
Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були вимушені виїхати з України
Загальна інформація та правова допомога у Франції
Якщо громадянин України має біометричний паспорт, він може в’їхати та перебувати у Франції протягом 90 днів протягом 180 днів без візи. Якщо вони не мають біометричного паспорта чи проїзних документів, вони можуть відвідати консульство Франції в іншій країні, щоб отримати документи для в’їзду до Франції. Громадяни України повинні будуть надати свідоцтво про народження або будь-який інший документ, що посвідчує їх особу, а також будь-які документи, які підтверджують їхнє проживання в Україні до 24 лютого 2022 року. Українцям, які зараз перебувають у країні Шенгенської зони, не потрібна віза для поїздки до Франції.
Для подорожі з дітьми необхідно пред’явити їх свідоцтво про народження, довідку, яка підтверджує родинний зв’язок з дитиною, або довідку, що підтверджує родинний зв’язок з опікунами чи особами, які супроводжують та відповідають за дитину.
Джерело: Information on temporary protection in France, EUAA, 2022.
Статус біженця / шукача притулку / тимчасового захисту
Тимчасовий захист — винятковий механізм, ухвалений рішенням Ради Європейського Союзу від 4 березня 2022 року.
Цей механізм стосується громадян України, біженців до України, а також іноземців, які постійно проживають в Україні на законних підставах і не можуть безпечно та назовсім повернутися до країни чи регіону свого походження. Це також стосується членів їхніх сімей.
Громадянам України, які бажають залишитися у Франції довше, ніж на 90 днів, потрібно звернутися до префектури департаменту місця прибуття через офіційний вебсайт із заявою про подовження строку перебування.
Дізнайтеся більше про перебування у Франції:

Доступ до медичних послуг
Не існує правових передумов для отримання іноземцями доступу до медичних послуг — вони надаються негайно у разі потреби.
Особи, які потребують лікування чи профілактичного медичного обстеження, повинні звернутися до однієї зі структур, перерахованих у двомовному Медичному посібнику (французькою та українською мовами).
1. Національна гаряча лінія «Комед» (Comede)
Надає інформацію про доступ до медичного обслуговування, доступ до права на перебування в країні з медичних причин, включно з питаннями психічного здоров’я:
Підтримка та оцінка ситуації для отримання доступу до медичного обслуговування, роз’яснення процедури отримання полісу обов’язкового медичного страхування, правових механізмів перебування на території країни з медичних причин та інші послуги, пов’язані зі станом здоров’я іноземних громадян.
Гаряча лінія із соціальних і юридичних питань: 01 45 21 63 12, з понеділка по п’ятницю з 09:30 до 12:30.
Підтримка й оцінка ситуації для отримання доступу до медичного обслуговування у центрах психічного здоров’я. Інформація та обмін досвідом із питань, пов’язаних із лікуванням біженців та правом на перебування в країні з медичних причин.
Гаряча лінія з питань психічного здоров’я: 01 45 21 39 31, з вівторка по четвер з 14:30 до 17:30.
Підтримка та експертиза, пов’язана з медичним обслуговуванням, профілактикою, перевірками здоров’я та медико-правовими аспектами прав іноземців.
Гаряча лінія з медичних питань: 01 45 21 38 93, з понеділка по п’ятницю з 14:30 до 17:30.
Національний центр «Комед» (Comede National Center) у Лікарні «Бісетр» (Bicetre Hospital) (Іль-де-Франс): Будівля «Ля Форс», корпус 60 (La Force building, port 60).
01 45 21 38 40
Графік роботи: З понеділка по п’ятницю з 08:30 до 18:30, четвер 13:30.
2. Центри доступу до медичної допомоги та направлення до медичних спеціалістів (CASO)
незалежного міжнародного руху «Медсен дю Монд» (Madsen du Monde) — центри направлення та первинного доступу до системи первинної охорони здоров’я для отримання права на адаптовану медичну допомогу, а також для отримання доступу до прав на інформацію та до державних медичних структур.
20 приймальних центрів на материковій частині Франції
Телефонуйте за номером 01 44 92 15 15 або завітайте на вебсторінку medecinsdumonde.org, щоб знайти найближчий центр доступу до медичної допомоги та направлення до медичних спеціалістів (CASO)
3. Структура Луї Гійома (Louis Guillaume)
Отримання права на адаптовану медико-соціальну допомогу в департаменті Іль і Вілен, а також для інформації про можливості фінансування медичного обслуговування у регіоні Бретань:
Будівля «Самара» (Samara Building)
12 тер, Авеню де Полан, 35200 Ренн (12 TER, Avenue of Poland, 35200 Rennes)
02 99 32 47 36
Будинок здоров’я (Health House)
Арно Бернар, 17, 31000 Тулуза (17, place Arno Bernard, 31000 Toulouse)
05 61 23 01 37
У неробочий час Будинок здоров’я надає постійний догляд, лише в разі крайньої необхідності:
06 28 33 18 31
Куди можуть звертатися українці, які були вимушені виїхати з України, для отримання таких медичних послуг?
Загальна інформація щодо медичного обслуговування біженців з України міститься на вебсайті ameli.fr
Усі, хто проживає у Франції, мають право на отримання медичного страхування для повного або часткового покриття витрат на лікування. У період очікування на видачу полісу обов’язкового медичного страхування особа може звертатися до:
- відділень швидкої медичної допомоги лікарень. Однак, щоб не отримати рахунок за надані медичні послуги, який потім буде значно важче анулювати, краще спершу звернутися до соціального працівника лікарні;
- чергової служби доступу до медичного обслуговування;
- або в один із спеціалізованих центрів у разі відсутності відділень швидкої медичної допомоги.
Лікування невідкладних станів
Пацієнтам необхідно звернутися до відділення екстреної медичної допомоги лікарень: solidarites-sante.gouv.fr
Лікування хронічних захворювань / тривале лікування
Послуги з лікування хронічних захворювань, включаючи скринінг, тестування та вакцинацію, доступні через приватні лікарські практики.
Візит до сімейного лікаря
Зверніться до вказаної нижче структури: Центри доступу до медичної допомоги та направлення до медичних спеціалістів (CASO) незалежного міжнародного руху «Медсен дю Монд» (Madsen du Monde) — центри направлення та первинного доступу до системи первинної охорони здоров’я для отримання права на адаптовану медичну допомогу, а також для отримання доступу до прав на інформацію та до державних медичних структур.
20 приймальних центрів на материковій частині Франції
Телефонуйте за номером 01 44 92 15 15 або завітайте на вебсторінку medecinsdumonde.org, щоб знайти найближчий центр доступу до медичної допомоги та направлення до медичних спеціалістів (CASO)
Інші послуги
Організація «ISM Interprétariat» надає послуги перекладу по всій території Франції, у тому числі переклад у режимі відеоконференції:
- переклад у телефонному режимі: 01 53 26 52 62 або telephone@ism-mail.fr
- переклад із особистою присутністю перекладача: 01 53 26 52 52 або deplacement@ism-mail.fr
- переклад у режимі відеоконференції: 01 53 26 52 72 або video@ism-mail.fr

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ
Тестування на ВІЛ
У країнах Європейського Союзу особи, які втікають від війни в Україні та яким надано тимчасовий захист, мають право на медичне обслуговування, у тому числі лікування ВІЛ: aidsmap.com
Щоб пройти безкоштовне тестування, запишіться на консультацію до Центру CeGIDD [безкоштовний інформаційний центр виявлення та діагностики ВІЛ, вірусних гепатитів та ІПСШ]. Подібні тести також проводять у деяких центрах планування сім’ї та сімейного виховання (CPEF). Також ви можете пройти тестування на ВІЛ або інші ІПСШ у міській лабораторії за направленням лікаря (після консультації з сімейним лікарем чи терапевтом) за наявності медичного страхування.
Ви також можете зробити експрес-тест на ВІЛ (TROD) в асоціаціях, CeGIDD. Асоціації, що використовують TROD, можуть безкоштовно видати їх вам для самостійного проведення тесту на ВІЛ у домашніх умовах.
Щоб отримати більше інформації про ІПСШ та ВІЛ, відвідайте вебсайт info-ist.fr або зверніться до інформаційної служби «Сіда» (Sida) за телефоном 0 800 840 800 (дзвінки анонімні та безкоштовні 24/7), або відвідайте вебсайт sida-info-service.org
Усе лікування та медичні препарати від ВІЛ, які видають лікарняні аптеки, є безкоштовними.
Неурядові організації, які надають підтримку біженцям, що живуть із ВІЛ:
- AIDES (контактна особа Стефан Верн (Stéphan Vernhes), svernhes@aides.org тел.: +33 6 66 87 56 10)
- Коаліція «ПЛЮС» (Coalition PLUS)(контактна особа Рішар Странц (Richard Stranz), rstranz@coalitionplus.org тел.: +33 7 82 03 78 67)
- Організація «Лікарі світу» (Бульвар де Пікпус, 75012 Париж (Médecins du Monde (15 Boulevard de Picpus, 75012 Paris)
Доконтактна профілактика (ДКП)
Особи, які мають декілька статевих партнерів і не бажають використовувати презерватив, незважаючи на існуючий ризик, можуть отримати профілактичне лікування (ДКП).
Для детальної інформації проконсультуйтеся з лікарем або зверніться до CeGIDD / лікарні: vih.org
Постконтактна профілактика (ПКП)
У разі незахищеного або погано захищеного статевого контакту з партнером, який може бути інфікований ВІЛ, існує екстрений курс профілактичного лікування, який слід пройти одразу після статевого акту, щоб уникнути зараження ВІЛ/СНІД. Він має назву «постконтактне лікування (профілактика)», скорочено ПКП. Цей курс розрахований на 4 тижні та значно зменшує ризик зараження.
Щоб отримати таке лікування, необхідно якомога скоріше, впродовж 48 годин, звернутися до відділення швидкої допомоги найближчої лікарні, за можливості разом із вашим партнером. Лікар оцінить ситуацію і в разі необхідності призначить відповідне лікування. Якщо ви ніколи не контактували з вірусом гепатиту В та не були вакциновані від цієї хвороби, лікар може запропонувати вам зробити ін’єкцію, щоб захиститися від гепатиту В.

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С
Доступність тестування на гепатит В або С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В або С
Щоб отримати безкоштовний тест на гепатит, зверніться до центру CeGIDD або в медичну лабораторію з рецептом від лікаря, якщо маєте медичне страхування.
У Франції діє низка асоціацій та служб із гарячими лініями для анонімних консультацій.
Тим, хто вже отримує лікування, можуть бути запропоновані програми терапевтичної освіти: sida-info-service.org/annuaire
0800 004 372 (безкоштовно зі стаціонарного телефону)
01 42 39 40 14 (Іль-де-Франс)
Інформаційна служба з питань гепатиту
0800 845 800, 09:00–23:00 щодня (безкоштовно зі стаціонарного телефону)
Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки
Консультативна допомога за телефоном в інформаційній службі з питань гепатиту hepatites-info-service.org

Послуги для осіб із туберкульозом
Загальна інформація:
- Скринінг на ТБ входить до добровільних процедур, доступних після прибуття до Франції. Дізнатися більше.
- Проконсультуйтеся з вашим лікарем, який пропише вам при необхідності тест на туберкульоз та рентгенографію легень, або зверніться до Центру боротьби з туберкульозом (CLAT) вашого департаменту: splf.fr
Якщо ТБ уже було діагностовано в Україні та необхідно продовжувати лікування:
Інформацію та підтримку може бути надано у спеціалізованих центрах лікування ТБ, в регіональному Центрі боротьби з туберкульозом (CLAT), але при перших симптомах звертайтеся до будь-якого центру охорони здоров’я. Дізнатися більше на вебсайті: solidarites-sante.gouv.fr

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)
Корисні посилання з додатковою інформацією щодо ЗПТ:
Джерела
Загальні вимоги та доступ до медичних послуг
-
06. French/Ukrainian bilingual health booklet
French/Ukrainian bilingual health booklet, French Republic, 2022. Available at
www.santepubliquefrance.fr
-
10. Information on temporary protection in France booklet
Information on temporary protection in France booklet, European Union Agency for Asylum (EUAA), 2022. Available at
www.euaa.europa.eu.pdf
ВІЛ
Гепатит B/C
Туберкульоз
-
03. French/Ukrainian bilingual booklet “Health passport”
French/Ukrainian bilingual booklet “Health passport”, Ministry of Solidarity and Health, 2022.
solidarites-sante.gouv.fr/pdf