
Правовий статус і візові вимоги для осіб, що були вимушені виїхати з України
Правовим статусом українців, які були вимушені виїхати з України та прибувають до Великої Британії, є право тимчасового перебування за однією з двох програм: програмою допомоги сім’ям або спонсорства. Візовий статус може відрізнятися залежно від індивідуальних обставин.
Третя схема підтримки для українців у Великій Британії – Схема продовження перебування для українців .
Ви можете подати заяву за цією схемою, якщо:
ви мали дозвіл на перебування у Великій Британії у будь-який період з 18 березня 2022 по 16 травня 2023 – цей дозвіл необов’язково повинен охоплювати увесь цей період
ви раніше мали дозвіл на перебування у Великій Британії, але термін цього дозволу витік 1 січня 2022 або пізніше.
За умовами цієї схеми вам не потрібний спонсор у Великій Британії.
Будь ласка, ретельно зважте, яка схема вам підходить, перш ніж подавати заяву. Після подання заяви вам не слід подавати ще одну заяву за іншою схемою, оскільки це може призвести до затримки з винесенням рішення.
ПРИМІТКА. Таких процедур (програми допомоги сім’ям або спонсорства) необхідно дотриматися перед прибуттям українців до британського кордону. Після розгляду поданої заявки український громадянин / українська громадянка отримає офіційний письмовий дозвіл від Служби з питань віз та імміграції Великої Британії (UKVI), який підтверджує, що він/вона має право безвізового в’їзду до Великої Британії. На підставі цього дозволу можна подорожувати літаком або іншим видом транспорту до Великої Британії. Подорожувати до Великої Британії слід лише після отримання офіційного письмового дозволу.
Програма з допомоги сім’ям з України
Програма з допомоги сім’ям з України дозволяє заявникам возз’єднатися з членами сім’ї або подовжити строк перебування у Великій Британії. Для кожної особи потрібно подавати окрему заявку, навіть для дітей, які подорожують разом із членом сім’ї. Подання заявки є безкоштовним. Українці матимуть змогу жити, працювати і навчатися у Великій Британії, а також отримувати доступ до державної допомоги. Вони можуть перебувати у Великій Британії строком до 3 років.
Станом на 15 травня 2022 року від власників дійсного закордонного паспорта громадянина України, які перебувають поза межами Великої Британії, не вимагається надання біометричних даних з-за кордону під час подання заявки на Програму з допомоги сім’ям з України. Усі заявники мають заповнити форму заявки онлайн, але їм не потрібно відвідувати візовий центр. Прикордонна служба, авіалінії та перевізники були поінформовані про те, що особи з дійсним закордонним паспортом громадянина України, які були прийняті за Програмою з допомоги сім’ям з України, отримають не британську візу, а листа, що надаватиме дозвіл на в’їзд.
Під час прибуття до Великої Британії особа повинна пред’явити цього листа працівнику Прикордонної служби, який поставить у паспорт штамп про в’їзд, що діятиме протягом шести місяців і посвідчуватиме право на роботу, навчання і фінансову допомогу у Великій Британії. Після прибуття до Великої Британії особи матимуть змогу подати заявку на подовження строку свого перебування (до 36 місяців) та отримати надійне підтвердження свого статусу. Особи, які вже надали біометричні дані у візовому центрі, повинні переконатися, що вони отримали візу в паспорт з моменту надання біометричних даних, перш ніж подорожувати до Великої Британії.
Якщо вам потрібна допомога, зверніться до Служби з питань віз та імміграції Великої Британії.
Тел.: + 44 808 164 8810 — виберіть варіант 1 (24/7); дзвінки безкоштовні
Якщо Ви не маєте змоги телефонувати на британські номери 0808, можете скористатися іншим номером. Дзвінки на цей номер можуть бути платними — з’ясуйте це у свого мобільного оператора.
Тел.: +44 175 390 7510 — виберіть варіант 1 (24/7)
Українська спонсорська схема «Дім для українців»
Українська спонсорська схема «Дім для українців» дозволяє громадянам України та членам їхніх сімей приїхати до Великої Британії, якщо в них є іменний спонсор, який може надати житло. Подання заявки є безкоштовним. Українці матимуть змогу жити, працювати і навчатися у Великій Британії, а також отримувати доступ до державної допомоги. Вони можуть перебувати у Великій Британії строком до 3 років. Після розгляду поданої заявки український громадянин / українська громадянка отримає офіційний письмовий дозвіл від Служби з питань віз та імміграції Великої Британії (UKVI), який підтверджує, що він/вона має право в’їзду до Великої Британії.
Якщо Ви українець/українка і потребує допомоги в заповненні цієї заяви, зателефонуйте на цілодобову безкоштовну гарячу лінію за
тел.: +44 808 164 8810
(0808 164 8810, якщо Ви знаходитеся у Великій Британії).
Якщо Ви не маєте змоги телефонувати на британські номери 0808, зателефонуйте на номер
+44 (0)175 390 7510.
Якщо ви є власником дійсного закордонного паспорта громадянина України або простроченого закордонного паспорта громадянина України з офіційним штампом про подовження терміну його дії, вам необхідно буде заповнити заявку онлайн, але вам не потрібно відвідувати візовий центр для надання біометричних даних. Ви можете скористатися застосунком «UK Immigration: ID check» для підтвердження особи.
- Протягом 6 місяців після прибуття до Великої Британії вам потрібно буде надати біометричні дані для подовження терміну перебування до 3 років та видачі біометричної посвідки на проживання (BRP) як підтвердження вашого імміграційного статусу.
- Якщо ви не маєте дійсного закордонного паспорта громадянина України, вам потрібно буде записатися на прийом до візового центру.
- Разом із заявкою видається дозвіл на подорож, це можна зробити онлайн.
Більше інформації про перебування у Великій Британії можна дізнатися з таких джерел:
- Immigration information for Ukrainians in the UK, British nationals and their family members (PDF / англійською)
- Підтримка громадян України з отримання британських віз(урядовий вебсайт / українською)
- British Red Cross (вебсайт Британського Червоного Хреста / англійською)
0808 196 3651. Також доступно українською та російською мовами
Інформація для громадян України, які прибувають до Великої Британії(PDF / українською)
Migrant Help (вебсайт організації з надання допомоги мігрантам / англійською)
- Як працює Національна служба здоров’я (НСЗ): посібник для мігрантів(PDF / українською)
>> Послуги усного перекладу

Доступ до медичних послуг
Збори
- Державні медичні послуги, у тому числі стаціонарна медична допомога, допомога лікарів та послуги психологічної допомоги, надаються безкоштовно через Національну службу здоров’я Великої Британії.
- У Великій Британії діє система оплати половини вартості за будь-які лікарські засоби в аптеці, а також стоматологічну допомогу.
Куди можуть звертатися українці, які були вимушені виїхати з України, для отримання медичних послуг?
У першу чергу слід звертатися до місцевого лікаря загальної практики. За програмою допомоги сім’ям це повинен бути лікар, який обслуговує місцевого члена родини, а за програмою спонсорства — лікар, що обслуговує місцевого спонсора. Коли стане відомо місце вашого перебування, зареєструйтеся у місцевій приймальні лікаря загальної практики.
- Послуги з невідкладної допомоги завжди можна отримати у лікарняних відділеннях екстреної медичної допомоги.
- Послуги, пов’язані з лікуванням хронічних захворювань, доступні через послуги лікаря загальної практики.
- Послуги, пов’язані з лікуванням хронічних захворювань, доступні через послуги лікаря загальної практики.
- Для доступу до медичних послуг можна надати будь-яке посвідчення особи:
- паспорт
- свідоцтво про народження
- сертифікат HC2
- посвідчення безпритульного
- посвідчення безпритульного

Послуги для людей, які живуть з ВІЛ
Тестування на ВІЛ
Тестування на ВІЛ є безкоштовним у будь-якій клініці сексуального здоров’я або медицини сечостатевої системи, або у центрі первинної допомоги. Його можна пройти анонімно.
Деякі ВІЛ-організації проводять тестування на ВІЛ у громадських місцях.
- Траст Terrence Higgins Trust (THT) також має центри тестування по всій Великій Британії.
- Організація Positive East надає безкоштовні тести на ВІЛ у багатьох місцях у східному Лондоні. Записуватися на прийом необов’язково.
- Фонд LBGT Foundation у Манчестері також пропонує безкоштовне експрес-тестування.
Приватні клініки інколи пропонують тести на ВІЛ, які не рекомендовані в настановах із тестування.
Британська асоціація ВІЧ (BHIVA), Фонд «Chiva and Terrence Higgins» (THT) працюють разом, щоб допомогти прибулим до Великої Британії українським біженцям, що живуть з ВІЛ.
Люди, що живуть з ВІЧ, можуть зателефонувати на пряму лінію THT за номером 0808 802 1221 або написати на електронну пошту info@tht.org.uk для отримання підтримки, поради і інформації з 10.00 до 18.00, з понеділка по п’ятницю. Українські біженці мають знати, що лікування ВІЛ безкоштовне, і їм буде надана інформація про найближчу державну лікарню для ВІЛ.
BHIVA та Chiva забезпечать будь-яку додаткову необхідну підтримку. THT спрямує тих, хто зателефонував, до відповідної організації.
Дорослі, що живуть з ВІЛ, можуть звернутися до BHIVA за адресою електронної пошти bhiva@bhiva.org.
Вагітні жінки, що живуть з ВІЛ, сім’ї з дітьми або молоді люди, що живуть з ВІЛ, можуть звертатися:
У робочий час: до Аманди Ілай (Amanda Ely) у Chiva за номером телефону 07484 830329 або адресою електронної пошти amanda.ely@chiva.org.uk (з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00)
Поза робочим часом hours: до фонду «Imperial College Healthcare NHS
Trust» – ті, хто зателефонує, можуть звернутися на комутатор 0203 312 6666 і попросити зворотний дзвінок від консультанта з дитячих інфекційних хвороб, якщо запит отримано поза робочим часом (з понеділка по п’ятницю з 17.00 до 8.00 у вихідні і неробочі дня банків).
Ці послуги встановлять зв’язок між людьми для лікування і підтримки на території Великої Британії.
Антиретровірусна терапія (АРТ)
- Люди, які приймають АРТ, можуть ввозити до країни власні ліки разом із призначенням лікаря. АРТ є безкоштовною.
- Особи, які потребують допомоги, повинні знайти спеціальну клініку, що надає ВІЛ-послуги.
- Всі ВІЛ-позитивні особи, які вживають ін’єкційні наркотики, можуть отримувати АРТ у Великій Британії.
Лікування неповнолітніх осіб
Неповнолітні особи можуть пройти обстеження і отримувати АРТ за такою самою процедурою, як і дорослі.
Неповнолітні особи можуть пройти обстеження і отримувати АРТ за такою самою процедурою, як і дорослі.
Безкоштовна ДКП (доконтактна профілактика) наразі доступна лише у клініках сексуального здоров’я. На поточний момент ви не зможете отримати її від лікаря загальної практики або у роздрібній аптеці. Засоби доконтактної профілактики можна приймати доти, доки існуватиме ризик контакту.
Постконтактна профілактика (ПКП)
ПКП рекомендована одразу після ризикованої події, бажано протягом перших 24 годин і щонайбільше протягом 72 годин, наприклад, при розриві презерватива під час статевого контакту з ВІЛ-позитивним партнером (який не отримує терапію) або у разі нещасного випадку, колотої рани, забруднених шприців тощо. ПКП є безкоштовною (покривається медичним страхуванням) і не передбачає мінімального віку для її отримання. Лікування триває 28 днів.
Однак спочатку доцільно пройти тестування. Пошук центру тестування:
https://www.nhs.uk/service-search/other-services/HIV-testing/LocationSearch/418

Послуги для людей, які живуть з гепатитом В/С
Доступність тестування на гепатит В/С, вакцинації від гепатиту В та лікування гепатиту В/С
Усі послуги доступні безкоштовно для всіх зареєстрованих українців. Медичне страхування покриває вартість вакцинації, а також терапії у разі встановлення діагнозу. Вони можуть звернутися за допомогою та порадою до місцевого лікаря загальної практики, наркологічної служби, клініки сечостатевої медицини (GUM) або клініки сексуального здоров’я.
Доступні варіанти лікування захворювань печінки, пов’язаних із гепатитом, у тому числі системи підтримки (зменшення шкоди / безпечне споживання, соціальна або психосоціальна підтримка)
Для українців доступні такі варіанти моніторингу і подальшого догляду:
- Траст Hepatitis C trust
- Kings Fund Health Centres, клініки з лікування гепатиту
- British Liver Trust

Послуги для осіб із туберкульозом
Проходження скринінгу на ТБ рекомендовано мігрантам, що прибувають до Великої Британії, у тому числі українцям.
Якщо громадянин/громадянка Україні або його/її дитина, які були вимушені виїхати з України, мають симптоми ТБ, у першу чергу для отримання допомоги потрібно звернутися до лікаря загальної практики.
Якщо ТБ діагностовано ще в Україні та необхідно продовжувати лікування:
Лікування ТБ та латентної ТБ-інфекції (ЛТБІ) у Великій Британії є безкоштовним для всіх, незалежно від імміграційного статусу та права на отримання іншої допомоги від Національної служби здоров’я. Лікування отримують через лікаря загальної практики.
Немедична допомога
Різні види підтримки, як-от харчування, притулок, психологічну допомогу, можна отримати у спеціалізованих протитуберкульозних клініках за направленням лікаря загальної практики, а також через вебсайт «The Truth about TB».
Якщо є рецепт на протитуберкульозні препарати, виданий в Україні…
Лікування повинне бути призначене британськими службами охорони здоров’я. Зверніться до лікаря загальної практики.
Вакцинація проти туберкульозу (вакцинація БЦЖ) для дітей
Вакцинуватися можна, звернувшись до лікаря загальної практики.

Послуги для осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію агоністами опіоїдів (ЗПТ)
Правила щодо ліків
Якщо особа бажає ввезти у Велику Британію дозу власних ліків для приймання вдома, необхідно довести факт призначення лікарського засобу, якщо:
- він містить «контрольовану наркотичну речовину»;
- така особа має цей препарат з собою при в’їзді до Великої Британії.
Тип підтвердження, яке повинен мати пацієнт, залежить від категорії препарату та кількості, яка ввозиться.
ПРИМІТКА. Бупренорфін та метадон включені до списку «контрольованих наркотичних речовин».
Якщо лікарський засіб пацієнта містить препарат зі списку, при в’їзді до Великої Британії необхідне одне з двох:
- мати при собі лист, який підтверджуватиме факт призначення лікарського засобу. Лист повинен містити такі дані: ім’я та прізвище пацієнта, назви країн, у які подорожуєте пацієнт, і дати запланованих подорожей, список ліків (із зазначенням наявної кількості, дозування та сили дії), а також підпис особи, яка виписала рецепт на препарати;
- отримати іменний дозвіл (видається Відділом ліцензування наркотичних речовин та зброї; ie@homeoffice.gov.uk), якщо пацієнт подорожує до Великої Британії щонайменше на 3 місяці або ввозить ліки у кількості, якої вистачить на цей строк. Для отримання додаткової інформації про іменний дозвіл, див. gov.uk.
Інформація про лікування:
Українці, які були вимушені виїхати з України, отримають безкоштовну ЗПТ у Великій Британії через доступні послуги, при цьому у першу чергу їм потрібно звернутися до лікаря загальної практики. Після цього вони отримують направлення до лікарів-фахівців та необхідні препарати в аптеці. Українці можуть отримати ліки для приймання вдома через доставку з аптек.
Які препарати ЗПТ доступні в країні?
Метадон, бупренорфін.
Джерела
Загальна інформація та доступ до медичних послуг
-
02. Leaflet “Immigration information for Ukrainians in the UK, British nationals and their family members”
Leaflet “Immigration information for Ukrainians in the UK, British nationals and their family members”. Home Office, 3 May 2022.
assets.publishing.service.gov.uk/pdf
-
06. Leaflet “How the NHS works: a guide for migrants”
Leaflet “How the NHS works: a guide for migrants”. UK Health Security Agency, Mayor of London, NHS, February 2022.
swlondonccg.nhs.uk/pdf
-
09. Guidance for Commissioners: Interpreting and Translation Services in Primary Care
Stephenson S. et all. Guidance for Commissioners: Interpreting and Translation Services in Primary Care. NHS England / Primary Care Commissioning: September 2018, 17 p.
www.england.nhs.uk/2018/09/pdf
ВІЛ
Гепатит B/C
Туберкульоз
-
02. Leaflet “TB screening for the UK”
Leaflet “TB screening for the UK”. Public Health England, Home Office: October 2013.
assets.publishing.service.gov.uk_Dec_9./pdf