Іспанія

Правовий статус та візові вимоги для осіб, які були змушені покинути Україну

Загальна інформація та правова допомога на території Іспанії

Рада ЄС схвалила рішення щодо введення в дію Директиви Ради 2001/55/ЄС про захист переміщених осіб, яка автоматично дозволить українцям проживати, працювати або навчатися в Європейському Союзі протягом одного року, з можливістю продовження до трьох років, без необхідності продовження до трьох років, без необхідності подання прохання про надання притулку.

8 березня 2022 року уряд Іспанії розширив перелік груп, що підлягають захисту.

Подати заяву на тимчасовий захист можуть громадяни України та члени їхніх сімей*, які виїхали з України 24 лютого 2022 р. або пізніше, громадяни України та члени їхніх сімей*, які перебували в Іспанії до 24 лютого 2022 р., які внаслідок збройного конфлікту не можуть повернутися в Україну, громадяни України, які перебували в Іспанії нелегально до 24 лютого 2022 р. і які внаслідок збройного конфлікту не можуть повернутися в Україну, біженці та одержувачі міжнародного захисту в Україні та члени їхніх сімей*, які виїхали з України 24 лютого 2022 р. або пізніше, громадяни третіх країн або особи без громадянства, які законно проживали в Україні на підставі дійсного законного дозволу на проживання (постійного чи іншого, як студенти), виданого відповідно до законодавства України, та не можуть повернутися до своєї країни або регіону.

*Члени сім’ї визначаються як:
а) чоловік/дружина або партнер(ка), що не перебуває у шлюбі,
b) неодружені неповнолітні діти або неповнолітні діти чоловіка/дружини, незалежно від того, чи народилися вони в шлюбі, поза шлюбом або всиновлені,
c) інші близькі родичі, які проживали разом у складі сімейної одиниці на момент обставин, що обумовили масовий наплив переміщених осіб, і які повністю або в основному перебували на утриманні. 

Для в’їзду в Іспанію потрібен біометричний паспорт. Якщо є біометричний паспорт, віза не потрібна. Якщо в особи немає біометричного паспорта або проїзних документів, вона повинна звернутися до консульської установи в країні, що межує з Україною, наприклад: Польща, Угорщина та Румунія, де можна оцінити ситуацію. У разі відсутності паспорта або будь-якого проїзного документа необхідне свідоцтво про народження або будь-який інший документ, що підтверджує особу власника, та документ, що підтверджує, що особа проживала в Україні до 24 лютого 2022 р. У випадку з неповнолітніми дітьми: свідоцтво про народження неповнолітньої дитини, свідоцтво, що засвідчує сімейні відносини або стосунки з опікунами чи особами, які супроводжують неповнолітню дитину, і хто ними опікується.
www.inclusion.gob.es

Статус біженця/статус особи, яка шукає притулку/статус особи, яка потребує тимчасового захисту

Після того, як ви подали заяву або отримали тимчасовий статус, вам необхідно звернутися до медичних центрів або підрозділів, уповноважених автономними громадами, які зареєструють вас у базі даних та видадуть відповідне свідоцтво або картку.

Якщо ви перебуваєте під юридичним захистом, ви маєте такі права: проживання та дозвіл на роботу для самозайнятих осіб та осіб, що працюють по найму, на один рік, з можливістю продовження ще на два роки, доступ до освіти та професійної підготовки, соціальної допомоги та належного розміщення, а також медичної допомоги.

Щоб мати право на медичну допомогу, вам необхідно лише отримати заяву про надання тимчасового захисту, видану Національною поліцією, або рішення про надання тимчасового захисту, видане Національною поліцією.

Вам необхідно пред’явити цю квитанцію або рішення в медичних центрах або підрозділах, уповноважених автономними громадами, які зареєструють вас у базі даних і видадуть відповідне свідоцтво або картку. 

Заявники на міжнародний захист, чиє перебування в Іспанії було дозволено з цієї причини, отримуватимуть, поки залишатимуться в цій ситуації, медичну допомогу в обсязі, передбаченому базовим загальним пакетом послуг Національної системи охорони здоров’я, що регулюються статтею 8bis Закону 16/2003 від 28 травня.

Так само необхідна допомога, медична чи інша, надається заявникам на міжнародний захист з особливими потребами. Визнання права на охорону здоров’я лежить у компетенції автономних громад/служби громадського здоров’я www.seg-social.es.

Українці, які були змушені виїхати з України, можуть отримати статус тимчасового захисту через 24 години після звернення  www.inclusion.gob.es/pdf 

Міграційні консультаційні установи в Іспанії залежно від того, де ви перебуваєте:

– CEAR: Андалусія (Малага, Севілья, Кадіс), Країна Басків і Канарські острови (Ґран-Канарія і Тенерифе) www.cear.es

– ACCEM: Андалусія (Кордова), Кастилія-Ла-Манча, Кастилія-Леон, Мурсія, Астурія, Естремадура, Арагон і Галісія www.accem.es

– Крус-Роха: Андалусія (Альмерія, Гранада і Уельва), Балеарські острови, Кантабрія, Каталонія, Ла-Ріоха, Мадрид, Наварра і Валенсійська громада  www2.cruzroja.es

Вебсайти консультування щодо міграції в Іспанії:

Тимчасовий захист українців (українською мовою) від Міністерства внутрішніх справ Іспанії www.inclusion.gob.es/pdf 

Інформація для українців, переміщених через війну (українською)
www.inclusion.gob.es

Доступ до послуг з охорони здоров’я

Оплата послуг

Всі особи з України будуть інтегровані в Національну систему охорони здоров’я на тому ж рівні, що і громадяни Іспанії. Медична картка надає доступ до будь-якої медичної послуги, яка є частиною Національної системи охорони здоров’я.
Обсяг загального пакета послуг Національної системи охорони здоров’я (SNS) регулюється Законом 16/2003 від 28 травня та статтею 2 Королівського указу 1030/2006 від 15 вересня.
Загальний пакет медичних послуг – це сукупність методів, технологій або процедур, під якими розуміють кожен з методів, видів діяльності та ресурсів, заснованих на наукових знаннях і дослідженнях, з використанням яких надаються медичні послуги. Він структурований таким чином:

  • Базовий загальний пакет медичних послуг включає в себе всі заходи з догляду, включаючи профілактику, діагностику, лікування та реабілітацію, що проводяться в центрах охорони здоров’я або соціально-оздоровчих центрах, а також екстрене медичне транспортування, які повністю покриваються за рахунок державного фінансування.
    Ці послуги надаватимуться таким чином, щоб забезпечити безперервність надання допомоги, за мультидисциплінарним, орієнтованим на пацієнта підходом, гарантуючи максимальну якість та безпеку при їх наданні, а також умови доступності та рівності для всього охопленого населення.
  • Додатковий загальний портфель медичних послуг включає в себе всі ті пільгові послуги, надання яких здійснюється в амбулаторних умовах і які зазвичай передбачають оплату пацієнтом: фармацевтичні послуги, послуги ортопедії та протезування, послуги, що стосуються дієтичних продуктів та неекстреного медичного транспортування, призначені в медичному порядку, з клінічних причин, з рівнем оплати з боку пацієнта відповідно до визначеного розміру оплат для фармацевтичних пільгових послуг.
  • Відсоток, який сплачує пацієнт, регулюється тими самими правилами, які регулюють фармацевтичні пільгові послуги, беручи за основу для розрахунку кінцеву ціну продукту без ліміту суми, що застосовується до цієї оплати.
  • Загальний портфель додаткових послуг Національної системи охорони здоров’я включає всі ті види діяльності, послуги або техніки, які не є пільговими, які не вважаються істотними та/або є стимуляційними чи допоміжними для поліпшення хронічної патології, і які підлягають оплаті та/або відшкодуванню пацієнтом.

Оплата з боку пацієнта або, де це застосовується, відшкодування повинні регулюватися тими самими правилами, які регулюють фармацевтичні пільгові послуги, беручи за основу кінцеву ціну, визначену для Національної системи охорони здоров’я.

Докладніше тут: www.seg-social.es

Скільки часу знадобиться українцям, які були змушені виїхати з України, щоб отримати медичну допомогу (зі статусом біженця/особи, що шукає притулку/особи, яка потребує тимчасового захисту та без нього)?

Часовий інтервал невідомий. Якщо ви звернулися по тимчасовий захист, ви повинні надати цю квитанцію заяви або рішення про надання тимчасового захисту в медичних центрах або підрозділах, уповноважених автономними громадами, які зареєструють вас у базі даних і видадуть відповідне свідоцтво або картку для отримання медичної допомоги www.inclusion.gob.es/pdf.

Куди українці, які були змушені виїхати з України, можуть поїхати для отримання таких послуг з охорони здоров’я?

а) Лікування гострих станів

b) Лікування хронічних/тривалих станів

c) Інші послуги, наприклад, скринінг, тестування, вакцинація

Всі особи з України будуть інтегровані в Національну систему охорони здоров’я на тому ж рівні, що і громадяни Іспанії. Стан їхнього здоров’я буде оцінюватися індивідуально, з визначенням потреб кожної особи. Автономні громади, які приймають людей з України, надаватимуть їм необхідну інформацію для отримання медичної допомоги та отримання доступу до неї на тому ж рівні, що і громадяни Іспанії.

Точною отримання доступу до системи охорони здоров’я є центр первинної медико-санітарної допомоги. Первинна оцінка у визначених медичних центрах проводиться з метою виявлення патологій, що потребують термінової допомоги, та хронічних патологій неургентного характеру для відновлення подальшого спостереження та лікування.

Відбуватиметься спостереження та скерування вагітних жінок і дітей, вагітних жінок – згідно з протоколом кожної автономної громади (акушерська служба), а дітей – до педіатра первинної ланки для проведення відповідних оглядів та оновлення графіку вакцинації, якщо це необхідно.

Ситуація щодо новоприбулих осіб, які перебувають на утриманні, осіб з інвалідністю та осіб, які належать до вразливих груп, буде оцінюватися колегіально після скерування цих осіб до відповідних соціальних служб кожної автономної громади для належного реагування.

Медична картка надає доступ до будь-якої медичної послуги, яка є частиною Національної системи охорони здоров’я.

Обсяг загального пакета послуг Національної системи охорони здоров’я (SNS) регулюється Законом 16/2003 від 28 травня та статтею 2 Королівського указу 1030/2006 від 15 вересня. Загальний пакет медичних послуг – це сукупність методів, технологій або процедур, під якими розуміють кожен з методів, видів діяльності та ресурсів, заснованих на наукових знаннях і дослідженнях, з використанням яких надаються медичні послуги. Він структурований таким чином:

a)  Базовий загальний пакет медичних послуг включає в себе всі заходи з догляду, включаючи профілактику, діагностику, лікування та реабілітацію, що проводяться в центрах охорони здоров’я або соціально-оздоровчих центрах, а також екстрене медичне транспортування, які повністю покриваються за рахунок державного фінансування.

Ці послуги надаватимуться таким чином, щоб забезпечити безперервність надання допомоги, за мультидисциплінарним, орієнтованим на пацієнта підходом, гарантуючи максимальну якість та безпеку при їх наданні, а також умови доступності та рівності для всього охопленого населення.

b) Додатковий загальний портфель медичних послуг включає в себе всі ті пільгові послуги, надання яких здійснюється в амбулаторних умовах і які зазвичай передбачають оплату пацієнтом: фармацевтичні послуги, послуги ортопедії та протезування, послуги, що стосуються дієтичних продуктів та неекстреного медичного транспортування, призначені в медичному порядку, з клінічних причин, з рівнем оплати з боку пацієнта відповідно до визначеного розміру оплат для фармацевтичних пільгових послуг. Відсоток, який сплачує пацієнт, регулюється тими самими правилами, які регулюють фармацевтичні пільгові послуги, беручи за основу для розрахунку кінцеву ціну продукту без ліміту суми, що застосовується до цієї оплати.

c) Загальний портфель додаткових послуг Національної системи охорони здоров’я включає всі ті види діяльності, послуги або техніки, які не є пільговими, які не вважаються істотними та/або є стимуляційними чи допоміжними для поліпшення хронічної патології, і які підлягають оплаті та/або відшкодуванню пацієнтом. Оплата з боку пацієнта або, де це застосовується, відшкодування повинні регулюватися тими самими правилами, які регулюють фармацевтичні пільгові послуги, беручи за основу кінцеву ціну, визначену для Національної системи охорони здоров’я.

Чи можуть громадяни третіх країн, які також виїжджають з України, отримати доступ до цих послуг?

Громадяни третіх країн або особи без громадянства, які законно проживали в Україні на підставі дійсного законного дозволу на проживання (постійного чи іншого, наприклад, як студенти), виданого відповідно до українського законодавства, і не можуть повернутися до своєї країни або регіону, також можуть отримати тимчасовий захист і, таким чином, отримати доступ до цих послуг.

Чи потрібно українцям, які були змушені виїхати з України, реєструватися в медичних службах?

Чи потрібно українцям, які були змушені виїхати з України, реєструватися у сімейних лікарів?

Для отримання додаткової інформації після звернення по тимчасовий захист вам необхідно звернутися до будь-яких центрів або підрозділів первинної медико-санітарної допомоги, уповноважених автономними громадами, які зареєструють вас у базі даних та видадуть відповідне свідоцтво або картку для доступу до медичної допомоги www.inclusion.gob.es/pdf 

Які офіційні документи необхідно надати для доступу до послуг охорони здоров’я?

Отримання заяви про надання тимчасового захисту, виданої Національною поліцією, або рішення про надання тимчасового захисту, виданого Національною поліцією, необхідно надати до медичного центру або підрозділів, уповноважених автономними громадами, які зареєструють вас у базі даних та видадуть відповідне свідоцтво або картку для доступу до медичної допомоги www.inclusion.gob.es/pdf 

Послуги для осіб, які живуть з ВІЛ

Тестування на ВІЛ

  • В Іспанії як медична допомога, так і антиретровірусна терапія ВІЛ-інфекції є безкоштовними. www.cruzroja.es
  • Національні директиви щодо лікування ВІЛ-інфекції для українців, які звернулися по тимчасовий захист або вже отримали його:
    – Гарантувати загальний доступ до первинної та вторинної профілактики ВІЛ та інших ІПСШ шляхом сприяння доступу до послуг Національної системи охорони здоров’я на умовах справедливості, рівності прав у лікуванні та можливостях, відсутності дискримінації та повної реалізації основоположних прав на основі Соціального пакту.
    – Пропозиція тестування на ВІЛ особам з України відповідно до брошури «Путівник по Іспанії. Рекомендації щодо ранньої діагностики ВІЛ у сфері охорони здоров’я», виданого Міністерством охорони здоров’я. 
    – Пропозиція тестування на ВІЛ через різноманітні національні системи охорони здоров’я та громадські організації; гарантується конфіденційність, скерування на ініціювання антиретровірусної терапії та виключення інших опортуністичних інфекцій відповідно до поточних рекомендацій.
    – Гарантія безперервності антиретровірусної терапії (включаючи доконтактну профілактику), початок нового лікування та лікування супутніх захворювань шляхом сприяння в отриманні доступу до послуг Національної системи охорони здоров’я на рівних умовах. Додатково гарантування спеціалізованої допомоги, особливо для дітей/підлітків з ВІЛ, враховуючи складність її надання.

    – Розробка заходів, спрямованих на те, щоб українці, які були вимушені покинути Україну та страждають на ВІЛ, були обізнані про свої права та правові механізми захисту. Заходи також мають бути скеровані на засудження потенційних ситуацій дискримінації.

    – Сприяння використанню первинних заходів профілактики ІПСШ, в основному зосереджених на використанні презервативів або інших бар’єрних методів.

    – Проведення скринінгу ІПСШ поряд з тестуванням на ВІЛ, оскільки, залежно від ситуації виникнення ризику, існує підвищена ймовірність того, що можуть бути присутні супутні безсимптомні ІПСШ.
    www.sanidad.gob.es/gdadu.pdf

    www.sanidad.gob.es/dud.pdf

  • Медичні послуги на національному рівні передбачають надання допомоги, яка спрямована на покращення якості життя людей, які живуть з ВІЛ та ІПСШ, шляхом забезпечення клінічного спостереження та профілактичних програм.
    www.sanidad.gob.es/cs.pdf
  • Тестування на ВІЛ можна проводити в центрах громадського здоров’я конфіденційно та безкоштовно:
    – Центри первинної медико-санітарної допомоги (сімейний лікар),
    – Спеціалізовані центри надання допомоги (лікарні та спеціалізовані центри),
    – Центри сімейного планування,
    – Центри діагностики та профілактики інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).

Тестування також можна пройти в: аптеках, в автономних громадах (Кантабрія, Кастилія-Леон, Каталонія, Сеута, Країна Басків), лабораторіях клінічного аналізу та в громадських організаціях (ГО).
У деяких містах існують центри ІПСШ, де тестування може проводитися анонімно та без надання будь-якої документації.
www.sanidad.gob.es/pvih

Антиретровірусна терапія (АРТ)

  • В Іспанії як медична допомога, так і антиретровірусна терапія ВІЛ-інфекції є безкоштовними.
    www.cruzroja.es
  • В першу чергу слід звернутися до центру первинної медико-санітарної допомоги.
  • АРТ надається всім ВІЛ-позитивним особам незалежно від наявності у них симптоми або показника клітин CD4. АРТ слід розпочинати незабаром після постановки діагнозу (перші 14 днів).
  • Визначення кількості лімфоцитів CD4+ та ФЖЄЛ здійснюється до початку лікування; однак не обов’язково чекати результатів, якщо використовувана схема не залежить від отриманих значень.
  • Під час початку АРТ особа отримує інформацію щодо: цілей лікування та різних варіантів терапії; вибору терапевтичної схеми, яка найкраще застосовна до її способу життя; супутніх захворювань та можливих взаємодій; оцінюється ризик недобросовісного дотримання режиму лікування.
  • www.sanidad.gob.es/pdf 

Як неповнолітні особи можуть отримати лікування?

  • Усім дітям та підліткам, хворим на ВІЛ, незалежно від віку, клінічного та імунологічного статусу, рекомендується ранній початок АРТ (після встановлення діагнозу).
  • Кількість лімфоцитів CD4+ та вірусне навантаження в плазмі крові визначають до початку АРТ.
  • Дитина та її опікуни отримують інформацію щодо: цілей лікування, вибору найкращої терапевтичної схеми; оцінюється ризик недобросовісного дотримання режиму лікування.
  • Для дітей старшого віку з хорошим клінічним та імунологічним статусом, які не починають АРТ, необхідний ретельний моніторинг (принаймні кожні 3-4 місяці).
  • www.sanidad.gob.es/pdf

Доконтактна профілактика (ДКП)

ДКП фінансується Національною системою охорони здоров’я і рекомендується людям з високим ризиком зараження ВІЛ-інфекцією. 

Наразі критеріями доступу до ДКП в Іспанії є:

  • Геї, бісексуали та інші чоловіки, які мають статеві контакти з чоловіками, та ВІЛ-негативні транс-люди старше 18 років, які підпадають під принаймні два з таких критеріїв:
    – за останній рік мали більше 10 різних сексуальних партнерів,
    – мали незахищений анальний статевий контакт протягом останнього року,
    – повідомляють про незахищений статевий контакт, пов’язаний із вживанням наркотиків, протягом останнього року,
    – отримували постконтактну профілактику декілька разів за останній рік,
  • мали принаймні одну бактеріальну ІПСШ за останній рік
  • ВІЛ-негативні жінки-працівниці секс-індустрії, що повідомляють про неординарне використання презервативів.
  • Інші ключові групи населення без ВІЛ-інфекції повинні бути розглянуті в майбутньому (як зазначено в документі «Доконтактна профілактика ВІЛ в Іспанії», січень 2018 року. Національна експертна група з ДКП Плану боротьби зі СНІДом. Ministerio de Sanidad, Servicios Sociales e Igualdad) відповідно до рекомендацій UNAIDS, ECDC, CDC та інших країн:

1. Люди, які вживають ін’єкційні наркотики та використовують ін’єкційне обладнання, беруть участь у програмах обміну шприців та/або замісної терапії опіоїдами, як і ті, які мають незахищені статеві контакти.
2. Особи, які належать до вразливих груп, а саме:
a. Мали незахищені статеві контакти протягом останнього року з декількома різними статевими партнерами і не знають про їхній серостатус,
b. Мали незахищені статеві контакти протягом останнього року з партнерами з груп населення з високою поширеністю ВІЛ (наприклад, з країн з високою поширеністю (>1%), або з людьми, які вживають ін’єкційні наркотики),
c. Мали виразкові ІПСШ в анамнезі за останній рік,
d. Підлітки-хлопці, які мають статеві контакти з чоловіками та жінками, які мають незахищені статеві контакти.
cesida.org/ctlp
cesida.org/mp.pdf

Антиретровірусні препарати, показані для ДКП, класифікуються Іспанською агенцією ліків та медичних препаратів (AEMPS) як такі, що призначені для використання в лікарнях, і тому можуть бути відпущені тільки в лікарняних аптечних службах або в центрах охорони здоров’я, дозволених автономними громадами (CCAA). ДКП пропонується безкоштовно. cesida.org/mp.pdf

Українці, які були вимушені виїхати з України, можуть отримати доконтактну профілактику ВІЛ у центрі первинної медико-санітарної допомоги.

Тривалість ДКП не може бути визначена, оскільки існує обмежена інформація про вплив довгострокової ДКП. Рекомендується оцінювати безперервність призначення ДКП під час кожного подальшого відвідування лікаря та припиняти її за таких обставин 

  • Зараження ВІЛ-інфекцією.
  • Переривання терапії через ризиковані практики.
  • Розвиток серйозних проблем з нирками, кістками, травленням або будь-якого іншого типу токсичності, що вважається важливою. У разі повторних проблем з нирками ДКП слід припинити та скерувати пацієнта до нефролога.
  • Якщо виявлено геном eGFR <60 мл/хв, рекомендується нове призначення протягом 2-4 тижнів.
    Постійне недобросовісне дотримання режиму лікування попри неодноразові спроби покращити його.
  • Рішення пацієнта.
  • Відмова від подальшого спостереження.

Після припинення ДКП важливо зафіксувати причини в клінічному анамнезі ВІЛ-статусу.

Мінімальний вік для отримання доконтактної профілактики ВІЛ в країні становить 18 років. cesida.org/mp.pdf 

Постконтактна профілактика (ПКП)

Постконтактна профілактика ВІЛ рекомендується при незахищеному проникальному статевому контакті:

  • Розірвання презерватива, неправильне використання або відсутність презерватива,
  • Зґвалтування або сексуальне насильство

Вживання наркотиків:

  • Спільне використання шприців або іншого обладнання для ін’єкції наркотичних речовин.

ПКП ВІЛ здійснюється протягом 72 годин після контакту та курсом у 28 днів. www.sanidad.gob.es/pdf 

Українці, які були вимушені виїхати з України, можуть отримати постконтактну профілактику ВІЛ в Іспанії безкоштовно.

Діти також можуть отримувати ПКП. www.sanidad.gob.es/pdf 

Українці, які були вимушені виїхати з України, можуть отримати ПКП у лікарняних відділеннях невідкладної допомоги: www.omsida.org 

Послуги для осіб, які живуть з гепатитом B або C

Тестування на гепатит B та C, вакцинація проти гепатиту B та доступ до лікування гепатиту B та C

Настанови національного рівня для людей, які прибувають з України:

  • Тестування на антитіла до ВГС пропонується людям, які прибувають з України, через різні національні заклади системи охорони здоров’я та громадські організації відповідно до рекомендацій “Guía de Cribado de la infección por el VHC del Ministerio de Sanidad”. Таким чином відбувається сприяння доступу до лікування.
  • Загальні рекомендації щодо тестування та вакцинації проти гепатиту В відсутні. Однак, послуги можуть бути доступними для людей з країн, ендемічних з ВГВ, та тих, хто не має документації про повну вакцинацію (включаючи дітей без картки вакцинації). 
  • www.sanidad.gob.es/gdadu.pdf
  • www.sanidad.gob.es/dud.pdf 

Послуги щодо діагностики та лікування туберкульозу

Національні директиви щодо лікування туберкульозу для українців, які звернулися по тимчасовий захист або вже отримали його:

– Проводиться диференційна діагностика активного ТБ з іншими респіраторними захворюваннями, такими як COVID-19, з якими він може мати однакові симптоми. Це робиться шляхом підтвердження діагнозу та проведення антибіограм, щоб визначити, який антибіотик використовувати.

– Контакти будуть відстежуватися та контролюватися. Також буде враховано історію вакцинації БЦЖ.

– Усі підтверджені випадки ТБ також будуть тестуватися на ВІЛ.

– Необхідно забезпечити безперервність, моніторинг та завершення лікування. Це також стосується випадків антибіотикорезистентності та антибіотикорезистивного ТБ.

Якщо дорослі чи неповнолітні українці, які були вимушені виїхати з України, мають симптоми ТБ (наприклад, кашель, лихоманка, втрата ваги) або контактували з людиною з ТБ, куди вони можуть звернутися?

Вони можуть звернутися до мереж первинної медико-санітарної допомоги, швидкої допомоги або спеціалізованих протитуберкульозних закладів у своєму регіоні. Вони також можуть звернутися до соціальних служб, міграційних центрів або громадських організацій.

Спеціалізовані протитуберкульозні служби в Іспанії:

АКРЕДИТОВАНІ ПРОТИТУБЕРКУЛЬОЗНІ ЗАКЛАДИ
СПЕЦІАЛІЗОВАНІ ПРОТИТУБЕРКУЛЬОЗНІ ЗАКЛАДИ ВИСОКОЇ СКЛАДНОСТІ
 

Complejo Hospitalario La Paz – Cantoblanco – Carlos III. Мадрид
Complejo Hospitalario Universitario de Santiago de Compostela. (Ла-Корунья)
Complexo Hospitalario Universitario de Vigo. Hospital Nicolas Peña. Віґо (Понтеведра)
Hospital del Mar. Барселона
Hospital de Galdakao. Гальдакао (Віскайя)
Hospital General de Gran Canaria. Лас-Пальмас-де-Ґран-Канарія
Hospital General Universitari Germans Trias i Pujol. Бадалона (Барселона)
Hospital Universitario de Cruces. Баракалдо (Віскайя)
Hospital Universitario de la Princesa. Мадрид
Hospital Universitari Mutua Terrassa. Тарраса (Барселона)
Hospital Universitari Vall d’Hebron. Барселона
Hospital Universitario Virgen del Rocío. Севілья
Complexo Hospitalario Universitario de Pontevedra. Касас-Новас (Понтеведра)
Hospital Universitario Lucus Augusti. Луго
Hospital Son Llatzer. Пальма (Балеарські острови)

СПЕЦІАЛІЗОВАНІ ПРОТИТУБЕРКУЛЬОЗНІ ЗАКЛАДИ

Hospital San Agustín. Авілес (Астурія)
Servicios clínicos SAU. Барселона
Parc Sanitari Sant Joan de Déu. Сан-Бой-да-Любрагат (Барселона)
Consorci Hospital General Universitari de València. Валенсія
Consorci Sanitari de Terrassa. Тарраса (Барселона)
Hospital General Universitario de Castellón. Кастельйон-де-ла-Плана (Кастельйон)
Hospital de Sant Joan Despí Moises Broggi. Сан-Жуан-Даспі (Барселона)
Hospital Los Montalvos. Complejo Asistencial Universitario de Salamanca. Карраскаль-де-Баррегас (Саламанка)
Hospital de Santa Marina. Більбао (Віскайя)
Hospital Universitario Araba – Txagorritxu. Віторія/Гастейс

ОСНОВНІ ПРОТИТУБЕРКУЛЬОЗНІ ЗАКЛАДИ
Consorci Sanitari Garraf. Hospital Residencia Sant Camil. Сан-Пера-да-Рібас (Барселона)
Hospital Dr. Moliner. Валенсія
Hospital Universitari i Politècnic La Fe. Валенсія
Hospital El Bierzo. Понферрада (Леон)
Hospital Doctor José Molina Orosa. Арресіфе. Лансароте (Лас-Пальмас)
Hospital Royo Villanova. Сарагоса
Hospital Universitario Doctor Peset. Валенсія
Hospital Vega Baja. Оріуела (Аліканте)
Hospital de Zumárraga. (Гіпускоа)

Центри допомоги біженцям (Centro de Acogida a Refugiados (C.A.R.))

ЦДБ Алькобендас (CAR de Alcobendas)
Адреса: Саріньєна, 7 28100 Алькобендас (Мадрид) (C/ Sariñena, 7 28100 Alcobendas (Madrid))
Телефон: 91 653 41 00
Факс: 91 654 73 14
Електронна пошта: car.alcobendas@meyss.es 
 

ЦДБ Севілья (CAR de Sevilla)
Адреса: Пласа-де-ла-Акохіда, 1 41020 Севілья (Plaza de la Acogida, 1 41020 Sevilla)
Телефон: 95 452 96 85 / 66
Факс: 95 452 91 97
Електронна пошта: car.sevilla@meyss.es 
 

ЦДБ Міслата (CAR de Mislata)
Адреса: Каміно-Вьєхо-де-Чірівела, 2 bis 46920 Міслата (Валенсія) (Camino Viejo de Xirivella, 2 bis 46920 Mislata (Valencia))
Телефон: 96 359 12 17
Факс: 96 350 01 50
Електронна пошта: car.mislata@meyss.es

ЦДБ Валлекас (CAR de Vallecas)
Адреса: Луіс-Бунюель, 2 28018 Мадрид (C/ Luis Buñuel, 2 28018 Madrid)
Телефон: 91 777 78 14 / 98
Факс: 91 380 73 28
Електронна пошта: car.vallecas@meyss.es

extranjeros.inclusion.gob.es

Якщо ТБ було діагностовано ще в Україні й особі треба продовжити лікування (в тому числі профілактичне), куди вона може звернутися?

Можливі забезпечення безперервності лікування, подальшого спостереження та підтвердження того, що під час перерви в лікуванні не виникало резистентності. Такі особи можуть звернутися до мереж первинної медико-санітарної допомоги, швидкої або спеціалізованих протитуберкульозних закладів у своєму регіоні. Рекомендується скеровувати раніше пролікованих пацієнтів до спеціалізованих служб.

www.sanidad.gob.es/pdf 

Якщо громадянин України, який був вимушений виїхати з України, почав лікування мультирезистентного туберкульозу в Україні, де він може продовжити лікування в Іспанії?

Лікування забезпечується відповідно до Національної системи охорони здоров’я www.sanidad.gob.es/pdf

Якщо громадянин України, який був вимушений виїхати з України, почав лікування туберкульозу з терапії під безпосереднім наглядом, де він може продовжити таку терапію в Іспанії?

  • Українці, які отримують лікування туберкульозу, можуть продовжувати терапію під безпосереднім наглядом/лікування під медичним контролем в Іспанії, якщо вони підпадають під ці критерії:
  • Попередня відмова від лікування
  • Попередній анамнез недостатнього або неправильного дотримання режиму лікування
  • Попередня відмова від профілактичного лікування
  • Повторне лікування
  • Особи з мультирезистентним або антибіотикорезистентним туберкульозом
  • Алкоголізм або зловживання алкоголем
  • Прийом наркотиків
  • Дитячий вік
  • Особи похилого віку
  • Безпритульні пацієнти
  • Пацієнти, щодо яких існують фактори ризику, зумовлені соціально-економічними або медичними станами (неграмотність, мовний бар’єр, культурний бар’єр, психічні захворювання)
  • Ув’язнення

Методи застосування можуть бути такими:

  • Терапія під безпосереднім наглядом, коли ліки застосовуються щодня у фізичній присутності медичного персоналу в місці, де перебуває особа, що лікується.
  • Лікування під медичним контролем, коли необхідні дози застосовуються протягом певного періоду часу і відстежуються медичним працівником, який контролює, щоб вони були введені правильно.

Докладніше: www.sanidad.gob.es/pdf 

Громадянин України, який був вимушений виїхати з України, проходить курс лікування туберкульозу і потребує немедичної підтримки (наприклад, харчування, притулку, психологічної підтримки). Де він може отримати таку підтримку?

Ця інформація залежить від регіону.

Найкращим вибором у загальнонаціональному масштабі для отримання лікування є Червоний Хрест Іспанії www2.cruzroja.es

На регіональному рівні існують організації, в яких можна отримати консультації, підтримку громадськості та пройти тестування.

Пере-Вергес, 1, 10 поверх, офіс 12 (Pere Vergés, 1, piso 10, despacho 12)
“Hotel d’Entitats La Pau”
08020 Барселона
933 145 209615 052 266
informacio@asscat-hepatitis.org 

La Asociación de Enfermos y Transplantados Hepáticos de Aragón
876 64 21 22
atharagon@hotmail.com
aetha.org 

Громадянин України, який був вимушений виїхати з України, хоче, щоб його дитина отримала вакцину БЦЖ. Куди йому звернутися?

У центри первинної медико-санітарної допомоги, оскільки вони забезпечують профілактику, зміцнення здоров’я, догляд за багатодітними сім’ями та заходи з надання громадської медико-соціальної допомоги.

Систематична вакцинація БЦЖ не рекомендується, оскільки в Іспанії спостерігається низький рівень захворюваності на туберкульоз. Тим не менш, вакцинація проводиться дітям та молоді, які перебувають у тісному тривалому контакті з людьми, хворими на туберкульоз, а також медичним працівникам, які часто контактують з хворими на туберкульоз.

В рамках профілактики та боротьби з завезеним з-за кордону туберкульозом також рекомендується вакцинація для: 

  • Дітей віком до 5 років.
  • Дітей мігрантів з країн з високим рівнем захворюваності (≥40 випадків на 100 000 мешканців), які повертаються до своєї країни походження для перебування там довше 3-х місяців, або які, як очікується, будуть неодноразово їздити до цієї країни протягом дитячого віку (вакцинація проводиться за два місяці до подорожі). 

Особи/дитина, які підлягають вакцинації, мають бути не інфікованими (з негативним результатом тесту на легеневий туберкульоз або негативним квантифероновим тестом) і не мати протипоказань для вакцинації.

Медичні послуги в Іспанії (іспанською мовою): www.seg-social.es

Портфель послуг – загальна Національна система охорони здоров’я та порядок оновлення (іспанською мовою) www.sanidad.gob.es/cs.pdf

План лікування туберкульозу в Іспанії (іспанською мовою): www.sanidad.gob.es/ptb.pdf 

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)

Джерела

Загальні вимоги та доступ до медичних послуг

ВІЛ

Гепатит B/C

Туберкульоз

ЗПТ