Кіпр

Загальна інформація та правова допомога на території Кіпру

Правовий статус та візові вимоги для осіб, які були змушені покинути Україну

Постійні жителі України, які залишили країну після 24 лютого 2022 року, рятуючись від війни, можуть мати право на тимчасовий захист відповідно до Виконавчого рішення Ради (ЄС) 2022/382 від 4 березня 2022 року, яке встановлює наявність масового прибуття переміщених осіб з України у межах статті 5 Директиви 2001/55/ЄC та має силу для встановлення статусу тимчасового захисту.

Статус біженця/статус здобувача притулку/статус тимчасового захисту

Тимчасовий захист діятиме не менше одного року та може бути продовжено залежно від ситуації в Україні. Права, передбачені Директивою про тимчасовий захист, передбачають отримання посвідки на проживання, доступ до ринку праці та житла, медичну допомогу та доступ до освіти для дітей. За посиланням нижче ви можете знайти відповідну заяву про надання тимчасового захисту, яку можна подати до будь-якого Районного імміграційного відділу поліції.

ПОСВІДКА НА ПРОЖИВАННЯ

Громадяни України мають подати заяву на отримання посвідки на проживання. Якщо вони проживають у Нікосії, їм слід звернутися до Відділу з питань міграції та реєстрації актів цивільного стану

Якщо вони проживають в іншому районі, їм слід звернутися до Відділу поліції у справах іноземців та імміграції району проживання.

Дізнатися контакти можна тут

Дізнайтесь більше про перебування на Кіпрі:

Більш загальна інформація для біженців, які прибувають з України, є на  сайті УВКБ ООН для Кіпру  зокрема як подати заявку на тимчасовий захист, англійською мовою.

Кіпрська рада у справах біженців пропонує всебічну підтримку новоприбулим. Контактну інформацію можна знайти на  їхньому сайті.

Доступ до послуг з охорони здоров'я

Біженці з України зі статусом тимчасового захисту мають можливість безкоштовно відвідувати державні лікарні. Вони можуть записатися на  прийом до лікаря у державних лікарнях  де їх також проконсультують з питань доступу до медичних препаратів.

Особи, які мають право на медичне забезпечення, з 1 серпня 2013 року можуть заплатити 3,00 євро за візит до лікаря загальної практики та 6,00 євро за візит до фахівця. Крім того, вони сплачуватимуть збір у розмірі 0,50 євро за кожен виписаний фармацевтичний препарат та 0,50 євро за кожен лабораторний тест, при цьому максимальний збір становить 10,00 євро за рецепт на лікарський препарат або направлення на лабораторне тестування відповідно.

Оплата медикаментів s лабораторних аналізів буде здійснюватися за допомогою «медичних талонів», які необхідно придбати заздалегідь та які будуть наклеюватися на рецепти на медичні препарати та бланки лабораторних аналізів. Медичні талони можна придбати у державних лікарнях та поштових відділеннях.

Особи, які не користуються пільгами (власники немедичних карт), як і раніше, можуть користуватися послугами державних лікарень, заплативши 15,00 євро за відвідування лікаря загальної практики та 30,00 євро за візит до фахівця. Для отримання будь-якої іншої послуги необхідно сплатити встановлені збори, переглянуті з 1 серпня 2013 року (відповідно до Закону про державні медичні установи та послуги (управління та збори) від 1978 та 2013 років та відповідними нормативними актами).

Куди українці, які вимушено покинули Україну, можуть звернутися за такими послугами з охорони здоров'я?

Послуги охорони здоров’я біженцям України, які мають статус тимчасового захисту, надаються у Державних медичних центрах Відповідно, потреба у медичних препаратах для біженців покривається аптеками державних лікарень. Державна організація охорони здоров’я (ДООЗ) – найбільший постачальник медичних послуг на Кіпрі, який налічує 9 лікарень та 38 медичних центрів у всіх містах та провінціях. Лікарні та медичні центри ДООЗ доступні для громадян різного віку 24 години на добу. ДООЗ пропонує комплексні медичні послуги, що охоплюють весь спектр медичних послуг, необхідних для населення на всій території Кіпру. Директорат з питань психічного здоров’я є одним з основних структурних елементів організації та пропонує спеціалізовані послуги через єдину на Кіпрі лікарню з надання послуг у галузі психічного здоров’я (Лікарня Аталасса) та різні структури управління зі спостереження за станом здоров’я, які розташовані по всій країні.

Біженці з України зі статусом тимчасового захисту приймаються у державних медичних центрах за наявності або підтвердження рішення про тимчасовий захист, виданого Службою з питань надання тимчасового захисту, або посвідки на проживання, виданого Відділом з питань міграції та реєстрації актів цивільного стану.

З питань екстреного лікування, хронічного/довгострокового лікування та відвідування сімейних лікарів , будь ласка, ознайомтесь із сайтом державної організації охорони здоров’я, де є список усіх лікарень, психіатричних відділень та лікарів.

Інші послуги

Послуги для осіб, які живуть з ВІЛ

Тестування на ВІЛ

Телефонна гаряча лінія 1464. В Центрі з надання підтримки при ВІЛ/СНІД (KYFA) знаходиться контрольний пункт, де проводяться безкоштовні та анонімні тести, а саме на ВІЛ, на гепатит В і С, а також на сифіліс. Охочі можуть записатися на прийом за телефоном 1464, який є безкоштовним. KYFA знаходиться у Старій лікарні Лімасола та має амбулаторний лікувальний центр, який працює щодня.
Тел. 25 340305.

Антиретровірусна терапія (АРТ)

Допомога при ВІЛ та інші медичні послуги доступні людям, які втікають від війни в Україні. Особи, які набули статусу тимчасового захисту, можуть безкоштовно користуватися державними медичними послугами, включаючи антиретровірусну терапію.

Українські, які змушені втікати за кордон, зі статусом тимчасового захисту можуть бути прийняті після пред’явлення документа про прийняття рішення про надання тимчасового захисту, який видається Службою з питань надання тимчасового захисту, або після пред’явленні посвідки на проживання, що видається Управлінням у справах населення та імміграційного архіву.

Дуже важливо, щоб кожен ВІЛ-позитивний регулярно відвідував інфекційне відділення, де він спостерігається, для проходження обстежень або отримання доз препаратів антиретровірусної терапії, якщо вона вже необхідна. Такі особи будуть отримувати медичну допомогу у звичайних амбулаторних клініках інфекційних відділень. Це означає, що госпіталізація не потрібна. Людина буде просто раз на кілька місяців відвідувати спеціаліста, який перевіряє її здоров’я, виписує ліки та за необхідності направляє до іншого фахівця.

В інфекційному відділенні ліки будуть надаватися безкоштовно, як і конкретні обстеження, як-от перевірки вірусного навантаження та імунної системи, а також аналізи крові. Інфекційні відділення можуть також пропонувати й інші види послуг, які не пов’язані з ВІЛ. У разі призначення будь-яких ліків важливо, щоб людина поінформувала про це свого звичайного лікаря.

Інші доступні заклади:

Центр з особливих вірусних захворювань, Лікарня Арх. Макаріос III – Нікосія – Тел.  22305155 / 22405492

Консультаційний центр, Медичний центр Лінопетра – Лімасол (також діє у провінції Пафос) – тел. 25804102 Клініка Григоріос – Головний шпиталь Ларнаки (також діє у провінції Фамаґуста) – Тел. 24800500 / 24600464

Рух солідарності у боротьбі зі СНІДом  – це неурядова організація та основна організація на Кіпрі, яка працює з людьми, які живуть з ВІЛ або мають ризик інфікування. Вони можуть допомогти в отриманні доступу до лікування та догляду, а також, серед послуг, до психологічного консультування. Персонал розмовляє грецькою, турецькою та англійською мовами.

Послуги для осіб, які живуть з гепатитом B або C

Тестування на гепатит B або C, вакцинація проти гепатиту B та доступ до лікування гепатиту B або C

Українці, які були змушені покинути Україну, мають право на безкоштовне тестування та лікування гепатиту В або С одразу після отримання статусу тимчасового захисту.

Телефонна лінія для запису на проведення тестування на гепатит В або С – 1464 (дзвінок безкоштовний).

KYFA знаходиться у Старій лікарні Лімасола та має амбулаторний лікувальний центр, який працює щодня. Також діє контрольний пункт в Центрі з надання підтримки при ВІЛ/СНІД (KYFA), де проводяться 4 безкоштовні та анонімні тести, а саме: тест на ВІЛ/гепатит В і С, а також на сифіліс.

За даними Міністерства охорони здоров'я Кіпру, право на тестування та лікування мають такі категорії населення:

 • Люди, які страждають на гемофілію.
 • Люди, що народилися, виросли або живуть у країнах, де ці захворювання є ендемічними, їхні статеві партнери та їхні діти.
 • Люди, які відвідали країни, де ці захворювання є ендемічними (див. таблицю «Країни з високою поширеністю»), і які переливали кров або продукти крові або брали участь у будь-якій ризикованій діяльності, яка могла призвести до їх зараження інфекційним захворюванням (наприклад, статеве життя або спільне використання наркотичних речовин).
 • Донори крові, плазми, органів, тканин чи сперми.
 • Люди з психічними розладами.
 • Пацієнти, що проходять гемодіаліз.
 • Усі вагітні жінки.
 • Новонароджені з позитивним результатом на одне із захворювань, що згадані у цьому протоколі.
 • Жертви сексуального чи іншого насильства, яке може передбачати контакт із кров’ю.
 • Люди, які практикують незахищені статеві контакти, а також мають кілька партнерів.
 • Чоловіки, які мають статеві контакти з чоловіками.
 • Люди з діагнозом будь-якого захворювання, яке передається статевим шляхом (ВІЛ, гепатит В, гепатит С, сифіліс).
 • Люди, які мають досвід ув’язнення.
 • Люди, які зробили татуювання.

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію (ЗПТ)

Які лікарські засоби доступні у країні для ЗПТ?

Основним видом опіоїдної замісної терапії, доступним на Кіпрі, є Субоксон (бупренорфін + налоксон). Метадон доступний лише для детоксикації.

Оплата ЗПТ

У країні діють п’ять програм з надання лікування. Для отримання додаткової інформації та зв’язку з медичною службою звертайтесь до Крістоса Красідіса (Christos Krasidis) з Кіпрського руху солідарності у боротьбі зі СНІДом за телефоном +357 95 100 625 або електронною поштою: christos@asmCyprus.org.

Установи, які проводять детоксикацію

Деякі центри спеціалізуються на детоксикації та соціальній реабілітації, надаючи амбулаторні медичні послуги постійним пацієнтам, які, наприклад, можуть самостійно підтримувати своє лікування без необхідності перебування у закладі та догляду. «Психотерапевтичний центр тривалої детоксикації, PSEMA» у м. Лімасол, «Толмі» у м. Ларнака та Пафос.

Для задоволення потреб психологічної детоксикації та реінтеграції необхідно перебувати у закладі. Такі центри, як Психотерапевтична клініка «Агія Скепі» в Нікосії, спеціалізуються на наданні таких послуг. Вони проводять безпечну детоксикацію медикаментозними засобами. Альтернативні методики застосовуються в клініці «Anosis» в Лімасолі, а зняття алкогольної інтоксикації – в клініці «THEMEA» в Нікосії.

Також діють центри, які спеціалізуються на наданні консультативної допомоги підліткам та їхнім родинам, наприклад, центри «Perseus» у Нікосії та «Prometheus» в Лімасолі.

Більшість затверджених центрів детоксикації на Кіпрі надають послуги безкоштовно або за мінімальну плату.  

Корисні посилання з додатковою інформацією про ЗПТ:

Правила щодо ліків

У 2000 році було створено Кіпрську раду з боротьби з наркотиками як орган, відповідальний за затвердження державних та приватних центрів, створених для боротьби з вживанням психоактивних речовин (наркоманія, алкоголізм). Цей орган також відповідає за нагляд за наданням послуг з профілактики, лікування та зниження шкоди.

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЦЕНТР БОРОТЬБИ З НАРКОЗАЛЕЖНІСТЮ ТА ЛІКУВАННЯ НАРКОЗАЛЕЖНИХ (KENTHEA)

Головний офіс

  Вул. Архієпископа Кіпріану 6, 2312 Лакатамія, Нікосія (Archbishop Kyprianou 6 2312 Lakatamia, Nicosia)

  Тел: 22 385588
  Факс: 22 385580

  Електронна пошта: help@kenthea.org.cy, secretary@kenthea.org.cy

  Старший координатор KENTHEA: Елена Заруна (Elena Zarouna), магістр консультативної психології, консультуючий психолог
  Директор з наукових досліджень: Доктор Кіріакос Вересіс (Kyriakos Veresies), кандидат медичних наук, лікар-невролог та психіатр

Консультативно-профілактичні центри

ITHACA, регіон Ідалі

  Фрідом, 5,
  2571, Айланд, Нікосія (Freedom 4, 2571 Island, Nicosia)

  Тел: 22 524826

  Електронна пошта: ithaki@kenthea.org.cy

  Посадова особа: Панагіота Тзіеновезу (Panagiota Tzienovezou)


ACHILLEAS, провінція Фамагуста та Коккінохоріон, Ларнака

  Андреа Заку, 6, Авгору (Andrea Zakou 6 Avgorou)

  Тел: 97 614447

  Електронна пошта: achilleas@kenthea.org.cy

  Посадова особа: Сноу-Вайт Папамихаїл (Snow White Papamichael)

THESEUS

ODYSSEUS, м. Лімасол

  пр-т Гріва Дигені, 43, офіс 3, 3106 Лімасол
  (43 Griva Digeni Avenue, Office 3, 3106 Limassol)

  Тел: 25334422 і 99403606

  Електронна пошта: odysseas@kenthea.org.cy

Психотерапевтичні клініки відкритого типу

Courage, м. Пафос

  Андроклей 2, Мелпо Корт, Гр. 202, 8010 Пафос
  (Androcleus 2 Melpo Court, Gr. 202, 8010 Paphos)

  Тел: 26 941919

  Керівник наукового відділу: Габріелла Габріель (Gabriella Gabriel)

ODYSSEUS, м. Лімасол

  пр- Гріва Дигені, 43, офіс 3, 3106 Лімасол
  (43 Griva Digeni Avenue, Office 3, 3106 Limassol)

  Тел: 25334422 і 99403606

  Електронна пошта: odysseas@kenthea.org.cy

  Відповідальна посадова особа: Андроники Сульє (Androniki Soulier)

ITHACA

  Фрідом, 5, 2571, Айланд, Нікосія
  (Freedom 4, 2571 Island, Nicosia)

  Тел: 22 524826

  Відповідальна посадова особа: Стелла Ніколау (Stella Nikolaou)

"MEDITERRANEAN"

  Месаорія 5, 7081 Ларнака (Mesaoria 5, 7081 Larnaca)

  Тел: 24 645333
  Факс: 24 645320

  Електронна пошта: mesogeios@cytanet.com.cyCourage, м. ЛарнакаLarnaca

  Тел: 24 532208, 99 455874

  Керівник наукового відділу: Георгій Погіацис (George Pogiatzis)


Джерела

Загальні вимоги та доступ до медичних послуг

ВІЛ

Гепатит B/C

ЗПТ