Мальта

Правовий статус та візові вимоги для осіб, які були змушені покинути Україну

Громадяни України, які приїжджають на Мальту, набувають статусу тимчасового захисту, згідно з «Директивою про тимчасовий захист», відповідно до директиви Європейського Союзу (2001/55/ЄC). Відповідно до положень Директиви про тимчасовий захист, власники статусу матимуть право на:

 • посвідку на проживання
 • доступ до ринку праці та житла
 • соціальну та побутову допомогу
 • медичне обслуговування (зокрема, як мінімум, необхідна невідкладна медична допомога та необхідне лікування захворювань)
 • доступ до освіти для дітей та підлітків

homeaffairs.gov.mt
ec.europa.eu

Інформаційна база даних про надання притулку, яка містить повний перелік:

Громадяни України можуть в’їжджати на Мальту без візи за своїми біометричними паспортами. Однак при поданні заяви на отримання тимчасового захисту необхідно надати такі документи:

 • оригінал документа, що посвідчує особу (паспорт, посвідчення особи тощо)
 • проїзні документи, в яких зазначено маршрут поїздки
 • оригінали або роздруковані копії свідоцтв про народження неповнолітніх дітей
 • роздруковані копії (документи не можуть бути роздруковані в Міжнародному агентстві з питань захисту (IPA)):

– першої сторінки паспорта – посвідчення особи (зі сторінкою особистих/біографічних даних)

– сторінки (сторінок) з печаткою, що має відношення до в’їзду до ЄС та/або сторінки з візою, виданою державою-членом ЄС.

Отримати додаткову інформацію

Статус біженця/статус особи, яка шукає притулку/статус особи, яка потребує тимчасового захисту

Інформацію та запис на прийом для подання заяви про надання тимчасового захисту можна отримати за такою електронною адресою Агентства з міжнародного захисту Уряду Мальти: info.ipa@ipa.gov.mt

Міжнародне агентство з питань захисту є офіційним агентством на Мальті для всіх необхідних процедур

International Protection Agency, Фазер-Хаус, Трік Нацжоналі Хамрун, HMR 9011 (Fafner House, Triq Nazzjonali Ħamrun, HMR 9011)

Телефон: 2125 5257; Електронна пошта: info@ipa.gov.mt

Власникам статусу тимчасового захисту буде надано дозвіл на перебування в країні до 4 березня 2023 року. Якщо причини надання тимчасового захисту продовжуватимуть діяти, цей статус може бути продовжено ще на два таких періоди по 6 місяців кожен, тобто до 4 березня 2024 року.

Для тих, хто приїжджає та залишається на Мальті

Існує безліч установ та організацій, які надають підтримку українцям на Мальті:

Комісія з питань мігрантів «Прогетт Кенн» (Progett Kenn)

Проєкт KENN – це прагнення подолати деякі обмеження, що призводять до ізоляції мігрантів із соціокультурної структури мальтійського суспільства.

Його суть полягає в тому, щоб створити можливості, як для мігрантів, які потребують житла, так і для сімей на Мальті, які готові надати житло KENN і прийняти мігрантів у своїх домах на три місяці з можливістю продовження проживання до шести місяців. Ми вважаємо, що це полегшить процес інтеграції мігрантів в мальтійське суспільство.

У межах проєкту мігрантам буде надаватись базова допомога у вигляді надання житла.

Мігранти та сім’ї, що їх приймають, матимуть можливість дізнатися та зрозуміти культуру (культури), звичаї та традиції один одного, таким чином, зрозуміти динаміку інтеграції з точки зору життєвого досвіду; і

Простір, що сприяє мирному міжкультурному діалогу та переговорам у вигляді спільного використання обжитого простору.

Зв’яжіться з нами ел. поштою: kenn@migrants.mt.

Служба єзуїтів на Мальті (JRS)

JRS на Мальті спрямована на супровід, надання допомоги та захист прав осіб, які шукають притулку та насильно переміщених осіб, які приїжджають на Мальту. Команда працює з людьми на різних етапах їхньої поїздки, нерідко зустрічаючись з ними відразу після їхнього прибуття та супроводжуючи їх, поки вони будуть звикати до умов життя на Мальті.

JRS регулярно відвідує центри тимчасового утримання та відкриті центри для надання базової інформації, здебільшого про права осіб, які просять притулок, оформлення документів, здобуття освіти та працевлаштування. Крім цього, команда надає професійну юридичну, соціальну, психологічну та медичну допомогу біженцям у центрах та за місцем проживання. JRS на Мальті також відстоює інтереси біженців на національному рівні та проводить інформаційно-просвітницькі програми у школах, церковних парафіях та різних соціальних групах.

Дізнайтесь більше про перебування на Мальті:

Послуги з усного перекладу (місцеві НУО, волонтери, центри тимчасового перебування для біженців)

На сайтах усіх організацій, які займаються допомогою українцям, відсутні дані про надання мовних послуг. Проте місцевий Громадський кризовий центр на Мальті є центром прийому біженців з цілодобовою гарячою лінією, яка доступна за телефоном: +356 99204051.

Доступ до послуг з охорони здоров'я

Нормативно-правові підстави для надання медичних послуг та оплата за них

Після завершення реєстрації та отримання статусу тимчасового захисту вам буде доступне медичне обслуговування.

Проте для цього необхідно зареєструватися, а тому необхідно звернутися до відділу надання медичних послуг Департаменту охорони здоров’я Мальти, який видає сертифікат про право на медичне обслуговування. З цим сертифікатом ви зможете записатися до сімейного лікаря.

Отримати додаткову інформацію можна за посиланнями:

У разі оформлення державної медичної допомоги на Мальті більшість послуг надається безкоштовно. Передбачено оплату за виписані ліки.

Куди українці, які вимушено покинули Україну, можуть звернутися за такими послугами з охорони здоров'я?

Відповідно до положень Директиви про тимчасовий захист, власники статусу матимуть право на медичне обслуговування (зокрема, як мінімум, необхідна невідкладна медична допомога та необхідне лікування захворювань).

homeaffairs.gov.mt

Невідкладне лікування, довгострокове лікування/лікування хронічних хвороб

У разі необхідності надання невідкладної допомоги/першої допомоги та за відсутності можливості отримання медичної допомоги: відвідайте амбулаторне відділення лікарні або викличте швидку допомогу.

Знайти відділення екстреної медичної допомоги 

Прийом сімейного лікаря (також називається терапевтом)

Для більшості проблем зі здоров’ям, наприклад, у разі необхідності обстеження або тестування чи забезпечення довгострокового лікування/лікування хронічних хвороб, першим пунктом доступу до системи охорони здоров’я Мальти є сімейний лікар. Сімейні лікарі оглядають пацієнтів комплексно, наприклад, враховуючи не лише захворювання, а й сімейні та професійні обставини, а також приділяючи увагу профілактиці. Сімейні лікарі на Мальті направляють пацієнтів до лікарів-спеціалістів та в стаціонар, якщо цього потребує стан здоров’я, а також можуть запропонувати інші послуги, наприклад, фізіотерапію.

Спочатку необхідно записатися на прийом до всіх офіційно зареєстрованих лікарів. Щоб знайти лікаря та записатися на прийом, перейдіть на вебсайт: deputyprimeminister.gov.mt/pdf

Правові норми для громадян третіх країн

На відміну від громадян України, на яких поширюється дія директиви ЄС про масовий наплив біженців, ця директива застосовується до громадян третіх країн лише у тому випадку, якщо вони є родичами або мають родинні зв’язки з громадянами України, або якщо їм було надано притулок в Україні.

Крім того, на Мальті надається тимчасовий захист особам без громадянства та громадянам третіх країн, крім України, які можуть довести, що вони легально проживали в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі чинного дозволу на постійне проживання, який був виданий відповідно до законодавства України, а також особам, які не можуть повернутися для безпечного та тривалого проживання у свою країну чи регіон походження.

homeaffairs.gov.mt/en

Послуги для осіб, які живуть з ВІЛ

Після отримання тимчасового захисту вам повинні бути доступні послуги щодо надання допомоги, пов’язаної з ВІЛ.

Корисним центром для отримання таких послуг є проєкт «ВІЛ на Мальті» (HIV Malta), який очолюється Мальтійським «Рухом за права ЛГБТ» та здійснюється за підтримки організації «Позитивні дії для Європи».

Мальтійський рух за права ЛГБТІК (Malta LGBTIQ Rights Movement)

32, Трік іль-Паррокка, Іль-Моста, MST 2021 (32, Triq il-Parrocca, Il-Mosta MST 2021)

(+356) 9925 5559

maltagayrights.org

hiv@maltagayrights.org

Тестування на ВІЛ

Тестування на ВІЛ проводиться безкоштовно, якщо вам надано тимчасовий захист.

Анонімне тестування проводиться у Клініці захворювань сечостатевої системи та є безкоштовним.

Клініка сечостатевих хвороб, лікарня «Mater Dei» (Genitourinary Clinic, Mater Dei Hospital), Трік ід-донатурі тад-Демм, Мсіда MSD 2090, МАЛЬТА (Triq id-Donaturi tad-Demm, Msida MSD 2090, MALTA)

Телефон: Пряма лінія клініки: +356 25457494,
Для запису на прийом: +356 25457491

Електронна пошта: guclinic@gov.mt

Антиретровірусна терапія (АРТ)

Питання про те, чи є антиретровірусна терапія безкоштовною, не було визначено. Тільки тестування чітко вказане як безкоштовне. Для отримання додаткової інформації рекомендується звернутися до Клініки захворювань сечостатевої системи при лікарні Матер Дей. Також рекомендується взяти з собою рецепт українського лікаря, якщо такий є, та ліки, які були призначені раніше. Українці, які були змушені залишити Україну і перебувають на антиретровірусній терапії (АРТ), можуть привезти свої ліки на Мальту.

hivmalta.com/treatment

Клініка сечостатевих хвороб, лікарня «Mater Dei» (Genitourinary Clinic, Mater Dei Hospital), Трік ід-донатурі тад-Демм, Мсіда MSD 2090, МАЛЬТА (Triq id-Donaturi tad-Demm, Msida MSD 2090, MALTA)

Телефон: Гаряча лінія клініки: +356 25457494,
Для запису на прийом: +356 25457491

Як неповнолітні особи можуть пройти тестування та отримати лікування?

Анонімне тестування для неповнолітніх безкоштовне та доступне в Клініці захворювань сечостатевої системи при лікарні Матер Дей. Для отримання безкоштовного лікування застосовуються ті самі умови (що й у дорослих). Батькам не треба супроводжувати неповнолітніх.

hivmalta.com/treatment

Клініка сечостатевих хвороб, лікарня «Mater Dei» (Genitourinary Clinic, Mater Dei Hospital), Трік ід-донатурі тад-Демм, Мсіда MSD 2090, МАЛЬТА (Triq id-Donaturi tad-Demm, Msida MSD 2090, MALTA)

Телефон: Пряма лінія клініки: +356 25457494,
Для запису на прийом: +356 25457491

Електронна пошта: guclinic@gov.mt

Доконтактна профілактика (ДКП)

Доконтактна профілактика доступна після набуття тимчасового захисту.

Насамперед необхідно подзвонити до Клініки захворювань сечостатевої системи та записатися на прийом.

Після початку прийому ДКП необхідно кожні три місяці відвідувати Клініку захворювань сечостатевої системи для оцінки стану нирок, а також для обстеження на ВІЛ та інші ЗПСШ. Незважаючи на те, що програма ДКП є простою та зрозумілою, вона потребує регулярного контролю.

ДКП не є безкоштовною на Мальті, але її можна придбати за 57 євро на місяць. Мінімальний вік згоди на отримання доконтактної профілактики ВІЛ на Мальті становить 16 років.

hivmalta.com/treatment

Клініка сечостатевих хвороб, лікарня «Mater Dei» (Genitourinary Clinic, Mater Dei Hospital), Трік ід-донатурі тад-Демм, Мсіда MSD 2090, МАЛЬТА (Triq id-Donaturi tad-Demm, Msida MSD 2090, MALTA)

Телефон: Пряма лінія клініки: +356 25457494,
Для запису на прийом: +356 25457491

Електронна пошта: guclinic@gov.mt

Як довго необхідно/можна приймати доконтактну профілактику ВІЛ?

Рішення про прийом ДКП і про те, коли її припинити, є індивідуальним і залежить від потреб конкретного пацієнта.

Постконтактна профілактика (ПКП)

ПКП необхідно розпочати протягом 72 годин після можливого контакту з ВІЛ-інфекцією. Оптимально протягом 24 годин після контакту. ПКП слід продовжувати протягом 28 днів.

ПКП можна отримати в Клініці захворювань сечостатевої системи у Матер Дей (бажано протягом 24 годин, але не більше 72 годин). Якщо Клініка захворювань сечостатевої системи закрита, у відділенні невідкладної допомоги (A&E) у Матер Дей можна отримати ПКП, а потім звернутися до терапевта.

ПКП надається безкоштовно на Мальті лише жертвам сексуального насильства, які звертаються до відділення невідкладної допомоги або в Клініку захворювань сечостатевої системи протягом 72 годин.

hivmalta.com/prevention

Клініка сечостатевих хвороб, лікарня «Mater Dei» (Genitourinary Clinic, Mater Dei Hospital), Трік ід-донатурі тад-Демм, Мсіда MSD 2090, МАЛЬТА (Triq id-Donaturi tad-Demm, Msida MSD 2090, MALTA)

Телефон: Пряма лінія клініки: +356 25457494, Для запису на прийом: +356 25457491

Електронна пошта: guclinic@gov.mt

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С

Доступність тестування на гепатит В або С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В або С

Тестування доступне усім, хто потребує такого тесту, і воно є безкоштовним та анонімним у Клініці захворювань сечостатевої системи у Матер Дей. Вакцинація безкоштовна для дітей, які належать до вікової групи, та надається на місцевому рівні відповідно до національної схеми імунізації. Вакцина проти гепатиту В також безкоштовно надається групам ризику в клініці сексуального здоров’я.

Клініка сечостатевих хвороб, лікарня «Mater Dei» (Genitourinary Clinic, Mater Dei Hospital), Трік ід-донатурі тад-Демм, Мсіда MSD 2090, МАЛЬТА (Triq id-Donaturi tad-Demm, Msida MSD 2090, MALTA)

Телефон: Пряма лінія клініки: +356 25457494, Для запису на прийом: +356 25457491

Електронна пошта: guclinic@gov.mt

Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки

Зменшення шкоди, тестування та психосоціальна підтримка  доступні безкоштовно в Клініці захворювань сечостатевої системи у Матер Дей, доступ надається людям із групи ризику незалежно від їх правового статусу та місця проживання.

Клініка сечостатевих хвороб, лікарня «Mater Dei» (Genitourinary Clinic, Mater Dei Hospital), Трік ід-донатурі тад-Демм, Мсіда MSD 2090, МАЛЬТА (Triq id-Donaturi tad-Demm, Msida MSD 2090, MALTA)

Телефон: Пряма лінія клініки: +356 25457494, Для запису на прийом: +356 25457491

Електронна пошта: guclinic@gov.mt

Послуги щодо діагностики та лікування туберкульозу

Загалом більшість послуг доступні в:

Пульмонологічне відділення Директорату промоції здоров’я та профілактики захворювань, Центр здоров’я, вул. Вікторі, Кормі (Chest Unit, Health Centre, Victory Street, Qormi) Тел.: 21440177

Якщо в особи є симптоми ТБ:

За додатковою інформацією звертайтесь до пульмонологічного відділення Директорату промоції здоров’я та профілактики захворювань.
Пульмонологічне відділення, Центр здоров’я, вул. Вікторі, Кормі (Chest Unit, Health Centre, Victory Street, Qormi) Тел.: 21440177​

Якщо ТБ було діагностовано ще в Україні та особі треба продовжити лікування:

За додатковою інформацією звертайтесь до пульмонологічного відділення Директорату промоції здоров’я та профілактики захворювань.
Пульмонологічне відділення, Центр здоров’я, вул. Вікторі, Кормі (Chest Unit, Health Centre, Victory Street, Qormi) Тел.: 21440177​

Немедична допомога

За додатковою інформацією звертайтесь до пульмонологічного відділення Директорату промоції здоров’я та профілактики захворювань.
Пульмонологічне відділення, Центр здоров’я, вул. Вікторі, Кормі (Chest Unit, Health Centre, Victory Street, Qormi) Тел.: 21440177

Якщо в особи є український рецепт на ліки від ТБ:

Якщо ліки є в наявності, українці, які мають рецепт, можуть отримати ліки за цим рецептом в аптеці. Якщо ні, препарат буде змінено.

За додатковою інформацією звертайтесь до пульмонологічного відділення Директорату промоції здоров’я та профілактики захворювань.
Пульмонологічне відділення, Центр здоров’я, вул. Вікторі, Кормі (Chest Unit, Health Centre, Victory Street, Qormi) Тел.: 21440177

Вакцинація дітей проти туберкульозу (БЦЖ)

За додатковою інформацією звертайтесь до пульмонологічного відділення Директорату промоції здоров’я та профілактики захворювань.
Пульмонологічне відділення, Центр здоров’я, вул. Вікторі, Кормі (Chest Unit, Health Centre, Victory Street, Qormi) Тел.: 21440177

Корисні посилання для отримання додаткової інформації щодо лікування туберкульозу на Мальті для громадян України:

За додатковою інформацією звертайтесь до пульмонологічного відділення Директорату промоції здоров’я та профілактики захворювань.
Пульмонологічне відділення, Центр здоров’я, вул. Вікторі, Кормі (Chest Unit, Health Centre, Victory Street, Qormi) Тел.: 21440177

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію (ЗПТ)

КАРІТАС Мальта має проєкт «Fondazzjoni Caritas Malta», який спеціалізується на реабілітації наркозалежних та питаннях, які пов’язані з правилами прийому препаратів, доступністю препаратів ЗПТ, оплатою лікування, дозуванням препаратів для прийому вдома та мінімальним віком для вживання препаратів ЗПТ.

За додатковою інформацією рекомендується звертатися до Фонду Fondazzjoni Caritas:

Fondazzjoni Caritas Malta

Caritas Community Centre

Трік Маунтбаттен, Хамрун, ĦMR1577 Мальта (Triq Mountbatten, Ħamrun, ĦMR1577 Malta)

Тел.: (+356) 2219 9000

Електронна пошта: info@caritasmalta.org

Джерела

Загальні вимоги та доступ до медичних послуг

 • 01. Council Directive 2001/55/EC of 20 July 2001

  Council Directive 2001/55/EC of 20 July 2001 on minimum standards for giving temporary protection in the event of a mass influx of displaced persons and on measures promoting a balance of efforts between Member States in receiving such persons and bearing the consequences thereof. Available at eur-lex.europa.eu

ВІЛ

Гепатит В/С

Туберкульоз

ЗПТ