Ісландія

Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були вимушені виїхати з України

Українці в Ісландії отримують тимчасовий колективний захист на підставі урядової постанови від 07.03.2022 р. Українці, що були вимушені виїхати за кордон, не потребують візи для в’їзду до Ісландії. В’їзд до країни можливий за наявності як біометричного, так і небіометричного паспорта. Віза для українців не потрібна.

Центральний уряд Ісландії створив центральний інформаційний вебсайт та центральний приймальний центр для підтримки новоприбулих українців. Центральний приймальний центр діє за підтримки Багатокультурного центру.

Статус біженця / шукача притулку / тимчасового захисту

Для отримання пільг (медичних, соціальних) необхідна реєстрація. Центральний уряд Ісландії заснував центральний приймальний центр для підтримки новоприбулих українців, розташований за адресою: Егільсгата, 3 IS 101 Рейк’явік (Egilsgata 3, IS 101 Reykjavik) (локація, раніше відома як «Domus Medica»). Консультації відбуваються лише очно (комунікація електронною поштою або телефоном недоступна). Українці, яким надано колективний захист, отримують дозвіл на проживання з гуманітарних причин. З цим дозволом ви отримаєте ісландський персональний ідентифікаційний номер.

Цей дозвіл надає доступ до житла, утримання, соціальних послуг, медичного обслуговування, а також освіти для дітей. Він також надає право на возз’єднання сім’ї.

Директорат із питань імміграції публікує перелік прийнятих заяв і виданих дозволів на надання іноземцям захисту з гуманітарних причин; середній строк розгляду заяв становить 4 тижні (визначено шляхом порівняння номерів заяв і номерів дозволів).

Дізнайтеся більше про перебування в Ісландії:

 • Центральний уряд Ісландії (спільна заява Міністерства юстиції, Міністерства соціальних питань і праці, Офісу Прем’єр-міністра, Міністерства закордонних справ).
 • Контактні дані відповідних міністерств можна знайти за  посиланням:
 • Інформаційний вебсайт для українців (створений центральним урядом Ісландії) — розділ «Захист»
 • Інформаційний сайт для українців: helpukraine.is

Багатокультурний центр
Адреса ел. пошти 1: mcc@mcc.is

Адреса ел. пошти 2: refugee@mcc.is
Тел.: +354-450-3090

Директорат із питань імміграції

Дальвегюр, 18
IS 201 Коупавогюр (Dalvegur 18, IS 201 Kópavogur)

+354 444 0900

utl@utl.is

Медичне страхування в Ісландії

Вінландслейд, 16
IS 113 Рейк’явік (Vínlandsleið 16, IS 113 Reykjavík)
Тел.: +354 515 0000

sjukra@sjukra.is

>> Послуги усного перекладу (місцеві ГО, волонтери, приймальні центри)

Центральний приймальний центр надає послуги усного перекладу (у співпраці з Багатокультурним центром як основною підтримувальною організацією).

Див. більше інформації за посиланням – mcc.is

Доступ до медичних послуг

Збори


Усі українці, які отримали захист, мають такий самий доступ до медичного обслуговування, що й громадяни Ісландії. Утім, деякі послуги передбачають часткову оплату. Вартість залежить як від конкретної послуги, так і від суми, витраченої пацієнтом на медичне обслуговування впродовж календарного року. Детальнішу інформацію може надати Служба медичного страхування Ісландії.

Куди можуть звертатися українці, які були вимушені виїхати з України, для отримання таких медичних послуг?

 • Координаційний центр з надання усіх видів підтримки доступу до медичного обслуговування підпорядковується Центральному уряду Ісландії. Центральний приймальний центр для підтримки новоприбулих українців розташований за адресою: Егільсгата, 3 IS 101 Рейк’явік (Egilsgata 3, IS 101 Reykjavik) (локація, раніше відома як «Domus Medica»). Звідти особу може бути направлено до відповідних закладів охорони здоров’я (загальних практик і лікарень), а також неурядових організацій, де доступні потрібні послуги.

 • Усі українці, які прибувають до країни, повинні звернутися до центрального приймального центру для ініціації процесу отримання доступу до медичного обслуговування. Через центральний приймальний центр українці повинні пройти медичне обстеження. З моменту прибуття, в ході процесу подання заяви про надання захисту та після отримання захисту українці мають право на отримання необхідних медичних послуг і препаратів. Відповідні призначення організуються центральним приймальним центром.

 • Медичне обстеження обов’язкове для всіх шукачів міжнародного захисту, в тому числі для українців. Українці мають доступ до медичних послуг як під час розгляду заяви про надання захисту, так і після підтвердження цього статусу.

 • З моменту прибуття та в ході процесу подання заяви про надання захисту українці мають право на отримання необхідних медичних послуг і препаратів. Із детальним переліком доступних послуг (англійською мовою) можна ознайомитися на вебсайті Багатокультурного центру.

Для довідок також можна звернутися до закладу: Центр охорони здоров’я  столичного округу

Тел.: +345 513-5000
Адреса ел. пошти: heilsugaeslan@heilsugaeslan.is 

Лікування невідкладних станів

В екстрених ситуаціях українцям слід звертатися до відділення невідкладної допомоги (розташованого у Центральній лікарні за адресою: Фоссвогюр IS 108, Рейк’явік (Fossvogur, IS 108 Reykjavik)). Контакти служби екстреної допомоги: телефон 112 та вебсайт 112.is

Лікування хронічних захворювань / тривале лікування

Основою системи загальної охорони здоров’я Ісландії є лікарі загальної практики (або сімейні лікарі), які здійснюють направлення до потрібних профільних спеціалістів.

Візит до сімейного лікаря

Сімейного лікаря призначають за адресою проживання. Як варіант, можна звернутися до центру охорони здоров’я чи до іншого лікаря за власним вибором, але це залежить від його доступності. Ця послуга також доступна в інших муніципалітетах Ісландії.

Див. більше інформації на вебсайті: island.is

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ

Тестування на ВІЛ

 • Після прибуття до Ісландії всі, хто претендує на міжнародний захист, проходять медичне обстеження і тестування на ТБ, гепатит В і С, ВІЛ та сифіліс. Ці тести є безкоштовними, а відповідні призначення організуються центральним приймальним центром. Обстеження відбуваються в епідеміологічній амбулаторії (Göngudeild Sóttvarna) за адресою: Тьонглабаккі, 1, IS 109 Рейк’явік (Þönglabakki 1, IS 109 Reykjavik). Тел.: +354 513 5130. Адреса ел. пошти: gongudeild.sottvarna@heilsugaeslan.is
 • Якщо результат тестування в ході першого медогляду після прибуття до Ісландії є позитивним, такого українця буде направлено до відділення профілактики та контролю інфекційних хвороб (інфекційного відділення) Національної університетської лікарні Ісландії. Організація медичних послуг, пов’язаних із ВІЛ, здійснюється через Національну університетську лікарню Ісландії.

Антиретровірусна терапія (АРТ)

Люди, які проходять АРТ, можуть ввозити до країни власні ліки разом із призначенням лікаря. Призначення може видати спеціаліст при Національній лікарні Ісландії на вимогу та на підставі медичних потреб.

В Ісландії усі особи, які живі живуть із ВІЛ та вживають ін’єкційні наркотики, можуть отримувати.

Лікування неповнолітніх осіб

Неповнолітні особи можуть пройти обстеження і отримувати АРТ.

Доконтактна профілактика (ДКП)

Доконтактну профілактику може бути надано чоловікам, які мають статеві стосунки з чоловіками. Для цього необхідно мати медичне страхування, яке всі українці отримують після прибуття до Ісландії згідно з правами, передбаченими міжнародним захистом. ДКП потрібно проходити щоденно або відповідно до рекомендацій медичного фахівця.

Вона є безкоштовною, а мінімальний вік для отримання доконтактної профілактики складає 18 років. Для осіб, які не досягли 18 років, необхідна згода батьків.

ДКП доступна у відділенні профілактики та контролю інфекційних хвороб Національної університетської лікарні Ісландії, розташованому за адресою: Фоссвогюр IS 105, Рейк’явік (Fossvogur, IS 105 Reykjavik).

Постконтактна профілактика (ПКП)

Рішення щодо доцільності та тривалості постконтактної профілактики (ПКП) має бути ухвалено за результатами консультацій із медичним фахівцем.
Медичне лікування доступне як в інфекційному відділенні Національної університетської лікарні Ісландії (у робочий час), так і у відділенні невідкладної допомоги (цілодобово), розташованому за адресою: Фоссвогюр IS 105, Рейк’явік (Fossvogur, IS 105 Reykjavik). ПКП є безкоштовною (покривається медичним страхуванням) і не передбачає мінімального віку.

Корисні контакти:

Інфекційне відділення Національної університетської лікарні Ісландії.

Фоссвогюр
IS 105 Рейк’явік (Fossvogur, IS 105 Reykjavík)
Анна Тоумасдоуттір (Ms. Anna Tómasdóttir)
Медична сестра

Smita3@landspitali.is
Тел.: +354 543 6040

 

Центр охорони здоров’я столичного округу

Аульфабакка, 16, IS 109 Рейк’явік (Álfabakka 16, IS 109 Reykjavík)
Тел.: +345 513-5000
Адреса ел. пошти: heilsugaeslan@heilsugaeslan.is

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С

Доступність тестування на гепатит В і С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В або С

Після прибуття до Ісландії всі, хто претендує на міжнародний захист, проходять медичне обстеження і тестування на гепатит В і С. Якщо потрібне лікування чи вакцинація, відповідний запит буде направлено через центральний приймальний центр, а лікування буде надано у відділенні профілактики та контролю інфекційних хвороб Національної університетської лікарні Ісландії. Проходження тестування не вимагає наявності якихось конкретних індикаторів.

Для вакцинації також немає конкретних показань. Вакцинацію від гепатиту В можна замовити й отримати у центрах охорони здоров’я (міських).

Протипоказання визначаються під час індивідуального медичного обстеження.
Лікування гепатиту В і С визначається під час індивідуального медичного обстеження. Не передбачено конкретних показань чи протипоказань.

Міжнародний захист надає українцям, які потребують лікування гепатиту В і С, ті самі права, які мають громадяни Ісландії, на отримання медичного обслуговування у відділенні профілактики та контролю інфекційних хвороб Національної університетської лікарні Ісландії.

Вакцинація від гепатиту В доступна на вимогу як у відділенні профілактики та контролю інфекційних хвороб Національної університетської лікарні Ісландії, так і в центрах охорони здоров’я (міських).
Дізнатися вартість вакцинації можна за посиланням: heilsugaeslan.is/Flipi (тільки ісландською мовою)

Якщо особа не може надати медичного анамнезу вакцинації від гепатиту В або лікування гепатиту В чи С, гепатологи відділення профілактики та контролю інфекційних хвороб Національної університетської лікарні Ісландії скликають консиліум для проведення медичних консультацій.

Доступні варіанти лікування пов’язаних із гепатитом захворювань печінки

Лікування цирозу печінки або ГЦК проводять в інфекційному відділенні Національної університетської лікарні або Національній університетській лікарні в Хрінґбрауті, 101 IS Рейк’явік.

Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки

Інформацію щодо доступності підтримки можна отримати в центральному приймальному центрі та в центрах охорони здоров’я (див. контактні дані за посиланням: heilsugaeslan.is/locations)

Крім того, комплексне лікування та подальший індивідуальний нагляд за станом пацієнтів із гепатитом С передбачені стандартним протоколом лікування гепатиту С у відділенні профілактики та контролю інфекційних хвороб Національної університетської лікарні. Це стало результатом успішної реалізації пілотного проєкту «TRAP Hep C» (Лікування як профілактика гепатиту С) у 2016 році.

1. Центр охорони здоров’я столичного округу

Аульфабакка, 16, IS 109 Рейк’явік (Álfabakka 16, IS 109 Reykjavík)
Тел.: +345 513-5000
Адреса ел. пошти: heilsugaeslan@heilsugaeslan.is

2. Інфекційне відділення Національної університетської лікарні Ісландії.

Фоссвогюр
IS 105 Рейк’явік (Fossvogur, IS 105 Reykjavík)
Анна Тоумасдоуттір (Ms. Anna Tómasdóttir)
Медична сестра – Smita3@landspitali.is
+354 543 6040

Послуги для осіб із туберкульозом

Якщо особа має симптоми ТБ:

 • Усі, хто претендує на міжнародний захист, проходять тестування на ТБ у рамках медичного обстеження, організованого приймальним центром.

 • Якщо в ході медичного обстеження виявлено симптоми ТБ, буде призначено консультацію у лікаря ЗП, який організує направлення до відділення профілактики та контролю інфекційних хвороб Національної університетської лікарні Ісландії.

 • Тестування на ТБ пропонують усім дорослим українцям та дітям віком від 1 місяця, які претендують на міжнародний захист.

   

Якщо ТБ уже було діагностовано в Україні та необхідно продовжувати лікування:

Лікування під безпосереднім наглядом (DOT) можна продовжити у відділенні профілактики та контролю інфекційних хвороб Національної університетської лікарні Ісландії.

Інфекційне відділення Національної університетської лікарні Ісландії.

Фоссвогюр
IS 105 Рейк’явік (Fossvogur, IS 105 Reykjavík)
Анна Тоумасдоуттір (Ms. Anna Tómasdóttir)
Медична сестра – Smita3@landspitali.is
+354 543 6040

Немедична допомога

Не існує централізованого інформаційного Інтернет-порталу, але приймальні центри для українців, які претендують на міжнародний захист, можуть порадити, де знайти необхідну допомогу. Урядовий центральний приймальний центр для підтримки новоприбулих українців, розташований за адресою: Егільсгата, 3 IS 101 Рейк’явік (Egilsgata 3, IS 101 Reykjavik) (локація, раніше відома як «Domus Medica») — це надійне джерело вичерпної інформації та рекомендацій щодо доступності відповідних послуг.

Якщо особа має рецепт на протитуберкульозні медичні препарати, виданий в Україні...

Як правило, рецепти на медичні препарати може бути визнано, лише якщо вони виписані лікарем, який має ліцензію на практику в Ісландії або ЄЕП (Закон 421/2017, статті 2 і 3).

Можна пред’явити наявні рецепти медичним фахівцям інфекційного відділення Національної університетської лікарні, які випишуть призначення, дійсне в Ісландії.

Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей

Ця вакцина недоступна в Ісландії. 

Корисні посилання, за якими українці можуть дізнатися більше про лікування ТБ в Ісландії:

1. Інфекційне відділення Національної університетської лікарні Ісландії.
Фоссвогюр
IS 105 Рейк’явік (Fossvogur, IS 105 Reykjavík)
Анна Тоумасдоуттір (Ms. Anna Tómasdóttir)
Медична сестра – Smita3@landspitali.is
Тел.: +354 543 6040

2. Інформаційний вебсайт для українців (створений центральним урядом Ісландії).

3. Центр охорони здоров’я столичного округу

Аульфабакка, 16, IS 109 Рейк’явік (Álfabakka 16, IS 109 Reykjavík)
Тел.: +345 513-5000
Адреса ел. пошти: heilsugaeslan@heilsugaeslan.is

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)

Правила щодо ліків

 • Українські пацієнти, які отримують ЗПТ, можуть взяти з собою призначення (рецепт) від лікаря. Однак рецепти на медичні препарати може бути визнано, лише якщо вони виписані лікарем, який має ліцензію на практику в Ісландії або ЄЕП (Закон 421/2017, статті 2 і 3).
 • Медичні направлення можна організувати через центральний приймальний центр або через лікаря загальної практики, який виписує направлення до Національної університетської лікарні Ісландії (відділення психічного здоров’я і залежностей).
 • Щоб отримати призначення ЗПТ, особа повинна бути зареєстрована в країні.

Які препарати ЗПТ доступні в країні?

Здебільшого застосовують субоксон, але також доступний метадон, якщо особа, що проходить терапію, надає йому перевагу.

Плата за ЗПТ

Медичні препарати надають безкоштовно, якщо вони призначені психіатром (особливо це стосується субоксона).

Можливість застосування препаратів удома та призначення лікування

Українці, які були вимушені виїхати з країни, можуть ввозити в Ісландію власні препарати ЗПТ для початку лікування. Однак для продовження лікування (і призначення дозування) необхідно звернутися до психіатра.
Це також стосується отримання рецепта: бажано, щоб особа, яка проходить лікування, взяла з собою довідку від лікаря, але варіанти лікування має оцінювати психіатр.

Для отримання доз ЗПТ в Ісландії пацієнта направляють до Національної лікарні або SÁÁ (Національного центру адиктивної медицини) після обов’язкової консультації лікаря.

Зверніть увагу! Психіатри несуть відповідальність за оцінку ефективності лікування та рішення про те, чи пацієнт, що проходить терапію, отримуватиме дози медикаментів у лікарні чи в аптеці (залежно від стабільності пацієнта, що проходить лікування).

Національна лікарня або SÁÁ (Національний центр адиктивної медицини, Стоурхьофда, 45 (Stórhöfða 45))

IS 110 Рейк’явік (IS 110 Reykjavík)
Тел.: +354 530 7600, Адреса ел. пошти: vogur@saa.is

Для отримання консультації зверніться до:

Національної університетської лікарні
Відділення психічного здоров’я та залежностей Амбулаторної клініки
Фоссвогюр
IS 105 Рейк’явік (Fossvogur, IS 105 Reykjavík)

Мінімальний вік для отримання ЗПТ особами, що вживають наркотики

Національна університетська лікарня не надає послуги ЗПТ особам, які не досягли 18-річного віку.

Корисні посилання з додатковою інформацією щодо ЗПТ:

 • Міністерство охорони здоров’я

  Скогархлід, 6
  IS 105 Рейк’явік (Skogarhlid 6, IS 105 Reykjavík)
  Адреса ел. пошти: hnr@hnr.is
  Тел.:+354 545 8700,  Вебсайт: reglugerd.is (тільки ісландською мовою)

 • Центр охорони здоров’я столичного округу
  Аульфабакка, 16, IS 109 Рейк’явік (Álfabakka 16, IS 109 Reykjavík)
  Тел.: +345 513-5000
  Адреса ел. пошти:  heilsugaeslan@heilsugaeslan.is
 • Національна лікарня або SÁÁ (Національний центр адиктивної медицини), Стоурхьофда, 45 (Stórhöfða 45). IS 110 Рейк’явік (IS 110 Reykjavík)
  Тел.+354 530 7600
  Адреса ел. пошти: vogur@saa.is
  (ісландська мова є переважною)

Джерела

Загальні вимоги та доступ до медичних послуг

ВІЛ

Гепатит B/C

Туберкульоз

ЗПТ