов’язковим.
 • В Інструкції з профілактики туберкульозу зазначено, що ризик зараження бактерією туберкульозу є високим в осіб із країн із високим рівнем захворюваності на туберкульоз, наприклад, країн Східної Європи.
 • Виявлення туберкульозу серед шукачів притулку з країн із високим рівнем захворюваності на туберкульоз здійснюють медичні працівники центрів для шукачів притулку після проведення пропонованих медичних оглядів. Виявлення туберкульозу серед біженців, яким було надано притулок і можливість возз’єднання сім’ї, здійснюється безпосередньо в муніципалітеті проживання, який пропонує пройти медичний огляд. У регіонах окремим групам осіб пропонують спеціальні обстеження, у тому числі спеціальні пропозиції для дітей, зокрема для усиновлених дітей. Це особливо важливо для дітей, які інфікувалися вперше і мають високий ризик захворіти на туберкульоз.

Українці, які мають симптоми туберкульозу, можуть пройти необхідний скринінгу, звернувшись до медичних працівників у центрах притулку, у місцевих державних службах охорони здоров’я у своєму муніципалітеті чи до лікаря загальної практики.

Дивитися більше

Якщо ТБ діагностовано ще в Україні та необхідно продовжувати лікування, а також якщо є рецепт на протитуберкульозні препарати, виданий в Україні...

Спочатку потрібно зв’язатися із сімейним лікарем / лікарем загальної практики, який направить пацієнта до Пульмонологічного відділення

Немедична допомога

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)

Правила щодо ліків

Особа може ввезти в країну власні ліки для приймання вдома.

Фізичні особи можуть ввезти ліки, що містять наркотичні речовини зі списків B, C, D та E. Постанови про наркотичні засоби (наприклад, метадон внесений до списку B), у кількості, що не перевищує потреби на 30 днів особистого споживання. Такі ліки повинні легально відпускатись фізичним особам у країні, де вони були придбані. Препарат мав бути офіційно придбаний у країні походження і призначений для особистого використання з метою профілактики або лікування захворювань.

Зверніть увагу, що при в’їзді з ліками може знадобитися документація, яка підтверджує призначення препарату для особистого користування та законність його отримання. Тому рекомендовано мати з собою рецепт лікаря та чек на покупку.

Спочатку потрібно зв’язатися із сімейним лікарем / лікарем загальної практики. Після затвердження діагнозу і плану лікування лікар випише рецепт на препарат ЗПТ, який потрібно пред’явити в аптеці.

Потрібно пред’явити жовту картку медичного страхування. Картку видають після подачі заяви на отримання посвідки на тимчасове проживання.

Правила щодо ввезення лікарських засобів тут та тут

Які препарати ЗПТ доступні в країні?

В основному метадон у формі таблеток.

Можливість застосування препаратів ЗПТ вдома

Можливо. Спочатку потрібно зв’язатися з сімейним лікарем / лікарем загальної практики. Після затвердження діагнозу і плану лікування лікар випише рецепт на препарат ЗПТ, який потрібно пред’явити в аптеці.

Мінімальний вік для отримання ЗПТ особами, що вживають наркотики

Мінімального віку не встановлено.

Джерела

Загальні вимоги та доступ до медичних послуг

ВІЛ

Гепатит B/C

Туберкульоз

ЗПТ