
Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були змушені виїхати з України
- За інформацією від Ради інформування громадян, дозвіл на проживання видають після реєстрації в одному з приймальних хабів в аеропорту Дубліна чи порту Рослер на підставі Директиви про тимчасовий захист.
- Українцям, що були вимушені виїхати за кордон, для в’їзду до Ірландії потрібно мати паспорт, але не уточнюється, чи має він бути біометричним. Існують також певні винятки. «До авіаперевізників звернулися з проханням приймати ідентифікаційні документи державного зразка, зазвичай не прийнятні для закордонних поїздок, замість національного паспорта: у тому числі, наприклад, національні посвідчення особи, свідоцтво про народження, внутрішній паспорт та прострочений паспорт». irishrefugeecouncil.ie
- Громадянам України, що були змушені виїхати за кордон, не потрібна віза, щоб в’їхати до Ірландії. FAQ
Статус біженця / шукача притулку / тимчасового захисту
Виходячи з інформації від Ради інформування громадян для українців, що прибувають до Ірландії (посилання 1), та Інформаційного бюлетеня щодо захищеного статусу (посилання 2), та можна зробити висновок про те, що дозвіл на проживання видають одразу в приймальних хабах.
Станом на лютий 2023, Міністерство юстиції Ірландії повідомило про продовження дозволів на тимчасовий захист осіб, які тікають від війни в Україні, до березня 2024 року.
Нижче зазначено декілька вебсайтів із інформацію з питань міграції, які можуть стати в нагоді громадянам України, що були змушені виїхати за кордон:
Установи, що консультують із питань міграції:
Послуги усного перекладу (місцеві ГО, волонтери, приймальні пункти)
Перекладацька служба з питань охорони здоров’я та соціального захисту Північної Ірландії (NIHSCIS) — це найперший контактний центр з питань усного перекладу в сферах медицини та соціального захисту в Північній Ірландії.
З понеділка по п’ятницю, 09:00–17:00, тел.: 028 9536 3777
У позаробочий час тел.: 028 9615 8200
Адреса електронної пошти для загальних питань: interpreting@hscni.net

Доступ до медичних послуг
Збори
Візит до лікаря загальної практики (GP) може передбачати часткову оплату, а лікарні є безкоштовними для осіб, які мають медичну картку.
Юридичні передумови для отримання громадянами України, що були змушені виїхати за кордон, медичної допомоги, в тому числі лікування, в Ірландії (ці передумови стосуються українців, які отримали статус біженця, шукача притулку або тимчасовий захист)
- Юридичними передумовами для отримання громадянами України, що були змушені виїхати за кордон, медичної допомоги, в тому числі лікування, в Ірландії є: заява про отримання медичної картки в контактному центрі «HSE» («HSE Live») за номером 1800 700 700 або 00 353 1 240 8787 (для дзвінків з-за кордону) та Персональний номер державного забезпечення.
- Українцям, які були змушені виїхати за кордон, варто (в першу чергу) почати шукати інформацію про доступ до медичної допомоги на вебсайті Служб охорони здоров’я Ірландії.
- Крім того, діє загальна гаряча лінія з питань медичної допомоги в Контактному центрі «HSE» («HSE Live») за номером 1800 700 700 або 00 353 1 240 8787 (для дзвінків з-за кордону).
Куди можуть звертатися українці, які були змушені виїхати з України, для отримання медичних послуг?
- Послуги з невідкладної допомоги завжди можна отримати у лікарняних відділеннях екстреної медичної допомоги.
- Для невідкладної допомоги в неробочий час також можна звернутися до лікарської служби загальної практики.
- Послуги з лікування хронічних захворювань можна отримати у лікарських службах загальної практики
- Для отримання інших послуг, наприклад, скринінгу, тестування та вакцинації, варто в першу чергу звернутися до лікарської служби загальної практики
- Громадяни третіх країн, що виїхали за кордон, також мають доступ до цих послуг із моменту отримання дозволу на в’їзд до Ірландії
- Медичні послуги доступні англійською мовою, але можливо скористатися послугами усного перекладача.
Скільки часу потрібно українцям, що були змушені виїхати за кордон, для отримання медичної допомоги (як у статусі біженця / шукача притулку / тимчасового захисту, так і без цього статусу)?
Негайний доступ, але необхідна зареєстрована медична картка
Реєстрація в надавача медичних послуг та відвідування сімейного лікаря
- Громадянам України, які були змушені виїхати за кордон, потрібно зареєструватися в системі охорони здоров’я для отримання медичної картки
- Лікарні та відділення екстреної медичної допомоги надають невідкладну медичну допомогу, незалежно від наявності медичної картки, але ці послуги можуть бути платними
- У разі відсутності медичної картки також доступна картка на прийом до лікаря загальної практики.
- Доступна реєстрація у сімейного лікаря, яку можливо пройти у будь-якій лікарській службі загальної практики.
Якщо ви не володієте англійською мовою, повідомте про це медичному працівнику і спитайте, чи можна організувати усний переклад. У деяких випадках лікарня чи медична клініка може надати перекладача.

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ
Тестування на ВІЛ
- Тестування на ВІЛ та подальше лікування у випадку позитивного результату тесту в Ірландії є безкоштовним.
- Українці можуть пройти тестування на ВІЛ у лікарських службах ЗП та спеціалізованих клініках. Більше інформації можна отримати через відповідні проєкти, такі як GOSHH та Дублінський альянс СНІД/ВІЛ в Ірландії.
- Українці можуть пройти безкоштовне тестування на ВІЛ та ІПСШ у будь-якій державній клініці з цього переліку.
- Неповнолітні також можуть пройти тестування на ВІЛ
- У разі позитивного результату тестування особу буде направлено на лікування до спеціалізованої клініки.
Антиретровірусна терапія (АРТ). Чи можуть люди, які проходять АРТ, ввозити до країни власні ліки разом із призначенням лікаря?
Українці можуть брати з собою власні ліки від ВІЛ, і в них не буде жодних складнощів з їх ввезенням до Ірландії.
Рекомендація для українців. Доцільно взяти з собою якомога більше ліків від ВІЛ, щоб їх вистачило на весь той час, поки ви очікуватимете на прийом лікаря. Якщо ви втратили ліки під час поїздки або з якоїсь причини не мали змоги взяти їх із собою, зверніться електронною поштою на адресу: communitysupport@hivireland.ie, й вам допоможуть якнайшвидше зв’язатися з ВІЛ-клінікою.
Куди можуть звертатися українці, які були змушені виїхати з України, для проходження АРТ?
Медичні препарати та клінічні послуги (такі як запис на прийом) з лікування ВІЛ доступні безкоштовно у разі використання державних медичних послуг. Це не залежить від юридичного статусу; біженці, шукачі притулку та мігранти отримують послуги безкоштовно. Крім того, не потрібно підтверджувати діагноз ВІЛ в Ірландії, щоб отримати безкоштовні ліки від ВІЛ.
Якщо це можливо, зв’яжіться з ВІЛ-клінікою до прибуття в Ірландію. Перелік ВІЛ-клінік в Ірландії наведено нижче. Якщо ж такої змоги немає, зв’яжіться з ВІЛ-клінікою після прибуття в Ірландію або за електронною адресою: communitysupport@hivireland.ie чи телефоном: 01 873 3799.
Доцільно взяти з собою будь-які документи, що підтверджують ВІЛ-статус, та останні результати аналізів крові на ВІЛ.
Якщо офіційних медичних документів немає, все одно важливо зв’язатися з клінікою, аби отримати доступ до препаратів та проходження лікування. Це буде доступно у будь-якому разі на безкоштовній основі.
Які передумови для отримання АРТ для українців, які змушені були виїхати з країни?
Немає жодних передумов для отримання АРТ українцями, які були змушені виїхати за кордон. Зокрема, це стосується осіб, які вживають ін’єкційні наркотики.
Лікування неповнолітніх осіб
Неповнолітні особи можуть також проходити АРТ в Ірландії.
Доконтактна профілактика (ДКП)
- Доконтактна профілактика недоступна через систему медичних послуг Ірландії.
- Отримати доконтактну профілактику можна лише у приватному порядку.
Постконтактна профілактика (ПКП)
- Рекомендовано проходити постконтактну профілактику ВІЛ не пізніше, ніж за 72 години після можливого контакту.
- Повний курс постконтактної профілактики ВІЛ триває 28 днів.
- Українці, які були змушені виїхати з країни, можуть отримати постконтактну профілактику ВІЛ безкоштовно, як і будь-хто в Ірландії, хто має право доступу до системи охорони здоров’я.
- ПКП ВІЛ можна отримати в спеціалізованих клініках ІПСШ та лікарняних відділеннях екстреної медичної допомоги.

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С
Доступність тестування на гепатит В або С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В або С
- Українці, які змушено залишили свою країну, можуть безкоштовно пройти тестування на гепатит В або С, вакцинуватися від гепатиту В та проходити лікування гепатиту В або С.
- Для отримання цих послуг необхідно звернутися до таких закладів: ЗП, клініка статевого здоров’я, урогінекологічна клініка, служба клінічного лікування наркозалежності.
- Більше інформації можна отримати, зателефонувавши на лінію допомоги «Hep C»: 1800 700 700 або 01 240 8787.
Знайти лікаря-терапевта можна тут
Знайти клініку статевого здоров’я

Послуги для осіб із туберкульозом
Якщо є симптоми ТБ
Якщо у громадян України (дорослих і дітей), що були вимушені виїхати за кордон, наявні симптоми ТБ (наприклад, кашель, лихоманка, втрата ваги), або якщо симптоми в них відсутні, але вони контактували з хворим на ТБ, вони мають доступ до всіх цих медичних послуг. Те саме стосується і батьків, які бажають вакцинувати своїх дітей проти ТБ (вакциною БЦЖ).
Ці медичні послуги включають послуги з тестування та вакцинації, однак у першу чергу необхідно звернутися до лікаря ЗП.
Для громадян України (дорослих і дітей), яким уже діагностували туберкульоз в Україні та які потребують продовження лікування, або ж профілактичного лікування, або ж лікування під безпосереднім наглядом (DOT) / лікування під відеонаглядом (VDOT), або ж для тих, хто розпочав лікування мультирезистентного ТБ в Україні та потребує його продовження, спеціалізовані послуги (у тому числі немедична допомога) доступні в туберкульозному відділенні лікарні «St James’s Hospital» у Дубліні Тел.: (01) 410 3920 або в іншій спеціалізованій медичній службі.
Джерело: www2.hse.ie

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)
Правила щодо ліків
- ЗПТ агоністами опіоїдів для нерезидентів є безкоштовною в державній системі охорони здоров’я.
- Українці можуть отримати препарати через місцеве управління охорони здоров’я та наркологічну службу «HSE» або через лікаря загальної практики.
- Drugs.ie надає інформацію та підтримку, а також має перелік клінік, в яких можна отримати ЗПТ.