
Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були змушені виїхати з України
Особи, які виїжджають з України, мають право подати заяву про надання тимчасового захисту в державах-членах Європейського Союзу (що також стосується Угорщини) відповідно до Директиви Ради 2001/55/ЄС від 20 липня 2001 року про мінімальні стандарти надання тимчасового захисту в разі масового напливу переміщених осіб.
В Угорщині право на тимчасовий захист мають такі категорії осіб:
- громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року, та члени їхніх сімей;
- особи без громадянства та громадяни третіх країн, окрім України, які перебували під національним або міжнародним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року, та члени їхніх сімей.
Захист надається строком на один рік. За рішенням Європейського Союзу він може бути продовжений щонайбільше до 3 років.
За загальним правилом українцям дозволено в’їзд за дійсним біометричним паспортом.
Громадяни України, які в’їжджають до країни за біометричним паспортом, можуть перебувати в Угорщині без візи щонайбільше 90 днів (протягом будь-якого 180-денного періоду) відповідно до Регламенту Європейського Парламенту (ЄС) 2018/1806.
Проте в’їзд українців, які тікають від війни, дозволено також за відсутності біометричного паспорта або інших документів для виїзду за кордон після індивідуального оцінювання будь-яких наявних документів, що посвідчують особу (наприклад, посвідчення особи громадянина України).
При цьому угорські прикордонники можуть вимагати біометричний закордонний паспорт, якщо українці в’їжджають до Угорщини не з України.
Для в’їзду в Угорщину сертифікат вакцинації не потрібен.
Адреса: 1117 Будапешт, вул. Будафокі, 60 (1117 Budapest, Budafoki út 60).
Тел.: +36 1 463 9100
Дізнайтеся більше про перебування в Угорщині: (посилання, кнопки, рекомендації)
>> Національний генеральний директорат поліції у справах іноземців
>> Міграція та внутрішні справи, Європейська Комісія
>>Організація «Helpers Hungary»
- Website
- Адреса: 1027 Будапешт, вул. Капаш, 11–15 (1027 Budapest, Kapás u. 11–15).
>> Гельсінський комітет в Угорщині
- Website
- Адреса: 1074 Будапешт, вул. Дохань, 20. II/9. (1074 Budapest, Dohány utca 20. II/9), тел.: +36 1 321 4323
>> Угорський союз за громадянські свободи (TASZ)
- Website
- Адреса: 1136 Будапешт, ул. Тарта, 15/В (1136 Budapest, Tátra utca 15/B), тел.: +36 1 209 0046, адреса ел. пошти: tasz@tasz.hu
Щоб отримати допомогу з перекладом, зверніться за номером 1812 на території Угорщини.

Доступ до медичних послуг
Юридичні передумови для отримання громадянами України, що були змушені виїхати за кордон, медичної допомоги, в тому числі лікування, в Угорщині (ці передумови стосуються українців, які отримали статус біженця, шукача притулку або тимчасовий захист)
Інформацію про медичну допомогу в Угорщині можна отримати на пунктах пропуску. Консультації також доступні на вебсайтах
Право українців на доступ до медичних послуг в Угорщині нарівні з громадянами Угорщини передбачене розпорядженнями Міністерства людських ресурсів (лише угорською мовою):
Це стосуються також українців, які отримали статус біженця, шукача притулку або тимчасовий захист. Це правило також поширюється на громадян третіх країн.
Це стосуються також українців, які отримали статус біженця, шукача притулку або тимчасовий захист. Це правило також поширюється на громадян третіх країн.
Вебсайт юридичної компанії «Taylor Wessing»
Адреса: 1051 Будапешт, вул. Доротя, 1 (1051 Budapest, Dorottya u. 1)
Тел.: +36 1 3270 407
Куди можуть звертатися українці, які були змушені виїхати з України, для отримання таких медичних послуг?
Для отримання українцями медичних послуг реєстрація не потрібна. Медичну допомогу можна отримати в територіальних закладах охорони здоров’я. В Угорщині немає спеціальних лікарень, призначених для біженців або шукачів притулку. Єдиним документом, необхідним для відвідування закладу охорони здоров’я, є паспорт.
Інформацію про лікування невідкладних станів, хронічних захворювань / тривале лікування, візит до сімейного лікаря та інші послуги можна отримати на консультаційному вебсайті: tasz.hu.

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ
Тестування на ВІЛ
Безкоштовне тестування для українців, які були змушені виїхати за кордон, гарантовано розпорядженнями Міністерства людських ресурсів. Неповнолітні також мають право на тестування з дозволу батьків.
Фахівці Національного центру громадського здоров’я можуть проконсультувати щодо можливих способів безкоштовного тестування
Адреса: 1097 Будапешт, вул. Алберт Флоріан, 2–6 (1097 Budapest, Albert Flórián út 2–6).
Тел.: +361 476 1100 / 2471
Пункти безкоштовного тестування на ВІЛ
Антиретровірусна терапія (АРТ)
Щоб отримати доступ до АРТ, громадяни України мають звернутися до Центральної лікарні Південного Пешта ім. Святого Ласло (CHSP)
Національний інститут гематології та інфектології
Відділення особливо небезпечних інфекцій
Адреса: 1097 Будапешт, вул. Алберт Флоріан, 5–7 (1097 Budapest, Albert Flórián út 5–7).
Тел.: +36 1 455 8100
Зверніть увагу! Українці, які були змушені виїхати з України та які проходять антиретровірусну терапію (АРТ), можуть ввозити до країни власні ліки без призначення лікаря.
Неповнолітні особи також можуть проходити АРТ.
Центри лікування ВІЛ
Центральна лікарня Південного Пешта (CHSP) Національний інститут гематології та інфектології Відділення особливо небезпечних інфекцій Адреса: 1097 Будапешт, вул. Алберт Флоріан, 5–7, корпус № 14 (1097 Budapest, Albert Flórián út 5–7. Building No. 14). Тел: +36 1 455 8152, +36 1 455 8192
www.dpckorhaz.hu
Навчальна лікарня Університету Земмелвейс, Мішкольц Адреса: 3529 Мішкольц, Чабай-капу, 9–11 (3529 Miskolc, Csabai kapu 9–11). Тел: +36 46 555 645 bazmkorhaz.hu
Університетська клініка внутрішньої медицини, Печ Адреса: 7623 Печ, вул. Ракоці, 2 (7623 Pécs, Rákóczi út 2). Тел: +36 72 533 107, +36 72 533 152 kk.pte.hu
Центр університетської клініки, Дебрецен Адреса: 4031 Дебрецен, вул. Барток Бела, 2–26 (4031 Debrecen Bartók Béla út 2–26) Тел: +36 52 511 859 klinikaikozpont.unideb.hu
Ознайомтеся з протоколом діагностики та лікування ВІЛ-інфекції.
Доконтактна профілактика (ДКП)
В Угорщині ДКП не є безкоштовною, тобто за послугу доведеться сплатити повну вартість.
Проведення ДКП дозволено з 18 років, а стандартна тривалість програми становить 1 рік. Для отримання додаткової інформації українцям, які перебувають в Угорщині, потрібно звернутися до центрів лікування ВІЛ:
Постконтактна профілактика (ПКП)
ПКП призначають для запобігання інфікування ВІЛ після сексуального, професійного чи іншого непрофесійного соціального контакту, якщо підтверджений ризик.
Антиретровірусні препарати передбачають щоденний прийом протягом 28 днів. Мінімального віку для проходження ПКП не встановлено, однак необхідно отримати індивідуальну консультацію у наведених вище центрах лікування ВІЛ.

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В або С
Доступність тестування на гепатит В або С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В або С
Тестування на гепатит, вакцинацію від гепатиту та його лікування здійснюють у 33 медичних центрах країни. Послуги покриває національне медичне страхування, тому вони доступні для українців, які тікають від війни в Україні.
Особам, які потребують лікування або будь-яких інших послуг, потрібно спочатку звернутися до сімейного лікаря (кабінету лікаря загальної практики), після чого лікар загальної практики випише направлення для отримання спеціалізованої допомоги в амбулаторних/стаціонарних закладах (лікарнях).
Консультацію можливо також отримати за посиланням (українською).
До інформації також включені відомості щодо пов’язаних із гепатитом цирозу печінки та гепатоцелюлярної карциноми (ГЦК).
Якщо українці, які були вимушені виїхати з України, не можуть надати медичного анамнезу вакцинації від гепатиту В або лікування гепатиту В або С, спочатку проводять серологічне дослідження (тест на антитіла), а потім – ПЛР-тест, якщо результати серологічного дослідження виявились позитивними. Подальші консультації та дії здійснюються відповідно до викладеної вище інформації.
Які варіанти спостереження доступні для українців, що були вимушені виїхати з України та отримали позитивний результат тестування на гострий гепатит В або С, але не проходять лікування через протипоказання або низьке вірусне навантаження? Які варіанти подальшого спостереження доступні для осіб, які досягли стійкої вірусологічної відповіді (СВВ) < 6 місяців?
- У разі низького вірусного навантаження ВГВ передбачені спостереження протягом 6 місяців та контроль на 6-му місяці.
- У разі низького вірусного навантаження ВГС передбачені спостереження протягом 3 місяців або лікування активної форми захворювання.
- У разі СВВ спостерігають за тяжкістю стану захворювання печінки.
Системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка), доступні українцям, що проходять терапію при гепатиті С або пов’язаних захворюваннях печінки
Українці можуть звернутися до зазначених вище центрів лікування гепатитів для отримання додаткової інформації та доступу до систем підтримки (підтримка доступна для пацієнтів).
- Більше інформації міститься в документах за посиланням
- Протокол соціальних амбулаторних послуг для наркозалежних
- Доступ до базових соціальних медичних послуг для наркозалежних

Послуги для осіб із туберкульозом
Скринінг на ТБ в Угорщині не обов’язковий.
Якщо є симптоми ТБ
Можна звернутися до знайденої за допомогою пошукової системи регіональної протитуберкульозної амбулаторії або Національного інституту пульмонології Кораньї (НІПК).
Тел.: +36 1 391 3200
Електронна пошта: bakosagi@koranyi.hu
Завантажити протокол діагностування та лікування туберкульозу
Батьки дітей з України, які мають симптоми туберкульозу, повинні звернутися до сімейного лікаря-педіатра, який направить їх у дитяче пульмонологічне відділення лікарні.
Знайти найближчого педіатра можна за посиланням або за телефоном +36 1 476 1100 чи 1812 (контактні дані лінії медичної допомоги Національного центру громадського здоров’я).
Якщо ТБ діагностовано ще в Україні та необхідно продовжувати лікування:
Дорослі можуть продовжувати лікування в регіональних протитуберкульозних амбулаторіях, а діти — в дитячому пульмонологічному відділенні лікарні. Це також стосується українців, які розпочали лікування мультирезистентного ТБ в Україні та тих, хто бажає продовжувати лікування ТБ під безпосереднім наглядом (DOT).
В Угорщині не практикують лікування під відеонаглядом (VDOT).
Немедична допомога
Особи з України мають право на отримання в Угорщині медичних послуг, включно з діагностикою і лікуванням туберкульозу. Однак в Угорщині відсутня спеціальна немедична допомога для хворих на туберкульоз. На вебсайті українці можуть знайти інформацію про соціальні послуги та інші немедичні виплати/пільги у грошовій та натуральній формі (на додаток до загальної інформації про інші права та доступ до медичних послуг).
Якщо є рецепт на протитуберкульозні препарати, виданий в Україні...
Слід звернутися до протитуберкульозної амбулаторії для госпіталізації з метою лікування ТБ та отримати новий рецепт.
Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей
Дітей потрібно відвести на прийом до сімейного лікаря-педіатра.

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)
Правила щодо ліків
Згідно з нормативно-правовим актом Угорщини (43/2005 (X.15.), Декретом Міністерства охорони здоров’я, при в’їзді на територію Угорщини особа, яка проходить лікування контрольованими речовинами, повинна пред’явити дійсні документи відповідно до наведених нижче вимог:
- Якщо кількість наркотичного засобу не перевищує кількість, необхідну для 3 днів лікування, достатньо міжнародної довідки, виданої лікарем пацієнта.
- Кількість наркотичних засобів, необхідна для лікування на період від 3 до 90 днів, можна ввозити в Угорщину лише за наявності офіційної довідки, виданої компетентним органом країни походження.
- Психотропні речовини, необхідні для лікування на період від 30 до 90 днів, можна ввозити в Угорщину лише за наявності офіційної довідки, виданої компетентним органом країни походження. Якщо кількість психотропної речовини не перевищує кількість, необхідну для 30 днів лікування, достатньо міжнародної довідки, виданої лікарем пацієнта.
- Українці можуть мати з собою призначення лікаря, але лікування може також проходити і без медичних документів.
- ЗПТ безкоштовна для осіб, які мають біометричний паспорт і перебуватимуть у країні не більше 90 днів, а також для тих, хто отримав тимчасовий захист. Однак, можливо, пацієнтам доведеться сплачувати самостійно вартість окремих препаратів.
- ЗПТ призначається психіатром-наркологом в амбулаторії лише особам старше 18 років за умови подання документів, що посвідчують особу, довідки про тимчасовий захист (за наявності) і, в окремих випадках, медичних документів.
Національний інститут фармакології та нутриціології
Відділення наркологічного контролю
Директорат із питань інспекцій
Адреса: 1135 Будапешт, вул. Саболч, 33 (1135 Budapest, Szabolcs utca 33).
Тел.: +36 1 8869 300
Електронна пошта: narcotic@ogyei.gov.hu
Угорський національний контактний пункт «Reitox» Електронна пошта: anna.peterfi@emmi.gov.hu
Як отримати дозу ЗПТ
Для отримання детальної інформації зв’яжіться з центрами ЗПТ та організаціями, що надають консультації.
Національний інститут психічного здоров’я, нейрології та нейрохірургії, лікарня ім. Ньїре Дьюла
Адреса: 1135 Будапешт, вул. Лехел, 59–61 (1135 Budapest, Lehel utca 59–61).
Тел.: +36 1 451 2600
Електронна пошта: drogambulancia@nyiro-opai.hu
Які препарати ЗПТ доступні в країні?
- Метадон
Див. протокол використання метадону за посиланням
Корисні посилання з додатковою інформацією про ЗПТ:
Джерела
Загальні вимоги та доступ до медичних послуг
-
02. Council Directive 2001/55/EC
Council Directive 2001/55/EC of 20 July 2001 on minimum standards for giving temporary protection in the event of a mass influx of displaced persons and on measures promoting a balance of efforts between Member States in receiving such persons and bearing the consequences thereof. Available at eur-lex.europa.eu
-
03. Regulation (EU) 2018/1806
Regulation (EU) 2018/1806 of the European Parliament and of the Council of 14 November 2018 listing the third countries whose nationals must be in possession of visas when crossing the external borders and those whose nationals are exempt from that requirement. Available at eur-lex.europa.eu
-
09. Instruction No. 9/2022 (III. 11.)
Instruction No. 9/2022 (III. 11.) of the Minister of Human Resources of Hungary.
www.hgye.hu/pdf
ВІЛ
-
02. Instruction No. 9/2022 (III. 11.)
Instruction No. 9/2022 (III. 11.) of the Minister of Human Resources of Hungary.
www.hgye.hu/pdf
-
09. Antiretroviral treatment, use of vaccines and primary and secondary prophylaxis of opportunistic diseases in HIV-infected adults
Szlávik J., Lakatos B., Bánhegyi D., Jekre C., Kulcsár A. Antiretroviral treatment, use of vaccines and primary and secondary prophylaxis of opportunistic diseases in HIV-infected adults (Antiretrovirális kezelés, védőoltások alkalmazása és az opportunista betegségek primer és szekunder profilaxisa HIV-fertőzött felnőtteknél). Joint St. Stephen and St. Ladislaus Hospital, Budapest. Available at kimittud.hu
Гепатит B/C
-
02. Instruction No. 9/2022 (III. 11.)
Instruction No. 9/2022 (III. 11.) of the Minister of Human Resources of Hungary.
www.hgye.hu/pdf
-
04. Protocol for diagnosis and treatment of hepatitis caused by hepatitis C virus
National Health Insurance Fund: Protocol for diagnosis and treatment of hepatitis caused by hepatitis C virus. National Health Insurance Fund, 1 May 2013.
www.neak.gov.hu/pdf
-
05. Protocol for diagnosis and treatment of hepatitis caused by hepatitis B virus
National Health Insurance Fund: Protocol for diagnosis and treatment of hepatitis caused by hepatitis B virus. National Health Insurance Fund, 26 June 2013.
www.neak.gov.hu/pdf
Туберкульоз
-
03. Protocol No 2019.EüK.2 on the protocol for prevention, diagnosis, treatment and care of tuberculosis
Ministry of Human Resources: Protocol No 2019.EüK.2 on the protocol for prevention, diagnosis, treatment and care of tuberculosis. Ministry of Human Resources, 24 January 2019. Available at net.jogtar.hu
ЗПТ
-
02. 43/2005. (X. 15.) EüM decree on the procedure for prescription, distribution, use, registration and storage of medicinal products subject to increased control at health care providers.
43/2005. (X. 15.) EüM decree on the procedure for prescription, distribution, use, registration and storage of medicinal products subject to increased control at health care providers. Available at www.hbcs.hu/pdf
-
07. Protocol of the Ministry of Health for treatment with methadone
National Institute for Addictology: Protocol of the Ministry of Health for treatment with methadone.
drogfokuszpont.hu/pdf