Словенія

Правовий статус та візові вимоги для тих, хто був змушений покинути Україну

Відповідно до законодавства ЄС, з 2017 року громадяни України з біометричними паспортами можуть в’їжджати до ЄС без візи для короткострокового перебування. Громадяни України, які не мають біометричного паспорта, також звільняються від вимоги наявності посвідки на проживання (візи) для в’їзду та перебування в Словенії.

Статус біженця/ статус шукача притулку/ статус тимчасового захисту

З 10 березня 2022 року в Республіці Словенія запроваджено тимчасовий захист для осіб, які виїхали з України внаслідок військового вторгнення Збройних сил Росії.

Громадяни України, а також громадяни третіх країн, які були резидентами України, із чинною посвідкою на проживання та члени їх сімей, мають право на тимчасовий захист:

  • Особа, яка під час періоду тимчасового захисту заявляє при в’їзді до Республіки Словенія, що вона чи він має намір подати заяву про надання тимчасового захисту у Республіці Словенія, заповнює бланк заяви про надання тимчасового захисту, який подається до поліції. Крім того, вона чи він також повинен (-на) надати всі наявні в її (його) розпорядженні докази, які мають значення для ухвалення рішення про надання тимчасового захисту.
  • Особа, яка незаконно в’їжджає до Республіки Словенія під час періоду тимчасового захисту, повинна без зволікань та не пізніше трьох днів після в’їзду до Республіки Словенія заповнити форму заяви про надання тимчасового захисту та подати її до місцевого відділення поліції, розташованого у тій місцевості, де перебуває ця особа, або в адміністративно-територіальній одиниці, де вона перебуває, а також надати всі наявні у неї (нього) докази, що мають значення для ухвалення про надання тимчасового захисту. Те саме стосується тих, хто вже проживає в Республіці Словенія, за винятком того, що вони подають заяву впродовж періоду свого законного проживання. Якщо у цих двох випадках заява подається до поліції, остання невідкладно передає її до адміністративно-територіальної одиниці, де перебуває заявник, який звернувся за тимчасовим захистом.

Під час спрощеної процедури встановлення фактів адміністративно-територіальна одиниця визначає, чи відповідає заявник умовам надання тимчасового захисту. Заявнику, який отримав тимчасовий захист, видається картка, що також діє як дозвіл на тимчасове проживання в Республіці Словенія. Ця картка видається адміністративно-територіальною одиницею. Картка тимчасового захисту діє доти, доки діє тимчасовий захист. Картка, видана особі з тимчасовим захистом, дійсна протягом строку дії тимчасового захисту.

На додаток до права на тимчасове проживання у Республіці Словенія отримання тимчасового захисту також надає право на таке:

  • проживання та харчування у центрах розміщення або фінансова допомога для забезпечення приватним житлом; 
  • охорона здоров’я;
  • робота;
  • освіта;
  • фінансова допомога або кишенькові гроші;
  • возз’єднання сім’ї;
  • безоплатна юридична допомога.

Причини припинення та скасування тимчасового захисту викладені у статті 6 Закону про тимчасовий захист переміщених осіб. Однак, згідно з Постановою Уряду, строк дії тимчасового захисту триває один рік з моменту набрання ним чинності та може бути продовжений не більше двох разів на шість місяців кожен.

Збори за адміністративні послуги

Особи, до яких застосовуються процедури тимчасового захисту, звільняються від сплати зборів.

Дізнайтеся більше про перебування у Словенії:

  1. Вебсторінка Уряду Республіки Словенія: підтримка українських громадян у Словенії (доступна українською)
  2. Бланк заяви про надання тимчасового захисту
  3. Уся потрібна інформація про державну допомогу для українців  (доступна українською)
  4. Урядовий офіс підтримки та інтеграції мігрантів

    Адреса: Цеста в Горіце, 15, Любляна 1000 (Cesta v Gorice 15, 1000 Ljubljana)

    Виділена телефонна лінія:  + 386 40 853 421

    Номер телефону: +386 1 200 84 00

    gp.uoim@gov.si

    Електронна пошта: info.ukrajina@gov.siE

  5. Служба зайнятості Словенії ZRSZ – Інформація для громадян України (gov.si)
  6. Міністерство охорони здоров’я

    Адреса: Штефанова, 5, Любляна 1000 (Štefanova 5, 1000 Ljubljana)

    Номер телефону: +386 1 478 60 01

    Електронна пошта: gp.mz@gov.si

  7. Національний інститут громадського здоров’я
    Адреса: Трубарєва, 2,  Любляна 1000 (Trubarjeva 2, 1000 Ljubljana)
    Номер телефону: +386 1 2441 400
    Факс: +386 1 2441 447
    Електронна пошта: info@nijz.si
  8. Інформаційний лист для біженців з України
  9. Інформаційна гаряча лінія на допомогу особам з України Адреса: Cesta v Gorice 15
    1000 Ljubljanа
    Номер телефону: +080 41 42
  10. Посольство України у Любляні, Словенія
    Адреса: Мівка, 27, Любляна 1000, Словенія (Mivka 27,
    1000 Ljubljana,
    Slovenia)
    Номер телефону: (+386) 1 321 06 04
    Електронна пошта: emb_si@mfa.gov.ua 

Місцеві НУО, волонтери, центри прийому

Україномовний інформаційний ресурс, що регулярно оновлюється, – ГО «Следільник» NGO Sledilnik.

Неурядові організації (допомога мігрантам та культурна медіація):

  • Міжнародний альянс з покращення здоров’я жінок (WAHA International), медична допомога, Савска цеста, 3а, Любляна (Savska cesta 3a, Ljubljana), тел.: 041 401 619 
  • Представництво Міжнародної організації з міграції у Словенії (IOM Slovenija), Дунайська цеста, 5, Любляна (Dunajska cesta 5, Ljubljana), тел.: 01 4347 351 
  • Інститут «КРОГ» (Institute KROG), вул. Германа Поточника 17, Любляна (Ulica Hermana Potočnika 17, Ljubljana), тел.: 041 401 619 
  • Центр правової інформації неурядових організацій (ПІК (Pravno-informacijski center nevladnih organizacij (PIC)), Метелкова, 6, Любляна (Metelkova 6, Ljubljana); тел.: 051 681 181

Доступ до медичних послу

Оплата

Медичні послуги та лікування є безоплатними відповідно до статті 27 Закону про тимчасовий захист переміщених осіб. Закон встановлює право на медичне обслуговування осіб, які користуються тимчасовим захистом, із наданням їм доступу до такого медичного обслуговування:

  1. Екстрена медична допомога, транспорт екстреної медичної допомоги та право на екстрену стоматологічну допомогу.
  2. Екстрена медична допомога за рішенням лікуючого лікаря, що охоплює:
    • збереження життєво важливих функцій, зупинка сильної кровотечі або запобігання знекровлення;
    • запобігання раптовому погіршенню здоров’я, яке може спричинити стійке ураження окремих органів або порушення життєво важливих функцій;
    • протишокова терапія;
    • лікування хронічних захворювань та станів, які за відсутності лікування призведуть безпосередньо та за короткий період до інвалідності, інших постійних порушень здоров’я та смерті;
    • лікування лихоманки та запобігання поширенню інфекції, яка може спричинити сепсис;
    • запобігання отруєнням та їх лікування;
    • лікування переломів кісток або розтягнень та інших травм, що потребують медичної допомоги;
    • рецептурні препарати з «позитивному списку», які призначаються для лікування вищевказаних станів;
    • екстрене транспортування автомобілями екстреної допомоги та іншими транспортними засобами у вищезазначених ситуаціях.
  3. Медичні потреби, що виникають у рамках спеціалізованих амбулаторних та лікарняних послуг.
  4. Жіноче здоров’я, зокрема:
    • засоби контрацепції;
    • переривання вагітності;
    • медичні послуги під час вагітності та пологів.
  5. Обов’язкові медичні огляди перед зарахуванням учнів до навчання та під час його відвідування в початковій та середній школі; те саме стосується громадян Республіки Словенія.

Інші види лікування, яких немає у переліку вище (головно ті, що стосуються негострих та нехронічних станів), підлягають оплаті власним коштом.

Особи, які користуються схваленим міжнародним захистом (це схвалений статус біженця або схвалений так званий «додатковий захист»), мають право на покриття обов’язковим медичним страхуванням. Заява на отримання обов’язкового медичного страхування розглядається після схвалення міжнародного захисту.

Обов’язкове медичне страхування покриває лише найзагальніші та невідкладні медичні послуги та дослідження. Усі інші послуги (дослідження та послуги вузьких спеціалістів, лікування в стаціонарі, багато ліків тощо) вимагають додаткової оплати або наявності додаткового медичного страхування – воно покриває різницю між повною вартістю медичної послуги та тією часткою, яка сплачується коштом обов’язкового медичного страхування. 95% словенців, які підлягають співоплаті, мають також поліс додаткового медичного страхування.

Діти та підлітки віком до 18 років та студенти молодше 26 років, які залучені до звичайного навчального процесу, мають право на повне медичне обслуговування або на медичне обслуговування в тому ж обсязі, що й громадяни Республіки Словенія.

Діти та студенти молодше 26 років, які залучені до звичайного навчального процесу, не потребують додаткового медичного страхування, оскільки всі їхні медичні послуги покриваються в рамках обов’язкового медичного страхування.

Куди можуть звернутися українці, які були вимушені покинути Україну, аби отримати описані нижче медичні послуги?

  1. Загальна інформація Уряду Словенії про медичне обслуговування осіб, які тікають з України через війну, розміщена на вебсайті www.gov.si та на вебсайті Національного інституту громадського здоров’я
  2. Список центрів первинної допомоги у Словенії
  3. Словенська система охорони здоров’я – путівник для біженців

Лікування гострих станів

Пацієнти повинні в першу чергу зв’язатися з найближчим центром первинної допомоги, центром екстреної медичної допомоги або амбулаторією екстреної допомоги у межах центру первинної допомоги. Медичні послуги, які охоплюються екстреною медичною допомогою, надають усі спеціалізовані клініки, амбулаторії у межах центрів первинної допомоги та всі амбулаторії екстреної медичної допомоги. При екстрених станах допомога надається без пред’явлення картки тимчасового захисту чи інших документів, що посвідчують особу.

Біженець може звернутися за екстреною допомогою в будь-які клініки екстреної медичної допомоги, які розташовані в лікарнях і деяких громадських центрах охорони здоров’я.

До екстреної допомоги, доступної всім біженцям, належить екстрена медична та стоматологічна допомога, лікування при екстрених станах, екстрена допомога спеціалізованих клінік та клінік лікарень, а також екстрено-рятувальний транспорт. Жінки також мають право на засоби контрацепції, медичну допомогу при вагітності та пологах, а також право на переривання вагітності.

Невідкладна медична допомога також охоплює отримання ліків при всіх вищезазначених станах, а також при всіх хронічних захворюваннях та станах. Якщо це необхідно, рецепт виписує лікар, який працює у центрі екстреної медичної допомоги або відділенні екстреної медичної допомоги. Громадянину України або його представнику під час відвідування аптеки необхідно пред’явити рецепт та картку тимчасового захисту заявника, який звернувся за міжнародним захистом. На цій підставі йому або їй видається відповідний лікарський засіб. Замість надання картки тимчасового захисту отримувачі тимчасового захисту можуть також пред’явити копію свого паспорта або іншого документа, що посвідчує особу (наприклад, свідоцтва про реєстрацію гостя).

Відвідування сімейних лікарів

Українські біженці можуть зареєструватися у сімейного лікаря лише після того, як влаштуються на роботу. Це дає їм всі соціальні права щодо медичного обслуговування, зокрема право на лікарняний.

Інші послуги

На допомогу переселенцям з України у виявленні будь-яких факторів ризику зараження ВІЛ, гепатитом B або C Національна експертна рада з питань вірусних гепатитів й Клініка інфекційних та лихоманкових хвороб Університетського медичного центру Любляни підготували анкету, дружню до користувача. Вона призначена лише для особистого використання як керівництво щодо можливих майбутніх дій, як-от тестування та звернення за відповідною медичною допомогою та лікуванням. Анкета стосується інфікування ВІЛ, гепатиту В і С; її можна завантажити за цим посиланням:

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ

Тестування на ВІЛ

  • Тестування є безоплатним та анонімним. Особі присвоюється код, й перед тестуванням вона чи він заповнює анонімну анкету. З 9 травня 2022 року більше не потрібно замовляти тест заздалегідь.
  • Якщо результат тесту позитивний, проводиться консультування для надання подальшої допомоги, та, якщо необхідно, органами охорони здоров’я та лікарями забезпечується проведення терапії (тестування зазвичай поєднуються з консультуванням).

Список медичних закладів, де можна безоплатно пройти тестування на ВІЛ:

  1. Клініка інфекційних хвороб та лихоманкових станів (Klinika za infekcijske bolezni in vrocinska stanja)
    Адреса: Полянські насип, 58, Любляна (Poljanski nasip, 58 Ljubljana) (щопонеділка з 12.00 до 14.30)
  1. Інститут трансфузійної медицини в Любляні спільно з профільними центрами на всій території Словенії (Zavodu za transfuzijsko medicino v Ljubljani s pridruženimi centri po Sloveniji)
    Šlajmerjeva 6, Ljubljana;
    Номер телефону: (01) 54 38

Із позитивним результатом тесту медичну допомогу можна отримати в одному із перелічених нижче центрів лікування цих захворювань:

  • Любляна: Клініка інфекційних хвороб та лихоманкових станів, Яплєва, 2 (Japljeva 2).
    Номер телефону: 01 522 44 54
    Електронна пошта: narocanje.kibvs@kclj.si
  • Марібор: Університетський клінічний центр Марібора.
    Номер телефону: 02 321 27 40
    Електронна пошта: infekcijska.ambulanta@ukc-mb.si
  • Цельє: Лікарня загального профілю м. Цельє.
    Номер телефону: 03 423 30 08
    Електронна пошта: enarocanje@sb-celje.si
  • Мурська Собота: Лікарня загального профілю м. Мурська Собота
    Номер телефону: 02 512 34 55
    Електронна пошта: info@sb-ms.si
  • Ново Место: Лікарня загального профілю м. Ново Место
    Номер телефону: 07 391 65 82
    Електронна пошта: adm.infekcijski@sb-nm.si

Антиретровірусна терапія (АРТ)

Люди, які отримують АРТ, можуть привозити власні ліки в країну. З уже встановленим діагнозом ВІЛ-інфекції та/або хронічного гепатиту В та/або хронічного гепатиту С слід продовжувати лікування, яке було призначено в Україні, відповідно до клінічних рекомендацій

При пошуку допомоги можна напряму звертатися до клінік. Для отримання АРТ українці повинні мати статус тимчасового захисту.

Неповнолітні можуть пройти обстеження та отримати АРТ.

Доконтактна профілактика (ДКТ)

Люди зі значним ризиком інфікування ВІЛ (ЧСЧ та транс* особи, партнери ВІЛ-позитивних осіб тощо) можуть безоплатно отримати ДКТ (доконтактну профілактику) коштом обов’язкового медичного страхування. Однак це має бути зазначено лікарем-спеціалістом, а всі відомості, як-от право на отримання, тривалість тощо, уточнюються останнім індивідуально. Для отримання ДКТ українці повинні мати статус тимчасового захисту. Мінімальний вік для отримання доконтактної профілактики ВІЛ у Словенії становить 18 років.

Аби отримати ДКТ, потрібно звернутися до одного з перелічених нижче центрів лікування цих захворювань:

  • Любляна: Клініка інфекційних хвороб та лихоманкових станів, Яплєва, 2 (Japljeva 2)
    Номер телефону: 01 522 44 54
    Електронна пошта: narocanje.kibvs@kclj.si
  • Марібор: Університетський клінічний центр Марібора
    Номер телефону: 02 321 27 40
    Електронна пошта: infekcijska.ambulanta@ukc-mb.si
  • Цельє: Лікарня загального профілю м. Цельє
    Номер телефону: 03 423 30 08
    Електронна пошта: enarocanje@sb-celje.si
  • Мурська Собота: Лікарня загального профілю м. Мурська Собота
    Номер телефону: 02 512 34 55
    Електронна пошта: info@sb-ms.si
  • Ново Место: Лікарня загального профілю м. Ново Место
    Номер телефону: 07 391 65 82
    Електронна пошта: adm.infekcijski@sb-nm.si

Більше інформації – за посиланням gov.si/en

Постконтактна профілактика (ПКТ)

ПКТ рекомендується проводити відразу після можливого/ймовірного інфікування, наприклад, якщо партнер є ВІЛ-позитивним (та не приймає терапію) та порвався презерватив або в разі нещасного випадку, колотої рани, використання забруднених шприців тощо. ПКТ є безоплатною (її вартість покривається коштом медичного страхування), а обмеження щодо мінімального віку для її отримання відсутні.

У Словенії особи, які мали ризиковий контакт, обслуговуються відповідно до найвищих стандартів надання медичної допомоги, й усі рекомендовані ліки є в наявності та доступні.

Більше інформації – за посиланням: gov.si

Медичний персонал у Словенії дотримується рекомендацій EACS (Європейського клінічного товариства зі СНІДу), де ВІЛ-ПКТ рекомендується при високому ризику, в ідеалі < 4 години після контакту та не пізніше 48/72 годин після зараження (залежно від ризику зараження). Вони рекомендують ВІЛ-ПКТ протягом 28 днів.

Джерело: д-р Томаж Вовко, доктор медичних наук, спеціаліст із інфекційних хвороб та інтенсивної терапії, Клініка інфекційних захворювань та фебрильних станів, Університетський клінічний центр Любляни.

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В і С

Тестування на гепатит B та C, вакцинація проти гепатиту B та доступність лікування гепатиту B та C

На допомогу переселенцям з України у виявленні будь-яких факторів ризику зараження ВІЛ, гепатитом B або C Національна експертна рада з питань вірусних гепатитів й Клініка інфекційних та лихоманкових хвороб Університетського медичного центру Любляни підготували анкету, дружню до користувача. Вона призначена лише для особистого використання як керівництво щодо можливих майбутніх дій, як-от тестування та звернення за відповідною медичною допомогою та лікуванням. Анкета стосується інфікування ВІЛ, гепатиту В і С; її можна завантажити за цим посиланням:

Якщо в анкеті є відповідь «Так» або «Я не знаю», рекомендується пройти обстеження або лікування.

Для всіх зареєстрованих українців усі послуги доступні безоплатно. У разі встановлення діагнозу витрати на вакцинацію та лікування покриваються медичним страхуванням.

Тест на гепатит B або C можна безоплатно зробити в одній із цих лікарень:

  • Любляна: Клініка інфекційних хвороб та лихоманкових станів, Яплєва, 2 (Japljeva 2)
    Номер телефону: 01 522 44 54
    Електронна пошта: narocanje.kibvs@kclj.si
  • Марібор: Університетський клінічний центр Марібора
    Номер телефону: 02 321 27 40
    Електронна пошта: infekcijska.ambulanta@ukc-mb.si
  • Цельє: Лікарня загального профілю м. Цельє
    Номер телефону: 03 423 30 08
    Електронна пошта: enarocanje@sb-celje.si
  • Мурська Собота: Лікарня загального профілю м. Мурська Собота
    Номер телефону: 02 512 34 55
    Електронна пошта: info@sb-ms.si
  • Ново Место: Лікарня загального профілю м. Ново Место
    Номер телефону: 07 391 65 82
    Електронна пошта: adm.infekcijski@sb-nm.si

Доступні варіанти лікування захворювань печінки, пов’язаних з гепатитом

Відповідно до статті 27 Закону про тимчасовий захист переміщених осіб, статус тимчасового захисту також надає право доступу до:

  • лікування хронічних захворювань та станів, які за відсутності лікування призведуть безпосередньо та за короткий період до інвалідності, інших незворотних порушень стану здоров’я та смерті;
  • лікування лихоманки та запобігання поширенню інфекції, яка може спричинити сепсис.

Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки

Неурядові організації (допомога мігрантам та культурне посередництво):

Послуги у зв’язку з туберкульозом

За наявності симптомів туберкульозу:

  • Проходження скринінгу на туберкульоз після прибуття до Словенії не є обов’язковим для українців, які були змушені виїхати за кордон. Однак вони повинні заповнити спеціальну анкету.
  • Проведення загального тестування дорослих та дітей з України не рекомендується. Однак для представників вразливих груп потрібне обстеження на туберкульоз та профілактичне лікування. Наприклад, це люди, які живуть з ВІЛ, люди, які контактували із хворим на туберкульоз легень, особи перед плановою трансплантацією цільного органу або кровотворних клітин, особи перед запланованим лікуванням з використанням певних біологічних препаратів, а також представники груп, в яких відбуласяде мала місце мікроепідемія.

Якщо українець, який був змушений покинути Україну, має симптоми туберкульозу (наприклад, кашель, лихоманку, втрату ваги), йому/їй слід звернутися до місцевого управління охорони здоров’я. Це також стосується тих, хто інфікований туберкульозом та отримує профілактичне лікування. Університетська клініка респіраторних та алергічних захворювань «Гольник» є зареєстрованим закладом охорони здоров’я з питань туберкульозу у Словенії.

Фтизіатр: +386 4 2569284

Післяобідній час або у вихідні: +396 4 2569121

Номер телефону: +386 4 256 93 63,

Електронна пошта: register@klinika-golnik.si

Для українців підготовлено спеціальну анкету, яку мають заповнити всі, хто прибуває з України до Словенії (заявники на отримання статусу захисту): klinika-golnik.si/pdf

Можна також звернутися до однієї з цих лікарень для проходження тестування: Університетська клініка респіраторних захворювань «Гольник», Спеціалізована лікарня м. Топольшица, Лікарня загального профілю м. Мурська Собота, Університетський клінічний центр Марібора, Лікарня загального профілю м. Ново Место, Лікарня загального профілю м. Ізола, Лікарня загального профілю м. Цельє, Лікарня загального профілю імені лікаря Франка Дерганца у м. Нова Горіца, Університетський медичний центр Любляни.

Якщо батьки хочуть вакцинувати свою дитину, вони повинні звернутися до педіатра, який дасть їм направлення до обласної педіатричної клініки з метою виключити зараження туберкульозом до щеплення проти туберкульозу.

У Словенії вакцинація проти туберкульозу є обов’язковою для дітей з України віком до 5 років та рекомендована дітям віком від 6 до 16 років.

За наявності українського рецепту на ліки проти туберкульозу все одно потрібно отримати новий рецепт у лікаря-спеціаліста зі Словенії.

Послуги, пов’язані з лікування опіоїдної залежності методом замісної підтримувальної терапії

Правила щодо ліків

  • Коли українці, які були змушені покинути Україну, отримують тимчасовий захист, вони мають право на обов’язкове медичне страхування. Відповідно до 23-ї статті Закону про медичне страхування в Словенії, медичне консультування, освіта, навчання та все, що допомагає уникнути нездорового способу життя, на 100% покриваються обов’язковим медичним страхуванням.
  • Тим, хто в’їжджає в Словенію (зокрема, українцям), дозволяється мати з собою пероральні ліки ЗПТ лише для особистого використання.
  • Для отримання відповідної дози найкраще звернутися в один зі спеціалізованих медичних центрів:
    1. Наркологічний центр (Center za zdravljenje odvisnih od prepovedanih drog)
      Електронна пошта: czopd@psih-klinika.si

      Лікар-спеціаліст: дипломований лікар Бранко Брегар (Branko Bregar)

      Номер телефону: +386 1 587 49 76;
      Секретарка: Міріам Ажман Нінчевич (Miriam Ažman Ninčević)
      Номер телефону: +38 61 587 49 81; 

    2. Центр профілактики залежностей

      Приймальня у м. Марібор: 

      Вул. Люблянська, 4, Марібор (Ljubljanska ulica 4, Maribor)

      Роб. тел.: (02) 332 72 51, (02) 333 12 56

      Моб. тел.: 031 744 494, 051 301 221

      Електронна пошта: info.cpo@nijz.si

Зауважте, що для отримання рецепта на препарат ЗПТ вимагається реєстрація у країні. При екстрених станах допомога буде надана без пред’явлення картки тимчасового захисту чи інших документів, що посвідчують особу.

Які препарати ЗПТ доступні у країні?

Метадон, бупренорфін, морфін СР, бупренорфін + налоксон

Більше інформації – за посиланням: nijz.si/pdf

Мінімальний вік споживачів наркотиків для отримання ЗПТ

15 років.

Джерела

Загальні вимоги та доступ до медичних послуг

ВІЛ

Гепатит B/C

Туберкульоз

ЗПТ