
Правовий статус та візові вимоги для тих, хто був змушений покинути Україну
З 2017 року, відповідно до законодавства ЄС, громадяни України з біометричними паспортами можуть в’їжджати до ЄС без візи для короткострокового перебування.
Українці та особи, які втекли від війни в Україні, можуть в’їхати у Фінляндію, маючи різні види імміграційного статусу. Право на отримання медичних і соціальних послуг визначається на підставі статусу їх проживання у Фінляндії.
Статус біженця/ статус шукача притулку/ статус тимчасового захисту
Українці та особи, які втекли від війни в Україні, можуть в’їхати у Фінляндію з різними видами імміграційного статусу. Право на отримання медичних і соціальних послуг визначається на підставі статусу їх проживання у Фінляндії.
Орієнтовний час опрацювання заяв на тимчасовий захист наразі становить близько двох тижнів. Після ухвалення рішення Імміграційна служба Фінляндії замовляє заявнику картку посвідки на проживання. Наразі для отримання посвідки на проживання потрібно близько двох тижнів. Це означає, що українець, який був змушений виїхати за кордон, отримає копію рішення та його/її картку посвідки на проживання приблизно через місяць від дати подання заяви.
Громадяни країни, яка не належить до Європейського Союзу та не є учасницею Шенгенської угоди, а також особи без громадянства, які проживають в Україні на законних підставах й не можуть безпечно та назавжди повернутися до країни походження, можуть подати заяву на отримання статусу захисту у Фінляндії й отримувати ті ж послуги, що й українці.
Більше інформації про перебування у Фінляндії
Міністерство закордонних справ Фінляндії:
- За цим посиланням можна знайти інформацію про необхідні документи: um.fi/documents
За цим посиланням можна знайти інформацію та вказівки щодо дій після прибуття до Фінляндії: valtioneuvosto.fi/en
- Міністерство охорони здоров’я та соціального забезпечення
Kela, установа з питань соціального забезпечення Фінляндії:
- Інформація про права на соціальне забезпечення осіб, які прибувають до Фінляндії у зв’язку з ситуацією в Україні: kela.fi
Контактні дані державних установ і закладів охорони здоров’я
Застосунок Commuapp: сторінка для отримання інформації та завантаження: commuapp.fi/en
Чотири номери для обслуговування заявників Імміграційної служби Фінляндії:
- питання громадянства – тел.: 0295 790 604;
- посвідка на проживання на підставі навчання або роботи – тел.: 0295 790 602;
посвідка на проживання для членів сім’ї – тел.: 0295 790 603;
інші види посвідок на проживання та інші дозвільні питання – тел.: 0295 419 600;
Організації:
- Help Center for Ukrainians
- autaukrainaa.fi
- Help for Ukrainian refugees in Finland
- Інформація про вплив війни в Україні на вебсайті Гельсінського університету
- Можливості щодо працевлаштування:
Дуже корисний вебсайт: local4u.fi
- Посольство України

Доступ до медичних послуг
Оплата
На підставі статусу тимчасового захисту з особи, яка отримала посвідку на проживання, відповідно до Закону про плату клієнтів, може стягуватися така ж плата клієнта, як і з тих, яка проживає у Фінляндії.
- Розмір плати визначає керівник приймального центру. (Стаття 32 Закону з питань приймання).
- Рахунок із вартістю послуг, придбаних у державній системі охорони здоров’я, виставляється на той приймальний центр, який закупив їх.
Куди можуть звернутися українці, які були вимушені покинути Україну, аби отримати описані нижче медичні послуги?
Українці та особи, які втекли від війни в Україні, можуть в’їхати у Фінляндію з різними видами імміграційного статусу. Право на отримання медичних і соціальних послуг визначається на підставі статусу їх проживання у Фінляндії.
Якщо подається заява про надання тимчасового захисту або притулку, перш за все слід звернутися до приймального центру.
В осіб, які отримали статус тимчасового захисту, є такі ж права на медичні послуги, як і у тих, хто має муніципалітет проживання у Фінляндії (частина 2 статті 26 Закону про приймання осіб, які звертаються за міжнародним захистом, та про виявлення та надання допомоги жертвам торгівлі людьми). Те саме є чинним у випадку подання заяви про надання притулку.
Відповідальність за забезпечення надання послуг покладається на приймальний центр, де вперше встала на облік відповідна особа. Приймальні центри можуть організувати надання послуг як самостійно, так і замовляючи їх у державних або приватних постачальників. На практиці муніципалітети та госпітальні округи надають спеціальні послуги щодо спеціалізованої медичної допомоги, догляду за порожниною рота, пологових та дитячих клінік тощо, оскільки на ринку мало приватного постачання цих послуг. Однак ці послуги також можна отримати у приватного постачальника.
За цим посиланням розміщено бюлетень з контактною інформацією: migri.fi/en
Медичне обслуговування для українців, які були вимушені виїхати за кордон, організовує той приймальний центр, в якому вони перебувають на обліку.
У кожному приймальному центрі є медсестра або медична сестра, відповідальна за громадське здоров’я. Якщо українцю потрібна медична допомога, вона спрямовує його/її до лікаря для отримання необхідної допомоги та лікування.
У заявників віком до 18 років є право на медичні послуги на тих самих засадах, що й діти, які мають муніципалітет проживання у Фінляндії.
Лікування гострих станів
Якщо особа не зареєструвалася та не подала заяву про тимчасовий захист чи притулок: право на невідкладну медичну допомогу, організація якої належить до компетенції відповідного муніципалітету/госпітального округу.
Інформація про послуги – за цим посиланням: eu-healthcare.fi
Лікування хронічних/довготривалих станів
Отримання посвідки на проживання на підставі статусу тимчасового захисту надає право на доступ до тих самих медичних послуг, які отримують особи, що постійно проживають у Фінляндії, зі сплатою тієї ж ціни, як і для громадян Фінляндії.
Медичні працівники володіють фінською, шведською та англійською мовами. Якщо пацієнт не володіє жодною з цих мов, він/вона має право на державного перекладача.
Державний переклад забезпечується закладами охорони здоров’я та є безоплатним для українців.
Відвідування сімейного лікаря
У Фінляндії немає системи сімейних лікарів.

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ
Тестування на ВІЛ
Тестування є безоплатним у центрах громадського здоров’я у складі державної системи охорони здоров’я, яка доступна для зареєстрованих українців зі статусом тимчасового захисту: hivpoint.fi/uk/hiv-testing. Гаряча лінія Hivpoint: 0207465705
У деяких НУО проводиться безоплатне та анонімне тестування на ВІЛ.
Українці, які були вимушені виїхати за кордон, можуть безоплатно пройти тестування на ВІЛ у: центрах громадського здоров’я, в клініках лікування інфекцій, які передаються статевим шляхом (ІПСШ) (венерологічних амбулаторіях), в закладах з охорони праці (якщо вони працюють та мають право на цю послугу), у студентських закладах охорони здоров’я (у випадку студентства), а також у таких неурядових організаціях, як Hivpoint, Positiiviset, Protukipiste (для працівників комерційного сексу), та у деяких низькопорогових центрах для людей, які вживають наркотики.
Більше інформації – на вебсайті: hus.fi
Інформація про життя з ВІЛ:
Антиретровірусна терапія (АРТ)
Особи, які отримують АРТ, можуть ввезти для особистого користування власні ліки в кількості, яка відповідає не більше ніж трьом місяцям лікування. Їм також потрібно взяти з собою рецепти, інструкцію для пацієнта, роздруковану їхнім лікарем, або короткий виклад рецептів. Наявність цих документів буде корисною, але не є обов’язковою.
У Фінляндії лікування та догляд у зв’язку з ВІЛ здійснюється в рамках спеціалізованої медичної допомоги в інфекційних клініках центральних або університетських лікарень. Місце лікування визначається залежно від місця проживання особи, яка живе з ВІЛ. У разі діагностування ВІЛ-інфекції надається направлення для отримання спеціалізованої медичної допомоги. Спеціалізована медична допомога передбачає проведення необхідних лабораторних досліджень, консультацію інфекціоніста та, можливо, початок антиретровірусної терапії. АРТ можна отримати у відповідних закладах, але потрібне направлення. За допомогою слід звертатися передовсім до приймального центру. У цих питаннях можуть допомогти неурядові організації, як-от Hivpoint або Positiiviset.
У Фінляндії немає універсального доступу до лікування та догляду у зв’язку ВІЛ, тому за відсутності статусу притулку чи тимчасового захисту лікування та догляд не є безоплатними.
Українці, які були змушені виїхати за кордон, можуть отримати АРТ безоплатно. За витрати на лікування ВІЛ-інфекції відповідає муніципалітет.
Лікування неповнолітніх осіб
Неповнолітні можуть пройти обстеження та отримати АРТ; однак для осіб молодше 16 років потрібен дозвіл батьків.
Доконтактна профілактика (ДКП)
Особи зі значним ризиком ВІЛ (чоловіки, які мають секс з чоловіками та транс* особи; партнери людей, які живуть з ВІЛ, тощо) можуть отримати ДКП (доконтактну профілактику) безоплатно. Однак її повинен призначити лікар державної системи охорони здоров’я Фінляндії. Зверніть увагу, що безоплатно отримують ДКП лише ті, хто має доступ до системи охорони здоров’я Фінляндії. У Фінляндії немає мінімального віку для отримання доконтактної профілактики ВІЛ. Проте лікар оцінює необхідність такого виду ліків. За допомогою слід звертатися передовсім до приймальних центрів. У межах державної системи охорони здоров’я ДКП може призначатися в поліклініках, в яких здійснюється лікування ІПСШ.
Залежно від того, де у Фінляндії проживає особа, період очікування на отримання ДКП може становити понад 6 місяців.
Часових обмежень для проходження ДКП немає. Це може бути 1) одна таблетка щодня в один та той же час або 2) на підставі подій («на вимогу»).
Постконтактна профілактика (ПКП)
ПКП ВІЛ рекомендується, якщо особа не знає, чи є її/його статевий партнер ВІЛ-позитивним, чи приймає він/вона ефективні ліки проти ВІЛ, та чи він/вона не користувався(-лася) презервативом. Курс лікування триває 28 днів.
У Фінляндії українці, які були змушені виїхати за кордон, можуть безоплатно отримати ПКП ВІЛ.
Необхідність у ній оцінює лікар. За допомогою слід звертатися передовсім до приймальних центрів. Будь-який лікар може визначити, що ПКП є необхідною. Після цього надається направлення до лікаря-інфекціоніста.
У Фінляндії немає мінімального віку для отримання постконтактної профілактики ВІЛ.

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В і С
Тестування на гепатит B та C, вакцинація проти гепатиту B та доступність лікування гепатиту B та C
В осіб зі статусом тимчасового захисту є такі ж права на медичні послуги, як і у тих, хто має муніципалітет проживання у Фінляндії.
Медичні послуги надаються у приймальних центрах, тому у цих закладах можна говорити про тестування на гепатит В/С. За витрати на дослідження та лікування гепатиту B/C відповідає муніципалітет. Щеплення від гепатиту В коштують 85-150 євро. Вакцинуватися можна безоплатно за умови приналежності до однієї з таких груп ризику: хворі на гемофілію, які отримують регулярне лікування, споживачі ін’єкційних наркотиків, особи з найближчого оточення споживачів ін’єкційних наркотиків, зокрема члени їх сім’ї, сусіди по дому та статеві партнери, а також чоловіки, які мають секс з чоловіками.
До груп підвищеного ризику зараження гепатитом В належать: хворі на гемофілію, які отримують регулярне лікування, споживачі ін’єкційних наркотиків, особи з найближчого оточення споживачів ін’єкційних наркотиків, зокрема члени їх сім’ї, сусіди по дому та статеві партнери, а також чоловіки, які мають секс з чоловіками. Вакцину проти гепатиту В не можна вводити людині, в якої була підтверджена анафілактична реакція після попередньої дози комбінованої вакцини проти гепатиту А і В або вакцини, що містить подібні компоненти. Вакцинацію слід відкласти у випадку лихоманки або за наявності гарячкової інфекції.
Найпоширенішим штамом вірусу у Фінляндії є гепатит С. Він переважно присутній серед людей, які вживають наркотики. Успішне лікування гепатиту С вимагає неухильного дотримання схеми лікування, оскільки можливий розвиток резистентності до ліків.
У приймальних центрах надаються медичні послуги українцям. Отже, якщо українець, який був змушений виїхати за кордон, не може надати історію хвороби щодо щеплення від гепатиту В або лікування гепатиту B/C, йому/її слід розповісти про свою ситуацію у приймальному центрі.
Більше інформації:
Системи підтримки (послуги зі зменшення шкоди/безпечних практик, соціальна підтримка чи психосоціальна підтримка) доступні для українців, які проходять терапію від гепатиту С або пов’язаних з ним захворювань печінки
Фінська асоціація з питань нирок і печінки забезпечує підтримку людей з гепатитом B/C та їхніх родичів та контролює дотримання їх прав. muma.fi
На цьому вебсайті можна знайти інформацію про всі пункти зменшення шкоди (в яких, наприклад, можна обміняти голки та шприці, отримати соціальну підтримку, пройти тестування на ВІЛ та гепатит на безоплатній основі): vinkki.info

Послуги, пов’язані з туберкульозом
За наявності симптомів туберкульозу:
Усім, хто прибуває з України, рекомендовано пройти обстеження на туберкульоз, що передбачає рентгенівський знімок легень та вивчення симптомів. thl.fi
У приймальних центрах надаються медичні послуги українцям, тож якщо українець, який був змушений виїхати за кордон, має симптоми туберкульозу, про них слід говорити у приймальному центрі. Це стосується також дітей.
migri.fi
stm.fi/en
Якщо в Україні вже діагностовано туберкульоз й відповідній особі необхідно продовжити лікування, їй/йому слід якнайшвидше звернутися до відповідного приймального центру, який організує це лікування. Це також актуально для тих, хто проходив лікування під безпосереднім наглядом (DOT)/ лікування під безпосереднім відеонаглядом (VDOT), та тих, хто розпочав лікування туберкульозу з множинною лікарською стійкістю в Україні та має продовжити його у Фінляндії.
Немедична підтримка
На цій вебсторінці, яку веде Фінська асоціація здоров’я легенів, розміщено інформацію про немедичну підтримку для українців, які були змушені виїхати за кордон та проходять лікування від туберкульозу: tuberkuloosi.fi.
За наявності українського рецепта на ліки проти туберкульозу…
У приймальних центрах надаються медичні послуги українцям, тож якщо українець, який був змушений виїхати з України, проходить лікування від туберкульозу та має рецепт від свого лікаря в Україні, йому слід обговорити питання забору ліків у приймальному центрі. Лікування туберкульозу у Фінляндії є безоплатним.
Вакцинація дітей від туберкульозу (БЦЖ)
У приймальних центрах надаються медичні послуги українцям. Якщо українець, який був змушений виїхати за кордон України, хоче, щоб його/її дитині зробили щеплення БЦЖ, йому/її слід обговорити це питання у приймальному центрі.

ослуги, пов’язані з лікування опіоїдної залежності методом замісної підтримувальної терапії (ЗПТ)
Правила щодо ліків
- Особам, які в’їжджають у Фінляндію з-за меж Шенгенської зони (включно з українцями), дозволяється привозити з собою пероральні препарати ЗПТ лише на курс тривалістю 14 днів і виключно для особистого користування (тобто не перевозити для друзів) із доказом наявності виписаного лікарем рецепта згідно з переліком, затвердженим постановою уряду (інформація доступна російською).
Додаткові правила
Максимально дозволений обсяг бупренорфіну для проведення детоксикації або замісної терапії опіоїдної залежності: 480 мг з країн Шенгенської зони, 224 мг з інших країн.
Максимально дозволений обсяг метадону: 1200 мг з країн Шенгенської зони, 560 мг з інших країн.
- Важливо, щоб українські пацієнти, які проходять ЗПТ, взяли з собою рецепт свого лікаря, а також, якщо можливо, міжнародний сертифікат migri.fi/uk/faq.
- Для отримання дози найкраще відвідати приймальний центр, в якому дадуть пораду щодо того, де це можна зробити.
- Зверніть увагу, що особа повинна бути зареєстрована в країні, аби мати доступ до рецептів на препарати ЗПТ.
Які препарати ЗПТ доступні в країні?
Для ЗПТ можуть використовуватись або метадон, або комбінація налоксону та бупренорфіну. Вибір замісної терапії буде ґрунтуватися на оцінці лікаря-спеціаліста.
Більше інформації розміщено на цьому вебсайті: kaypahoito.fi
Оплата за ЗПТ
Українці мають право на безоплатне проходження ЗПТ, якщо вони є резидентами на підставі статусу тимчасового захисту або шукача притулку.
У приймальних центрах надаються медичні послуги українцям. У приймальному центрі дадуть пораду щодо того, куди звернутися для отримання доз.
Порядок дій у Фінляндії передбачає, що в першу чергу слід отримати спеціальну консультацію. Швидше за все, буде потрібне направлення, яке можна отримати у приймальному центрі.
Для отримання своєї дози тим, хто проходить ЗПТ (тим, хто подорожує / переїжджає до Фінляндії), не потрібно чекати, поки будуть готові всі документи. Але інформацію про цей процес можна легко отримати в приймальних центрах.
Доступність доз для вживання вдома
Інформація розміщена за посиланням: kaypahoito.fi
Мінімальний вік для отримання ЗПТ споживачами наркотиків
ЗПТ у Фінляндії можна отримувати починаючи з 18-річного віку.
Гаряча лінія Ehyt ry 080090045
Корисні посилання з питань ЗПТ:
Sources
General requirements and access to healthcare
HIV
Hepatitis B/C
TB
OAT
-
03. Government Decree on the personal importation of medicinal products into Finland
Government Decree on the personal importation of medicinal products into Finland, Ministry of Social Affairs and Health, Helsinki, 11 December 2002.
Available at www.finlex.fi