Нідерланди

Загальна інформація та правова допомога в Нідерландах

Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були змушені виїхати з України

Україна не межує з Нідерландами, тому подорож до цієї країни пролягатиме крізь інші держави ЄС. Для перетину кордону необхідно мати дійсний паспорт громадянина України для виїзду за кордон. За внутрішнім паспортом чи ІD-карткою пропускають лише тих, хто прямує із зони проведення бойових дій або тимчасово окупованих територій. 

Дитину може супроводжувати один з батьків або інший близький родич. Для підтвердження родинних зв’язків необхідно мати відповідні документи. Нотаріально засвідчена згода на виїзд знадобиться лише у випадку, якщо дитину супроводжує не близький родич.

Вакцинація або тест на COVID-19 для тих, хто подорожує наземним транспортом не потрібні. Однак деякі авіакомпанії можуть запросити дані документи під час посадки до літака. 

Вимоги щодо обов’язкового щеплення домашніх тварин та наявності у них відповідних документів також були скасовані, однак деякі авіакомпанії можуть попросити надати дані документи. Тому радимо ознайомитись з цим питанням на сайті перевізника, якщо Ви плануєте дістатись до Нідерландів літаком.

Джерело: Visit Ukraine Today

Необхідно негайно зареєструватися в муніципалітеті  пред’явивши паспорт, свідоцтво про народження або інше документальне підтвердження громадянства України чи посвідку на проживання в Україні (документ має бути чинним станом на 23.02.2022 р.).

Статус біженця / шукача притулку / тимчасового захисту

Українці, які були змушені виїхати з України, отримують тимчасовий захист згідно з Директивою про тимчасовий захист, ухваленою в ЄС. Вони повинні зареєструватися в муніципалітеті в реєстрі Basisregistratie Personen (BRP). Після цього служба з питань імміграції та натуралізації (IND) проведе автоматичну перевірку і українці підпишуть заяву про надання притулку та отримають підтвердження дозволу на перебування та працевлаштування в Нідерландах протягом строку дії інструмента із захисту — принаймні протягом одного року, до 04 травня 2023 року. Максимальний строк становить три роки.

Строк дії захисту завершується відразу після припинення дії інструмента тимчасового захисту. Потім для осіб, які бажають залишитися в Нідерландах, буде продовжено процедуру надання притулку.
.

Дізнайтеся більше про перебування в Нідерландах:

Щоб зателефонувати з Нідерландів, наберіть номер 088 043 0430 (застосовні стандартні тарифи) та натисніть 9.

Щоб зателефонувати з-за кордону, наберіть номер +31 88 043 0430.

Послуги усного перекладу (місцеві ГО, волонтери, приймальні центри)

Доступ до медичних послуг

Юридичні передумови для отримання громадянами України, що були змушені виїхати за кордон, медичної допомоги, в тому числі лікування, у Нідерландах (ці передумови стосуються українців, які отримали статус біженця, шукача притулку або тимчасовий захист)

Незастрахованим особам безкоштовно надається базова медична допомога. Навіть якщо вони ще не зареєстровані, надається невідкладна медична допомога. Надання необхідної медичної допомоги компенсують відповідно до Положень щодо надання медичної допомоги шукачам притулку. Не потрібно оформлювати медичне страхування та вносити плату.

Після реєстрації в муніципалітеті біженці з України отримують доступ до базової медичної допомоги. Їм не потрібно чекати отримання офіційного підтвердження тимчасового захисту, проте слід отримати його в майбутньому.

Наскільки це можливо, для осіб із захистом з України діють ті самі правила, що й для шукачів притулку в рамках звичайної процедури надання притулку.

Вони повинні пред’явити документ, що посвідчує особу, як-от паспорт, і підтвердження тимчасового захисту.

Маєте запитання? Відвідайте  вебсайт Zorgverzekeringslijn, що містить пояснення стосовно організації медичної допомоги для українців у Нідерландах — інформація також надається англійською та українською мовами.

З питань, які не висвітлені на вебсайті, стосовно компенсації за медичну допомогу або медичного страхування, зателефонуйте до Zorgverzekeringslijn за безкоштовним номером 0800 64 64 644.

Нідерландське медичне страхування необхідне тільки для осіб, які працюють або мають посвідку на проживання в Нідерландах.

Куди можуть звертатися українці, які були змушені виїхати з України, для отримання таких медичних послуг?

У Нідерландах особи, які мають проблеми зі здоров’ям, повинні спочатку звернутися до лікаря загальної практики («huisarts») для отримання всіх видів базової медичної допомоги. Це також стосується вагітних, осіб, які потребують медичної консультації або мають психологічні проблеми, наприклад, проблеми зі сном, постійне відчуття страху та тривалу депресію. Лише лікар загальної практики може направити пацієнта до спеціаліста, зазвичай у лікарню, для отримання спеціалізованого лікування й догляду. Дивитися більше на вебсайті Zorgverzekeringslijn.

У разі потреби в невідкладній медичній допомозі потрібно звернутися до лікарні. (Номер екстреної допомоги: 112)

На вебсайті центру «Refugee Help» міститься інформація українською мовою щодо медичних послуг та інших питань

Лікування невідкладних станів

Зверніться до лікаря загальної практики в місті вашого проживання. В екстрених випадках зверніться до найближчої лікарні. (Або зателефонуйте за номером 112)

Лікування хронічних захворювань / тривале лікування

Після повідомлення лікаря загальної практики, за необхідності, він/ вона направить пацієнта для отримання спеціалізованої допомоги.

Візит до сімейного лікаря

Особи повинні знайти лікаря загальної практики у місті їхнього проживання і просто звернутися до нього/ неї. У разі виникнення проблем зі здоров’ям необхідно отримати консультацію такого лікаря загальної практики. Він є першим контактним пунктом для отримання базової медичної допомоги.

Інші послуги

Пропонуємо звернутися до лікаря загальної практики або до муніципальної служби громадського здоров’я (GGD). 

Найближчого лікаря або службу можна знайти на вебсайті

Дізнатися деталі тут

Для отримання детальнішої інформації зателефонуйте за номером 0800-64 64 644

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ

Тестування на ВІЛ

Будь-яка особа, яка наразилася на ризик інфікування ВІЛ, може безкоштовно здати відповідний тест. Лікар загальної практики призначить лікування на основі результатів тесту.

Антиретровірусна терапія (АРТ)

Українці з тимчасовим захистом мають доступ до безкоштовної антиретровірусної терапії. Лікар загальної практики є першим контактним пунктом для отримання базової медичної допомоги. Муніципальна служба громадського здоров’я (GGD) також може надавати консультації стосовно ВІЛ. Вони займаються інфекційними хворобами, вакцинацією та скринінгом. 

Передумовами для отримання антиретровірусної терапії є позитивний результат тесту на ВІЛ або продовження поточного лікування ВІЛ-інфекції. Антиретровірусна терапія надається всім без винятку, крім випадків, коли цьому перешкоджають особисті обставини або стан здоров’я.

Українці, які проходять антиретровірусну терапію (ART), можуть ввозити у країну власні медикаменти, проте їх необхідно перевозити в оригінальній упаковці з офіційним сертифікатом або паспортом лікарського засобу АНГЛІЙСЬКОЮ МОВОЮ. У сертифікаті лікарського засобу, виданому медичною установою, має бути вказане ім’я користувача і таке формулювання: «Особа використовує вказаний призначений лікарський засіб для полегшення симптомів». Крім того, у ньому мають зазначатися призначені дози і те, що лікарський засіб призначений для використання пацієнтом. Можливо, такий сертифікат доведеться легалізувати. В іншому випадку необхідно пред’явити офіційний підписаний рецепт, виданий медичною установою, разом із засобом в оригінальній упаковці. Українці не можуть використовувати свої рецепти в Нідерландах. Для продовження лікування необхідно звернутися до лікаря загальної практики.

 

Лікування неповнолітніх осіб

Неповнолітні особи можуть отримувати антиретровірусну терапію з дозволу батьків. Особи, яким виповнилося 16 років, мають самостійне право на інформацію та повинні надати згоду на лікування. Більшість дітей з ВІЛ лікують в одному із чотирьох центрів лікування ВІЛ, які спеціалізуються на лікуванні дітей з ВІЛ. Такі центри розташовані в Амстердамі, Роттердамі, Утрехті та Гронінгені. Для дітей, які проживають далеко від центру лікування ВІЛ, педіатр-інфекціоніст у відповідному регіоні може проводити лікування самостійно після клінічних консультацій із найближчим педіатричним центром лікування ВІЛ.

Доконтактна профілактика (ДКП)

Громадяни України, які були вимушені виїхати з країни, можуть пройти доконтактну профілактику ВІЛ, але така послуга не є безкоштовною і доступна не всім. Вона НЕ є безкоштовною для осіб, які отримують безкоштовну медичну допомогу в рамках тимчасового захисту. Вона також НЕ є безкоштовною для осіб, які мають нідерландське медичне страхування.

Особи, які не інфіковані ВІЛ, але мають підвищений ризик інфікування (переважно чоловіки, які мають сексуальні стосунки з чоловіками з додатковими факторами ризику інфікування ВІЛ), мають право на доконтактну профілактику ВІЛ. В окремих випадках ДКП не дозволена за наявності певних хвороб.

Для отримання ДКП ВІЛ особа може звернутися з відповідним проханням до лікаря загальної практики, проте лікарі загальної практики не зобов’язані пропонувати зазначену послугу

Корисну інформацію (англійською та нідерландською мовами) можна також знайти на інформаційному вебсайті 

Клініку, яка спеціалізується на хворобах, що передаються статевим шляхом («soapoli»), можна знайти на: вебсайті

У Нідерландах окремі вразливі особи отримують ДКП у рамках п’ятирічної пілотної програми, яка розпочалася у 2019 році. Вони отримують таку профілактику в одній з муніципальних служб громадського здоров’я (GGD), яка бере участь у програмі. Особи, які бажають приєднатися до цієї програми, повинні звернутися до муніципальної служби громадського здоров’я (GGD), щоб стати в чергу на лікування.

Муніципальна служба громадського здоров’я (GGD) Амстердама

Тел.: 020- 555 5911. На вебсайті також доступна форма звернень

Усі інші питання (строк, мінімальний вік) необхідно обговорювати з лікарем загальної практики: www.ggd.amsterdam.nl/prep/

Постконтактна профілактика (ПКП)

ПКП рекомендована для осіб, які не інфіковані ВІЛ, але потенційно зазнали впливу. У разі певного контакту з рідинами організму, інфікованими ВІЛ (напр., під час незахищеного статевого контакту або у випадку травм із високим ризиком інфікування, як-от від уколів голкою/ спільного використання голок або укусів), і якщо існує дуже високий ризик інфікування ВІЛ, доступні ліки, які можуть знизити ризик інфікування. ПКП проводиться протягом 4 тижнів і розпочинається впродовж 72 годин після можливого інфікування. Більше інформації тут.

Для отримання ПКП необхідно якомога швидше, але не пізніше ніж протягом 72 годин після ризикованого контакту/ можливого інфікування, звернутися до муніципальної служби громадського здоров’я (GGD) або до відділення невідкладної медичної допомоги в найближчій лікарні.

Найближчу муніципальну службу громадського здоров’я можна знайти на  вебсайті.

Мінімальний вік для отримання постконтактної профілактики ВІЛ необхідно обговорити з лікарем. У літературі міститься дуже мало матеріалів щодо вибору лікарських засобів для ПКП, особливо для дітей.
Більше інформації тут

Увечері та на вихідних звертайтеся до відділення невідкладної медичної допомоги в найближчій лікарні.

Центр сексуального здоров’я Амстердама 020 – 555 5822
020 – 555 5822
або відвідайте Вебсайт

Компенсація ПКП надається тільки особам, які отримують безкоштовну базову медичну допомогу (біженцям), і особам, які мають нідерландський поліс медичного страхування. Володільці іноземних полісів (медичного) страхування оплачують весь курс ПКП готівкою в аптеці та після цього оформляють заяву на ПКП. Громадяни України повинні ретельно перевіряти відповідні умови страхування. Вартість профілактики складає близько 700 євро.

Для отримання доступу до нідерландської базової медичної допомоги необхідно мати документи, що посвідчують особу.

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С

Доступність тестування на гепатит В або С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В або С

  • Усі зазначені вище послуги безкоштовно надаються особам із тимчасовим захистом. Для тестування та подальшого спостереження зверніться до лікаря загальної практики за місцем проживання. Крім того, для тестування можна звернутися до муніципальних служб громадського здоров’я (GGD).

Найближчу муніципальну службу громадського здоров’я можна знайти на Вебсайті

Муніципальна служба громадського здоров’я Амстердама, інфекційний контроль, тел.: 020 555 5337

  • Лікар загальної практики призначає тестування на гепатит, якщо особа, наприклад, відчуває постійну втому та/або наражається на підвищений ризик, наприклад, проживає у домогосподарстві з іншою особою, яка має гепатит В або С. Особа також може пройти тестування в разі настання нещасного випадку з голкою, або спільного використання ін’єкційного інструментарію, або в разі незахищеного статевого контакту з інфікованим партнером. Представники деяких професій наражаються на більший ризик інфікування гепатитом, тому таким особам пропонують пройти вакцинацію.
  • Вебсайт із медичною інформацією від лікарів загальної практики в Нідерландах.
  • Якщо українці, які були змушені виїхати з України, не можуть надати медичного анамнезу вакцинації від гепатиту В або лікування гепатиту В або С, щоб встановити наявність імунітету в результаті вакцинації або інфікування в минулому, можна зробити тест на титри антитіл у крові.

Необхідно звернутися до лікаря загальної практики або до муніципальних служб громадського здоров’я

  • Українці з тимчасовим захистом, які отримали позитивний результат тестування на гостру форму гепатиту B або C, але не отримували лікування через протипоказання або низьке вірусне навантаження, можуть записатися на тестування на вірус через кілька місяців. Необхідно погодити це з лікарем загальної практики або з муніципальною службою громадського здоров’я.
  • Подальша процедура обговорюється з лікарем загальної практики, який, імовірно, через кілька місяців перевірить наявність стійкої вірусологічної відповіді (СВВ). Лікар загальної практики також може направити пацієнта до лікаря-спеціаліста.

Доступні варіанти лікування захворювань печінки, пов’язаних із гепатитом

Пацієнти продовжать лікування в Нідерландах, для отримання якого необхідно звернутися до лікаря загальної практики.

Муніципальні служби громадського здоров’я не лікують захворювання печінки, а лише проводять тести, вакцинацію та надають консультації.

Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки

Нідерландська асоціація психічного здоров’я та лікування залежності

Її вебсайт має також англійську версію.

Тел.: 033-460 89 00

info@deNederlandseggz.nl

Групи підтримки пацієнтів зазвичай проводять нідерландською мовою.

Послуги для осіб із туберкульозом

Якщо є симптоми ТБ:

Наразі служби з питань імміграції та натуралізації (IND) та муніципальні служби громадського здоров’я (GGD) не зобов’язують людей, які виїхали з України, здавати тест після прибуття та реєстрації. Однак, якщо особа має симптоми ТБ, їй доступні послуги діагностування та лікування ТБ, які надають муніципальні служби громадського здоров’я (GGD). Для цього не потрібно реєструватися – послуги надаються безкоштовно.

Як записатися на прийом:

На нідерландському вебсайті можна знайти лікаря загальної практики поблизу. Реєстрація не потрібна, але якщо є симптоми, слід якомога швидше записатися на прийом телефоном або електронною поштою у відділі контролю за ТБ. Часто працює англомовний персонал.

Якщо дитина українців, які були змушені виїхати з України, має симптоми ТБ (напр., кашель, гарячку, втрату ваги або неможливість набрати вагу), можна звернутися за консультацією до лікаря загальної практики («huisarts») за місцем проживання або до муніципальних служб громадського здоров’я (GGD). Найближчу муніципальну службу громадського здоров’я можна знайти на вебсайті (нідерландською мовою). Такі пацієнти не платять за консультацію лікаря загальної практики або муніципальної служби громадського здоров’я.

Якщо українці, які були змушені виїхати з України, контактували з особою з ТБ і хочуть перевіритися на наявність туберкульозної інфекції, вони повинні звернутися до служб контролю за туберкульозом муніципальних служб громадського здоров’я (GGD) (нідерландською мовою). Консультація муніципальної служби громадського здоров’я (GGD) для таких осіб безкоштовна.

Якщо ТБ діагностовано ще в Україні та необхідно продовжувати лікування:

Надзвичайно важливо продовжувати лікування. Лікування ТБ призначають муніципальні служби громадського здоров’я (GGD), і необхідні лікарські засоби безкоштовно надаються в аптеках.

У відповідних випадках муніципальна служба громадського здоров’я (GGD) може направити особу до лікарні або на консультацію щодо мультирезистентного туберкульозу.

Особи, у яких діагностовано ТБ, повинні надати службам контролю за ТБ якомога більше інформації: лікарські засоби та дати початку їх прийому, результати попередніх досліджень, як-от рентгенівські знімки грудної клітки або результати посіву (за наявності), а також контактні дані лікаря в Україні.

Для осіб, які розпочали лікування ТБ під безпосереднім наглядом (DOT) в Україні, муніципальна служба громадського здоров’я (GGD) безкоштовно організує аналогічну програму лікування.

Особи, які розпочали лікування ТБ під безпосереднім відеонаглядом (VDOT) в Україні, повинні звернутися до відділу епіднагляду за ТБ муніципальних служб громадського здоров’я (GGD). Якщо особа продовжує VDOT-лікування зі своїм лікарем в Україні та потребує лікарських засобів, вона може звернутися до муніципальної служби громадського здоров’я (GGD) для вирішення організаційних питань.

Якщо українці, які були змушені виїхати з України, отримують профілактичне лікування ТБ, вони повинні звернутися до найближчої муніципальної служби громадського здоров’я (GGD) (нідерландською мовою) за рецептом. Консультація муніципальної служби громадського здоров’я (GGD) надається безкоштовно.

Немедична допомога

Центр допомоги біженцям «Refugee Help»

Тел.: 020 300 700

WhatsApp: 06 352 500 18

(англійською, українською, російською)
Прийом щоденно

Червоний Хрест

Лінія допомоги -070 – 44 55 888

WhatsApp

06-48 15 80 53

Англійською, українською, російською мовами 09:00-21:00.

Якщо є рецепт на протитуберкульозні препарати, виданий в Україні...

Особа не може отримати медичні препарати за українським рецептом. Необхідно отримати рецепт у нідерландського лікаря. Не всі лікарі погодяться виписувати ліки без проведення ними подальшого медичного спостереження.

Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей

Муніципальні служби громадського здоров’я (GGD) можуть безкоштовно проводити вакцинацію БЦЖ дітям (молодше 12 років).

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)

Правила щодо ліків

Сильні знеболювальні та заспокійливі препарати підпадають під дію Закону про опіум. Дозволяється ввозити ці лікарські засоби на територію Нідерландів, тільки якщо вони мають офіційний сертифікат/довідку/паспорт лікарського засобу, де зазначено, що препарат призначений для особистого використання. Можливо, такий документ потребуватиме легалізації.

В іншому випадку необхідно пред’явити офіційний підписаний рецепт, виданий медичною установою (не може використовуватися для повторного отримання ліків згідно з інформацією на вебсайті), або офіційну медичну довідку із зазначенням того, що ця особа використовує вказаний призначений лікарський засіб для полегшення симптомів. Також в рецепті зазначаються необхідні дози. Крім того, лікарські засоби необхідно перевозити в оригінальній упаковці.

Контрольний перелік для подорожуючих до Нідерландів | Подорожі | Netherlandsworldwide.nl

www.hetcak.nl

+31 88 711 5698 (для дзвінків із-за кордону). Графік роботи: з понеділка по п’ятницю 8:30–17:00.

Для отримання лікування особи будь-якого віку з України повинні звернутися до лікаря загальної практики, який може або призначити їм лікування, або направити до нарколога чи наркологічного закладу. Вони також можуть звернутися до муніципальної служби громадського здоров’я (GGD).

Перш ніж звернутися до лікаря загальної практики за місцем проживання, необхідно зареєструватися в муніципалітеті в реєстрі BRP і отримати тимчасовий захист. Окрім того, потрібно пред’явити лікарю загальної практики документи, що посвідчують особу.

Додаткову інформацію та консультації можна отримати за посиланням:

info@deNederlandseggz.nl

Медична допомога для осіб із залежністю надається безкоштовно за умови дотримання звичайної процедури звернення. Першим кроком після отримання тимчасового захисту має стати візит до лікаря загальної практики, який або призначить лікування, або направить пацієнта до нарколога.

Необхідні ліки можна отримати в місцевій аптеці, у наркологічних закладах, яким дозволено відпускати лікарські засоби, а також у деяких лікарів загальної практики.
.

Можливість отримання препаратів ЗПТ вдома залежить від низки факторів і лінії терапії. Зверніться за консультацією до лікаря загальної практики. Муніципальна служба громадського здоров’я  (GGD Амстердама).

Які препарати ЗПТ доступні в країні?

  • Метадон, бупренорфін та медичний героїн.

Корисні посилання з додатковою інформацією про ЗПТ: