Ліхтенштейн

Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були вимушені виїхати з України

Загальна інформація щодо тимчасового захисту в Ліхтенштейні

  • 15 березня 2022 року Уряд Ліхтенштейну прийняв Постанову про тимчасовий захист для певних груп осіб з України (Постанова про захист України). Таким чином, усі особи, які належать до групи, визначеної Указом про захист України, отримують право на тимчасове проживання в Ліхтенштейні. Ці особи не проходять звичайну процедуру надання притулку. Це розвантажує систему надання притулку, і люди швидко отримують ясність щодо свого статусу проживання в Ліхтенштейні.

    Тимчасовий захист – це статус проживання, орієнтований на повернення. У разі значного покращення ситуації в Україні передбачається скасування урядом надання захисту та можливість повернення в Україну.

     

    До групи, визначеної Указом про захист України, належать: громадяни України, які шукають захисту і проживали в Україні до 24 лютого 2022 року; громадяни України, які шукають захисту, які вже законно проживали в Ліхтенштейні до 24 лютого 2022 року; а також особи інших національностей, які шукають захисту, та особи без громадянства, які шукають захисту, які мали статус міжнародного чи національного захисту в Україні до 24 лютого 2022 року або які можуть підтвердити за допомогою посвідки на проживання, що вони мали дійсне право на проживання в Україні на 24 лютого 2022 року, і яких неможливо безпечно та назавжди повернути до рідних країн або країн походження, вони можуть поїхати до Ліхтенштейну та подати заяву на тимчасовий захист. Щоб мати можливість подати заяву на тимчасовий захист, ви повинні вже перебувати в Ліхтенштейні. Після в’їзду в Ліхтенштейн ви можете з’явитися до Міграційно-паспортної служби (MПС) у робочі години та до Національної поліції в неробочий час. Якщо ви вже перебуваєте в Ліхтенштейні, просимо вас заздалегідь записатися на прийом електронною поштою на адресу asyl@llv.li, щоб подати заявку. Якщо ви зареєструєтесь без попереднього запису, може виникнути час очікування.

    Для реєстрації необхідно з’явитися особисто та пройти вступну співбесіду. У відділі МПС або Поліції вам нададуть всю необхідну інформацію, та візьмуть ваші дані. Крім того, на першому етапі наявні ідентифікаційні документи та проїзні документи, а також активи захищені вимогами Закону про притулок (AsylG) і Указу про притулок (AsylV).

    Щоб отримати охоронний статус, особа має належати до однієї з вищезазначених груп і не повинно бути підстав для виключення (стаття 3 Охоронного наказу України).

     

    Потім MПС видасть письмове рішення, в якому ви отримаєте статус захисту. Одночасно ви отримаєте дозвіл S, який містить інформацію про ваш статус. Він діє максимум один рік і може бути продовжений. З дозволом S ви також отримаєте оригінали своїх проїзних документів.

    Особи з тимчасовим захистом (S) переважно мають ті самі права, що й шукачі притулку та тимчасово прийняті особи. Вони отримують соціальні виплати згідно з AsylG та AsylV на кишенькові гроші, проживання та догляд, а також страхові внески покриття витрат, понесених у рамках обов’язкового медичного страхування. Захищений статус дозволяє дітям шкільного віку відвідувати школу, а дорослим – працювати. Як і для інших осіб у секторі надання притулку, застосовуються відступлення від заробітної плати та отримання згоди MПС на оплачувану роботу. Їм дозволено подорожувати Шенгенської зоною та повертатися до Ліхтенштейну з документом про захист типу S та дійсним визнаним паспортом без спеціального дозволу від MПС.

Дізнайтеся більше про перебування в Ліхтенштейні:

  • www.llv.li/iu
  • www.llv.li/vs
  • Завантажити інформаційну брошуру українською можна тут: llv.li/isu.pdf
  • Рада з питань допомоги біженцям Ліхтенштейну поєднує біженців та волонтерів — ви можете дізнатися про допомогу з житлом, що її пропонують приватні особи, послуги усного перекладу, організацію дозвілля тощо. www.fluechtlingshilfe.li
  • www.notfalldienst.li
  • www.liechtenstein.li

Доступ до медичних послуг :

  • Щойно особа, яка потребує захисту, звернеться до федерального центру для шукачів притулку із заявою про отримання статусу захисту «S» (див. нижче), її буде зареєстровано в системі обов’язкового медичного страхування.
  • Якщо особа потребує негайної медичної допомоги ще до отримання статусу захисту «S» і не має медичного страхування, держава покриває ці витрати.
  • Невідкладне медичне обслуговування доступне в Національній лікарні Ліхтенштейну (Liechtensteinisches Landesspital) у Вадуці в робочі дні з 18:00 до 08:00 та цілодобово у вихідні та святкові дні:  +423 230 30 30. У відділення невідкладної допомоги цієї лікарні також можна звертатися цілодобово за телефоном: +423 235 44 16.
  • Flüchtlingshilfe Liechtenstein (FHL, центр підтримки біженців) допомагає з пошуком  сімейного лікаря для тих, хто знаходиться під тимчасовим захистом. Сімейний лікар потім направляє їх до спеціаліста для подальшого догляду, якщо це необхідно.

Дивитись більше тут

Куди можуть звертатися українці, які були вимушені виїхати з України, для отримання таких медичних послуг?

  • Невдовзі після того, як особа зареєструвалася як така, що шукає політичного притулку, сімейний лікар та фельдшери/асистенти проводять медичний огляд. Для цього була розроблена анкета з найважливішими медичними питаннями. При виявленні гострих проблем зі здоров’ям пацієнта можуть направити до лікаря або психотерапевта. З цією метою Flüchtlingshilfe Liechtenstein має список лікарів і психотерапевтів, які в своїй практиці надають допомогу особам із сектору біженців. Госпіталізація до національної лікарні також можлива, якщо є невідкладна потреба або сімейний лікар оцінить це як необхідне.
    Особи з сектору надання притулку охоплені базовим медичним страхуванням у медичній страховій компанії Ліхтенштейну на дату реєстрації заяви в країні і, таким чином, отримують ті самі переваги, що й жителі Ліхтенштейну за основним медичним страхуванням.

Детальніша інформація тут:  https://www.regierung.li/fragen-und-antworten

Лікування невідкладних станів / хронічних захворювань / тривале лікування / інші послуги, наприклад, скринінг, тестування, вакцинація

Усі контакти із закладами охорони здоров’я необхідно здійснювати через Раду з питань допомоги біженцям Ліхтенштейну після проведення первинного медогляду (вони надають направлення до спеціалістів відповідно до медичних потреб).

Інші послуги

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ

Тестування на ВІЛ

Тестування на ВІЛ проводять в інфекційних відділеннях лікарень або в спеціалізованих медичних клініках.

Антиретровірусна терапія (АРТ)

Фізична особа може ввозити лікарські засоби для особистого використання в обсязі місячного запасу. У разі тривалого перебування в країні потрібно звернутися до лікаря, щоб поповнити запас препаратів.

Особисті потреби має бути доведено документально (а саме, надати підтвердження від лікаря, що містить персональні дані, інформації про необхідність продовження лікування, непатентовану назву лікарського препарату та його дозування, бажано з перекладом німецькою мовою). До країни заборонено ввозити більше місячного запасу лікарських препаратів.

АРТ доступна на безкоштовній основі, оскільки особи в статусі захисту «S» отримують ті самі медичні послуги, що і громадяни Ліхтенштейну. Для цього потрібно мати діагноз і призначення від спеціаліста, до якого особу було направлено після первинного медогляду.

ВІЛ-позитивні особи, що вживають наркотики, також мають право на доступ до АРТ, якщо діагноз був встановлений профільним спеціалістом, а лікарський засіб був узгоджений з проведенням іншого лікування (наприклад, коли особа, що вживає наркотики, також проходить лікування опіоїдної залежності методом замісної підтримувальної терапії).

Доконтактна профілактика (ДКП)

  • Важливо приймати препарати ДКП під наглядом лікаря, щоб уникнути ускладнень, як-от порушення функції нирок, та щоб проконтролювати проведення всіх необхідних стандартних тестів (наприклад, на інфекції, що передаються статевим шляхом).
  • ДКП призначає лікар або фахівці з центру допомоги біженцям. Консультування, моніторинг і лікування є платними. Можливість отримати ДКП, витрати, які необхідно покрити, та інші пов’язані з цим питання необхідно уточнити у сімейного лікаря на території Ліхтенштейну. 
  • Доступна щоденна ДКП. Одна таблетка на день упродовж більш тривалого періоду для накопичення активної речовини в організмі перед першим незахищеним статевим актом – це слід обговорити з лікарем, що робить призначення.
  • Доступна ДКП на основі подій / на вимогу, і вона може бути стандартизована відповідно до потреб конкретної особи. Важливо зазначити, що цей варіант трохи складніший і вимагає ґрунтовної роботи з консультування перед проведенням ДКП. Крім того, доказові дані щодо його використання поки що не настільки надійні, як для щоденної ДКП.
  • ДКП вихідного дня: є подібною до щоденної ДКП, тільки починається і припиняється у конкретний час. Знову ж таки, важливо приймати препарати так, як призначив лікар.
  • Мінімальний вік для доконтактної профілактики ВІЛ — 16 років.

Постконтактна профілактика (ПКП)

  • ПКП передбачає прийом ліків від ВІЛ після нараження на ризик, як правило, впродовж 4 тижнів. Зважаючи на значне навантаження на організм пацієнта та з огляду на її високу вартість, ПКП може бути призначена тільки після ретельного оцінювання всіх ризиків
  • Щодо юридичних/ медичних аспектів з прийому ПКП потрібно уточнювати у лікарів загальної практики.
  • Лікування здійснюють профільні лікарі або клініки (для направлення слід звертатися до Ради з питань допомоги біженцям та/або Департаменту охорони здоров’я). ПКП має розпочатися впродовж перших 48 годин після ймовірного зараження — що раніше, то безпечніше.
  • Мінімальний вік для отримання ПКП — 16 років.

 

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С

Доступність тестування на гепатит В або С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В та С

Невдовзі після реєстрації в країні новоприбулі особи проходять первинне медичне обстеження. Якщо за результатами такого обстеження призначають будь-які додаткові заходи, їх направляють безпосередньо до фахового спеціаліста із заповненою анкетою про стан здоров’я. Для цього потрібно звернутися до Ради з питань допомоги біженцям Ліхтенштейну. 

Ландштрассе, 194, 9495 Трізен (Landstrasse 194, 9495 Triesen)

Tел: +423 388 12 90 

Електронна пошта: info@fluechtlingshilfe.li

Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки

Психосоціальна підтримка: «Helpchat» — це консультаційний сервіс у сфері надання першої допомоги у підтримці психічного здоров’я. Сервісом «Helpchat» керують психологи Ліхтенштейну з досвідом психотерапії та психологічних консультацій, які активно працюють у цій галузі.

Ви також можете звернутися до Психіатрично-психологічної служби та Служби у справах дітей та молоді при Управлінні соціальних послуг:

Тел.: +423 236 72 72
Електронна пошта: info.asd@llv.li

Послуги для осіб із туберкульозом

Якщо є симптоми ТБ, якщо ТБ діагностовано ще в Україні та необхідно продовжувати лікування, а також якщо є рецепт на протитуберкульозні препарати, виданий в Україні...

  • Невдовзі після реєстрації в країні новоприбулі особи проходять комплексне медичне обстеження. Воно може включати тестування на ТБ шляхом скринінгу. У разі позитивного результату тесту на ТБ надають медичне направлення на подальше клінічне обстеження та терапевтичне лікування. Особу з симптомами туберкульозу обслуговує безпосередньо закріплений за нею лікар.

Немедична допомога

Центри для шукачів притулку надають українцям різноманітну допомогу, наприклад, харчування, житло та психологічну підтримку, а також пропонують скринінг/тестування та направлення до інших спеціалізованих служб. Більше на вебсайті. 

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)

Правила щодо ліків

  • Дозволено ввозити з собою в Ліхтенштейн препарати замісної терапії у кількості, достатній на один місяць. У разі тривалого перебування в країні потрібно звернутися до лікаря, щоб поповнити запас препаратів. Рекомендації щодо лікування опіоїдної залежності методом замісної підтримувальної терапії у Князівстві Ліхтенштейн, видані у 2019 році –  завантажити тут.
     Пошук контактної інформації
  • Також необхідно мати рецепт від лікаря, бажано, із зазначенням дозування та наданням перекладу німецькою або англійською мовою та/або копію медичної виписки чи витягу з медичної карти.
  • Проведення будь-якої ЗПТ потребує дозволу від Департаменту охорони здоров’я. Департамент охорони здоров’я видає такий дозвіл на ім’я лікаря-заявника.
  • Для призначення, відпуску та застосування препаратів ЗПТ потрібна ліцензія Дозвільного відділу Управління громадського здоров’я.
  • У разі потреби ЗПТ офіс сімейного лікаря бере на себе усі формальні процедури взаємодії з Управлінням громадського здоров’я.

Які препарати ЗПТ доступні в країні?

Метадон, левометадон, бупренорфін і морфін з уповільненим виділенням.

Див. більше інформації на вебсайті, присвяченому Рекомендаціям щодо лікування опіоїдної залежності методом замісної підтримувальної терапії у Князівстві Ліхтенштейн, видані у 2019 році –  завантажити тут.

Можливість застосування препаратів ЗПТ вдома

Препарати для приймання вдома можна отримати в кількості максимум на 7 днів за рішенням лікаря.

Мінімальний вік для отримання ЗПТ особами, що вживають наркотики

Обмежень щодо віку пацієнта та тривалості вживання опіоїдів не передбачено.

Молоді люди, схильні до ризику наркотичної залежності, та їхні батьки можуть звернутися до Служби у справах дітей та молоді (KJD) для отримання первинної консультації. У разі потреби та за бажанням молодих людей також пропонується низка програм амбулаторної, частково стаціонарної та стаціонарної підтримки після обговорень та уточнень усіх показань.

Корисні посилання з додатковою інформацією про ЗПТ:

Джерела

Загальні вимоги та доступ до медичних послуг

ВІЛ

Гепатит B/C

Туберкульоз

ЗПТ