Швеція

Правовий статус та візові вимоги для тих, хто був змушений покинути Україну

Якщо особа втекла від війни в Україні, вона/він може мати право на отримання посвідки на проживання з тимчасовим захистом у Швеції відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист. Відповідно до зазначеної Директиви про тимчасовий захист, право на отримання посвідки на проживання з тимчасовим захистом надається, якщо особа:

  • є громадянином України та була резидентом України до 24 лютого 2022 року, або
  • мала статус або посвідку на проживання в Україні як особа, що потребує захисту, до 24 лютого, або
  • є членом сім’ї особи, яка підпадає під один опис із двох наведених вище пунктів, або
  • має посвідку на постійне проживання в Україні, проживала там до 24 лютого 2022 року та не може безпечно повернутися до країни походження.

За наявності паспорта або інших документів, що підтверджують належність до однієї з цих груп, їх слід пред’явити їх під час подання заяви про надання захисту. Щоб підпадати під дію Директиви про тимчасовий захист, особа мала прибути до Швеції не раніше 30 жовтня 2021 року та залишатися у Швеції з моменту в’їзду в країну. Ті, хто не відповідає цим вимогам, але все ж потребує захисту у Швеції, можуть замість цього подати заяву про надання притулку. Дозвіл на проживання, наданий згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист, діє до 4 березня 2023 року. Якщо до того часу безпекова ситуація в Україні не поліпшиться, Шведське міграційне агентство може ухвалити рішення про продовження терміну дії дозволу. Вебсторінка уряду Швеції доступна англійською та шведською мовами.

krisinformation.se

Ось орієнтовний перелік документів, які можуть слугувати для підтвердження українського громадянства, навіть якщо термін їх дії закінчився: паспорти будь-якого виду (національні паспорти, дипломатичні паспорти, службові паспорти, колективні паспорти та замінники паспортів, зокрема проїзні документи дитини), національне посвідчення особи у вигляді картки (у тому числі тимчасове), військові квитки та квитки про проходження військової служби, книжки обліку моряків, службові книжки капітанів та паспорти моряка, довідки про громадянство, інші офіційні документи, в яких згадується чи зазначається громадянство.

Якщо ви маєте інше громадянство, і для в’їзду в ЄС вам потрібна віза, слід пред’явити свою короткострокову візу, якщо вона у вас є. Якщо у вас немає короткострокової візи, країни ЄС все одно повинні дозволяти вам в’їзд для полегшення вашої репатріації до країни походження.

ec.europa.eu/info

Громадянам України не потрібна віза для поїздки в Шенгенську зону. Це означає, що громадянин України, який може пред’явити дійсний біометричний паспорт на кордоні Швеції, може перебувати у країні без в’їзної візи до 90 днів. Отримати більше інформації про перебування у Швеції без в’їзної візи можна за цим посиланням.

Громадяни України без біометричного паспорта мають право в’їжджати та перебувати у Швеції протягом 90 днів за шенгенською візою.

migrationsverket.se.

Установи, які надають консультаційну інформацію з питань міграції у Швеції:

Національний рівень – контактні дані

Шведське міграційне агентство (англійською), інформація про тимчасовий захист.

Ключові організації на місцях

Більше інформації та можливість подати заяву онлайн:

Вебсайти, які містять консультаційну інформацію з питань міграції у Швеції:

Ви можете зареєструвати свою заяву на отримання посвідки на проживання з тимчасовим захистом у Швеції онлайн або особисто, відвідавши Шведське міграційне агентство.

Якщо ви подаєте заяву через інтерфейс електронної послуги та самостійно забезпечили себе житлом, вам не потрібно відвідувати Шведське міграційне агентство, доки ним не буде ухвалено рішення у вашій справі.

Більше інформації про те, як подати заяву на отримання посвідки на проживання

Інформація Європейської комісії для тих, хто тікає від війни в Україні

Вебсторінка уряду Швеції доступна англійською та шведською мовами

Доступ до медичних послуг

Оплата

Ці параметри оплати є актуальним для тих, хто користується захистом згідно з Директивою про тимчасовий захист та може пред’явити свою картку шукача притулку у Швеції (картку LMA).

Куди можуть звернутися українці, які були вимушені покинути Україну, аби отримати описані нижче медичні послуги?

Якими є юридичні передумови для отримання українцями, які були змушені виїхати за кордон, медичної допомоги, зокрема лікування, у Швеції?

Усі дорослі, які мають дійсну посвідку на проживання та користуються тимчасовим захистом відповідно до Директиви про тимчасовий захист, мають право на екстрену медичну допомогу, екстрену стоматологічну допомогу та іншу допомогу, надання якої не можна відкладати. Заклад охорони здоров’я самостійно вирішує, надання якої допомоги не можна відкладати. Також є право на охорону здоров’я матері та допомогу, що надається відповідно до Закону про інфекційні захворювання (це закон, спрямований на запобігання поширенню інфекційних захворювань).

Діти віком до 18 років мають таке ж право на медичне та стоматологічне обслуговування, що й інші діти, які проживають у Швеції. Медичне обслуговування дітей переважно є безоплатним.

Як працює системи охорони здоров’я Швеції (кількома мовами) – 1177.se

Більше інформації про ваші права на медичне обслуговування (Шведське міграційне агентство)

Прибуття до Швеції з України

Тим, хто тікає з України, невідкладна медична допомога надається безоплатно. Зокрема це стосується лікування у зв’язку з ВІЛ, туберкульозом і гепатитом. У деяких регіонах, але не в усій країні, медична допомога пропонується українським біженцям на тих самих засадах, що й громадянам Швеції.

Лікування ВІЛ та медичне обслуговування біженців з України

Куди можуть звернутися українці, які були вимушені покинути Україну, аби отримати описані нижче медичні послуги?

а) Лікування гострих станів

б) Лікування хронічних станів /довготривале лікування 

в) Інші послуги, наприклад скринінг, тестування, вакцинація

Якщо ви або хтось із вашої родини потребує медичної допомоги, зазвичай ви можете отримати її в центрі первинної медичної допомоги (vårdcentral). Зателефонуйте за номером 1177, якщо ви не впевнені, куди слід звертатися за допомогою. Ви можете говорити шведською чи англійською. Медсестра, яка відповідає на гарячій лінії 1177, також може дати вам поради стосовно того, що ви можете зробити самі, аби почувати себе краще.

На вебсайті 1177.se кількома мовами викладена інформація про хвороби та організацію надання медичної допомоги у Швеції. На ньому також є телефони центрів первинної медичної допомоги та стоматологів за місцем вашого проживання.

Можна також звернутися до Vårdguiden, зателефонувавши за номером 1177. Це дозволить поговорити з медсестрою, яка відповість на запитання та надасть поради щодо здоров’я та медичної допомоги. Медсестра також може оцінити вашу потребу у допомозі та, у разі необхідності, дати направлення до потрібного закладу охорони здоров’я.

Kvinnofridslinjen (Шведська національна гаряча лінія для жінок) пропонує поради та підтримку жінкам, які зазнали погроз та/або фізичного, психологічного та сексуального насильства. Телефонуйте за номером 020-50 50 50. Перекладач буде організований всього за кілька хвилин. Ви можете отримати більше інформації, яка викладена кількома мовами, на вебсайті kvinnofridslinjen.se.

Співробітники відділу прийому або розміщення можуть допомогти отримати додаткову інформацію та дізнатися, куди слід звернутися за відповідною медичною допомогою за вашим місцем проживання.

Якщо ви маєте гострий стан захворювання, й вам потрібна машина швидкої допомоги, зателефонуйте за номером екстреної допомоги 112. Використовуйте цей же номер також у разі потреби зв’язатися з поліцією чи пожежною службою в надзвичайній ситуації.

Після отримання рішення про дозвіл на проживання згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист

Які юридичні документи необхідно пред’явити для отримання доступу до медичних послуг?

Після отримання вами посвідки на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист ви отримаєте запрошення на проходження безоплатного медичного огляду. Під час медичного огляду ви отримаєте рекомендації з питань здоров’я, можливість зробити певні медичні аналізи, а також інформацію про здоров’я та медичне обслуговування у Швеції.

Після отримання рішення про дозвіл на проживання згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист

Чи мають українці, які були змушені виїхати за кордон, реєструватися в закладах охорони здоров’я?

Ви маєте право користуватися центром або клінікою первинної медичної допомоги на ваш вибір, коли вам потрібна амбулаторна допомога. Ви можете отримати амбулаторну допомогу у Швеції там, де ви забажаєте.

Ви можете вибирати:

  • центр первинної медичної допомоги;
  • центр добробуту дитини;
  • акушерську клініку;
  • клініку для молоді;
  • амбулаторію спеціаліста з дерматології або іншої спеціальності.

Для проходження лікування у спеціалізованій амбулаторній клініці може знадобитись направлення. У раді району або округу, в якому ви проживаєте або бажаєте отримати медичну допомогу, є свої процедури щодо направлення. Отримати більше інформації про те, як працюють різні ради округів та регіонів, можна за цим посиланням: 1177.se/en

Чи потрібно українцям, які були змушені виїхати за кордон, реєструватися у сімейних лікарів?

Амбулаторна медична допомога означає, що немає потреби у госпіталізації. Послуги, які можуть надавати спеціалізовані амбулаторії, охоплюють дерматологію та офтальмологію. Ви також можете звернутися до клініки, яка спеціалізується на вашій конкретній хворобі, наприклад, хворобі нирок.

Ви можете безоплатно отримати допомогу в спеціалізованій амбулаторії на ваш вибір, де б вона не була розташована у Швеції. Може знадобитися направлення, якщо цього вимагає рада району або округу, де ви проживаєте або бажаєте отримати допомогу.

Більше інформації тут 

Чи є визначені організації / НУО / волонтери з надання послуг перекладу на допомогу українцям, які були змушені виїхати з України до Швеції?

Ви можете отримати допомогу перекладача, якщо не володієте шведською мовою. Перекладач допоможе вам, переклавши сказане, коли ви відвідуєте заклад медичної або стоматологічної служби. Під час запису на прийом повідомте клініку про потребу у перекладачі, який володіє вашою мовою.

Більше інформації тут

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ

Тестування на ВІЛ

Тим, хто тікає з України, на безоплатній основі надається невідкладна медична допомога, зокрема лікування у зв’язку з ВІЛ, туберкульозом та гепатитом.

Тестування на інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), які підпадають під дію Закону про інфекційні захворювання, повинно здійснюватися на безоплатній основі скрізь у Швеції. Це охоплює ВІЛ, сифіліс, хламідіоз, гонорею та гепатит. aidsmap.com.

За цим посиланням українці можуть знайти клініки, де проводиться тестування на ВІЛ.

Куди слід звертатися українцям, які були змушені виїхати за кордон? (наприклад, до сімейного лікаря/лікарів загальної практики, лікарень, державних служб чи послуг НУО)?

НУО «Позітіва Грюппен» (Posithiva Gruppen) та НУО «Ноїв ковчег» (Noaks Ark)

Діяльність: правова допомога біженцям та іншим мігрантам, які живуть з ВІЛ, надання інформації про доступ до закладів охорони здоров’я, а також інформації про систему охорони здоров’я Швеції та шведське суспільство, сприяння формуванню мережі контактів, дія груп підтримки за принципом «рівний-рівному», проведення соціальних заходів та лекцій, а також забезпечення підтримки в системі охорони здоров’я для всіх людей, які живуть з ВІЛ.

Доступ до лікування ВІЛ забезпечується у ВІЛ-клініках у складі державних лікарень скрізь у Швеції. У разі потреби у допомозі щодо пошуку клініки чи доступу до допомоги зверніться до неурядової організації «Позітіва Грюппен»  Posithiva Gruppen. Під час відвідування державних клінік ви маєте право попросити перекладача, а їх персонал зазвичай володіє англійською та шведською мовами.

Лікування ВІЛ та медичне обслуговування біженців з України

Доконтактна профілактика (ДКП)

ДКП схвалена у Швеції та є складовою максимального пакета медичного обслуговування. Це означає, що вартість становить близько 200 шведських крон на місяць.

Агентство громадського здоров’я Швеції рекомендує пропонувати ДКП людям зі значно підвищеним ризиком інфікування ВІЛ. Це можуть чоловіки, які займаються сексом з чоловіками, та ті, хто нещодавно переніс інфекцію, що передається статевим шляхом (ІПСШ), практикує хімсекс із застосуванням наркотичних речовин або комерційний секс. Більше інформації тут.

КП можуть призначати всі лікарі. За цим посиланням наведені всі заклади, в яких можна отримати ДКП, залежно від місця проживання у Швеції.

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С

Доступність тестування на гепатит В або С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В або С

Обстеження та лікування на гепатит В або С надається безкоштовно для всіх українців, які виїхали від війни. Вакцинація проти гепатиту В пропонується безкоштовно лише у випадку, якщо пацієнт належить до груп високого ризику (особи, які вживають наркотики внутрішньовенно, партнер і член сім’ї хворого на гепатит В, а також чоловіки, які мають статеві стосунки з чоловіками), та дітям/підліткам за шкільною програмою ( 6-20 років).

Якщо у людини є показання до вакцинації проти гепатиту B, лікарі проводять тестування на серологічні маркери (HBsAb), щоб визначити імунітет проти гепатиту B. Якщо під час первинного обстеження виявлено HBsAg гепатиту B, пацієнтів направляють у відділення інфекційних хвороб для повного медичного обстеження, щоб вони могли вирішити, чи слід їм лікуватися. Українці не зобов’язані надавати історію хвороби.

Також доступне лікування захворювань печінки, пов’язаних з гепатитом.

Усі системи підтримки, які доступні для громадян Швеції, доступні і для українців, тобто зменшення шкоди/безпечне використання, соціальна підтримка чи психосоціальна підтримка.

Каролінська університетська лікарня (Karolinska University Hospital) 

Адреса для відвідування
Каролінська університетська лікарня, Сольна (Karolinska University Hospital, Solna)
SE-171 76 Стокгольм
Телефон: +46 8 517 700 00
Адреса для відвідування: Eugeniavägen 3, Solna (Головний вхід)

Каролінська університетська лікарня, Худдінге (Karolinska University Hospital, Huddinge)
SE-141 86 Стокгольм
Телефон: +46 8 585 800 00
Адреса для відвідування: Hälsovägen, Flemingsberg (Головний вхід)

Джерело: Су Алеман, доктор медичних наук, доцент, завідувач амбулаторної клініки відділу Інфекційних хвороб, Каролінська університетська лікарня, Швеція.

Послуги, пов’язані з туберкульозом

Чи повинні українці, які були змушені виїхати за кордон, проходити скринінг на туберкульоз після прибуття до Швеції?

Після подання заяви про отримання притулку заявникові буде надіслано поштою запрошення якнайшвидше пройти медичний огляд для визначення стану здоров’я.

Це також стосується тих, кому надано статус постійного місця проживання як масовому біженцю. Медичний огляд є безоплатним. Під час його проведення буде присутня медсестра, з якою можна поспілкуватися та пройти тести.

Скринінг на туберкульоз проходитимуть лише люди з симптомами, які можуть свідчити про туберкульоз або з відомим ризиком зараження.

Обстеження для громадян, які нещодавно прибули з України

Де отримати лікування туберкульозу?

Українців направляють у будь-який центр первинної медико-санітарної допомоги за направленням до спеціаліста в лікарні, як правило, в інфекційні клініки.

Куди слід звертатися, якщо дитина українця, який був змушений покинути Україну, має симптоми туберкульозу (наприклад, кашель, лихоманку, схуднення чи недобір ваги)?

Якщо є думка про те, що ваша дитина хвора на туберкульоз, зверніться до надавача первинної медико-санітарної допомоги. Також до надавача медичних послуг слід звернутися, якщо дитині не виповнилося шести років, й вона контактувала з хворим на туберкульоз. Це має бути зроблено, навіть якщо сама дитина не хвора. Зверніться до однієї з цих клінік:

  • центр первинної медичної допомоги  (vårdcentral)
  • педіатрична клініка (barnläkarmottagning)

Зателефонуйте за номером 1177, аби отримати допомогу та зрозуміти, що слід робити. На дзвінок відповість медсестра. У разі потреби вона може надати інформацію про те, куди слід звернутися, аби отримати лікування. Медсестра володітиме як шведською, так і англійською.

Більше інформації розміщено на цьому вебсайті.

Немедична допомога

Спеціалізовані клініки в регіоні, що відповідають за лікування туберкульозу, також допоможуть задовольнити немедичні потреби. Інформацію про те, яку допомогу можуть отримати українці як зареєстровані переселенці, можна знайти на цьому сайті.

Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей

Рекомендується звернутись до центру первинної медико-санітарної допомоги, де нададуть направлення до дитячої поліклініки, де можна зробити щеплення.

Послуги, пов’язані з лікування опіоїдної залежності методом замісної підтримувальної терапії (ЗПТ)

Куди слід звертатися українцям, які були змушені виїхати за кордон, щоб отримати свою дозу ЗПТ?

Доступ до опіоїдної замісної терапії (яка у Швеції називається LARO) може бути складнішим, ніж доступ до лікування ВІЛ або туберкульозу. За умови проходження постійного лікування у разі потреби у поповненні запасу ліків найкраще звернутися до найближчого центру екстреної допомоги для споживачів наркотиків (який має назву Beroendeakuten). У цьому закладі зможуть спрямувати до потрібної клініки (те, яка саме буде ця клініка, може відрізнятися в залежності від конкретного регіону). Зазначені центри також можуть надати підтримку щодо доступу до голок та шприців. Контактні дані центрів замісної опіоїдної терапії також можна знайти в European Test Finder.

Лікування ВІЛ та медичне обслуговування біженців з України

Джерела

Загальні вимоги та доступ до медичних послуг

ВІЛ

Гепатит B/C

Туберкульоз

ЗПТ