Косово

Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були вимушені виїхати з України

У Косові діє візовий режим з Україною. У зв’язку з вторгненням в Україну громадянам України, які прямують транзитом у Косово, віза не потрібна (див. постанову уряду № 14/67 з пункту 1 вище). Для в’їзду в Косово необов’язково мати біометричний паспорт. Для перебування в Косові громадянам необхідно зареєструватися у відповідних органах та подати заяву на отримання посвідки на проживання відповідно до Закону про перебування іноземців та відповідно до Закону про надання притулку. Наразі немає спеціального рішення уряду Косова щодо статусу. Проте рішенням від 09.03.2022 уряд Косова скасував транзитний візовий режим для громадян України, які проїжджають через Косово. Крім того, уряд Косова зобов’язався прийняти 5 000 українських громадян.

  Постанова Уряду № 14/67
  про скасування візового режиму для громадян України (стор. 23 албанською мовою):

  kryeministri.rks-gov.net/pdf

Управління Верховного комісара ООН у справах біженців у Косові

  Тел: +383 (0) 38 241 509

  Адреса: Lorenc Antoni Str. no 26, Pejton, 10000

  Імейл: hoxha@unhcr.org

Міністерство закордонних справ Косова

  Rr. Luan Haradinaj,
  10000 Prishtinë, Republika e Kosovës

  Тел: +383 045 897 897, +383 38 200 77 111

  Імейл: mfa@rks-gov.net

  www.mfa-ks.net

Статус біженця / статус особи, яка шукає притулку / статус особи, яка потребує тимчасового захисту

Згідно з положеннями Закону про надання притулку, громадяни України повинні зареєструватися в органах влади для отримання одного з таких статусів – біженця або тимчасового захисту, щоб мати доступ до медичного обслуговування.

Відповідно до статті 11 Закону про надання притулку, громадяни України отримають рішення щодо свого статусу протягом 15 днів після подання заяви до відповідних органів. Проте закон передбачає термінову процедуру розгляду заяв.

Закон про надання притулку: gzk.rks-gov.net

Дізнайтесь більше про перебування в Косові:

Доступ до медичних послуг

Медична допомога українцям у Косові

Відповідно до положень Закону про надання притулку, громадяни України повинні зареєструватися в органах влади для отримання одного з таких статусів: біженця або особи, яка потребує тимчасового захисту, щоб мати доступ до медичного обслуговування.

Залежно від того, яка категорія статусу надається громадянам України, їм буде забезпечено доступ до медичного обслуговування: Термінове медичне обстеження, зокрема лікування (Статті 22,  28,  32 та 78).

Відповідно до статті 22 Закону про надання притулку, заявникам буде надано доступ до медичних послуг на час розгляду заяви. Водночас також надається негайний доступ до медичного обслуговування.

Громадянам України надаватимуться ті самі послуги з охорони здоров’я, які надаються громадянам Косова (Закон про надання притулку).

Відповідно до Закону про охорону здоров’я, застосовується механізм платного обслуговування. Базова вартість послуг починається від 2,00 євро рівня первинної медичної допомоги. У разі наявності статусу біженця / статусу тимчасового захисту оплату може бути скасовано.

Більшість медичних послуг буде доступна і громадянам України.
За замовчуванням послуги надаються албанською та/або сербською мовами.

Куди українці, які були вимушені виїхати з України, можуть звернутися по такі медичні послуги?

Реєстрація у медичних закладах не потрібна. Особи зможуть отримувати медичні послуги без реєстрації. Міністерство внутрішніх справ у співпраці з Міністерством охорони здоров’я та УВКБ ООН вживе заходів щодо забезпечення медичного обслуговування.

Університетська клініка в Приштині є головним центром охорони здоров’я в Косові, де всі клініки надають медичні послуги для Косова. Громадяни України, залежно від їхніх захворювань, можуть звертатися до таких центрів:

 1. Центри сімейної медицини (служба первинної медичної допомоги)
 2. Університетська клініка у Приштині, обласні лікарні C)
 3. Комбінація 1го та 2го

Служба університетської клінічної лікарні Косова

Окрім державних закладів охорони здоров’я, громадяни України можуть отримати послуги в приватних лікарнях.

Прийом сімейного лікаря

Реєстрація в сімейних лікарів не потрібна.

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ

Тестування на ВІЛ

Відповідно до AI № 01/2019, проведення тестування може здійснюватись у державних лікарнях, у яких працює навчений персонал для проведення тестування, а також у мобільних службах з тестування. Також неповнолітні особи можуть пройти тестування на ВІЛ з дозволу батьків або законних опікунів.

Якщо у громадянина України, який був змушений виїхати за кордон, результат тестування позитивний, результат повідомляється цій особі. Особа зобов’язана повідомити про це свого чоловіка, партнера, батьків або законного опікуна, а також центр з надання притулку, якщо особа розміщена в такій установі, а в разі потреби – клініку, де вона проходить лікування.

Міністерство охорони здоров’я, посилання на адміністративну інструкцію № 1/2019:

Після цього Міністерство охорони здоров’я відповідає за забезпечення лікування в клініці інфекційних захворювань.

Антиретровірусна терапія (АРТ)

Медобслуговування здійснюється Клінікою інфекційних захворювань Університетської клініки та надається відповідно до положень Закону про надання притулку та його вимог.

Служба університетської клінічної лікарні Косова

  Адреса: Lagjia Spitalit, Prishtinë 10000, Kosovë

  Університетська клініка Косова, клініка інфекційних захворювань, відділення А для лікування

  Вебсайт: shskuk.rks-gov.net

  Імейл: drejtoria.shskuk@rks-gov.net

  Тел: +381 38 500 600

Лікування неповнолітніх осіб

Згідно з Адміністративною інструкцією № 01-2019, неповнолітні отримують АРТ лише з дозволу батьків або законних опікунів.

Міністерство охорони здоров’я, посилання на адміністративну інструкцію № 1/2019: msh.rks-gov.net/ua-2019.pdf

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С

Доступність тестування на гепатит В або С, вакцинації проти гепатиту В та лікування гепатиту В або С

Особам, які мають статус біженця або тимчасового захисту, буде надано доступ до медичного обстеження та лікування. Тестування та лікування гепатиту B або C здійснюється централізовано та проводиться в Інституті громадської охорони здоров’я Косова / Клініці інфекційних захворювань при університетській клініці в Приштині.

Докладніше за посиланням:

Служба університетської клінічної лікарні Косова

  Адреса: Лагджія Спіталіт, Приштина 10000, Косово (Lagjia Spitalit, Prishtinë 10000, Kosovë)

  Університетська клініка Косова, клініка інфекційних захворювань, відділення А для лікування ВІЛ

  Вебсайт: shskuk.rks-gov.net

  Електронна пошта: drejtoria.shskuk@rks-gov.net

  Тел.: +381 38 500 600

Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки

Відповідно до Закону про надання притулку, особам, які мають статус біженця та тимчасовий захист, будуть надаватись системи підтримки відповідно до загальних протоколів, що діють у Косові.

Послуги щодо діагностики та лікування туберкульозу

Якщо є симптоми ТБ

Якщо в українця, який був змушений залишити Україну, є симптоми туберкульозу (наприклад, кашель, лихоманка, втрата ваги), йому необхідно звернутися до Центральної установи з інфекційних захворювань – Клініки інфекційних захворювань у Приштині. Тестування проводиться в Приштині в Інституті охорони здоров’я.

Особи, які мали контакт із хворим на туберкульоз, повинні відвідати Клініку інфекційних захворювань та Інститут громадської охорони здоров’я в Приштині для обстеження на наявність туберкульозної інфекції.

Якщо ТБ діагностовано ще в Україні та необхідно продовжувати лікування:

Відповідно до Закону про надання притулку особам, які мають статус біженця або тимчасового захисту, забезпечуються медичні обстеження, зокрема медичне лікування. Для цього необхідно звернутися до центрального закладу у сфері інфекційних захворювань – Клініки інфекційних захворювань у Приштині.

Закон про надання притулку передбачає забезпечення житла, харчування, освіти, а також психологічної підтримки як допоміжних механізмів немедичної допомоги, що має надаватися особам зі статусом біженця або тимчасового захисту.

Корисні посилання для отримання додаткової інформації щодо лікування туберкульозу в Косові для громадян України:

 • Закон про надання притулку: rks-gov.net
 • Служба університетської клінічної лікарні Косова rksgov.net

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію (ЗПТ)

Правила лікування

Українцям, які перебувають на ЗПТ і були змушені залишити Україну, дозволяється ввозити в Косово свої препарати для прийому в домашніх умовах, але за умови наявності рецепта від лікаря. Для отримання препаратів у Косові, вони мають звернутися або до ліцензованої НУО «Лабіринт», або до національної психіатричної клініки (кілька міст у Косові). Для встановлення дозування потрібна психіатрична експертиза, тому необхідно пройти коротку співбесіду з психіатром. Для отримання рецепта для ЗПТ потрібно або посвідчення особи, або паспорт.

Центр «Лабіринт»

  Сафет Блакай (Safet Blakaj), Директор центру , +38344131409

  labirinti@gmail.com

  Рр. Газменд Заджми, № 42 (Rr. Gazmend Zajmi, Nr. 42)

  Тел: +383 (0)38 / 230 104

Які препарати ЗПТ доступні в країні?

У Косові доступний лише метадон.

Оплата ЗПТ

ЗПТ НЕ є безкоштовною для іноземних громадян, якщо вони не зареєстровані як біженці.

Можливість застосування препаратів ЗПТ вдома

Можна отримати ліки для прийому вдома не більше ніж на 1 тиждень.

Мінімальний вік для отримання ЗПТ особами, що вживають наркотики:

Якщо особі менше ніж 18 років, на прийомі має бути один з батьків або законний опікун.

Джерела

Загальні вимоги та доступ до медичних послуг

ВІЛ

Гепатит B/C

Туберкульоз

ЗПТ