
Загальна інформація та правова допомога в Польщі
- Перебування всіх громадян України, які прибули на законних підставах на територію Республіки Польща у зв’язку з воєнним діями в Україні та задекларували намір залишитися в Польщі, вважається легальним протягом 18 місяців, починаючи від дня 24 лютого 2022 року.
- Громадяни України, які в будь-який момент під час перетину кордону оголосили про виїзд з України у зв’язку з метою отримання захисту в Польщі, можуть протягом 18 місяців з 24 лютого цього року вільно виїжджати з Польщі та їх повернення до Польщі в цей період буде законним.
- Громадяни України, які в’їжджають до Польщі, щоразу повинні повідомляти про мету своєї подорожі в рамках прикордонного контролю. Так, задекларувавши своєю метою в’їзду до Польщі – необхідність отримання захисту у зв’язку з воєнними діями в Україні, громадяни України мають можливість на набуття права на легальне перебування, про яке йдеться вище.
- Громадянин України втрачає право легального перебування в Польщі протягом 18 місяців, починаючи з 24 лютого ц.р., у разі одноразового виїзду з території Польщі строком більше одного місяця, а не коли сума коротких виїздів перевищить цей термін.
- Громадянин України, в’їзд якого на територію Республіки Польща з території України не пов’язаний з військовими діями, а має характер регулярного прикордонного руху, підлягає прикордонному контролю на принципах, визначених у Шенгенському кодексі про кордони (наявність біометричного паспорта та дотримання коридору перебування до 90 днів протягом 180 днів).
- Громадянин України, який повністю використав дозволений термін перебування, може заявити про в’їзд до Польщі у зв’язку з військовими діями на території України, що обумовить додаткове вивчення його заявки на підставі ст.32 Закону про іноземців та, у разі позитивного розгляду, йому може бути дозволено в’їзд на територію Польщі.
Статус біженця / статус особи, яка шукає притулку / статус особи, яка потребує тимчасового захисту
- Громадяни України, які були вимушені виїхати до Польщі, отримують тимчасовий захист
- Статус особи з тимчасовим захистом надають під час проходження митного контролю. У разі ініціювання процедури розгляду заяви про отримання посвідки на тимчасове проживання (або внесення змін до посвідки на тимчасове проживання та дозволу на роботу) воєвода повинен розглянути справу впродовж 60 днів після особистого надання заяви або подальшого особистого візиту іноземця до адміністрації воєводства (окрім випадків, коли іноземець не зобов’язаний з’являтися особисто).
Дізнайтеся більше про перебування в Польщі:
Надання офіційних консультацій організовано в пунктах прийому: У пункті прийому особи можуть отримати детальнішу інформацію про перебування на території Польщі, тимчасове житло в Польщі, гаряче харчування, напої, базову медичну допомогу, а також знайти місце для перепочинку.
Інтернет-джерела інформації для мігрантів:
- Інформаційний ресурс для біженців у Польщі «Refugees Welcome Polska» (PL / EN / RU)
- Фонд польсько-українського співробітництва (EN / PL / UK / RU)
- «Caritas» у Польщі (PL)
- Червоний Хрест у Польщі (PL)
- Хрест у Польщі (PL) https://pck.pl/
(EN / PL) - UA SOS (EN / UK / PL / RU)
- Взаємопідтримка серед молоді: «Я — твій друг» (EN / UK / PL)
- Фонд польсько-українського співробітництва (EN / PL / UK / RU) Stefana Batorego Street, 2/28, 31-135 Kraków, phone. +48 12 312 0646 info@migrant.krakow.pl,
- Центр допомоги іноземцям у Варшаві, Krucza 6/14a, 00-537 Warszawa, Fax: +48 22 828 50 02, E-mail: cpc@cpc.org.pl
- Центр допомоги іноземцям у Ломжі, Sadowa 8, 18-400 Łomża, E-mail: biuro@ocalenie.org.pl
- Мультикультурний центр Лодзя, Narutowicza street 8/10, 90-135 Łódź, E-mail: cw@cw.lodz.pl
- Дорогуськ, Pałac Suchodolskich, Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki, ul. Parkowa 5
- Долобичів, Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji, ul. Spółdzielcza 8
- Городло, Zespół Szkół w Horodle, ul. Piłsudskiego 58
- Любича-Королівська , Szkoła Podstawowa w Lubyczy Królewskiej, ul. Jana III Sobieskiego 5
- Корчова, Świetlica, Korczowa 155
- Медика, Hala sportowa, Medyka 285
- Коровиця-Сама , Szkoła Podstawowa, Krowica Sama 183
- Устрики-Долішні , była Szkoła Podstawowa w Łodynie, Łodyna 41

Доступ до медичних послуг
Перша контактна телеплатформа (TPK) українською мовою; лікар або медична сестра зв’яжуться з вами телефоном упродовж 3 годин, тел. 800 190 590
- Медичну допомогу надають громадянам України, які перетнули кордон не раніше 24 лютого 2022 року, у зв’язку з російською збройною агресією проти України, якщо факт перетину підтверджено довідкою, виданою Прикордонною службою Польщі, або печаткою Прикордонної служби Польщі в документі для виїзду за кордон. Такий документ повинен бути пред’явлений у закладі охорони здоров’я. Дізнайтеся більше про доступні медичні послуги
- Для отримання медичної допомоги особа, яка зареєструвалася в міській раді, тобто отримала спеціальний номер PESEL для громадян України, може безпосередньо звертатися до сімейного лікаря
- Щоб обрати лікаря, зателефонуйте за номером гарячої лінії (також доступна українською мовою): 800 190 590. Для незареєстрованих осіб: запис та прийом лікаря узгоджують через гарячу лінію медичного оператора «Petra Medica» за номером 22 112 02 06 на підставі угоди з Управлінням зі справ іноземців у такому обсязі: базова медична допомога, лікування в спеціалістів, стоматологічна допомога, видача запасу ліків та медичних матеріалів. У разі виникнення загрози здоров’ю та життю, що потребує невідкладної медичної допомоги, телефонуйте до Національної медичної рятувальної команди за екстреним номером
- Реєстрація під час першого відвідання сімейного лікаря. Щоб обрати лікаря, зателефонуйте за номером гарячої лінії (також доступна українською мовою): 800 190 590. pacjent.gov.pl
- Для отримання доступу до медичних послуг необхідно мати один із документів, що посвідчують особу пацієнта та членів його родини, в тому числі паспорт громадянина України з печаткою Прикордонної служби Польщі, довідки, видані Прикордонною службою Польщі, ID-картка, посвідчення водія або, наприклад, Карта поляка, свідоцтво про народження дітей тощо.
- Після набуття чинності Спеціальним законом від 12 березня 2022 року біженці, на яких поширюється дія нового закону, для користування медичними послугами можуть додатково пред’являти:
– спеціальний номер PESEL для громадян України,
– електронний документ (дорослі, які зареєстровані в територіальній громаді, отримали номер PESEL та створили довірений профіль, можуть активувати е-документ, що підтверджує статус уповноваженої особи),
– роздруковане підтвердження створення довіреного профілю уповноваженої особи (містить ім’я, прізвище та номер PESEL).
Такі самі права надають громадянам третіх країн за наявності дійсної посвідки на постійне проживання, виданої відповідно до українського законодавства, які не можуть повернутися до своєї країни або регіону походження через небезпечну або нестабільну ситуацію.
Куди можуть звертатися українці, які були вимушені виїхати з України, для отримання таких медичних послуг?
Перша контактна телеплатформа (TPK) — тел. 800 137 200 — доступна також для україномовних осіб, забезпечує надання телеконсультацій у межах надання первинної медичної допомоги в неробочий час, у вихідні та свята. Лікар або медична сестра зв’язуються з пацієнтом телефоном упродовж 3 годин.
Медична допомога охоплює практично ті самі послуги, що надають у межах обов’язкового або добровільного медичного страхування (окрім спа-процедур або реабілітації).
Лікування невідкладних станів
- Екстрена служба (SOR) (112)
- Нежить, кашель, лихоманка, діарея, біль у вухах, інші симптоми інфекції — до 18:00 в будні дні — сімейний лікар; після 18:00 або у вихідні та святкові дні — Служба охорони здоров’я в нічний час та у вихідні дні (NiŚOZ)
- Акушерсько-гінекологічна допомога вагітним (направлення не потрібне)
- Раптовий зубний біль, швидкий розвиток набряку нижньої / верхньої щелепи, видимий дентальний абсцес -> стоматологічна клініка (введіть «невідкладна допомога» у пошуковий запит
Лікування хронічних захворювань / довготривале лікування
- POZ (Podstawowa Opieka Zdrowotna — первинна медична допомога) — первинна та спеціалізована медична допомога
- Отримання рецепту на ліки, які приймаються на постійній основі, консультації щодо хронічних захворювань -> первинна медична допомога (POZ)
- Погіршення стану при хронічному захворюванні, що не становить загрози життю пацієнта, наприклад, збільшення набряку нижніх кінцівок в особи із серцевою недостатністю або задишка в особи з астмою або ХОЗЛ -> спеціалізована медична допомога.
Візит до сімейного лікаря
- Рекомендації щодо вакцинації дорослих та дітей -> первинна медична допомога (POZ)
- Реєстрація для вакцинації проти COVID-19 -> 989
Вакцинування дітей і дорослих -> POZ
Інші послуги
- База даних медичних закладів із українсько-, російсько- та англомовним персоналом:
- Міністерство охорони здоров’я створило застосунок LikarPL, що допоможе громадянам України спілкуватися з лікарем під час медичної консультації. Застосунок складається з двох модулів: один для пацієнта та другий для лікаря. У модулі для пацієнта міститься спеціальна форма для введення основної інформації про стан здоров’я. Це надасть змогу лікарю підготуватися для проведення медичної консультації. Опитувальник можна заповнювати на комп’ютері чи на телефоні українською, російською, польською та англійською мовами. Застосунок доступний за посиланням:

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ
Тестування на ВІЛ
- Тестування безоплатне, направлення не потрібне, база даних по місту
- У разі позитивного результату тесту видається направлення на консультацію
- Призначення лікаря бажане, але не обов’язкове
Антиретровірусна терапія (АРТ)
- Особи, які потребують АРТ, можуть отримувати лікування безоплатно aids.gov.pl
- Аби отримувати АРТ, громадянам України, які були вимушені виїхати з країни, необхідно пред’явити медичну документацію (за наявності) та документ, що посвідчує особу громадянина України, або документ біженця, який видають на польському кордоні www.hcv.pzh.gov.pl.
Доконтактна профілактика (ДКП)
- Громадяни України, які були вимушені виїхати з країни, можуть отримати ДКП ВІЛ.
- Доконтактна профілактика не фінансується за рахунок коштів Національного фонду охорони здоров’я, приблизна вартість місячної терапії становить: 130 злот.
Препарати ДКП потрібно приймати впродовж 2 днів (у разі екстреної профілактики ВІЛ) або впродовж 7 днів (тривала ДКП) після останнього епізоду ризикованої поведінки. ЦКЗ США рекомендують тривалий прийом препаратів ДКП протягом ще 28 днів після останнього епізоду ризикованої поведінки.
Критерії прийнятності для прийому препаратів ДКП:
- На підставі оцінки лікаря
- Призначення ДКП відповідно до Рекомендацій Наукового товариства Польщі з питань боротьби з ВІЛ / СНІДом
- Незахищені статеві контакти з потенційно ВІЛ-позитивними особами або багатьма особами з невідомим серологічним статусом,
- На тлі прийому препаратів постконтактної профілактики (ПКП) у зв’язку зі статевими контактами впродовж решти року,
- У випадку ІПСШ впродовж останнього року,
- Статевий контакт під впливом психоактивних речовин,
- Ін’єкційне вживання наркотиків,
- Надання секс-послуг.
Постконтактна профілактика (ПКП)
- ПКП рекомендована в ситуаціях випадкового контакту з ВІЛ-інфікованою особою, не пов’язаного з професійною діяльністю, наприклад у таких випадках: сексуальне насильство, травмування голками та гострими предметами невідомого походження тощо. Слід якомога скоріше прийняти антиретровірусні препарати (бажано впродовж 2–3 годин після інциденту). Профілактика є найбільш ефективною, якщо проводиться протягом 48 годин після інциденту. aids.gov.pl/co-robic
- ПКП ВІЛ є безкоштовною для громадян України, які були вимушені виїхати з країни. aids.gov.pl/ukraina/
- База даних клінік

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С
Доступність тестування на гепатит В або С, вакцинації проти гепатиту В та лікування гепатиту В або С
Безоплатне тестування доступне згідно з державною програмою профілактики
pzh.gov.pl.
Скринінг для тестування та первинне консультування проводять у закладах надання первинної медичної допомоги (посилання вище). Після підтвердження результатів тесту пацієнта направляють до спеціалізованих клінік.
Клініки, які пропонують лікування
Якщо немає змоги підтвердити документально проходження вакцинації проти гепатиту B або лікування проти гепатиту B або C, сімейний лікар повинен скоординувати запит на тестування (в закладах первинної медичної допомоги).
Якщо отримано позитивні результати тесту на наявність гострого гепатиту B або C, але лікування не проводиться внаслідок протипоказань або низького вірусного навантаження, варіанти лікування визначають у спеціалізованій клініці за направленням від сімейного лікаря.
Проведення аналізу крові на антитіла до вірусу гепатиту С рекомендовано людям, які:
- Мають підвищений рівень у крові таких ферментів, як аланінамінотрансфераза (АЛТ) та аспартатамінотрансфераза (АСТ).
- Вживали наркотики ін’єкційно.
- Перебувають на хронічному діалізі.
- Народилися від жінок, яким під час вагітності діагностували гепатит С.
- Проходили процедуру переливання крові або були реципієнтами органів до липня 1992 року.
- Мають гемофілію та народилися до 1991 року.
- Виконують роботу, що пов’язана зі впливом інфекції, внаслідок впливу патогенів, що переносяться кров’ю, на робочому місці (в т.ч. хірурги та хірургічні медсестри, парамедики та працівники діагностичних лабораторій).
- ВІЛ-інфіковані.
Вважається, що перераховані нижче категорії осіб належать до групи підвищеного ризику інфікування ВІЛ:
- Особи, не вакциновані проти гепатиту B, вакциновані менше ніж трьома дозами або з невідомим статусом вакцинації (без документального підтвердження).
- Особи, які проходили процедуру переливання крові до 1992 року (цей ризик зараз повністю обмежений).
- Особи, які перебували в лікарні більш трьох разів та/або залишалися там протягом понад 10 днів.
- Особи, чий статевий партнер є або може бути інфікований вірусом гепатиту В та/або С.
- Вірус гепатиту В легко передається статевим шляхом.
- Особи, які вживали наркотичні речовини (ін’єкційно, назально).
- Мали побутовий контакт із інфікованою гепатитом В особою. наприклад, спільне користування предметами гігієни та/або завдання незначних ушкоджень членами родини.
Доступні варіанти лікування пов’язаних із гепатитом захворювань печінки
Лікування доступне в спеціалізованих клініках за направленням від сімейного лікаря.
Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки
Нижче подано перелік закладів, які надають таку підтримку:
- По всій Польщі:

Послуги для осіб із туберкульозом
Якщо є симптоми ТБ:
- За відсутності симптомів скринінг на ТБ не передбачений.
- За наявності симптомів ТБ необхідно звернутися до сімейного лікаря. Щоб обрати лікаря, зателефонуйте за номером гарячої лінії (доступна також українською мовою): 800 190 590.
Якщо ТБ діагностовано ще в Україні та необхідно продовжувати лікування:
- Зверніться до сімейного лікаря для продовження лікування.
- Якщо громадянин України, який був вимушений виїхати з країни, розпочав лікування мультирезистентного ТБ в Україні, таке лікування можливо продовжити за наявності направлення від сімейного лікаря до спеціаліста.
- Якщо громадянин України, який був вимушений виїхати з країни, розпочав лікування ТБ під безпосереднім наглядом, таке лікування можливо продовжити за наявності направлення від сімейного лікаря до спеціаліста.
Немедична допомога
У лікувальних закладах Польщі можна отримати різні види підтримки, як-от: харчування, притулок, психологічну допомогу. Медсестри амбулаторії сімейного лікаря можуть надати направлення для отримання соціальних послуг, розміщення та психосоціальної підтримки:
Якщо є рецепт на протитуберкульозні препарати, виданий в Україні...
Можна отримати призначені ліки в аптеці за виданим в Україні рецептом, оскільки рецепти є замінними. Усі протитуберкульозні препарати, в тому числі для лікування мультирезистентного ТБ, є безкоштовними для пацієнтів з ТБ.
Продовження профілактичного лікування ТБ можливе через сімейного лікаря / амбулаторію.
Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей
Вакцинація БЦЖ можлива через сімейного лікаря. Згідно з Програмою захисної вакцинації на 2022 рік, вакцинуватися проти туберкульозу можуть особи віком до 15 років.

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)
Правила щодо ліків
- За наявності медичної документації щодо проходження лікування в Україні, лікування можна розпочати негайно. Якщо ні, лікар первинної ланки медичної допомоги надає направлення на психіатричну консультацію.
Дізнатися більше про ЗПТ у Польщі
- Наявність документації (призначення лікаря) не є передумовою негайного початку лікування. Потрібно заздалегідь записатися на прийом до психіатра.
Пошук українських рецептурних препаратів (Rx Product)
- Препарати ЗПТ надаються безкоштовно. Знайти клініки можна тут.
- Отримати препарати, доступне лікування: kbpn.gov.pl
Більше інформації за тел.: 800 11 08 11
- За наявності медичної документації щодо проходження лікування в Україні, лікування можна розпочати негайно. Перелік програм ЗПТ можна знайти тут.
- Для участі в програмі ЗПТ необхідно отримати номер PESEL. Потрібно заздалегідь записатися на прийом до психіатра.
Які препарати ЗПТ доступні в країні?
Для ЗПТ доступні бупренорфін та метадон.
Див. більше інформації на вeбсайті.
Джерела
Загальні вимоги та доступ до медичних послуг
-
01. Council Implementing Decision (EU) 2022/382
Council Implementing Decision (EU) 2022/382 of 4 March 2022 establishing the existence of a mass influx of displaced persons from Ukraine within the meaning of Article 5 of Directive 2001/55/EC, and having the effect of introducing temporary protection. Available at
eur-lex.europa.eu