Греція

Загальна інформація та правова допомога на території Греції

Правовий статус та візові вимоги для осіб, які були змушені покинути Україну

  • Власники українського паспорта з біометричними даними можуть в’їжджати через усі пункти в’їзду (наземні та повітряні) з максимальним терміном перебування 90 днів.
  • Власники українського паспорта без біометричних даних (старого зразка) можуть в’їжджати через усі пункти в’їзду з візою з максимальним терміном перебування 90 днів.
  • Увага: у вищезазначених випадках поліція Греції поставить у паспорт штамп із датою в’їзду.
  • Громадяни України, які не мають проїзних документів, можуть в’їхати лише через Відділ паспортного контролю Промахонас (греко-болгарський кордон), де їм буде видано відповідний документ працівниками посольства України у Греції. Завдяки цій процедурі вони мають можливість перебування в країні не більше 90 днів.
  • У випадку, якщо у їхніх дітей відсутні проїзні документи, співробітники поліції Греції позначать під в’їзним штампом у паспорті батьків кількість неповнолітніх дітей, яких вони супроводжують. Важливо: у такому разі необхідно надати довідку про сімейний стан або свідоцтво про народження дітей. Якщо ці документи відсутні, необхідно заповнити та подати офіційну юридичну декларацію із зазначенням кількості дітей, їх імен, прізвищ, статі та дати народжен

Статус біженця/статус особи, яка шукає притулку/статус особи, яка потребує тимчасового захисту

  • Упродовж 90 днів українцям буде надано Службою надання притулку Міністерства імміграції та надання притулку тимчасовий захист строком на один (1) рік із правом доступу до ринку праці та медичної допомоги згідно з Директивою 2001/55 Ради Європейського Союзу.
  • Процедура тимчасового захисту надається безкоштовно Міністерством імміграції та надання притулку. Крім того, надається безкоштовна допомога перекладача у довідковій службі та під час проходження реєстрації, щоб отримати дозвіл на тимчасове проживання для тимчасового захисту [ADDP] для бенефіціара, який одночасно вказує/надає ПДВ та AMKA (реєстраційний номер соціального страхування для лікування).

Дізнайтесь більше про перебування в Греції:

  • migration.gov.gr
  • Служба допомоги для українських біженців: 0030 213 169600 (грецька, англійська та українська мови)
  • Відділ паспортного контролю Промахонасу: 0030-23230 41079
  • Для отримання тимчасового захисту звертайтесь за тел: +302131629600 або електронною поштою: ukraine@migration.gov.gr
  • Посольство України: Гаряча лінія greece.mfa.gov.ua (+30) 6932 765 606

Доступ до послуг з охорони здоров'я

За даними Міністерства охорони здоров’я Греції, всі громадяни України, які були змушені залишити свою країну походження у зв’язку з війною, належать до незастрахованих – вразливих соціальних груп, та мають право безоплатного доступу до Національної системи охорони здоров’я, з правом на сестринський та медичний догляд, згідно з циркуляром Міністерства охорони здоров’я. Прийняте міністерством охорони здоров’я  (www.moh.gov.gr) циркулярне міністерське рішення 17033/22-03-2022

Українці, які в’їхали до Греції, мають право на будь-які медичні послуги чи медикаменти, яких вони потребують, безкоштовно у цілодобовій черговій лікарні.

Відповідно до чинного законодавства, всі державні сектори медичного призначення зобов’язані надавати особам першу медичну допомогу у разі надзвичайної ситуації, навіть якщо вони не мають P.A.A.Y.P.A. (тимчасовий номер соціального страхування та медичного обслуговування іноземця) або номера соціального страхування (AMKA).

Куди українці, які вимушено покинули Україну, можуть звернутися за послугами з охорони здоров'я?

Згідно з Циркуляром міністерства, українці отримують таке саме лікування, як і громадяни Греції або інші цивільні особи, в той момент, коли вони просять про це.

Стаціонарна медична допомога надається грецькою державою у всіх лікарнях, державних або приватних установах з надання сестринської допомоги, відділеннях психічного здоров’я та у всіх державних установах первинної медичної допомоги Національної системи охорони здоров’я, а також у муніципальних клініках та поліклініках. Соціальне забезпечення Міністерства праці та соціальних питань, за участю лікарів вищевказаних органів, призначить терапію та виконає необхідні лікувальні заходи та діагностичні дослідження.

Медичне обслуговування здійснюється за контрактом із Національним фондом організації охорони здоров’я (EOPYY). Це поширюється і на приватні аптеки після отримання рецепту від лікарів відповідно до чинних положень. Медикаменти з високою вартістю, які передбачені п. 2 статті 12 закону 3816/2010 (A’6), надаються виключно в аптеках лікарень та EOPYY.

Міністерство міграції надає тимчасовий реєстраційний страховий номер, який має назву P.A.A.Y.P.A. Після отримання українцем статусу біженця та посвідки на проживання через місяць P.A.A.Y.P.A. стає недійсним. Люди мають право на отримання АМКА, і вони можуть отримати АМКА, звернувшись до найближчого до їхнього місця проживання центру обслуговування громадян. Вони відомі як офіси ΚΕΠ. Ви можете знайти найближчий офіс ΚΕΠ, звернувшись до порталу за посиланням тут (www.gov.gr)

Ви також можете отримати АМКА в офісах АМКА, які наведені тут  (www.amka.gr)

Без AMKA або P.A.A.Y.P.A., згідно з циркуляром Міністерства охорони здоров’я, українські пацієнти, до моменту отримання AMKA як громадяни третіх країн, мають безпосередній доступ до лікарень та Медичних центрів, після пред’явлення свого паспорта або, якщо у них його немає, відповідного документа поліції Греції, який вже був їм виданий.

Загальна інформація про медичне обслуговування українських біженців у Греції доступна на сайті: www.moh.gov.gr

Інші послуги

  • Вакцинація COVID-19: www.emvolio.gov.gr
  • Національна організація громадського здоров’я (EODY): www.eody.gov.gr
  • Організація METADRASI займається задоволенням потреб, що постійно зростають, а саме у послугах усного перекладу в лікарнях по всій Греції, переважно на добровільній основі, залучаючи спеціально навчених та сертифікованих перекладачів. Більш загальні випадки обслуговування у стаціонарі. www.metadrasi.org

Послуги для осіб, які живуть з ВІЛ

Тестування на ВІЛ

  • Швидкі тести на ВІЛ та гепатит С доступні на безкоштовній основі у центрах профілактики та обстеження у контрольних пунктах. Вони робляться конфіденційно. Також спеціалізовані співробітники можуть забезпечити консультування, зокрема консультування з питань сексуального здоров’я. Послуги надаються в Афінах та Салоніках.
  • Гарача лінія:  1135
  • EODY (Національна організація громадської охорони здоров’я) eody.gov.gr
  • Афіни.Тел: 210-5212000210-521-2127/2133210-7239945210-7222222
    Салоніки.
    Тел: 2310-229139 / 2310-243363
  • «Контрольні пункти» в Афінах та Салоніках mycheckpoint.gr
    Афіни.
    Тел: 210 33 10 400
    Салоніки.Тел: 2310 282 284 

Корисні посилання:

Антиретровірусна терапія (АРТ)

  • Особи, які отримують АРТ, мають право на отримання безкоштовної АРТ з моменту отримання тимчасового або постійного АМКА (номери соціального страхування).
  • Споживачі наркотиків, спонукаються до отримання допомоги, пов’язаної з їх вживанням (напр., терапії, програм детоксикації, підтримки) під час отримання АРТ, оскільки це може поліпшити результати лікування.

Постконтактна профілактика (ПКП)

Усі українці, які були змушені виїхати за кордон, мають право на безкоштовну ПКП.

ПКП надається у разі надзвичайної ситуації та покривається страховими фондами.

Немає мінімального віку для отримання постконтактної профілактики ВІЛ.

У Греції ПКП здійснюється тільки в аптеках державних лікарень із дотриманням стандартної процедури. Більшість державних лікарень у Греції можуть надавати медичну допомогу у разі можливого зараження ВІЛ. Однак у деяких районних лікарнях провінції може не бути необхідного лабораторного обладнання для проведення необхідних аналізів, а також антиретровірусних препаратів.

При виникненні можливої небезпеки зараження рекомендується зв’язатися з EODY (2105212000– працює цілодобово щодня і без вихідних, 2105212131-132– у будні дні та робочі години, 210 7222222 – у будні дні з 9:00 до 20:00), щоб отримати направлення до найближчої чергової лікарні, в якій може проводитись ПКП.

Послуги для осіб, які живуть з гепатитом B/C

Тестування на гепатит B/C, вакцинація проти гепатиту B та доступ до лікування гепатиту B/C

  • Це лікування є доступним, якщо українці, які змушені покинути Україну, отримали тимчасовий або постійний номер соціального страхування для захисту здоров’я. Це безкоштовно.
  • За проведення вакцинації відповідає Національна організація охорони здоров’я. eody.gov.gr
  • Інформація російською мовою: gov.gr/png

Послуги діагностики та лікування туберкульозу

Для осіб з особливими медичними потребами EODY (Національна організація громадського здоров’я)є контактним центром для отримання подальшої допомоги.

Після отримання тимчасового або постійного AMKA, згідно із законодавством Греції про медичне обслуговування українців держава Греція надає медичне обслуговування в усіх лікарнях, державних та приватних установах з надання сестринської допомоги, відділеннях психічного здоров’я та в усіх державних установах первинної медичної допомоги Національної системи охорони здоров’я, а також у муніципальних клініках та службах соціального забезпечення Міністерства праці та соціальних питань. Лікарі вищевказаних структур призначать препарати та проведуть необхідні лікувальні заходи та діагностичні дослідження.

Будь-яка особа, яка контактувала з кимось, в кого підозрюється або підтверджено випадок обширного туберкульозу, має негайно повідомити про це свого лікаря та пройти тестування (шкірна реакція Манту та флюорографічне дослідження легень). У разі таких симптомів, як кашель, можуть проводити аналіз мокротиння.

Якщо людина інфікована, але не має активної форми захворювання, їй рекомендується регулярно приходити на прийом до лікаря для повторного обстеження. У деяких випадках може бути рекомендована хіміопрофілактика. Якщо встановлено, що людина хвора, їй слід розпочати протитуберкульозне лікування.

Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей

На території Греції БЦЖ внесено до Національної програми вакцинації та проводиться у віці 6 років. Вакцина захищає від туберкульозу приблизно 50% щеплених, проте забезпечує дуже високий показник захисту від важких форм захворювання. Після отримання тимчасового або постійного AMKA, згідно із законодавством Греції про медичне обслуговування українців держава Греція надає медичне обслуговування, як правило, силами EODY або всіх педіатрів, які працюють за контрактом.

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію (ЗПТ)

Правила лікування

Особи, які в’їжджають на територію Греції (у тому числі українці), можуть ввозити виписані їм препарати, якщо вони мають при собі офіційний документ з інформацією про опіатний замінник, який вони перевозять. 

Бажана наявність рецепту. Кожна особа, яка починає прийом ЗПТ, має бути попередньо обстежена лікарем та іншими фахівцями охорони здоров’я. Для отримання рецепта необхідно мати офіційний документ від програми терапії, яку пацієнт проходить в Україні, із зазначенням інформації про отриману ЗПТ.

Для безкоштовного отримання ЗПТ необхідно пред’явити документ, що засвідчує особу, та заяву про надання статусу біженця.

Доступна можливість приймати лікарські засоби вдома.

Які препарати ЗПТ доступні в країні?

Метадон, бупренорфін та бупренорфін з налоксоном. 

Мінімальний вік для отримання ЗПТ особами, що вживають наркотики:

Мінімальний вік осіб, які вживають наркотики і можуть отримати ЗПТ у країні – 20 років.

Джерела

Загальні вимоги та доступ до медичних послуг

ВІЛ

Гепатит B/C

Туберкульоз

ЗПТ