Естонія

Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були змушені виїхати з України

Загальна інформація та правова допомога в Естонії

  • Українці, які проживали в Естонії до початку вторгнення 24 лютого, а також ті, що виїхали до Естонії, перебувають під тимчасовим захистом. До них належать громадяни України та особи без громадянства, що мають посвідку на постійне проживання в Україні, а також громадяни третіх країн, які не мають змоги повернутися до своїх країн через загрозу життю. Захист поширюється на членів сімей біженців, його може бути отримано строком на один рік, а потім подовжено.
  • Наказом Голови Поліції та Прикордонної служби Естонії від 24 лютого в’їзд до Естонії дозволено громадянам України, які мають біометричні паспорти, а також тим, хто не має біометричного паспорта, проте має дійсний виїзний документ (паспорт громадянина (як біометричний, так і не біометричний), дипломатичний паспорт, службовий паспорт, паспорт не громадянина / посвідку біженця або паспорт моряка).
  • Громадяни, яким Україна дозволяє виїзд за кордон, не потребують візи для в’їзду в Естонію.

Поліція та Прикордонна служба Естонії

Статус біженця / шукача притулку / тимчасового захисту

  • Для отримання статусу біженця / шукача притулку / тимчасового захисту необхідно подати заяву про надання тимчасового захисту і заяву про видачу посвідки на проживання. Як правило, рішення про надання захисту ухвалюється негайно. Поліція та Прикордонна служба Естонії
  • Важлива інформація для гостей країни (перебування в Естонії, одноденний візит, повсякденне життя): 1247; +372 600 1247.                                        Міграційні питання (у тому числі реєстрація для отримання права на працевлаштування): migrationadvice@politsei.ee                                               +372 612 3500

             Українська громада: +372 5650 2572                                                                                       Посольство України: +372 601 5815                                                                                         Допомога біженцям www.pagulasabi.ee

Дізнайтеся більше про перебування в Естонії:

Доступ до медичних послуг

  • Українські біженці, яким надано посвідку на проживання та естонський код ідентифікації особи, не отримують медичного страхування в Естонії автоматично. Після отримання посвідки на проживання вони можуть подати заяву про отримання медичного страхування на рівних умовах з естонцями за цим посиланням
  • Наприклад, правом на медичне страхування володіють особи, що працюють за трудовим договором на строк у понад місяць, або безробітні особи, зареєстровані у фонді зайнятості. До застрахованих осіб прирівнюються діти, вагітні, подружжя на утриманні, повністю або частково непрацездатні особи, пенсіонери, члени релігійних об’єднань, учні та студенти. Див. більше інформації на вебсайті Фонду страхування здоров’я Естонії
  • Усім воєнним біженцям, що прибувають з України, гарантовано невідкладну медичну допомогу, в тому числі стоматологічну. Невідкладні медичні послуги для українців є безкоштовними. Для отримання решти медичних послуг потрібна реєстрація (заява про надання тимчасового захисту). Рада з питань здоров’я
  • Центри первинної медичної допомоги надають первинну медичну допомогу всім українським біженцям. Для отримання медичної допомоги не потрібно бути зареєстрованими у місцевого сімейного лікаря. Потрібно лише показати подорожній документ (закордонний паспорт) і посвідку на проживання. Див. більше інформації за посиланням
  • Інформація про медичні послуги: terviseamet.ee                                            Міграційні питання (у тому числі реєстрація для отримання права на працевлаштування): migrationadvice@politsei.ee                                              +372 612 3500                                                                                      Психологічна підтримка: +372 614 7393                                              Консультація лікаря: 1220 / +372 634 6630                                                Невідкладна допомога: 112                                                                          Перелік центрів первинної медичної допомоги

Куди можуть звертатися українці, які були змушені виїхати з України, для отримання таких медичних послуг?

Вони повинні подати заяву про надання тимчасового захисту. Якщо українцям надано тимчасовий захист, вони матимуть доступ до медичних послуг на території держави-члена, в якій вони перебувають. Щойно вони зареєструються і отримають посвідку на тимчасове проживання, держава перебування надасть їм доступ до системи охорони здоров’я.

Якщо вони вважаються застрахованими в державній системі охорони здоров’я країни перебування, вони також мають право отримати європейську картку медичного страхування, яка дає їм право на одержання необхідної медичної допомоги під час тимчасового перебування в іншій державі-члені ЄС.

Невідкладне лікування, лікування хронічних захворювань / довготривале лікування

Парамедики проводять первинний огляд усіх воєнних біженців у приймальних центрах Тарту і Пярну. Такий огляд має на меті визначити, хто з біженців потребує негайної медичної допомоги та/або госпіталізації.

В Естонії організовано додаткові чи загальні медичні обстеження воєнних біженців для отримання загального уявлення про стан здоров’я біженців, проведення заходів інфекційного контролю, вакцинації за потреби, планування подальшого лікування та виписки рецептів.

Аптекам дозволено приймати паперові рецепти, виписані в Україні, за винятком наркотичних та психотропних речовин. Фармацевт повинен мати чітке розуміння того, що за медикаменти призначено тій чи іншій особі.

Див. більше інформації на вебсайті Фонду страхування здоров’я Естонії

Інші послуги

Інформація та рекомендації з питань охорони здоров’я доступні англійською та російською мовами на консультативній лінії сімейних лікарів 1220 (+372 634 6630 для дзвінків з-за кордону). За потреби особу може бути перенаправлено на екстрений номер 112.

Психологічна підтримка доступна на гарячій лінії кризової підтримки 116 006 (+372 6147 393). Крім того, можна скористатися онлайн-чатом на вебсайті: www.palunabi.ee

Підтримка доступна естонською, англійською та російською мовами.

Центри первинної медичної допомоги надають первинну медичну допомогу всім українцям, які були змушені виїхати за кордон. Для отримання медичної допомоги не потрібно бути зареєстрованими у місцевого сімейного лікаря. За потреби центри первинної медичної допомоги надають медичну допомогу і направляють пацієнтів до профільних медичних фахівців для проведення подальших обстежень та необхідних процедур.

Перелік центрів первинної медичної допомоги: www.haigekassa.ee 

Збори

Усім особам, що прибувають в Естонію з України, надають можливість пройти безкоштовне загальне медичне обстеження. Загальне медичне обстеження є безкоштовним для тих, хто перебуває в країні без візи, а також для тих, хто подає заяву про отримання посвідки на тимчасове проживання. Безкоштовні загальні медичні обстеження доступні в усіх регіонах Естонії.

В Естонії діє національна система медичного страхування, яка забезпечує надання медичної допомоги однакової якості для всіх застрахованих осіб. Якщо програма медичного страхування покриває надані послуги, жодні додаткові сплати не стягуються.

Послуги усного перекладу

Консультаційний центр при Раді з питань біженців Естонії:

Консультаційний центр: Liivalaia 28, Tallinn (з понеділка по п’ятницю, 10:00–17:00)

Тел.: +372 5881 1311 (щодня, 10:00–17:00)

E-mail: dopomoha@pagulasabi.ee

Державна служба інформаційної підтримки: 1247

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ

Тестування на ВІЛ

Медичні послуги, пов’язані з ВІЛ, надають безкоштовно на тих самих засадах, що й для решти резидентів Естонії.

За посиланням нижче наведені контакті дані закладів швидкого доступу для українців, які були змушені виїхати за кордон, та центрів, де проводиться проводять безкоштовне тестування на ВІЛ.

Неповнолітні особи можуть пройти тестування на ВІЛ у тих самих закладах і на тих самих умовах, що й дорослі.

Антиретровірусна терапія (АРТ)

До країни можна ввезти власні медикаменти, але це не є обов’язковою умовою. АРТ є безкоштовною. Те саме стосується неповнолітніх осіб.

Протокол лікування є індивідуальним і ґрунтується на результатах медичного оцінювання стану тієї чи іншої особи. Конкретний режим лікування (препарати та їх дозування) призначають на підставі медичного оцінювання, яке включає лабораторні дослідження. Конкретний перелік необхідних тестів визначають індивідуально, у тому числі на підставі наявної у відповідної особи історії хвороби/документації.

Таллінн:

    Центральна лікарня західного Таллінна, Paldiski mnt. 62

    Інформація та запис за телефоном: +372 659 8594 +372 659 8594

    пн–пт 8:00–15:00

Тарту

    Лікарня при Університеті Тарту, Puusepa 8a

    Інформація та запис за телефоном: +372 73 18608 +372 73 18608

    пн–пт 8:00–16:00

Кохтла-Ярве

    Центральна лікарня «Ida-Viru», Ravi 10C,

    Інформація та запис за телефоном: +372 5681 9343 +372 5681 9343

    пн–пт 8:00–16:00

Нарва

    Лікарня Нарви, Haigla 1

    Інформація та запис за телефоном: +372 35 42039 +372 35 42039

    пн–пт 8:00–16:00

Пярну

    Лікарня Пярну, Ristiku 1

    Інформація та запис за телефоном: +372 44 73300 +372 44 73300

    пн–пт 7:30–18:00

Доконтактна профілактика (ДКП)

Доконтактна профілактика доступна особам, що перебувають у групах підвищеного ризику зараження ВІЛ, і призначається лікарем-інфекціоністом. Консультація лікаря є безкоштовною, і передбачена часткова компенсація вартості препаратів. Застосовується та сама схема розподілу вартості використовуваних препаратів, що й загалом для резидентів Естонії. Точна ціна, яку має бути сплачена в аптеці, залежить від конкретного лікарського засобу, тож неможливо назвати якусь конкретну суму.

Курси профілактичного лікування можуть бути призначені в будь-якому з 5 центрів у різних регіонах країни. Тривалість профілактичного лікування визначається окремо в кожному індивідуальному випадку. Офіційно не передбачено мінімальної вікової межі для отримання доконтактної профілактики ВІЛ, позаяк її призначення залежить від конкретних показань та препаратів.

Дізнайтеся більше про ДКП в Естонії

Постконтактна профілактика (ПКП)

Постконтактну профілактику рекомендовано проходити після контакту з високим ризиком зараження, й вона бути розпочата впродовж 72 годин після нього. Курс постконтактної профілактики триває 28 днів. Не передбачено мінімального віку для проходження постконтактної профілактики.

Консультація лікаря є безкоштовною, проте в деяких випадках може знадобитися часткова оплата вартості медикаментів. Безкоштовні препарати доступні в разі наявності професійних ризиків (наприклад, для медичних працівників, працівників поліції, рятувальних служб тощо), а також у випадках сексуального насильства. Застосовується та сама схема розподілу вартості медикаментів, що й для резидентів Естонії. Точна ціна, яку має бути сплачена в аптеці, залежить від конкретного лікарського засобу, тож неможливо назвати якусь конкретну суму.

Для проходження постконтактної профілактики ВІЛ необхідно записатися на прийом до лікаря-інфекціоніста.

Дізнайтеся більше про ПКП в Естонії

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С

Доступність тестування на гепатит В або С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В або С

Безкоштовне тестування на гепатит В або С можливе в рамках медичного огляду біженців — як дітей, так і дорослих.

Вакцинація дітей є безкоштовною в рамках дитячої програми вакцинації.

Лікування доступне на тих самих умовах і в тих самих закладах охорони здоров’я, що й для резидентів Естонії. Тестування доступне для всіх біженців. У випадку підтвердження діагнозу лікування доступне для всіх.

Підставами для тестування є оцінка ризику та клінічні симптоми, виявлені під час медичного обстеження/планового огляду. Показання та протипоказання для тестування, вакцинації та лікування вже враховано в клінічних міркуваннях.

Лікування та спостереження відповідають стандартним клінічно-методичним настановам, застосовуваним в Естонії. Курс лікування та спостереження обговорюватиметься з пацієнтом під час візитів до лікаря-інфекціоніста. Конкретні етапи лікування та спостереження узгоджують під час візиту пацієнта до лікаря.

Контактні дані закладів, які проводять загальні медичні огляди та надають інші медичні послуги:

Центри сімейної терапії надають загальну медичну допомогу всім українцям, які тікають від війни. Не обов’язково бути зареєстрованими у місцевого сімейного лікаря для отримання допомоги. За потреби центри сімейної терапії надають медичну допомогу і направляють пацієнтів до профільних фахівців для додаткових обстежень та необхідних процедур. Перелік центрів сімейної терапії, які надають допомогу воєнним біженцям, можна знайти ТУТ.

Доступні варіанти лікування захворювань печінки, пов’язаних із гепатитом

Лікування доступне відповідно до стандартних клінічно-методичних настанов, застосовуваних в Естонії.

Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки

За потреби доступні служби зменшення шкоди, соціальної підтримки та психосоціальної підтримки. Контактні дані за посиланням: www.hiv.ee.

Послуги для осіб із туберкульозом

Якщо є симптоми ТБ:

  • Уряд створив для біженців пункти швидкого доступу для перевірки стану здоров’я, де можна пройти скринінг на ТБ. Скринінг на ТБ є добровільним і призначається за результатами оцінки ризиків.
  • Особа з кашлем, лихоманкою та втратою ваги повинна відвідати медичний центр або заклад, створений для медогляду біженців, для проведення скринінгу та діагностики. Такі центри розташовані по всій території Естонії для забезпечення їх доступності. Якщо в особи діагностовано ТБ, її буде направлено до лікувального закладу. Якщо симптоми пов’язані з іншим захворюванням, особу буде направлено до відповідних профільних спеціалістів.
  • Інформація про перебування в Естонії

Цю інформацію також можна отримати, зателефонувавши на загальну кризову гарячу лінію: 1247

Якщо ТБ діагностовано ще в Україні та необхідно продовжувати лікування:
  • Лікування продовжують в одній із 3 лікарень у різних регіонах Естонії: Таллінн, Тарту, Нарва. Це саме стосується лікування мультирезистентного ТБ під безпосереднім наглядом (DOT). Питання щодо лікування ТБ під безпосереднім відеонаглядом (VDOT) вирішують на початковій очній консультації. VDOT доступне після початкових візитів.
  • Таллінн
    Відділення лікування туберкульозу Пульмонологічного центру Медичного центру північної Естонії, Гійу, 39 (Hiiu 39). Інформація та запис за телефоном: +372 617 2929, пн–пт 8:00–14:00
  • Тарту
    Лікарня при Університеті Тарту, Ризька дорога, 167 (Riia mnt 167) Інформація та запис за телефоном: +372 731 8949, пн–пт 8:00–14:00
  • Нарва
    Амбулаторна клініка «Vestervalli», Вестервалі, 15 (Vestervalli 15) Інформація та запис за телефоном: +372 357 27799

Додаткову інформацію можна також отримати в Національному інституті розвитку охорони здоров’я.

Немедична допомога

Отримати рекомендації щодо доступних програм немедичної допомоги можна в лікарнях, які здійснюють лікування ТБ. 

Більше інформації можна дізнатися з таких джерел:
Якщо є рецепт на протитуберкульозні препарати, виданий в Україні...

Видані в Україні рецепти є дійсними в Естонії, але потрібні протитуберкульозні препарати не завжди можуть бути наявні в аптеках. Безкоштовне лікування доступне в лікарнях Естонії.

Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей

Уряд створив пункти, в яких біженці можуть легко перевірити стан здоров’я.

Крім того, діють центри здоров’я, контактні дані яких є у відкритому доступі в мережі Інтернет. У цих центрах можна провести дитині вакцинацію БЦЖ.

Цю інформацію також можна отримати, зателефонувавши на загальну кризову гарячу лінію: 1247

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)

Правила щодо ліків

Особи можуть в’їхати в країну, маючи при собі лікарські засоби для особистого використання. Залежно від кількості засобів, може знадобитися попереднє сповіщення від Агентства з контролю лікарських засобів. За можливості доцільно мати при собі супровідні медичні документи. Для полегшення процедури обміну інформацією та забезпечення безперервності лікування пацієнт може надати власний рецепт, але це не обов’язково.

У разі перевезення наркотичних та/або психотропних препаратів і виїзду за межі Шенгенської зони під час поїздки чи прибуття до Естонії з країни, що не входить до Шенгенської зони, необхідність отримання дозволу від Ради з лікарських засобів залежить від кількості наркотичних та/або психотропних препаратів, які ввозяться під час поїздки (натисніть, щоб завантажити інформаційний бюлетень):

  • Без відповідного дозволу Департаменту лікарських засобів можна взяти з собою до 1 упаковки наркотичного чи психотропного препарату, місткість якої не перевищує 30 одиниць (таблеток, капсул, ампул тощо) або 25 мл у рідинній формі дозування. Важливо! У разі подорожування з лікарськими засобами необхідно мати при собі довідку від лікаря, в якій зазначена необхідність прийому цих ліків, або копію призначення (наприклад, роздруківку з Порталу пацієнта чи ксерокопію паперового призначення).
  • У разі наявності з собою більше 1 упаковки наркотичного чи психотропного препарату, місткість якої перевищує 30 одиниць або 25 мл, необхідно отримати дозвіл від Департаменту лікарських засобів.

Для призначення ЗПТ необхідно мати документ, що посвідчує особу. Бажано також мати при собі супровідну медичну документацію. Якщо це неможливо, медичний фахівець на місці проводить оцінювання, щоб визначити потребу в лікуванні та проведенні (поновленні) курсу згідно з клінічними рекомендаціями.

Режим лікування відповідає тим самим критеріям, що й для решти резидентів Естонії. Можливість отримати ліки для приймання вдома медичний центр визначає в індивідуальному порядку.

Де в Естонії доступні препарати ЗПТ?

Короткострокова детоксикація в умовах стаціонару

Лікарня «S.A. Viljandi»

    524 4024

    434 2293

    село Ямсяляла, волость Вільянді, 71024, повіт Вільяндімаа (Jämejala village, Viljandi Parish, 71024 Viljandi County)

    vmh@vmh.ee

Короткострокова детоксикація в умовах стаціонару

Лікарня «AS Wismari»

    662 1068 (реєстратура)

    662 1024

    (Яанус Мумма, Вісмарі 15, Таллінн (Jaanus Mumma Wismari 15, Tallinn)

    jaanus.mumma@wh.ee

Корисне посилання: www.narko.ee

Які препарати ЗПТ доступні в країні?

Метадон, бупренорфін і бупренорфін/налоксон доступні в країні. Однак лише метадон надається безкоштовно через державні програми ЗПТ.

Оплата ЗПТ

ЗПТ призначатиметься медичним фахівцем, що працює в центрі. ЗПТ надається безкоштовно.

Перелік центрів та їхні контактні дані можна знайти в Інтернеті.

Допомога людям, які тікають від війни

Мінімальний вік для отримання ЗПТ особами, що вживають наркотики

Мінімальний вік становить 18 років, але в окремих випадках можливі винятки для осіб молодшого віку.

Джерела

Загальні вимоги та доступ до медичних послуг

ВІЛ

Гепатит B/C

Туберкульоз

ЗПТ