Сербія

Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були вимушені виїхати з України

Громадянин України може в’їхати до Сербії з чинним паспортом через будь-який пункт перетину кордону, включно з аеропортами, і перебувати в країні до 90 днів без оформлення візи.

Це стосується також громадян України, які не мають паспорта чи інших документів для виїзду за кордон.

Відповідно до постанови Уряду, особи, що були вимушені виїхати з України, можуть в’їжджати до Сербії без паспорта чи інших документів для виїзду за кордон. У таких випадках особам, що прибули з України, прикордонною службою в пункті перетину кордону буде видано документ за спеціальною формою, в якому вказано адресу перебування, причини перебування та тривалість перебування в Сербії.

Громадянам України не потрібно мати COVID-сертифікат для в’їзду в Сербію.

Статус біженця / шукача притулку / тимчасового захисту

Урядом Сербії ухвалено Постанову «Про надання тимчасового захисту вимушеним переселенцям з України», яка набула чинності 18 березня 2022 року. На підставі цієї Постанови українці можуть перебувати на території Сербії до 1 року.

Згідно з цією Постановою, усі переміщені громадяни України, яким було надано тимчасовий захист у Сербії, користуються правами, гарантованими чинним законодавством: перебування впродовж періоду тимчасового захисту строком до 1 року; отримання документа на підтвердження статусу; отримання медичної допомоги; доступ до ринку праці; отримання безкоштовної початкової та середньої освіти; отримання правової допомоги на умовах, передбачених для шукачів притулку; доступ до колективного проживання в спеціально призначених закладах; доступ до відповідного житла для осіб із особливо вразливих груп.

Для надання тимчасового захисту кожен переселенець із України повинен подати за місцем тимчасового проживання заяву про отримання сербського посвідчення особи та свідоцтва про тимчасовий захист, щоб отримати документ, що підтверджує його статус. Процедура займає кілька робочих днів із моменту подання заяви про надання дозволу на тимчасове проживання згідно з Постановою «Про надання тимчасового захисту вимушеним переселенцям з України».

Відповідальними за прийом заяв та реєстрацію тимчасового проживання є департаменти у справах іноземців регіональних директоратів поліції Міністерства внутрішніх справ

Заяву про надання дозволу на тимчасове проживання можна подати через портал електронного врядування

Дізнайтеся більше про перебування у Сербії:

 • Центр захисту шукачів притулку
  .
 • Центр підтримки шукачів притулку в Сербії
  Адреса: Мішарска, 16, 11000 Белград, Сербія (Mišarska 16, 11000 Beograd, Srbija)
  Адреса ел. пошти: sediste@apc-cza.org
  Тел.: +381 11 323 30 70; +381 11 407 94 65
  Факс: +381 11 323 30 70
  Вебсайт: www.apc-cza.org
  Контактна особа для довідок: Радош Джурович (Radoš Đurović)
  rados.djurovic@apc-cza.org

 • Центр підтримки шукачів притулку в Сербії, відділення 2, Центральна Сербія
  Гаврілла Прінципа, 13
  11000 Белград, Сербія (Gavrila Principa 13, Srbija, 11000 Beograd)
  Адреса ел. пошти:sediste@apc-cza.org
  Тел.: +381 11 323 30 70; +381 11 407 94 65
  Факс: +381 11 323 30 70
  apc-cza.org
  azilsrbija.rs
 • Центр підтримки шукачів притулку в Сербії, відділення 3, Північна Сербія
  Браче Радіча, 3
  24000 Суботиця, Сербія (Braće Radića 3, Srbija, 24 000 Subotica)
  Адреса ел. пошти:sediste@apc-cza.org
  Тел.: +381 11 323 30 70; +381 11 407 94 65
  Факс: +381 11 323 30 70
  apc-cza.org
  azilsrbija.rs
 • Центр підтримки шукачів притулку в Сербії, відділення 4, Південна Сербія
  Васе Смаєвича, 11
  17523 Прешево, Сербія (Vase Smajevića 11, Srbija, 17523 Preševo)
  Адреса ел. пошти: sediste@apc-cza.org
  Тел.: +381 11 323 30 70; +381 11 407 94 65
  Факс: +381 11 323 30 70

  apc-cza.org
  azilsrbija.rs

Інтернет-джерела інформації для мігрантів:

 • УВКБ ООН Сербія
  Бульвар Зорана Джинджича, 64
  11070 Белград, Сербія (Bulevar Zorana Djindjica 64, 11070 Belgrade, Serbia)
  Тел.: (+381) 11 41 55 424
  Адреса ел. пошти: srbbe@unhcr.org

Доступ до медичних послуг

Українці мають право на отримання послуг невідкладної медичної допомоги з моменту прибуття до Сербії.

Після отримання сербського посвідчення особи та свідоцтва про тимчасовий захист вони отримують доступ до медичного обслуговування (первинного і вторинного) на тих самих умовах, що й громадяни Сербії.

Під час легального перебування на території Сербії без отримання притулку, з проживанням у приватному житлі чи державних приймальних таборах, особам гарантовано медичне обслуговування (первинне і вторинне), початкову та повну середню шкільну освіту, гуманітарну та іншу допомогу відповідно до можливостей Комісаріату з питань біженців і мігрантів Республіки Сербія.

Міністерство охорони здоров’я

Неман’їна, 22–26
11000 Белград (Nemanjina 22–26, 11000 Beograd)
Кабінет Міністрів
Тел.: 011/361-6251; 011/361-6596
Адреса ел. пошти:  kabinet@zdravlje.gov.rs

Якщо українець(-ка) не має реєстрації, він (вона) може отримувати безкоштовно лише невідкладну медичну допомогу, а за решту медичних послуг доведеться платити.

Якщо громадянам України надано тимчасовий захист у Сербії (мають сербське посвідчення особи та свідоцтво про тимчасовий захист), вони отримують доступ до медичного обслуговування (первинного і вторинного) на тих самих умовах, що й громадяни Сербії. Це передбачає обов’язкову часткову оплату вартості деяких медичних послуг та препаратів (залежно від послуги чи препарату).

Мовою офіційного спілкування є сербська, проте деякі медичні працівники також володіють англійською, російською, німецькою чи іншими мовами.

Доступ до медичного обслуговування також мають громадяни третіх країн, що виїхали з України, а саме: біженці, особи без громадянства та іноземні громадяни, яким було надано притулок чи рівноцінний державний захист в Україні, та члени їхніх сімей, які мають дозвіл на проживання в Україні. Це також стосується іноземців, які мають чинну посвідку на постійне або тимчасове проживання в Україні та не можуть повернутися до своєї країни походження на постійних або тимчасових умовах.

Куди можуть звертатися українці, які були вимушені виїхати з України, для отримання таких медичних послуг?

Лікування невідкладних станів

Центр здоров’я (Dom zdravlja) — заклад первинної медичної допомоги.

Контактні дані закладів охорони здоров’я доступні за посиланням нижче: zdravlje.gov.rs

Лікування хронічних захворювань / тривале лікування

Лікарні – заклади вторинної медичної допомоги.

Університетські клінічні центри  – заклади третинної медичної допомоги.

Інші послуги, наприклад, скринінг, тестування, вакцинація

У будь-якому з указаних вище закладів охорони здоров’я, залежно від необхідних послуг. 
zdravlje.gov.rs

Візит до сімейного лікаря

Ставати на облік у сімейного лікаря не обов’язково.

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ

Тестування на ВІЛ

Безкоштовне тестування можна пройти в таких закладах: 

Неповнолітні особи віком до 16 років проходять тестування лише у присутності батьків / опікунів.

У разі позитивного результату тестування особу буде направлено до відділення ВІЛ інфекційної клініки у Белграді, Ніші, Новому Саді чи Крагуєвці.

Антиретровірусна терапія (АРТ)

Люди, які проходять АРТ, можуть ввозити до країни власні препарати. Бажано мати при собі рецепт.

Щоб отримати безкоштовну АРТ, потрібно мати реєстрацію проживання в Республіці Сербія. Крім того, необхідно мати дозвіл на працевлаштування чи будь-який інший легальний документ, що підтверджує право на медичне страхування в Республіці Сербія (надає доступ до медичного обслуговування).

Звертатися можна до таких закладів:

Передумовою для отримання АРТ для українців, що були вимушені виїхати з України, є документ, що підтверджує наявність ВІЛ (позитивний результат тесту) та право на базове медичне страхування в Республіці Сербія.

Лікування неповнолітніх осіб

Неповнолітні особи можуть пройти обстеження і отримувати АРТ. Однак неповнолітніх осіб віком до 16 років мають супроводжувати батьки / опікуни.

Доконтактна профілактика (ДКП)

Препарати для ДКП не входять до переліку лікарських засобів, але можуть бути придбані в аптеках за призначенням лікаря. Вартість становить бл. 5 500 сербських динарів (50 євро).

Критерії відповідності: Усі особи, що відповідають вимогам, передбаченим у Методичних рекомендаціях Європейського клінічного товариства зі СНІДу (EACS) для Сербії.

За направленням найкраще звертатися до «Потент» (Potent) — Національного центру сексуального та репродуктивного здоров’я, позаяк не всі клініки надають послуги ДКП.

«Потент» (Potent) — Національний центр сексуального та репродуктивного здоров’я, Александар Ніколіч (Aleksandar Nikolić), національний координатор, +381 63 557890, aleksandar.potent@gmail.com

Не передбачено мінімального віку для проходження доконтактної профілактики ВІЛ. Це питання вирішує лікар за результатами консультацій із пацієнтом.

Постконтактна профілактика (ПКП)

ПКП рекомендована особам, які зазнали ризику інфікування ВІЛ, і має розпочатися не пізніше, ніж за 48–72 годин після контакту. Її тривалість становить 28 днів. ПКП не є безкоштовною. Не передбачено мінімального віку для проходження постконтактної профілактики ВІЛ.

Куди звертатися: до інфекційної клініки, де лікар призначить препарати для ПКП, які можна придбати в аптеці. Вартість становить близько 42 683 сербських динарів (360 євро).

«Потент» (Potent) — Національний центр сексуального та репродуктивного здоров’я — має бюджет, за рахунок якого може бути надано підтримку (часткове покриття витрат) та забезпечено участь у придбанні препаратів для ПКП.

«Потент» (Potent) — Національний центр сексуального та репродуктивного здоров’я, Александар Ніколіч (Aleksandar Nikolić), національний координатор, +381 63 557890, aleksandar.potent@gmail.com

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С

Джерела

Загальні вимоги та доступ до медичних послуг

ВІЛ

Гепатити В і С