Німеччина

Загальні правила перебування в країні та реєстрація

Правовий статус та вимоги щодо віз для тих, хто був змушений виїхати з України

  • З 2017 року громадяни України з біометричними паспортами можуть в’їжджати до країн-членів ЄС без візи для короткострокового перебування (до 90 днів) відповідно до законодавства ЄС. Громадяни України, які не мають біометричного паспорта, також не потребують візи для в’їзду та перебування на території Федеральних земель Німеччини.
  • Біженцям з України не потрібно проходити процедуру отримання притулку в Німеччині. Вони можуть працювати, отримувати медичне страхування та віддавати дітей до школи. Наразі ця норма діє до 31 серпня 2022 року і може бути продовжена. Дозвіл на подальше перебування (не більше ніж на 90 днів), як правило, можна отримати в органах, що опікуються іноземцями (§ 40 Постанови про проживання). Для цього потрібно знайти такий відповідальний орган у справ іноземців у місті, де Ви проживаєте.
  • З 1 вересня дійсним є 90-денний термін. Але він має зворотню дію по відношенню до осіб, які в’їхали до країни до 1 вересня. Наприклад, якщо ви вперше в’їхали до Німеччини в середині липня, вам необхідно зареєструватися й подати заяву на отримання дозволу на перебування до середини жовтня.

Статус біженця / статус шукача (політичного) притулку / статус тимчасово захисту

  • Для того, щоб отримати пільги (медичні, соціальні), потрібна реєстрація, наприклад, у центрах прийому або реєстрації іноземців. Після реєстрації особа отримує свідоцтво (яке підтверждує підтвердження прибуття, свідоцтво про запуск бізнесу або інше підтвердження), яке можна пред’явити до відповідного органу з надання пільг;
  • Також можна зареєструватися як біженець, що просить (політичного) притулку, але цей процес займає більше часу і наразі не рекомендується, оскільки заявники на статус отримувача (політичного) притулку зобов’язані проживати в центрі прийому біженців. Це означає, що особі, можливо, доведеться переїхати в інше місто Німеччини, і вона не може обрати, в якому центрі прийому біженців та місті вона буде жити. Соціальні виплати відповідно до AsylbLG (Закон про отримання політичного притулку), тобто харчування, проживання, послуги опалення, одяг, сервіси охорони здоров’я, предмети побуту, а також інші особисті потреби та безкоштовна медична допомога при гострих захворюваннях і болю також покриваються безкоштовно.
  • Процедура реєстрації може тривати до кількох днів і включає чотири етапи:
    1. Первинна реєстрація. Записатися на реєстрацію можна онлайн, однак сам процес реєстрації потрібно пройти у центрі прийому.
    2. Розподіл за місцем проживання (для тих, хто подає заявку на соціальну допомогу).
    3. Реєстрація місця проживання за місцем розподілу.
    4. Подання заяви про посвідку на проживання.
  •  

Доступ до послуг з охорони здоров'я

Збори

Основна медична допомога для українських біженців безкоштовна.

За винятком невідкладних випадків, діагностикою та подальшим лікуванням захворювання зазвичай займаються лікарі, які працюють у власній практиці або в групі з іншими колегами. Пацієнта спрямують на лікування в стаціонар, лише за умови, що лікування зареєстрованого і закріпленого за ним лікаря недостатньо. Відвідування лікарні без консультації можливе тільки в екстрених випадках.

 

Куди можуть звертатися українці, які були вимушені виїхати з України, для отримання медичних послуг?

Загальна інформація про медичне обслуговування українських біженців від Міністерства охорони здоров’я Німеччини доступна на сайті:

www.bundesgesundheitsministerium.de

 

Лікування невідкладних станів

Гострі невідкладні стани можливо лікувати в чергових медичних установах у лікарнях чи амбулаторіях невідкладної допомоги чи сконтактувавши з лікарями швидкої допомоги там.

Шукайте послуги на карті (www.kbv.de) або дізнавайтесь за телефоном консультації: 116 117 (номер для не екстрених дзвінків).

Лікування хронічних захворювань / тривале лікування

Українці, що опинились в Німеччині через війну, можуть отримати таке лікування через зареєстрованих лікарів (інформацію щодо ЗПТ також можуть уточнювати наркологічні амбулаторії з супутніми замісними амбулаторіями; щоб отримати АРТ та ЗПТ, слід звернутися до спеціалізованих лікарів).

Візит до сімейного лікаря

Реєстрація для відвідування сімейного лікаря необов’язкова, але спочатку необхідно записатися на прийом до всіх зареєстрованих лікарів. Щоб записатися на прийом, особа має зателефонувати за номером 116 117. У багатьох кабінетах лікарів також є відкриті години консультацій у певний час.

Для користування такими послугами потрібна лише реєстрація в (місцевих) органах у справах іноземців.

Інші сервіси

  • Профілактичні медичні огляди: через зареєстрованих лікарів;
    тести: на ВІЛ, гепатит – у зареєстрованих лікарів або в місцевих установах охорони здоров’я;
  • тести на COVID – також доступні у приватних пунктах тестування (необхідна плата);
  • Вакцинація може бути проведена в спеціалізованих кабінетах охорони здоров’я або у зареєстрованих лікарів.

Лікування ВІЛ

ВІЛ-тестування

  • Тестування є безкоштовним у місцевих установах охорони здоров’я та у лікарів загальної практики по всій країні.
  • Перевірте список лікарів з ВІЛ та їх наявність тут: dagnae.de
  • Якщо результат тесту позитивний, надається консультація для подальшої підтримки та, якщо необхідно, терапії від закладів охорони здоров’я та лікарів (тести зазвичай поєднуються з консультуванням). Передумови для отримання АРТ мають бути з’ясовані індивідуально через місцеві служби охорони здоров’я, центри допомоги СНІДу та, за потреби, наркологічні центри.

Інформацію можна отримати за телефоном (116 117) або через веб-сайт: aidshilfe.de (німецька, англійська)

Антиретровірусна терапія (АРТ)

  • Люди, які отримують АРТ, можуть привезти власні ліки в країну разом із рецептом свого лікаря
  • Ті, кому потрібна допомога, можуть звернутися до практикуючих лікарів напряму. А також до місцевих центрів підтримки у боротьбі зі СНІДом (AIDS-Hilfe) 
  • Усі ВІЛ-інфіковані особи, що вживають ін’єкційні наркотики, можуть отримати АРТ в Німеччині. Анамнез та планування терапії слід уточнювати через заклади підтримки наркозалежності, центри допомоги СНІДу та місцеві відділення охорони здоров’я, а також у спеціалізованих лікарів.

АРТ для неповнолітніх

Неповнолітні можуть пройти обстеження та отримати АРТ, однак потрібен дозвіл батьків, а окремі випадки необхідно узгоджувати з лікуючим лікарем.

Доконтактна профілактика (ДКП)

Люди віком від 16 років із значним ризиком інфікування ВІЛ (ЧСЧ та транс* особи, партнери ВІЛ-інфікованих тощо) можуть отримати ДКП (доконтактну профілактику) безкоштовно, за рахунок обов’язкового медичного страхування. Однак це має зазначити/призначити лікар-спеціаліст, а всі деталі, такі як доступність, тривалість тощо, уточнюються індивідуально у спеціалізованого лікаря.

Постконтактна профілактика (ПКП)

ПКП рекомендована відразу після можливої/ймовірної інфекції, наприклад: якщо партнер ВІЛ+ (без терапії) і розривається презерватив; в разі нещасного випадку, при виникненні колотої рани, забрудненому шприці тощо. Це безкоштовно (входить до покриття медичним страхуванням). Для отримання ПКП немає мінімального віку.

Однак перед цим доцільно спочатку пройти обстеження. Шукайте центр тестування тут: www.aidshilfe.de/PEP

ВАЖЛИВО: ПКП слід розпочати якнайшвидше після того, як стався ризик ВІЛ. Переважно протягом двох годин, бажано протягом 24 годин, але не пізніше ніж за 48 годин. Чи матиме ПКП ефект протягом 72 годин (трьох днів) після нараження на ризик, є спірним.

Як правило, препарат приймають упродовж 4 тижнів.

Лікування гепатитів В/C

Доступність тестування на гепатит В та С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В та С

 

Усі послуги доступні безкоштовно для всіх зареєстрованих українців. Медичне страхування покриває витрати на вакцинацію, а також на лікування, якщо діагноз вже поставлений.

  • За наявності документів про вакцинацію їх слід використовувати для перевірки відсутності щеплень. Якщо документи про вакцинацію відсутні, щеплення, які не підтверджені документально, слід вважати такими, що не були проведені з прагматичних міркувань (рекомендація Постійної комісії з вакцинації (StIKo)).
  • Для отримання інформації щодо вакцинації необхідно звернутися до місцевого СНІД-центру чи наркологічного консультаційного центру, які можуть допомогти з направленням.
  • Щеплення для контролю спалахів захворювань, яким можна запобігти вакцинацією, слід проводити в пріоритетному порядку та, можливо, у поєднанні з іншими необхідними щепленнями. Це включає вакцину від гепатиту В (ВГВ).

Українці, які були змушені виїхати з України та перебувають у Німеччині, повинні уточнити у медичного фахівця, дані якого можна знайти на вебсайті HIVandmore.de, таку інформацію

  • Чи потребують вони тестування на гепатит B або C чи вакцинацію; а також лікування гепатиту B або C.
  • Що робити у випадках, коли неможливо надати дані про проведення вакцинації проти гепатиту B або лікування гепатиту B або C. Це вкрай важливо для відновлення вакцинації або встановлення нового діагнозу та консультування щодо подальшої терапії. Лікарів для консультацій можна знайти тут.

Лікування захворювань печінки запального характеру

Лікування гепатоцелюлярної карциноми (ГЦК) покривається медичним страхуванням; однак процедура є досить дорогою, тому спочатку лікар-спеціаліст має поставити діагноз (знайти лікаря), а лікар (а іноді й пацієнт) узгоджує терапію з медичною страховкою.

Більше інформації німецькою мовою доступно на вебсайті: www.leberhilfe.org

Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки

У більшості регіонів Німеччини діють заклади підтримки наркозалежних, які також пропонують обмін шприців, презервативи та психосоціальну підтримку. Особи, які живуть з гепатитом, також можуть отримати там консультацію для подальшої допомоги.

Корисні посилання:

  • Центри допомоги особам з залежностями можна знайти за телефоном: 116 117 або за посиланням: dhs.de (перше поле: введіть поштовий індекс або місто; виберіть радіус: кілометри; виберіть тему: «незаконні наркотики»).
  • Розташування автоматів з видачі шприців можна знайти тут: spritzenautomaten.de (поштовий індекс, назва міста). У кімнатах прийому наркотиків можна робити ін’єкції із дотриманням гігієнічних умов. Адреси можна знайти тут: www.drogenkonsumraum.net (поштовий індекс, назва міста).
  • Брошура Німецького центру з питань залежностей (German Centre for Addiction Issues e. V.) (також російською мовою) тут: migration-gesundheit.bund.de

Лікування туберкульозу

Якщо є симптоми ТБ:
  • Обстеження на туберкульоз є добровільним після прибуття до країни. Вам можуть запропонувати тестування через сайти реєстрації біженців. Також можна звернутися за консультацією до місцевої служби охорони здоров’я.
  • Якщо українці, що були змушені покинути Україну, мають симптоми туберкульозу (наприклад, кашель, лихоманку, втрату ваги), їм слід звернутися до місцевого відділу охорони здоров’я, обраного заздалегідь онлайн. Це також стосується тих, хто інфікований туберкульозом і отримує профілактичне лікування.
  • Те саме стосується дітей. Консультації та направлення до спеціалізованих лікарів доступні через онлайн-інструмент
  • Якщо українець ще не має симптомів ТБ, але контактував із хворим на туберкульоз, йому слід перевірити наявність туберкульозу через місцеву службу охорони здоров’я: tools.rki.de/plztool  
Якщо ТБ діагностовано ще в Україні та необхідно продовжувати лікування:

Будь-яка інформація та підтримка надається через місцеві відділення охорони здоров’я; через ресурс tools.rki.de/plztool або на вебсайті Німецького центрального комітету по боротьбі з туберкульозом (DZK) (німецькою, англійською, українською мовами).

Усі вищезгадані послуги також актуальні для:

  • тих, хто проходить лікування під безпосереднім наглядом (DOT)/лікування під безпосереднім відеонаглядом (VDOT), або
  • тих, хто розпочав лікування мультирезистентного туберкульозу в Україні та має продовжити лікування в Німеччині.
Немедична допомога

Різні види підтримки, як-от харчування, житло та психологічна підтримка, доступні в лікарнях; інформація доступна німецькою або українською мовами.

Якщо є рецепт на протитуберкульозні препарати, виданий в Україні

Обов’язковою умовою для відпуску лікарського засобу за іноземним рецептом є те, що аптека має переконатися в дійсності та достовірності рецепта. Якщо є сумніви або неясності, у видачі буде відмовлено і надано направлення до лікаря-ординатора. Тому кожен, хто приймає протитуберкульозні ліки або має туберкульозну інфекцію, повинен якомога швидше звернутися до свого місцевого відділення охорони здоров’я, щоб переконатися, що він/вона отримує дійсний рецепт для аптеки.

 

Місцеві управління охорони здоров’я, до яких можна звернутися, можна знайти тут.

Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей

В Німеччині не рекомендується вакцинація БЦЖ. Питання з цього приводу слід обговорити з лікарем.

Зверніть увагу: місцеві установи охорони здоров’я є державними центрами, також працюють і приватні лікарі. Лікування надається в лікарнях (державних, приватних чи НУО), які іноді також пропонують психосоціальну допомогу своїм пацієнтам.

Корисні посилання, за якими українці можуть дізнатися більше про лікування ТБ в Німеччині:

  • Німецький Центральний комітет щодо боротьби з туберкульозом: www.dzk-tuberkulose.de 
  • Мобільний додаток TB: www.explaintb.org
  • Брошура про туберкульоз українською мовою: Deutsches Zentralkomitee zur Bekämpfung der Tuberkulose: Пам’ятка щодо туберкульозу. ДЗК є.В. Берлін, 2022: www.dzk-tuberkulose.de
  • Детальна інформація про рецепти за кордоном: www.akberlin.de
  • Вакцинація БЦЖ: www.dzk-tuberkulose.de
  • Федеральний центр медичної інформації в Німеччині: www.impfen-info.de

Замісна підтримувальна
терапія (ЗПТ)

1. Особам, які в’їжджають до Німеччини (включаючи українців), дозволено ввозити пероральні препарати ЗПT для прийому вдома не більше ніж на 30 днів і лише для особистого використання (не перевозити для друзів). Ці ліки повинні підтверджуватися принаймні рецептом від лікаря, що їх призначив, або, що ще краще, офіційним органом, вказаним Міністерством охорони здоров’я Німеччини.

Ввезення (провезення) та подальший реекспорт (провезення) наркотичних речовин без дозволу чи авторизації можливе відповідно до розділу 4, параграф 1, пункт 4 Закону про наркотичні речовини, що застосовується разом із розділом 15 Постанови про зовнішню торгівлю наркотичними речовинами (BtMAHV) за насгупних умов.

Наркотичні речовини перевозяться у розумних кількостях лікарем, який подорожує з пацієнтом з метою здійснення дозволеної медичної практики чи надання першої допомоги, або самими пацієнтами в кількості, що відповідає тривалості подорожі, на підставі рецепта лікаря або довідки для власного користування.

Щоб уникнути труднощів при перетині кордону (…) пацієнти повинні мати при собі оригінали або завірені копії рецептів лікаря або довідок, які – на підставі наведених у них інструкцій з застосування препарату та даних про індивідуальні і добові дози – дозволяють оцінити доцільність кількості наркотичних речовин, що перевозяться.

2. Важливо, щоб українські пацієнти, які перебувають на ЗПТ, мали з собою рецепт свого лікаря, а також, якщо можливо, міжнародний сертифікат (натисніть, щоб завантажити): 

На думку Федерального агентства з опіуму (Bundesopiumstelle) при Федеральному інституті з питань лікарських засобів і медичних виробів (BfArM), має бути достатньо підписаного та завіреного печаткою рецепта від лікаря або довідки, виданої центром забезпечення ЗПТ (бажано з перекладом англійською чи німецькою мовою), якщо МОЗ України не може видати таку довідку або бракує часу на її отримання.

3. Щоб отримати ліки, краще за все звернутися до місцевого консультаційного центру для наркозалежних. Однак перш ніж отримувати ЗПТ рекомендується звернутися до лікаря або спеціальної консультаційної служби. Для запису на прийом, будь ласка, знайдіть спеціаліста на вебсайті Deutsche Hauptstelle für Suchtfragen e.V: www.dhs.de

Зауважте, що для отримання доступу до рецептів на ЗПТ необхідно бути зареєстрованим у країні.

Які препарати ЗПТ доступні в країні?

Метадон, левометадон, бупренорфін.Див. більше інформації на вебсайті.

Оплата ЗПТ

Для отримання безкоштовних ліків ЗПТ пацієнтам необхідно звернутися до консультаційних служб (закладів підтримки осіб із залежністю), щоб знайти лікаря, який проконсультує щодо поточних лімітів пацієнтів у лікарнях та амбулаторіях та наявності можливостей для запису на прийом громадян України.

Шукайте місцеві заклади підтримки осіб із залежністю тут:

Можливість застосування ЗПТ вдома

Відповідно до законодавчих вимог (розділ 5, п. 9 BtMVV) замісне лікування, як правило, проводиться на місці. За певних умов і лише як виняток замісна речовина також може призначатися для прийому під відповідальність пацієнта, якщо:

  • безперервність замісної терапії пацієнта не можна гарантувати в інший спосіб;
  • курс лікування забезпечує таку можливість;
  • ризики небезпеки для пацієнта чи інших осіб максимально виключені, і
  • дотримані правила безпеки та контролю за обігом наркотичних речовин (§ 5, п. 8 BtMVV)

Рецепт видається за рішенням лікаря та під його відповідальність; пацієнт не має на нього права.

Мінімальний вік для отримання ЗПТ особами, що вживають наркотики

Мінімальний вік не встановлений. Отже, неповнолітні особи також можуть отримувати ЗПT, однак зазвичай потребують для цього дозволу батьків. Окремі випадки необхідно уточнювати з місцевими лікарями.

Відповідно до закону підлітки та особи, які вживають опіоїди менш тривалий період часу, як правило, не виключаються з замісної терапії.

Корисні посилання з додатковою інформацією про ЗПТ:

Джерела

Загальні вимоги та доступ до медичних послуг

ВІЛ

Гепатит B/C

Туберкульоз

ЗПТ