Швейцарія

Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були змушені виїхати з України

Загальна інформація та правова допомога у Швейцарії

Правила вступу
  • З 24 лютого 2022 року Швейцарія висловила солідарність з Україною і пропускає в країну біженців з України, які не мають біометричного паспорта та візи. Можуть застосовуватися винятки, якщо в окремих випадках є вагомі причини для відмови у в’їзді.
  • Що стосується COVID-19, для в’їзду до Швейцарії наразі не потрібні докази вакцинації, видужання чи тестування. Відвідайте www.travelcheck.admin.ch, щоб дізнатися, які правила щодо COVID-19 застосовуються до вашої конкретної ситуації.
  • Возз’єднання сім’ї: члени сім’ї, які шукають захисту і не потребують візи (наприклад, громадяни України з біометричними паспортами), можуть в’їхати до Швейцарії та подати заяву на захист самостійно. Члени сім’ї, які шукають захисту та потребують візи для в’їзду в країну, повинні звернутися до дипломатичної місії Швейцарії за кордоном. Подружжя, особи, які проживають разом у постійних стосунках, зареєстровані партнери та неповнолітні діти, які перебувають за кордоном, зможуть в’їхати до Швейцарії, якщо їх сім’я розлучилася через події в Україні та якщо немає особливих обставин для відмови у в’їзді.
  • Якщо вимоги самостійного в’їзду не виконуються, можна подати письмову заяву про возз’єднання сім’ї до Державного секретаріату з питань міграції (ДСМ).
  • Більше інформації про в’їзд до Швейцарії можна знайти на веб-сторінці ДСМ.

Джерело: Information on ‘protection status S’ in Switzerland, EUAA

  • Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, що мають посвідку на проживання в Україні, виїхали з України через війну та шукають захисту (статус «S» — Schutzsuchende), нині мають право законного в’їзду до Швейцарії.
  • Громадяни України, що були змушені виїхати за кордон, не потребують візи для в’їзду та перебування у Швейцарії;
  • Особи з так званим статусом захисту «S» мають право на проживання у Швейцарії, можуть возз’єднатися з членами сім’ї, займатися трудовою діяльністю для отримання доходу та мають право на соціальну допомогу й медичне обслуговування для шукачів притулку.
  • Особи з відповідним статусом захисту отримують «S-посвідку» та можуть не проходити бюрократичну процедуру отримання притулку. Статус захисту «S» дозволяє українським біженцям у нашій країні швидко й легко отримувати необхідну допомогу.
  • Українцям не потрібно проходити процедуру отримання притулку. Вони можуть працевлаштуватися, отримати медичне страхування та влаштувати дітей до школи.

Статус біженця / шукача притулку / тимчасового захисту

  • Для отримання пільг (медичних, соціальних) необхідна реєстрація. Рекомендуємо всім шукачам захисту, які прибули до Швейцарії, але ще не зареєструвалися, подати заяву через онлайн-платформу «RegisterMe» Державного секретаріату міграції (SEM). З моменту подання заяви шукач захисту отримує медичне страхування. Потім шукачеві захисту надходить письмове підтвердження від SEM про отримання заяви про надання тимчасового захисту. SEM призначає йому час і дату для відвідання федерального центру для біженців та шукачів притулку. Там розглядають заяву про надання тимчасового захисту, ухвалюють рішення і видають підтвердження надання статусу захисту «S» (S-картку). Після цього шукачів захисту розподіляють по кантонах;
  • Можливо зареєструватися як шукач притулку, цей процес зазвичай доволі швидкий: Реєстрація (особові дані, відбитки пальців) та коротка співбесіда у федеральному центрі для шукачів притулку (BAZ), потім ухвалення рішення про надання захисту. У Швейцарії такі процедури проводять у шести притулкових регіонах. У кожному регіоні є один федеральний центр для шукачів притулку з процедурними функціями (ухвалення рішень про надання притулку) та до чотирьох центрів для шукачів притулку без процедурних функцій (не ухвалюють рішень про надання притулку).
  • З 1 березня 2019 року Акт про надання притулку передбачає безкоштовний правовий захист на період проходження процедури отримання притулку. Як у федеральних центрах для шукачів притулку, так і під час подальшого проходження процедури на території кантону шукачі притулку можуть отримати безкоштовні юридичні консультації та представництво від уповноваженого агентства, не залежного від органів влади.
  • Від імені Державного секретаріату міграції та у співпраці зі Швейцарським фондом допомоги біженцям і «Campax», «Карітас Швейцарія» організує місця для поселення у федеральному центрі для шукачів притулку в Будрі, кантон Невшатель, та Берні (спільно з Армією Спасіння) для біженців, які бажають проживати у швейцарських сім’ях. У Будрі «Карітас Швейцарія» також забезпечує юридичне представництво для осіб, що проходять стандартну процедуру отримання притулку (на додачу до статусу захисту «S»). Деякі регіональні організації «Карітас» уже активно надають підтримку та консультації родинам, що приймають біженців від імені кантонів.

Більше інформації про перебування у Швейцарії можна дізнатися з таких джерел:

Платформа «RegisterMe»: registerme.admin.ch 

Завантажити заяву про реєстрацію можна на вебсайті: www.sem.admin.ch 

Часті запитання українською: www.sem.admin.ch/ukraine

Також доступні інформаційні брошури українською мовою

Лінія допомоги для українців:

+41 (0)58 465 99 11,

щоденно 10:00–12:00 та 14:00–16:00

Адреса електронної пошти: ukraine@sem.admin.ch

Офіційний інформаційний вебсайт українською мовою: www.sem.admin.ch/a-u-h.html та російською мовою: www.sem.admin.ch/ukraine-hilfe 

Інформація для громадян України: www.fluechtlingshilfe.ch (є українська версія) 

Інформація для осіб, що прибувають у Цюрих www.stadt-zuerich.ch 

Флаєр німецькою, українською та російською мовами можна завантажити за посиланням:
www.stadt-zuerich.ch/h-u-r-d
  

Гаряча лінія AOZ з питань прибуття та поточної ситуації в кантоні Цюрих:
079 942 62 59 / 079 729 56 23

телефон, SMS або WhatsApp

Інформаційний ресурс для біженців із України від Червоного Хреста Швейцарії:
www.infobox-migration.ch
(є українська версія)

 

«Alliance Insurance» створила безкоштовну гарячу лінію для сприяння комунікації між надавачами допомоги та біженцями (німецькою, українською та російською мовами): +41 (0)58 3585000

>> Знайти інформацію по кантонах (правові норми різняться залежно від кантону):
>> Юридична підтримка — див. перелік за посиланням: www.fluechtlingshilfe.ch

Альтштеттен (кантон Санкт-Ґаллен), притулок у східній Швейцарії:

HEKS-Rechtsschutz

Берн (кантон Берн), притулок у Берн:

Rechtsschutz für Asylsuchende

    Bundesasylzentrum Region Bern
    Morillonstrasse 75
    3007 Bern

    058 481 09 36

    info.be@rbsbern.ch

К’яссо (кантон Тичино), притулок у Тичино та центральній Швейцарії

SOS-Ticino Protezione giuridica

    Via 1. Agosto
    Casella postale 1328
    6830 Chiasso

    058 484 97 00

Будрі (кантон Невшатель), притулок у Романдії:

Protection juridique Caritas Suisse

Базель (кантон Базель-Штадт), притулок у північно-західній Швейцарії:

HEKS-Rechtsschutz

Цюрих (кантон Цюрих), притулок у Цюриху

Rechtsschutz für Asylsuchende

    Bundesasylzentrum Region Zürich
    Förrlibuckstrasse 110
    8005 Zürich

    058 480 14 68

    info.zh@rbsbern.ch

Доступ до медичних послуг

Збори

Щойно особа, що потребує захисту, звертається до федерального центру для шукачів притулку із заявою про надання статусу захисту «S» (див. нижче), її буде зареєстровано у системі обов’язкового медичного страхування відповідного кантону після розподілу за кантонами зі зворотною дією від дати подачі заяви. Кошти для страхових внесків і спільного покриття витрат (франшизи та утримання) Конфедерація виділяє кантонам шляхом одноразової виплати глобальної паушальної суми.

У багатьох випадках розрахунок із лікарем відбувається безпосередньо з фонду медичного страхування через лікарський фонд. В інших випадках рахунок має бути направлено до соціальної служби відповідного кантону. Застрахована особа не повинна надсилати рахунки страхувальнику напряму.

Якщо особа потребує негайної медичної допомоги ще до отримання статусу захисту «S» і не має медичного страхування, органи державної влади покриють ці витрати. Це також стосується невідкладного стоматологічного лікування.

Куди можуть звертатися українці, які були змушені виїхати з України, для отримання таких медичних послуг?

Визначальними є вказівки уповноваженого органу того кантону, до якого вони приписані. Цей орган надає шукачам захисту інформацію щодо того, куди слід звертатися в разі хвороби, нещасного випадку, психологічних проблем чи вагітності. Див. перелік відповідних органів влади кантонів у попередньому розділі.

 

Загальна інформація щодо медичного обслуговування українців від Державного секретаріату міграції Швейцарії міститься на вебсайті: www.sem.admin.ch

Міністерство охорони здоров’я Швейцарії опублікувало довідник зі швейцарської системи охорони здоров’я. Цей Довідник здоров’я має на меті допомогти людям, особливо мігрантам, розібратися в тонкощах швейцарської системи охорони здоров’я. У ньому пояснено права та обов’язки пацієнтів, а також нормативно-правову базу. Він також містить посилання на важливі контактні пункти та інформацію щодо медичної допомоги для особливо вразливих груп, зокрема шукачів притулку: 

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ

Тестування на ВІЛ

Для осіб, які мають статус захисту «S», тестування безкоштовне, оскільки цей статус передбачає наявність у них медичного страхування.

Українцям, які були змушені виїхати за кордон, можуть пройти тестування на ВІЛ через сервісні пункти «AIDS-Hilfe», що діють по всій країні(мапа у вкладенні), у місцях ведення практики лікарів, у лабораторіях, а також в пунктах тестування та лікувальних центрах.

Якщо результат тестування позитивний, зверніться до одного з консультаційних центрів «Swiss AIDS Hilfe» (підтримка людей зі СНІД). Вони спрямують вас до профільного спеціаліста.

У Швейцарії лікування ВІЛ здійснюють в інфекційних відділеннях лікарень або в спеціалізованих медичних клініках.

Див. більше інформації на сторінці: aids.ch

Антиретровірусна терапія (АРТ)

Люди, які проходять АРТ, можуть ввозити до країни власні ліки у обсязі місячного запасу. Якщо перебування у Швейцарії триватиме довше, вони повинні звернутися до лікаря в Швейцарії, щоб отримати додаткові медикаменти. Мандрівники можуть перевозити препарати, що містять наркотичні чи психотропні речовини, без дозволу на імпорт лише для особистого використання. Головна умова — щоб кількість препаратів не перевищувала обсягу, розрахованого на 30 днів.

Звернутися по допомогу можна безпосередньо до інфекційних відділень лікарень або спеціалізованих медичних клінік. У більшості випадків легше звернутися до консультаційного центру «Swiss AIDS Hilfe» (підтримка людей зі СНІД) за посиланням, який може допомогти з направленням.

ВІЛ-позитивні особи, які вживають ін’єкційні наркотики, можуть отримувати АРТ у Швейцарії. Анамнез і планування терапії потрібно уточнювати у профільних лікарів, сконтактувати з якими найзручніше через сервісні пункти «AIDS-Hilfe».

Лікування неповнолітніх осіб

Неповнолітні особи можуть пройти обстеження і отримувати АРТ. Однак, для цього може знадобитися дозвіл батьків.

Доконтактна профілактика (ДКП)

ДКП призначає лікар. Консультування, моніторинг і лікування є платними. Препарати для ДКП необхідно приймати під наглядом лікаря, щоб уникнути ускладнень, таких як порушення функції нирок, та щоб проконтролювати проведення всіх необхідних стандартних тестів (наприклад, на інфекції, що передаються статевим шляхом).

Дізнайтеся більше про ДКП

Перелік контактних пунктів, у яких ДКП доступна за низькою ціною: www.swissprepared.ch

Постконтактна профілактика (ПКП)

ПКП рекомендована одразу після можливої/імовірної ризикованої події, наприклад, при розриві презерватива під час статевого контакту з ВІЛ-позитивним партнером (який не отримує терапію) або у разі нещасного випадку, колотої рани, забруднених шприців тощо. ПКП є безкоштовною за наявності медичних показань (покривається обов’язковим медичним страхуванням), а її отримання не передбачає мінімального віку. ПКП має розпочатися впродовж перших 48 годин після ймовірного зараження — що раніше, то безпечніше. Як правило, препарат приймають протягом 4 тижнів.

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В/С

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С

Медичне страхування у Швейцарії покриває вартість тестування та вакцинації, а також препаратів для лікування гепатиту В або С. Ви можете звернутися безпосередньо до медичного фахівця та отримати лікування. Найпростіше звернутися до організації «Hepatitis Switzerland» (є російськомовний персонал). Вони скерують Вас до профільного спеціаліста. Починаючи з 2022 року всі лікарі можуть призначати всі препарати для лікування гепатиту С за умови встановлення відповідного діагнозу.

Hepatitis Switzerland
Шютценгассе, 31, CH-8001, Цюріх (Schützengasse 31, CH-8001 Zurich)
+41 58 360 50 00
info@hepatitis-schweiz.ch

Більше інформації для українців доступно за посиланням: aids.ch

Отримати допомогу також можна у центрах підтримки осіб із залежностями, які можна знайти через сервіс «Infodrog» (мапа для пошуку служб, що працюють із наркозалежними): suchtindex.infodrog.ch  

У районі Великого Цюріха можна звернутися безпосередньо до Наркологічного центру «Arud» arud.ch

Медичне страхування покриває вакцинацію від гепатиту В у дітей та гепатиту А у груп особливого ризику. Вартість вакцинації від гепатиту А покривається медичним страхуванням для всіх осіб із підвищеним ризиком захворювання на гепатит А.

Мапа для пошуку консультативно-діагностичних центрів: hep-check.ch  

Мапа для пошуку служб, що працюють з наркозалежними (у т.ч. в Ліхтенштейні): suchtindex.infodrog.ch

Доступні варіанти лікування захворювань печінки, пов’язаних із гепатитом

Починаючи з 2022 року всі лікарі можуть призначати всі препарати для лікування гепатиту С за умови встановлення відповідного діагнозу.

Мапа для пошуку консультативно-діагностичних центрів: hep-check.ch

Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки

У більшості регіонів Швейцарії діють центри підтримки осіб із залежностями, де також можна обміняти шприци та отримати психосоціальну підтримку. Особи, інфіковані вірусом гепатиту, можуть також отримати консультації з подальшої допомоги. Перелік послуг (у тому числі автоматів для обміну шприців) suchtindex.infodrog.ch

Послуги для осіб із туберкульозом

Якщо є симптоми ТБ:

Скринінг на ТБ є добровільним після прибуття у країну. Доступний у Швейцарії метод скринінгу — це опитування шляхом онлайн-анкетування «tb-screen». Цей інструмент також доступний українською мовою: www.tb-screen.ch 

У разі позитивного результату скринінгу на ТБ (10 і більше пунктів) рекомендовано медичне направлення на клінічне обстеження та рентгеноскопію грудної клітини; у разі виявлення патологічних змін на рентгені – аналіз мокротиння за допомогою X-pert MTB/RIF. Вагітним рекомендовано пройти аналіз рівня викиду гамма-інтерферону (ТВГІ) перед рентгеноскопією грудної клітини. Загалом після підтвердження туберкульозу також рекомендовано пройти тестування на ВІЛ. Перелік контактних центрів для осіб із ТБ у всіх кантонах: www.tbinfo.ch.

Якщо ТБ діагностовано ще в Україні та необхідно продовжувати лікування:

  • Якщо громадяни України, які були вимушені виїхати з країни, мають симптоми ТБ (наприклад, кашель, лихоманка, втрата ваги), їм слід невідкладно звернутися до місцевого медичного закладу.
  • Це стосується також осіб, що проходять лікування під безпосереднім наглядом (DOT)/лікування під відеонаглядом (VDOT), або осіб, які розпочали лікування мультирезистентного туберкульозу в Україні та потребують продовження лікування у Швейцарії.

Див. більше інформації за посиланням: www.lungenliga.ch

Немедична допомога

Центри для шукачів притулку надають українцям різноманітну допомогу, наприклад, харчування, житло та психологічну підтримку (див. перелік центрів у розділі 1), а також скринінг/тестування та направлення до інших спеціалізованих служб.

Якщо є рецепт на протитуберкульозні препарати, виданий в Україні...

Іноземний рецепт, напевно, є вагомим доказом потреби в медикаментах, але він недійсний у Швейцарії. На його підставі також неможливо виставити рахунок страховій компанії. Див. більше інформації за посиланням: pharmama.ch.

Іноземний рецепт недійсний у Швейцарії, і на його підставі неможливо виставити рахунок компанії, яка надає послуги медичного страхування. Іноземний рецепт, напевно, є вагомим доказом потреби в медикаментах, тому рецепт з України слід пред’явити до центрів надання притулку з метою отримання дійсного рецепта.

Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей

Вакцинація БЦЖ рекомендована лише новонародженим та дітям до 1 року, чиї батьки прибули з країни з високим рівнем поширення ТБ і які можуть тимчасово або назовсім повернутися до цієї країни. Якщо дитина потребує вакцинації БЦЖ, будь ласка, зверніться до співробітників центрів надання притулку (або інших відповідних установ).

Оновлені методичні рекомендації з вакцинації БЦЖ для Швейцарії можна завантажити тут: www.neonet.ch

Зверніть увагу: місцеві установи охорони здоров’я є державними центрами, також працюють і приватні лікарі. Лікування надається в лікарнях (державних, приватних чи НУО), які іноді також пропонують психосоціальну допомогу своїм пацієнтам.

Корисні посилання, за якими українці можуть дізнатися більше про лікування ТБ у Швейцарії:

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)

Правила щодо ліків

Особам, які в’їжджають до Швейцарії (включаючи українців), дозволено ввозити пероральні препарати ЗПТ для прийому вдома не більше ніж на 30 днів і лише для особистого використання (не перевозити для друзів). Ці ліки повинні підтверджуватися принаймні рецептом від лікаря, що їх призначив (із зазначенням дозування та наданням перекладу німецькою або англійською мовою) та/або копією медичної виписки чи витягу з медичної карти. Це також стосується лікарських засобів, які містять наркотичні чи психотропні речовини (ст. 41 Постанови про контроль наркотичних засобів). Якщо перебування у Швейцарії триватиме довше, особа має звернутися до лікаря у Швейцарії для подальшого отримання ліків.

Які препарати ЗПТ доступні в країні?

Метадон, бупренорфін, морфін із повільним вивільненням або L-поламідон

Див. більше інформації на вебсайті: arud.ch

Оплата ЗПТ

Доступ до замісної терапії у Швейцарії покривається медичним страхуванням. Лікування проводять лікарі загальної практики, лікарні, психіатричні служби та спеціалізовані установи. Інформація щодо послуг для осіб, які вживають наркотики, та лікарів, які проводять ЗПТ, доступна на вебсайті «Infodrog» suchtindex.infodrog.ch.

Для отримання безкоштовних препаратів для ЗПТ, пацієнт повинен звернутися до консультаційного центру, щоб знайти лікаря, який проконсультує щодо поточних обмежень на прийом пацієнтів у медичних клініках та амбулаторно-поліклінічних закладах та доступних вільних місць для громадян України.

Знайти місцевий центр підтримки осіб з залежністю можна за посиланням:  suchtindex.infodrog.ch.

Доступність доз для застосування вдома

Це можливо, якщо лікар визначить це доцільним. Див. більше інформації за посиланням: praxis-suchtmedizin.ch

Мінімальний вік для отримання ЗПТ особами, що вживають наркотики

Не передбачено мінімального віку, тож неповнолітні особи також можуть отримувати ЗПТ.

Корисні посилання з додатковою інформацією про ЗПТ:

  • Федеральне управління з митних питань та безпеки кордонів (німецькою, англійською, французькою мовами): www.bazg.admin.ch
  • www.praxis-suchtmedizin.ch
  • Пошук консультаційних служб на мапі (у т.ч. в Ліхтенштейні): suchtindex.infodrog.ch

Джерела

Загальні вимоги та доступ до медичних послуг

ВІЛ

Гепатит B/C

Туберкульоз

ЗПТ