
Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були вимушені виїхати з України
Тимчасовий колективний захист
Особам, які виїхали з України через війну, може бути надано тимчасовий колективний захист строком на один рік. Після цього дозвіл на користування захистом може бути подовжено.
Колективний захист означає, що Норвезький директорат з питань імміграції (UDI) не оцінює потреби в наданні захисту індивідуально для кожної особи, а надає колективний захист усім українцям, які тікають від війни в Україні, та членам їхніх сімей. Це забезпечує більш оперативне надання необхідної допомоги українцям, які тікають від війни.
Індивідуальний захист
- Можна також подати заяву про надання індивідуального захисту: після отримання колективного захисту розгляд індивідуальної заяви буде відтерміновано на три роки або до завершення строку дії цієї схеми. Через три роки особа може вимагати індивідуального розгляду заяви.
- Якщо підстави для надання колективного захисту вичерпані, заявника буде поінформовано про право на індивідуальний розгляд його/її заяви про надання захисту.
Для отримання додаткової інформації англійською та норвезькою мовами зверніться до udi.no +47 23 35 16 00
- Утім українці, що прибули до Норвегії, повинні мати на увазі, що виключною підставою для прийняття заяви про надання посвідки на проживання органами влади Норвегії зараз є наявність чинної посвідки на проживання в іншій безпечній країні, куди є можливість повернутися.
- Особи, що подали заяву про надання захисту й отримали колективний захист, усе ще можуть претендувати на інші типи дозволів на проживання.
- Особливі правила діють для тих, хто має посвідку на проживання в іншій європейській країні та виїхав з України до 24 лютого 2022 р.: вони не належать до осіб, які можуть претендувати на колективний захист, і UDI вимагатиме від країни, яка видала такій особі посвідку на проживання, розглянути заяву про надання захисту.
Як отримати захист у Норвегії?
Шукач захисту повинен звернутися до поліції Норвегії, щоб подати заяву. Громадяни України, що претендують на захист, можуть стати на облік у декількох регіонах на території Норвегії. У більшості випадків необхідно звернутися до поліції, щоб записатися на прийом для проходження реєстрації.
Як звернутися до поліції
Щоб подати заяву про надання захисту через поліцію, можна:
- повідомити про свій намір отримати захист (притулок) працівнику прикордонної поліції;
- відвідати поліцейський відділок за місцем перебування; або
- завітати до Національного приймального центру в муніципалітеті Роде.
Поліція надасть допомогу із організацією транспорту до Національного приймального центру.
Щоб зареєструвати заяву про надання захисту, необхідно пройти співбесіду з працівниками Міграційної служби Національної поліції (NPIS) у Національному приймальному центрі. Після цього заявнику буде видано картку на підтвердження подачі заяви про надання захисту.
Дізнайтеся більш про правила та регуляторні вимоги в Норвегії:
Щоб зареєструвати домашню тварину, якщо її не було зареєстровано у пункті перетину кордону, зателефонуйте до Управління з питань безпечності харчових продуктів за номером: +47 22 40 00 00 (натисніть 9 для спілкування англійською мовою) або надішліть електронного листа за адресою: BIP.gardermoen@mattilsynet.no.
Які документи необхідні для перетину кордону і подачі заяви про надання захисту в Норвегії
Ця інформація стосується в’їзду до Норвегії і не включає подорожі через інші країни. Ви повинні ознайомитися з правилами перетину кордону для громадян України без біометричного паспорта або документів, що посвідчують особу в інших країнах, які ви повинні перетнути на шляху до Норвегії.
Український паспорт чи національне посвідчення особи або інші документи, що посвідчують особу, наприклад, свідоцтво про народження чи прострочений паспорт.
Для тих, хто вже перебуває в Норвегії чи на норвезькому кордоні, є можливість подати заяву про надання захисту без паспорта / біометричного паспорта, візи чи інших документів, що посвідчують особу.
Власникам біометричних паспортів не потрібна віза для в’їзду до Норвегії. Більше інформації про оформлення перебування в Норвегії для осіб без біометричного паспорта чи інших документів, що посвідчують особу, можна знайти за посиланням.
Іноземні громадяни, яким потрібна віза чи посвідка на проживання для проживання чи роботи в Норвегії, як правило, повинні подати відповідну заяву до прибуття до Норвегії. З огляду на безпекову ситуацію візовий центр і Посольство Норвегії в Україні нині не працюють. Тому на поточний момент в Україні неможливо подати заяву про видачу візи чи посвідки на проживання, але норвезькі посольства в деяких інших країнах (у тому числі в Анкарі) приймають заяви від громадян України.
Також існує процедура подання заяви про присвоєння D-номера (тимчасового ідентифікаційного номера) для тих, хто бажає жити і працювати в Норвегії. D-номер складається з 11 цифр. Присвоєння національних ідентифікаційних номерів, у тому числі D-номерів, належить до компетенції Податкової адміністрації Норвегії.
Дізнайтеся більше про необхідні документи:
Житло в Норвегії
Особи, що прибули з України, можуть вибрати варіант поселення, запропонований у приймальному центрі «Modtak», або подати заяву про забезпечення приватним житлом.
UDI визначив схему подачі заяв для українців, які шукають альтернативу тимчасовому проживанню в центрі прийому біженців чи екстреному поселенню.
Хто може претендувати на приватне житло:
Громадяни України, які можуть отримати чи вже отримали тимчасовий колективний захист, члени їхніх сімей та особи, які отримали захист (притулок) в Україні та вже зареєстровані в міграційних органах Норвегії, знайшли собі житло, але ще не врегулювали питання з проживанням.
Місце для проживання може бути знайдено приватною особою, організацією чи муніципальною владою.
Фінансова підтримка українців у Норвегії
Виплачується грошове забезпечення, яке має покривати поточні витрати, у тому числі на платне медичне обслуговування.
Українці, які проживають у приватному житлі, можуть подати заяву про надання фінансової допомоги на оплату житла, харчування та інших поточних витрат, які може покривати приймальний центр.
Детальну інформацію щодо фінансової допомоги в Норвегії можна отримати за телефоном: +47 23 35 16 00
Дізнайтеся більше про перебування в Норвегії:
Установи, що консультують із питань міграції по всій Норвегії:
Англійською мовою:
Українською мовою:
- www.udi.no
- www.politet.no
- www.udi.no (Norwegian)
Екстрене поселення:
- www.udi.no (as of 24.04.2022)

Доступ до медичних послуг
Збори
Повнолітні особи сплачують відрахування за користування медичними послугами в неробочий час та прийом у лікаря. Платити за госпіталізацію не потрібно.
Право на безкоштовне медичне обслуговування мають особи з діагностованим ВІЛ, ТБ або гепатитом В або С (див. портал https://www.fhi.no/ — норвезькою мовою). У деяких випадках для пацієнтів зі вказаними станами існує можливість отримати право на перебування в Норвегії до завершення лікування.
Презервативи є безкоштовними і доступні на видимому місці у приймальних центрах та розподільчих закладах. Дівчата віком від 16 до 22 років мають право на отримання фінансової підтримки для придбання інших видів контрацепції.
Вагітні жінки мають право на основну медичну допомогу до, під час та після пологів. Вони мають право на післяпологові лікарські чи акушерські послуги, а також на приймання пологів у лікарні. Вагітні жінки можуть самостійно вирішувати, робити чи не робити аборт до 12 тижня вагітності.
Усе медичне обслуговування є безкоштовним для вагітних. Пологи у лікарні також є безкоштовними.
Повнолітні особи зазвичай сплачують вартість стоматологічних послуг власним коштом. Утім можна отримати компенсацію вартості невідкладної стоматологічної допомоги, якщо ви проживаєте в приймальному чи розподільчому центрі.
Безкоштовне медичне обслуговування дітей віком до 16 років.
Діти віком до 16 років не повинні сплачувати за прийом у лікаря, психолога чи психотерапевта, лікування у лікарні або рентгеноскопію.
Послуги центрів здоров’я та шкільних медичних служб для них також є безкоштовними. У цих центрах усі діти можуть проходити медичні обстеження та вакцинацію.
Усі стоматологічні послуги, окрім ортодонтичних брекет-систем, є безкоштовними для дітей до початку року, в якому їм виповнюється 18 років. Інформацію про стоматологів, які безкоштовно лікують дітей, можна отримати в державній стоматологічній службі.
Більшість медичних послуг передбачає часткову оплату. Кошти на медичне обслуговування включені у грошове забезпечення, надаване біженцям.
Пацієнти мають право на отримання послуг усного перекладу під час медичного обслуговування. Усного перекладача замовляє за необхідності лікар або медсестра. Перекладач зобов’язаний зберігати конфіденційність. Послуги усного перекладу є безкоштовними для пацієнта, за винятком стоматологічних послуг.
Див. більше інформації за посиланнями:
Куди можуть звертатися українці, які були вимушені виїхати з України, для отримання таких медичних послуг?
Шукачі притулку і біженці в Норвегії мають право на медичну допомогу для лікування фізичних хвороб і станів, психічних розладів, проблем із залежностями та на стоматологічну допомогу. Таким чином, для доступу до медичного обслуговування в Норвегії особа має бути зареєстрована як шукач притулку. Іноземцям, зареєстрованим як шукачі притулку, також пропонують різні вакцини впродовж кількох днів після прибуття. Через три місяці також буде запропоновано пройти безкоштовний медичний огляд.
Зверніться до місцевого відділку поліції або відвідайте вебсайт за посиланням, щоб отримати детальну інформацію про реєстрацію у 18 регіонах на території країни
Усі муніципалітети Норвегії надають цілодобові медичні послуги з невідкладної допомоги.
Телефонуйте за безкоштовним номером 116 117, щоб зв’язатися з місцевим цілодобовим медичним центром.
Екстрений номер 113 (швидка допомога) у разі нещасного випадку, серйозної хвороби чи з питань невідкладної медичної допомоги
Для отримання найвичерпнішої інформації про медичні послуги для українців
Телефонуйте за номером: +47 23 32 70 00 щоб дізнатися більше, з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 15:30 (норвезькою та англійською):
www.helpsenorge.no
Номери телефонів екстрених служб у Норвегії
Національний інститут громадського здоров’я (Folkehelseinstituttet, FHI / NIPH)
Тел.: (+47) 21 07 70 00, адреса ел. пошти: Folkehelseinstituttet@fhi.no
Медичні послуги для іноземців із можливістю спілкування в онлайн-чаті
Лікування невідкладних станів
Після прибуття до Норвегії буде проведено медичний огляд, у тому числі зібрано інформацію про гострі та хронічні захворювання та необхідність регулярного прийому ліків. Це передбачено Норвезьким управлінням охорони здоров’я (Helsedirektoratet).
116 117 – безкоштовна лінія для звернень до медичного центру в позаробочі години.
113 – номер телефону для виклику швидкої допомоги.
Лікування хронічних захворювань / тривале лікування
Візит до сімейного лікаря
Реєструватися у сімейного лікаря не обов’язково, але настійно рекомендовано. Сімейний лікар — це першочергова контактна особа для отримання медичної допомоги в Норвегії. Саме сімейні лікарі координують лікування.
Щоб знайти сімейного лікаря чи отримати спеціалізовану медичну допомогу, звертайтеся до муніципального відділу охорони здоров’я. Необхідно мати при собі D-номер (для тих, хто подав заяву на його отримання) / реєстраційну картку або паспорт / інший документ, що засвідчує особу.
Інші послуги
Психологічна допомога:
- «HelseNorge» (англійською)
- Гаряча лінія ГО «Кіркенс СОС» (Kirkens SOS), +47 22 40 00 40 (тільки для дзвінків у межах Норвегії)
Громадяни третіх країн, що виїхали з України, мають доступ до цих послуг, лише якщо вони отримали статус біженців чи шукачів притулку в Україні.

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ
Тестування на ВІЛ
- Обстеження, тестування та лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом, у Норвегії є безкоштовним, в тому числі для осіб, яким ще не виповнилося 18 років. Якщо впродовж останніх 48 годин особа потрапила в ситуацію, що становить ризик інфікування, потрібно зателефонувати до екстреної медичної служби (113) для отримання консультації. Також потрібно запитати про ПКП (постконтактну профілактику), яка полягає в короткому курсі лікування для запобігання інфікуванню ВІЛ.
- Тим, хто веде активне статеве життя з кількома партнерами, рекомендовано проходити ПКП принаймні раз на рік або частіше, якщо вони мали незахищений секс або порвався презерватив.
Дізнайтеся більше про тестування:
- helsenorge.no
- для шукачів притулку
- де отримати медичну допомогу
- що включає в себе швидкий тест на ВІЛ
- центри здорового життя (Інформація англійською мовою про центри здорового життя в Норвегії), Норвезьке управління охорони здоров’я (Helsedirektoratet)
Центри тестування на ВІЛ:
У разі позитивного результату тестування особа має право на безкоштовні послуги з лікування ВІЛ та спостереження.
Див. перелік інформаційних бюлетенів щодо ВІЛ
У деяких випадках для пацієнтів у будь-якому зі станів, вказаних на вебсайті fhi.no, існує можливість отримати право на перебування в Норвегії до завершення лікування.
Антиретровірусна терапія (АРТ)
Це питання потрібно обговорити з норвезьким лікарем. Для якнайшвидшого отримання лікування потрібно подати відповідний запит одразу після прибуття. У Норвегії АРТ є безкоштовною.
Наполегливо рекомендовано українцям, які проходять АРТ і були вимушені виїхати з України, також взяти з собою призначення лікаря.
Див. більше інформації про АРТ на вебсайтах:
Де можна пройти лікування:
Адреса для кореспонденції: А/с 220, Скьоєн, 0213 Осло (Pb. 220 Skøyen, 0213 Oslo)
Адреса для відвідування: Вітамінвеєн, 4, 0485 Осло (Vitaminveien 4, 0485 Oslo)
Лікування неповнолітніх осіб
Неповнолітні особи з діагнозом ВІЛ можуть пройти обстеження і отримувати АРТ.
Доконтактна профілактика (ДКП)
У Норвегії діє спеціальна програма, спрямована на запобігання передачі ВІЛ статевим шляхом, яка передбачає безкоштовне надання доконтактної профілактики (ДКП). ДКП для запобігання передачі ВІЛ під час вживання ін’єкційних наркотиків не надається на регулярній основі, проте може бути надана на підставі індивідуальної фахової оцінки (безкоштовно). Щоб отримати ДКП і визначити тривалість терапії, потрібно звернутися до лікаря чи муніципального відділу охорони здоров’я.
Не передбачено мінімального віку для проходження доконтактної профілактики ВІЛ. Кожен випадок розглядається індивідуально. www.helsenorge.no
Постконтактна профілактика (ПКП)
ПКП рекомендована одразу після можливої/імовірної ризикованої події, наприклад, при розриві презерватива під час статевого контакту з ВІЛ-позитивним сексуальним партнером (який не отримує терапію) або у разі нещасного випадку, колотої рани, забруднених шприців тощо. ПКП є безкоштовною (покривається медичним страхуванням) і не передбачає мінімального віку.
ВАЖЛИВО! ПКП має розпочатися якомога скоріше після контакту, що створює ризик інфікування ВІЛ. Бажано впродовж перших 2–24 годин, але не пізніше 72 годин.
Як правило, препарати приймають протягом 4 тижнів. Мінімального віку для ПКП не передбачено.

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С
Доступність тестування на гепатит В або С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В або С
Гепатити В і С — це інфекційні хвороби, тож згідно з норвезьким законодавством медична допомога (обстеження, тестування, лікування тощо) для пацієнтів, що проживають у Норвегії, є безкоштовною. Доступні тестування, вакцинація від гепатиту В та лікування гепатиту В і C. Усім особам, які прибувають з України, буде запропоновано пройти тести на ВІЛ, гепатит В і С, незалежно від наявності симптомів, а за потреби буде надано безкоштовне лікування. Після прибуття до кінцевого пункту призначення особа може записатися на прийом до лікаря загальної практики, за яким вона закріплена (див. інформацію щодо лікарів ЗП в Норвегії). Для визначення потреби у вакцинації та/або лікуванні необхідно здати аналіз крові. Аналіз є безкоштовним, і за його результатами буде надано відповідне подальше обслуговування, в тому числі направлення до інфекційної клініки за потреби.
- Вакцинація від гепатиту В є частиною стандартної програми вакцинування дітей.
- Тестування на гепатит С можна пройти в будь-якого сімейного лікаря чи в муніципальному відділі охорони здоров’я. Якщо лікар ставить відповідний діагноз, то тестування й консультацію проводять безкоштовно. Лікар дає пацієнту направлення до відповідних закладів для подальшого лікування.
Доступні варіанти моніторингу стану здоров’я, як-от: функціювання системи кровообігу та, в деяких випадках, УЗД печінки, визначає лікар загальної практики та/або клініка з лікування інфекційних хвороб.
Доступні варіанти лікування пов’язаних із гепатитом захворювань печінки
Для доступу до варіантів лікування гепатоцелюлярної карциноми (ГЦК) потрібно звернутися до лікаря загальної практики або муніципального відділу охорони здоров’я (див. інформацію нижче щодо медичних послуг тут. Лікар дає пацієнту направлення до відповідних закладів для подальшого лікування.
Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки
Більшість фюльке Норвегії безкоштовно видають особам, що вживають наркотики, чисті голки та інше приладдя, незалежно від того, чи страждають вони на гепатит. Особи з опіоїдною залежністю мають доступ до її амбулаторного лікування, у тому числі до замісної підтримувальної терапії.

Послуги для осіб із туберкульозом
Якщо особа має симптоми ТБ:
- Скринінг на ТБ є обов’язковим при в’їзді для всіх осіб, які прибувають із країн з високим рівнем поширення туберкульозу. Це також стосується тих, хто прибуває з України. Для осіб віком від 15 років тестування передбачає рентгеноскопію легенів. У дітей віком до 15 років замість цього беруть аналіз крові (це не стосується дітей віком до 6 місяців).
- У разі позитивного результату тестування буде надано безкоштовне лікування.
- За подальшими вказівками дорослі та діти з симптомами ТБ повинні звернутися до лікаря або до муніципального відділу охорони за місцем проживання.
Див. інформацію англійською мовою:
- helsenorge.no
- helsenorge.no/asylum-seekers
- helsedirektoratet.no/healthy-life-centres (Інформація англійською мовою про центри здорового життя в Норвегії)
- fhi.no
Див. інформацію українською мовою:
Якщо ТБ уже було діагностовано в Україні та необхідно продовжувати лікування.
- Особи, яким уже діагностовано ТБ, повинні звернутися до лікаря загальної практики або центру охорони здоров’я муніципалітету для отримання вказівок щодо подальшого лікування.
- Консультацію лікаря потрібно призначити у будь-якому разі, навіть якщо лікування уже розпочато. Це потрібно для отримання вичерпної інформації, необхідної для продовження лікування, у тому числі щодо варіантів лікування ТБ із множинною лікарською стійкістю. Пацієнти, які почали лікування ТБ під безпосереднім наглядом (DOT) або під відеонаглядом (VDOT) в Україні, також повинні звернутися до лікаря для консультацій щодо продовження лікування в Норвегії.
Якщо особа має рецепт на протитуберкульозні медичні препарати, виданий в Україні...
- Він недійсний у норвезьких аптеках, тож для отримання ліків необхідно отримати призначення від норвезького лікаря.
- Особи, які проходять профілактичне лікування, повинні також звернутися до лікаря або муніципального управління охорони здоров’я щоб дізнатися про можливість продовження лікування в Норвегії.
Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей
Усі діти та підлітки мають право на безкоштовну вакцинацію від низки захворювань. Дітям із групи підвищеного ризику зараження ТБ пропонують вакцинацію БЦЖ у ранньому віці.
Дізнайтеся більше про пункти вакцинації БЦЖ:
Корисні посилання, за якими українці можуть дізнатися більше про лікування ТБ в Норвегії:

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)
Правила щодо ліків
- Дозволено ввозити 30-денний запас медичних препаратів, що містять наркотичні речовини. Необхідно мати з собою документи на підтвердження того, що медикаменти ввезено в Норвегію для особистого використання. Прикладами таких документів є рецепти, медичні довідки або аптечні етикетки на пакованні. Товарні чеки та інші документи, що засвідчують законне придбання препаратів, також можуть знадобитися для їх ввезення в країну. Рекомендовано зберігати усі препарати в оригінальному пакованні.
- Рецепти, виписані українськими лікарями, не є дійсними у Норвегії. Однак рекомендовано все одно взяти з собою рецепти на поточні медикаменти, щоб лікар у Норвегії міг призначити рівноцінне дозування. Будь-яка документація щодо медичних станів із країни походження може стати в нагоді.
- Передумовою призначення ЗПТ є діагностована опіоїдна залежність (ICD-10) відповідно до Національних клінічних рекомендацій.
Які препарати ЗПТ доступні в країні?
Як першочерговий варіант для пацієнтів у Норвегії рекомендовані бупренорфін і метадон. Якщо ефект від лікування є недостатнім або вживання бупренорфіну чи метадону дає суттєві побічні ефекти, потрібно розглянути можливість застосування морфіну пролонгованої дії.
Плата за ЗПТ
Українці безкоштовно отримують таке саме лікування, що й громадяни Норвегії.
Можливість застосування препаратів вдома
Можливість застосування препаратів удома визначається на підставі комплексної оцінки; тривалості лікування, оцінки вживання наркотиків, ризиків ін’єкції, особистих очікувань пацієнта від лікування, можливості безпечного зберігання препаратів, ризику передачі чи продажу препарату іншим особам. Рішення про застосування препаратів удома ухвалює лікар спеціалізованого медичного центру або лікар загальної практики, якщо він здійснює подальше ведення пацієнта.
Мінімальний вік для отримання ЗПТ особами, що вживають наркотики
Опіоїдна підтримувальна терапія (ОПТ) в Норвегії надається пацієнтам віком від 18 років.
Корисні посилання з додатковою інформацією щодо ЗПТ:
Джерела
Загальні вимоги та доступ до медичних послуг
-
04. Leaflet “Please register your pet dog, cat, ferret or pet animal of other species”
Norwegian Food Safety Authority: leaflet “Please register your pet dog, cat, ferret or pet animal of other species”.
www.mattilsynet.no/pdf
ВІЛ
Гепатит B/C
Туберкульоз
-
02. Leaflet “Обстеження на туберкульоз (ТБ) після прибуття до Норвегії”
National Institute of Public Health: leaflet “Обстеження на туберкульоз (ТБ) після прибуття до Норвегії”.
www.fhi.no/pdf